Aile Planlaması Doğum kontrol hapı

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

Oylesne

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
2 Nisan 2020
7
2
30
Merhabalar 👋🏻
Ben 7 yıllık evliyim bir 4 yaşında bir çocuğum var ve ikinci çocuk düşünmüyorum 🙄şuana kadar korunma yöntemi olarak eşim prezervatif kullandı ama ben hep bir korku içindeyim ya patlarsa diye bende doğum kontrol hapı kullanmaya başlamak istedim ve yasmin hapını aldım sorum şu ki ilacın prospektüsünde adetin birinci günü kullanılır diye yazıyor ama benimde adetim biteli iki gün oluyor yani adetim 7 gün sürüyor ve ben 9.günü içtim şuan ilaç bir koruma sağlar mı acaba 🤔 bu konuda bilgisi olan varsa lütfen aydınlatabilir mi🙏🏻

Ne zaman baslarsaniz baslayin, ilk 1 ay koruma etkisi olmuyor sakin korunmayi birakmayin. 1 ay sonra etkisini gosteriyor dogum kontrol haplari.

edit: koruma etkisi icim degil, ara kanamalarim azalmasi icim regliyken baslayim diyorlar diye biliyorum

Kiz bende alam bu haptan regl duzenliyomus dogru mu. Nedense 28 gunden 32 gune uzadi dongu

Ne zaman baslarsaniz baslayin, ilk 1 ay koruma etkisi olmuyor sakin korunmayi birakmayin. 1 ay sonra etkisini gosteriyor dogum kontrol haplari.

edit: koruma etkisi icim degil, ara kanamalarim azalmasi icim regliyken baslayim diyorlar diye biliyorum
Vallahi bilemedim şuan ne yapacağımı da bilmiyorum devam edeyim mi ki 🤷🏻‍♀️

Hapa adetinizin ilk günü başlamalısınız, eğer 2 ile 5. günler arasında başladıysanız 7 gün ilave koruma yöntemi kullanmanız gerekiyor. Hapın prospektüsünde yazan bu. Yani ilk kutu korumuyor bir ay ilave korunma kullanmalısınız diyen arkadaşlar kulaktan duyma konuşuyor. Ama sizin durumunuz farklı eğer telefon yoluyla sorabilceğiniz bir doktor varsa sorun ama yoksa malum şu an hastaneler tehlikeli hapı kullanmaya devam edin ve koruyuculuğunu bilmediğimiz için ilk kutuda aklınızda şüphe kalmaması için ek koruma kullanın .

Hapa adetinizin ilk günü başlamalısınız, eğer 2 ile 5. günler arasında başladıysanız 7 gün ilave koruma yöntemi kullanmanız gerekiyor. Hapın prospektüsünde yazan bu. Yani ilk kutu korumuyor bir ay ilave korunma kullanmalısınız diyen arkadaşlar kulaktan duyma konuşuyor. Ama sizin durumunuz farklı eğer telefon yoluyla sorabilceğiniz bir doktor varsa sorun ama yoksa malum şu an hastaneler tehlikeli hapı kullanmaya devam edin ve koruyuculuğunu bilmediğimiz için ilk kutuda aklınızda şüphe kalmaması için ek koruma kullanın .
Ben dogum kontrol hapimi bana yazan doktorumun soyledigini soyledim :)

Çok teşekkür ederim 🙏🏻

Ben dogum kontrol hapimi bana yazan doktorumun soyledigini soyledim :)
Doktorunuz neden öyle söyledi bilmiyorum ama bana söylenen de yazdığım şekilde ve her ilacın mutlaka prospektüsüne dikkat ederim bu önemli bir hap olduğu için kullanmadan önce okudum şimdi yazmadan önce tekrar açıp baktım. Size özel demedim yanlış anlamayın sadece hormanal haplar ve tehlikeliler de o yüzden araştırmak okumak gerektiğini düşünüyorum. Siz de haklı olarak bilir kişinin lafına güvenip onu söylemişsiniz :)

Haplara adetin 2-5. Günü başlanırsa ek bir hafta korunma gerekli diye biliyorum bende. Doktorumda bana bu şekil Bilgi vermişti ben yinede güvenemediğim için ilk ay hap+geriçekilme uygulamıştık.
Ama konu sahibi hapa adetliyken başlamadığı ve çocuk düşünmediği için riske atmayıp bir ay boyunca ek yöntemle devam etmesi kendi aleyhine olur. Ayrıca hapı bırakırsanız kanama yapması muhtemel. Başlamışken böylece devam edin bence ☺️

X