doktorumun sözünü dinlemiyorum:(hatamı ediyorum

ozlum

Guru
Kayıtlı Üye
4 Mayıs 2007
19
3
43
Merhaba bende bir mart annesiyim ve kafam çok karışık ayrıca huzursuz,sinirli ve de huysuzumda :KK43: şimdi bunun nedeninden bahsedeyim sizlere;
Düzenli olarak 9 ay boyunca tüm kontrollerimi yaptırdım doktorumun ağzından çıkanı görev bilip çabaladım,araştırdım,okudum ve elimde imkan varken bebeğimi en iyi şekilde karnımda büyütmeye çalıştım.Tabi böyle olunca doktorumla can ciğer durumundayım güzel sözler,gülümsemeler çok mutluyduk son zamanlara kadar.Sonra ne mi oldu;normal doğum yapmak istediğimi söyledim(o an karşımda garip bir yüz ifadesi vardı)Doktorum bana
-tabi normal doğumun avantajları var ANCAK sizin gibi çoğu hastam dayanamadı bu acıya ve hep sezeryan istedi diyerek gözümü korkuttu.Daha sonra ısrar ettiğimi görünce epidural tavsiye etti,bende nazikce bu konuda daha önce düşündüğümü ve riskleri olabileceğinden istemediğimi söyledim.Ve ardından doktorum bana şakayla karışık
-hocam siz mazoşistmisiniz niye ağrı çekmek istiyosunuz,cahil insanlara anlatamıyorum ama sizde böle yaparsanız gibi küçümseyici tavırlarda bulundu ayrıca bir kaç hastasını örnek göstererek korku filmi gibi doğumlardan bahsetti.
Biraz uzun oldu ama kusura bakmayın çok doluyum,kendimden şüphelenmeye başladım.Ben gereksiz yere ısrarcımı davranıyorum normal ve ağrılı doğumu tercih etmekle.Çevremde hiç sebep yokken sezeryan olan doktor ve ebe lerde var.Bunları düşündükçe çıkmaza düşüyorum,ailem herşeyin doğal olmasından yana bende arada kaldım.Bu konuda düşüncelerinizi merak ediyorum

slm canim
ilk once bebegin hayirli olsun! bence eger normal dogum yapabilirsen yap derim. nedense duyduklarima gore turkiye'de sezeryan cok dogal birseymis gibi goruyorlar. burda eger son anda bir problem cikarsa yada baslangictan beri sorunlar varsa, sezeryan yapiyorlar. yani sezeryan normal bir secenek degil burda.
benim sana demek istedigim gonlun ne istiyorsa onu yap , doktorun iyi olabilir ama bebek senin bebegin. normal dogum yapmak istemek insani cahil de yapmaz. bence doktorlar hastalarin fikirlerine saygi duymalilar.

valla sekerim ben epiduralli normal yapicam ben amerikadyim. bi kere sezerayna kesinlikle karsilar. 2. normal dogumda da epidural kullanmayana da karsilar elinde imkan varken enden istemiyorsun diye ters ters bakiyo millet. cok sukur kimseden de epidural hakkinda kotu bisey duymadim gormedim.

bunlar benim gorusum sen karari vericeksin tabikide ama sezeryan olacagina epidurala ok de bence:))

yaşam baştan sona riskli zaten biliyorumki epiduralin riski yolda yürürken araba çarpmasından fazla deil ama yinede bu riski almama şansım var tabi karşılığından acı çekmek pahasına.onun dışında bir terslik olmazsa sezeryan kesinlikle istemiyorum zaten.
insan bu konuda destek görmek istiyor sadece ve güzelşeyler duymak

Size o seçeneği sunmuşlar yine,daha küçük illerde normal doğumda epidural şansı yok.
Ama sancıları zaten çekiyormuşsun,sonlarda epidural yapıyorlar diye okumuştum,yani o kadar sancıdan sonra dediğiniz gibi felç olma riski almak ne derece mantıklı.
Ben de korkup sezeryan olayım diyordum ama baktım elin avrupalıları normal doğumda ısrar ediyormuş cesaretimi topladım.
Öztuyru nun yorumu da epiduralli normalin yurtdışında tavsiye olunduğunu gösteriyo,vardır bi bildikleri amerikalıların :)

bu arada epidurali yaptiran biri olarak sana tavsiye ederim. bana cok yardimci oldu.
ben hep ilacsiz yapacagim diye kendimi hazirlamistim ama dogumum 28 saat surunce epidural yaptirmaya karar verdim ve iyi ki yaptirmisim.
sen yinede internette bir arastir eger pek bir bilgin yoksa. ama umarim sezeryani secmek zorunda kalmazsin.senin ve bebeginin sagligi ( allah korusun) bir riskte olmadiktan sonra normal dogum yap derim.

merhabalar öncelikle bebegin hayırla dogsun inşallah,bu doktorlar herşey yolunda giden bir gebeye neden sezeryan diye diretirler anlamam,artık tvlerde internette normal dogum ensaglıklısı diye bas bas bagırıyorlar,sezeryan başlı başına bir amilyat bunu nasıl göze alırlar anlamam ,mecburi durumlar dışında tabi..epidurale gelince duydugum kadarıyla zaten çatı 5-6 cm açılana kadar takılmıyor ,takıldıktan sonra agrın geçiyor ve ıkınma hissi hissetmiyormuşsun ,geçen gün doktorum epidural yapmış zor bir dogum oldu dedi gebe ıkınamamış ve karnından bastıra bastıra dogurtmuşlar..illaki hepimiz normal olsun szeryan olsun dogum şekilleri hakkında birsürü hikayeler duyduk duymayada devam edicez,bence kimseyi dinlemeyelim doktorum bütün hikayelri unut dedi bana herkesin dogum hikayesi farklı olur dedi ,hak verdim ister istemez insan etkileniyor korkuyor ama şimdiden oturup kara kara düşünmk bize zarar veriyor en iyisi o günü gelince yaşamak hayırlısı olsun herkes için...

ozlum canım öncelikle hayırlısıyla bebeğini kucağına lırsın inşallah
kusura bakma ama senin doktorun biraz para göz sanırım gebeliğinde bi sorun yokken sezeryan yapmak istemesinden belli
eğer sen normal doğum yapmak istiyosan hiç doktorunu dinleme bence sezeryan çok mu kolaymış 7 kat karnını kesecek ayağa kalman en az 1 hafta sürer
kimsenin seni korkutmasına izin verme normal doğum o kadar zor olsa millet tarla da doğurabilir miydi sence

canım bencede bi engel yoksa normal dogum yap, daha çok var ama bende öyle düşünüyorum, epidurallide olabilir ama normal olsun, hastaydım gece acile gitmiştik bebeğin kalp atışına bakmak için gecenini ikisinde doğumhaneye çıktım ve bekleyen insanlar, sonra minik bi aglama duyuldu ve bebiş doğdu, kızda 10 dakika içinde giyinmiş pijamaları oturtmuslar sandalyeye çıktı doğumhaneden, banada bi cesaret geldi açıkçası canım, Allah sanada hepimize böyle kolay doğumar nasip etsin

Ben Turkiyedeki doktorlari anlamiyorum ya.Resmen para kazanicam diye milleti zorla sezeryan olmaya itiyorlar.Burdaki doktorlar cok onemli bir durum olmadigi surece birakin onermeyi asla sezeryan yapmiyorlar.Cunku adamlar resmen ameliyat diyor normal yolu varken niye ameliyat yani.Haklilarda derimiz kac kat kesiliyo sezeryanda icteki pislikler tam olarak cikmiyo.Ve bunlari bile bile hastalarina iki kurus fazla kazanmak icin sezeryan diye baski yapiyorlar.Yazik birde tavirlari degismiyormu verem oluyorum sirf para icin 9 ay boyunca yalakalik yapiyorlar sonra normal dogum deyince suratina bakmiyorlar birde asagilamaya kalkiyorlar.Ne diyim para insani bu kadar egoist yapabiliyorrmus demek.

Epiduralli normal doguma gelince onun henuz bir zararini goren bir kisiye rastlamadim sadece kimilerinde bel agrisi yaptigi soyleniyo.Ben sahsen epiduralide dusunmuyorum cunku tam omuriligimin icine dev gibi bir igne giricek bir santim kaysa sakat olma riski var ve epidurali yaptirirken burda birsey imzalatiyorlar sorumluluk bende diye riski olmasa boyle bir imza almazlar yani.Annem beni nasil aci ceke ceke dogurduysa bende yavrumu oyle dogurucam Allahin izniyle..

Kendin icinde bebegin icinde en dogru karari yine sen verirsin canim.Ama bu dusuncelerine sonununa kadar katiliyorum.

Hepinize çok teşekkür ederim dediğim gibi moral herşeyden önemli bunları başkalarından duymak rahatlatıyor insanı.Allah bebeklerimizi sağlıkla bize bağışlasın

Hepinize çok teşekkür ederim dediğim gibi moral herşeyden önemli bunları başkalarından duymak rahatlatıyor insanı.Allah bebeklerimizi sağlıkla bize bağışlasın

amin canım
hiç moralini bozma normal doğum tabiki en güzeli en sağlıklısı
ama drun bi konuda haklı bence epidural konusunda tamam ıkınmayı zorlaştırıyomuş ama epiduralsiz normaldede sen çok acı çeksen bebek stresse girebilemiyomuş ve kalp atışları değişebiliyomuş o yüzden acil sezeryana alınanlar oluyomuş okadar sancıyı çekmişken
bence normal yapacaksan drunu dinle epidural ol 4-5 cm açılmadan sonraki sancıyı ve doğum anındaki acıları hissetmiyormuşun cnm

kızallaaaarrrr.... bence doğum anını mutlaka yaşamalısınız.. ve eğer imkanınız varsa kesinlikle normal doğum istemelisiniz. para meraklısı dr. lar yüzünden şimdiye kadar çatı muayemnesinden sonra çatısı dar olmayanı da duymadım ben. ne garip dimi herksin çatısı dar, dar çatılı kadınlar ülkesi olduk çıktık, sonumuz hayır olsun inşallah,walla benim dr. tanıdıktı çok şükür bir de duyduğuma göre hakkında sezeryancı dr. söylentileri çıktığı için sezeryandan artık çekinmeye başlamıştı.Allah yardımcınız olsun kızlar ben çk güzel bir normal doğum yaşadım Allhım sizlere de nasip etsi. sevgilerrr....

cnm bence sen çok haklısın doktorunu anlamadım bana biraz para istiyormuş kokusu geldi bence sen bildiğini yap deki ben normal doğuracağım.,ağrılar başladığında eğer dayanamayacak gibi olursam o zaman eğer ben istersem epidural yapın dersin ayrıca epiduralden de o kadar korkma ben de senin gibi şiddetle normal istiyorum gerçi doktorumla daha doğum hakkında konuşmadık ama ben de önce normal isteyeceğim sonra dayanamzsam epidural isteyebilirim diyeceğim.allah hepimizi sağlıcakla kurtarsın inşallah hayırlı doğumlar ve evlatlar versin...

X