doğum kontrol hapı

ohmy

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
18 Nisan 2021
1.527
3.894
merhaba,
biraz sormakta geciktim bunu galiba ama doğum kontrol hapı ile ilgili bir sorum var.

yaklaşık 26-27 günde bir adet oluyorum. korunma amacıyla geçen ay reglin 3. günü ilk ilacımı aldım. 21 draje bittikten sonra 7 gün ara verdim, şu an adetimin 6. gününde yeniden başlamam gerek. 7 gün dolmasını beklemeden yine adetin 2-5. günleri arasında mı almam gerekirdi ilacı? geç kalmış sayılıyor muyum?

prospektüsünde şöyle yazıyor.
"paketin üstünde oklarla gösterildiği yönde, her gün yaklaşık aynı zamanda bir miktar su ile alınmalıdır. Birbirini izleyen 21 gün boyunca her gün bir draje alınır. Bir sonraki pakete 7 günlük, sıklıkla kanamanın izlendiği, draje alınmayan dönemi takiben geçilir."
ama eğer ben 21-7 düzeni ile gidersem galiba sonraki ay 7 gün bitişi kanamanin bittiği zamana denk gelecek.

not: umarım konuyu yanlış yere acmamisimdir.

21 günlük drajeler şeklinde olan kombine haplardan kullanıyorum

Bir kaç günden bir şey olmaz ama bundan sonra daha dikkat edersin canım. Doktorum bana 21 draje bitince 7.gun hapa basla dedi. Mesela 21 hap bitti 3. Gün regl oluyordum adetin 4. Günüde tekrar ilaca başlıyordum. Yardımcı olabildim mi bilmiyorum ama 🤗

Yasmin adetliyken (1. gün - 2. gün - 3.gün farketmez ) başlanır, 21 gün içilir. 7 gün ara verilir. Ara kanama da olsa, adet de olsan, olmasan da bu kural her kutuda tekrarlanır arkadaşlar :)

X