Aile Planlaması Doğum kontrol iğnesi (depo provera)

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

yagmur26

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
14 Haziran 2007
89
1
merhaba arkadaşlar doğum sonrası korunma yöntemi olarak 3 aylık doğum kontrol iğnesi kullanan var mı aranızda.Kırkım çıkmak üzere emzirdiğim için drum doğum kontrol hapını 6 ay kullanamıyacağımı söyledi ve 3 aylık iğne önerdi.Ama netten bakıyorum avantajı yanında dezavantajı da var iğnenin.Kullanan varsa aranızda bilgi verebilir mi lütfen

canım ya konuyu açtığın iyi oldu.bende düşünmeye başlamıştım biraz araştırdım aylık olan daha iyi gibi geldi gerçi henüz doltorumla konuşmadım bakalım o ne önerecek..

aylık olan iğne bencede daha iyi ama hormon seviyesi yüksekmiş emziren annelere uygulanmıyormuş

ben o dediğin 3 aylık iğneyi kullandım ve çok pişman oldum:1no2: kulaktan dolma laflarla hareket ettim ve 6 ay sonra adetim düzene girdi aldığımda eczacı bayan yoktu çalışan vermişti daha sonra sormak için gittiğimde ilk kullananlara 3 aylık önermediklerini aylık önerdiklerini söyledi ben olsaydım sizi uyarırdım demişti ama aylıkta olsa asla eski yönteme geri dönecem spraila.s

ssprail düşünüyorum bende 40 ıma bi hafta kaldı..ama korkuyorum ya nası bişey bu çok canımızı acıtırmı ki..ben doğum bile yaparken bayıldım..dayanamadım sezeryana aldılar..alttan yapılan uygulamalar beni korkutuyo

ssprail düşünüyorum bende 40 ıma bi hafta kaldı..ama korkuyorum ya nası bişey bu çok canımızı acıtırmı ki..ben doğum bile yaparken bayıldım..dayanamadım sezeryana aldılar..alttan yapılan uygulamalar beni korkutuyo

tabiki insanlık hali korkabiliriz ama kendini kasarsan zor oluyor rahat olman lazım benim ilk değil zamanı dolduğundan çıkarttırmıştım ve tekrar taktıracam düzene girmediğinden taktıramamıştım ama biliyorsundur heralde adetliyken takılıyor

herkese merhaba,
konu açılalı uzun zaman olmuş ama, birgün birileri bunları okurda yardımcı olurum diye yazmak istedim. Benim düştüğüm hataya kimse düşmesin. Benim ve eşimin yaşı 40 lı yaşlara yakındı. yeni evliydik çocuk istiyorduk, Rabbim nasip etti çocuğumuz oldu. Fakat eşim ile benim düşüncem yaşımızdan dolayı 2. çocuk için cok beklemeycektik 1 yıl sonra falan 2. cocuğu istiyorduk. 1 .çocuğum oldu. ilk ayki aşısı için sağlık ocağına götürdüğümde aşıyı yapan ebe nasıl korunacağımı sordu. bende durumu anlattım. yaşımızı belirttim. 1 yıl sonra 2. çocuğu düşündüğümüzü söyledim. şuanda bebeğin emdiği için sadece 3 aylık iğne yaptırabilirsin dedi. Madem ki kısa süreli korunma istiyorsun bu sana uygun dedi. ilk defa iğne yi duymuştum. yan etkilerinden bahsetmedi. hemen git yan taraftaki eczaneden al. iğneni vurayım dedi. iğneyi eczaneden aldım aşıdan sonra benimde iğnem yapıldı. o gün inanılmaz kasık ağrsı mğlde bulantısı ve baş dönmesi yaşadım. iğneden sonra 5 ay adet olmadım. karnım davul gibi şişiyordu. Fakat adet olamıyordum. tek bir iğne beni bu halde getirmişti. İğne yaptırdıktan 6 ay sonra adet oldum. doktora gittim. hormonlarım yerle bir olmuştu. ilaç kullandım, tedavi sürecim başladı. ve 8 kilo aldım bu süreçte, zaman içeirseinde denemediğimiz kür kalmadı. bal tarçın, soğan kürü, hayıt suyu, keçi boynuzu kürü v.s. fakat bebğim olmuyordu. yaşım ilerdeikçe çok üzülüyordum. ve 25 ay sonra hamile kaldım. bu iğnenin tek bir dozu bile bu kadar kuvvetli. Ben bilmiyorudm. o anda nasıl olduda rehavete kapıldım. Araştırmadan o iğneyi yaptırdım. Hala kendime kızıyorum. siz dikkatli olun.

X