Aile Planlaması dogum kontrol hapiyla antibiyatik kullanimi

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

yellowdaisyy

Guru
Kayıtlı Üye
15 Aralık 2008
4.118
18
merhaba hanimlar
Benim bogazlarim cok feci ihtihaplanma olmus
Doktoda antibiyotik verdi acaba d.k. hapinin etkinligin azaltirmi bu?
bilgisi olan varmi?? sadece 2 gun kullanicam 3 defa.

ben bugun tekrar gittim ve devam ettirdi antibiyotige 2 gun daha.
birde dun degil ondan onceki gun ilaci icmeyi unutmusum. dun icerken farkettim ve 2 tane birden yuttum bugunde baktimki ic camasirimda lekelenme olmus. bu normalmi fikri olan varmi?

Konunuzu açalı yaklaşık bir hafta olmuş ancak yine de cevap vermek istedim. Doğum kontrol hapı kullanırken aynı zamanda tetrasiklin grubu antibiyotik kullanımı, doğum kontrol hapının etkinliğini azaltabilir. Bu durum da istenmeyen gebeliklere yol açabilir. Bu noktada önemli olan kullanılan antibiyoiğin grubudur.

Son düzenleme:
doktora söylersen önceden sana etkisini azaltmayan antibiyotik verir. bir sürü çeşidi var çünkü. ben hep sorarım. ayrıca tek antibiyotik değil bazı ilaçlarda etkisini azaltma ihtimali oluyormuş. o yüzden mutlaka söyle kullandığını. adet olman senin bünyene bağlı bir durum. mesela ben 4 gün sonra olurum. ama kuzenimde kullanıyordu. o ilacı bırakır bırakmaz oluyordu. eğer yeni başladıysan kullanmaya lekelenme olur arada normal.

sagol sevabin icin, bende 4 gunumde oldum. hemde kisa surdu umarim bu sekilde gider
bazen 2-3 saat geciyor ama yinede atlamiyorum gunumu. bulanti disinda bir problem yasamadim
bugunde tam iyilesemedigim icin antibiyotik aldim ama unuttum sormayi acikcasi. ama bundan sonra
soylerim doktora.

X