Doğuma Hazırlık Doğum odamızı ucuza nasıl süslesek ?

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....

fulyahnm

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Nisan 2012
55
13
Biliyorum ki hepimizin kafasında doğum odamızın kapısına bir kapı süsü asmak var.Belkide daha fazlası.Bunların hepsi sevgili anne adayımızın morali için.Kimi yüksek bütçelerle bunu profesyonel şirketlere yaptırıyor kimide birkaç balonla elinden geldiğince birşeyler hazırlıyor.Ben şahsen ailem süslemeci tutmayı teklif ettiği halde bu işi kendim yapmak istedim.çünkü bu benim özel günümdü ve hepsinin bende ayrı anısı vardı.O halde birkaç doğum odası önerisi vereyim .Burada yazılanların hepsi bir fikir tabiki hepsini birden yapmak masraflı ve yorucu olur.Arzu ettiklerinizi uygulayabilirsiniz yada yok benim zamanım bol yavaş yavaş hepsini yapar koyarım kenara derseniz oldukça şık bir doğum odası olacaktır eminim.Şirket çağırmadan kendiniz yaparsanız doğum bitip evinize dönerken tüm malzemeler yine size kalacak ve evinizide lohusa misafirleriniz için aynı düzende süslemiş olacaksınız

Öncelikle takdir edersinizki doğuma gittiğiniz gün bu işleri kendiniz yapmayacaksınız.Aileden biri sizin önceden tarif ettiğiniz şekilde herşeyi ayarlayacak.Bu yüzden doğumunuz yaklaştığında malzemeleri hazır edin bitek size çantayı alıp çıkmak kalsın.

Eğer İstanbul da iseniz bu iş için biçilmiş kaftan Eminönü hasırcılar çarşısı.Burası bebek süslemeleri üstüne herşeyi satıyor.Eğer istanbula uzaksanız internetten satışı olan birçok dükkan var hasırcılar da.

Kapı süsünü takmadan önce bebeğin cinsiyetine göre kapıya hediye pakedi şeklinde gereceğiniz tülün yaklaşık 8 m olması gerekli.Bunun da maliyeti 10-12 tl arası

Kapı süsleri çok çeşitli.15 tl den başlıyor efendim tüllüsüydü kanatlısıydı bebeklisiydi derken 50-60 tl ye kadar gidiyor tamamen kendi zevkinize göre.Mesela beim aldığım kapı süsü oldukça göz dolduran tüllü bebekli ve büyüktü sıkı pazarlık sonucu 35 e anlaştık :) Tabi bu arada becerikli hanımlar kendi zevkine göre evdede hazırlayabilirler internetten modellere bakarak.Bir arkadaşım bebeğinin adı Atlas olduğu için atlas şeklinde bir kapı süsü hazırlamıştı çok yaratıcı ve sevimliydi.

Organze tüllerin metresi kapıya bağlanan tülden birkaç tl pahalıya geliyor onlarıda anne yatağına koltuklara varsa masa yada zigona sarabilirsiniz.Örneğin küçük bir masa varsa odada beyaz bir örtü üzerine tül geçirip alttan bağlarsanız tahmin ettiğinizden daha şık olacaktır.

Yine süslü sepetler yada evde süslediğiniz bir sepette olur küçük hediyelikleri yada çikolataları sunmakta kullanabilirsiniz.Ben bebek puseti şeklinde bir bambu sepet almıştım onu kendim tüllerle süsledim 15 tl

Bir pakette balon alırsanız onları 5 li olarak birbirine çiçek formunda bağlayıp etrafa yerleştirebilirsiniz.Bu şekilde hem oraya buraya uçuşmuyorlar hemde sünnet düğünü havasından biraz kurtulup daha şık bir hava yakalamış oluyorsunuz.

Bebek yatağına tüllü bir etek diktirebilirsinz yada hazırda satılıyor ancak ben almadım fiyat konusunda emin değilim.

Tabiiki olmazsa olmaz lohusa şerbetimizide alıp onu sunmak için şık bir sürahi ayarlayabilirsiniz.Bazı özel hastaneler bu ikramı yapıyor.Birde bu ikramda bardakları süslemek için paket halinde bebekli lastikler satılıyor ama bunlar hastane için şart değil eve gelen misafirlere verebilirsiniz.şahsen ben almadım

Kurabiye ağacımız var birde 15 tl küçükleri 40 tl ye kadar gidiyor ben 20 liraya orta boy bişi aldım baya işimi gördü doğum mevlüt diş buğdayı doğum günü çok şık oluyor.
Önceden pişirdiğiniz kurabiyeleri paketleyip üstüne isim ve tarih atarak bu ağaca kurdeleyle bağlayabilirsiniz.Gelen konuklar için hoş bir süpriz

Birde anı defteri oluşturabilirsiniz.Hazırları 10-20 tl arası hatta yanında kocaman uzun tüylü bir kalemi var.Evde herhangi büyük boy sert kapak bir defteri tüllerle kaplayıp üzerine bebeğinizin ismini yazabilirsiniz.Gelen ziyaretçiler sizin için güzel dileklerini ve hissettiklerini yazar.Yada siz sezeryanda iseniz hislerini paylaşır.Çıkınca okumak paha biçilemez :)

Ziyaretçilere dağıtılacak hatıra hediyelikler tipine göre 75 kuruştan başlayıp tanesi 10 tl ye kadar çıkıyor tabi 10 tl abartı biblolara giriyor gereksiz bence.Magnetler çerçeveler minik biblolar lavanta keseleri not tutacakları vs çok fazla seçenek var.Ben tanesi 2 lira olan biblolardan aldım kutu şeklinde.içine takı vs konulabiliyordu.zaten hastaneye 100 kişi gelmiyor.25-30 tane kafi gelir.Ama çok sayıda dağıtmak eve gelenlerede vermek isterseniz ucuzlara kaymakta fayda var.

Bunun haricinde köpükten simli harfler var tanesi 1 tl.bunlardan alıp bebeğin ismini kapıya yada pencereye yazabilirsiniz.Hoş geldin bebeğim yada prensesim geldi şeklinde simli köpük yazılar 5 tl.Büyük simli nazar boncuğu vs gibi objeler bebek taşıyan leylek figürü gibi süslerde bulmak mümkün.

Bebeğiniz erkek ise yeni doğan sünneti istiyorsanız birde sünnet şapkası alın gitmişken çok sevimli yatağının başına kondurursunuz.Nede olsa sünnet fotosu olmayacak yavrucağın.Kız ise melek kanadı alabilirsini 10 tl

Birde eğer ekibiniz iyiyse anne yatağına tülden cibinlik bile yapanı gördüm.İnanın çokta sevimliydi keşke bende yapsaydım:) Unutmayın o gün siz bir prensessiniz ...

Bu arada bebek çikolatasının fiyat olarak çok çeşitli olduğunu hatırlatmak isterim.Simli kağıtlara sarılı üzerinde bebek biblosu nazar boncuğu yada emzik figürleri bulunan çikolataların kilosu 30 tl den başlıyor 100 ve üzerine çıkıyor.Biz 2 kilo kadar almıştık yaklaşık 60-70 tane vardı yetti bence.

Hepsinden önemlisi aldığınız malzemelerle bir plan yapın ne nereye ne şekilde olması gerekiyorsa bir kağıda yazın.Doğum çantanızda bulunsun acil giderseniz siz yokken aileden biri bu işleri yapabilsin.
Sonrada bol bol fotoğraf çektirin ki o güzel günü hem mutlu anımsayın.Yaptığınız bu alışverişte duyduğunuz heyecanı hiç bir süslemeci şirketin verebileceğine inanmıyorum.sevgiler...

çok güzel seyler yazmışssınız 8 metre tül kapıyı sarmak için çok değilmi

çok güzel seyler yazmışssınız 8 metre tül kapıyı sarmak için çok değilmi

Aslında nasıl saracağınıza göre değişir sadece boydan boya geçirecekseniz daha az kullanabilirsiniz ama artı şeklinde çaprazlayacak ve kapı süsünün atından sarkıtacaksanız ki bu şekil daha göz dolduruyor en az 7-8 m gidiyor.bu arada hastane kapıları evdekilere oranla oldukca geniş ve yüksek olmasınında etkisi var.ama dediğim gibi zaten onlarda satarken kapı süsüylemi kullanacaksınız diye soruyorlar.

çok güzel bi bilgilendirme olmuş, teşekkr ederiz :KK34:
yanlız, kapıya bağladığımız tül ile yatak ve masayı süsliceğimiz tül farklı mı oluyor?

çok güzel bi bilgilendirme olmuş, teşekkr ederiz :KK34:
yanlız, kapıya bağladığımız tül ile yatak ve masayı süsliceğimiz tül farklı mı oluyor?

Kapıya bağlanan tül kısmen daha sert ve kaba bir tül kumaşı.Hem ucuza geliyor hemde yumuşak organzelerden daha farkedilir duruyor.Fakat o tül küçük ayrıntılarda göz önünde okan noktalarda biraz sırıtıyor yani daha kibar ve hesaplı tüller bulmak mümkün.zaten kapı tülü diyince hemen gidip o kaba tülü getiriyolar.Kapıda iyi duruyor.

biz bir dükkanla anlaştık 150 liraya yapıyor oda kapısı,anne yatak ucu,bebek beşiği,balon,stick ek olarakta stick ve hoş geldin tablosu bebek adıda var :))

biz bir dükkanla anlaştık 150 liraya yapıyor oda kapısı,anne yatak ucu,bebek beşiği,balon,stick ek olarakta stick ve hoş geldin tablosu bebek adıda var :))

merhaba,

hangi dükkan bu? ismini -yerini-tlf paylaşma imkanınız varmıdır? ürünlerden memnun kaldınız mı?

Ellerınıze saglık herseyı cok ınce anlatmıssınız tesekkur ederz pekı bısey sorucam kapı susunu kapıya nasıl asıcaz bızım kı bıraz agır bısey yapıskan tutmaz napmamızı onerırsınız

Ben suslemeyi dusunmuyorum zaten oldum olası hastaneleri sevmem kimse de gelmesin zaten Mevlüt olcak herkes o zaman görsün diğer partileri ni de yapcam bana hastane odası gereksiz geliyor hemen doğurup çıkmak istiyorum

X