Doğuran Kişimi Annedir Yoksa Büyüten Kişimi?

böyle bir konu açtım ama forumda aradım bulamadım sanki önceden açılmışmıydı..neyse açılmışsa zaten affı yok..
sevgiler...

kesinlikle büyüten derim ben,
çocuk büyütmek bÜyük sorumluluk, dogurmak annelik degildir
annelik çocuk hastayken geceleri uyumamaktir, onunla aci çekmektir
ilk adimlarini görmektir,sevinçlerini üzüntülerini paylasmaktir
okuma yazma ögrenirken yaninda olmaktir, biraz geç kaldiginda pencerede beklemektir...
bir anne budur, tüm haklar büyütenindir

Tabiki büyüten! doğurmak yetmiyor.Kim emek verdiyse annelik vasıflarını o taşıyor demektir.Sevgi emek ister yürek ister fedakarlık ister.Doğurupta çöpe atanlarda var bunlar annemi oluyor şimdi.Annelik vasıfları kolay kazanılmaz.

Tabikide büyüten annedir ama çocuğundan kendi isteği dışında ayrı kalan da annedir yoksa bile bile veren hak sahibi değildir diye düşünüyorum:enbuyukkk:

Bence bunun 2 tanımı var; Bilimsel olarak doğurandır..ama,annelik; fedakarlıktır,annelik sevgidir,emektir,evlat aşkıdır....ki anneliğin tanımına bakarsak büyüten kişidir anne.............!!!

doğuran kadında anne sayılmalıdır. anne sayılmalıdırki ahirette yapmadığı anneliğinin cezasını çeksin...
(tabi doğurup bırakanlar için söylüyorum)

öncelikle doğurup hakkıyla büyüten ANNE dir....
ama değişik durumlar söz konusu olduğunda büyüten , emek sarfeden iyi bir insan olmasına yardım eden kişi de annedir ellbette...sadece doğurmak yetmez.....

tabikide büyütendir her doğuran anne olamıyor maalesef hani deriz ya ne olursa olsun annedir babadır ama değil işte ne anneler babalar var... önemli olan anne gibi anne olmaktır tabikide büyütenindir...

doğurmakla anne olunmuyor bakan büyüten emek sarfeden annelik hakkını kazanır benim gözümde

Doğurup bebeklerini poşet içinde sokaklara atanlara anne denilecekse ben annelikten istifa ederim.
Büyüten derken, herkes büyütüyor ama nasıl? Kimi dövüyor, kimi sövüyor, kimi eğitiminden, kimi sağlığından mahrum bırakıyor. Yani kısacası hakkıyla yapılmadıkça ne doğuran nede büyüten annedir.
Böylesine kutsal bir mertebeye leke bulaştıranların Rabbim cezasını versin. Rabbimin bize bağışladığı o meleklere karşı vicdansızlık yapanların mutlaka cezaları bulacağına inanıyorum.
Hem doğuran hemde doğurduğuna kol kanat gerip, seven, koruyan, büyüten ve emek verendir anne. Varmı başka ANNE liğin tarifi.a.s.

Kesinlikle büyüten.Büyütmek emek ister sevgi ister bunu sadece 9 ay karnında taşımakla olduğuna inanmıyorum gerisini getirmesi gerek onu yetiştirmek,büyütmek çok daha önemli.Bunun için bir ömür harcıyorsun

kesinlikle katılıyorum hepinize..önemli olan çocuğu büyütmek...işte o zaman ben anneyim diyebiliyorsunuz.. çocuğunuzun büyüme safhalarını,yaptığınız fedakarlıkları,yaşadığınız o güzel anları,her zor anında,her anne dediğinde yanında olmanız daha çok sayılacak şey var aslında...doğurup cami avlularına koyanları,doğurup başka birine evlatlık verilenleri görüyoruz medyada..sonra çocuk gelmiş 20 yaşına annesi karşısına çıkıp gözyaşı döküyor ve o çocuktan bir tercih yapması bekleniyor..ve tercihi tabiki ona bakıp büyütenden yana oluyor...

annelık,asla doğum yapmaktan ıbaret degıldır.anne,emek veren kişidir.doğduğu gunden ıtıbaren her an çocugun yanında olan,kendını cocuğuna feda etmıs kışı annedir.annelığin kutsallığının anlamı da bu değil mi zaten?

yemeyip yediren,hastayken bekleyen,karnında olmasa bile evladını yüreğinde büyüten annedir...
doğurmakla anne olunmuyor...eğer öyle olsaydı sokağa her gün doğurdukları bebekleri atmazlardı...
bir bebek için nice kadın nelere katlanıyor...her doğuran anne olsaydı keşke...

çocuga emek veren annedir bence.dogurmak marifet olsaydı dogurupta sokaklara bırakmazlardı.
çocugu olmayıpta yurtlardan aldıkları çocukları ne sevgiyle büyüten kadınlarımız var.onlar sadece karnında taşımadılar ama kalplerindeki sevgi, dogurupta sokaga atan kadından bin kat fazla....

X