Aile Planlaması Doğum kontrol hapı lütfen bakarmısınız

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

fundi_2016

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
25 Aralık 2016
64
28
33
Merhabalar. Direk konuya gireceğim.
2 gün önce ilişkimiz oldu eşimle. Kendinden emin olmadığını kaçmış olabilceğini söyledi. Normalde prezervatif kullanıyorduk ama bende ciddi alerji ve vajinit yaptı. Tam toparladım birsüre ara vermek istedim. O yüzden eşimden dışarı boşalmasını istedim. O da oyle kendinden emin olamayinca yasmin hap aldim (bu ara da doğurgan dönemimdeyim). 2 gündür kullanıyorum, cahilce davrandım ve hemen koruyuculuk gosterecegini düşündüm ve 1 kez rahat davrandık. Sonra bu tür hapların enkaz 1 ay kullandıktan sonra koruyuculuk gösterdiğini öğrendim. 2 yaşında oğlum var ve çalışıyorum. Çok endişeliyim. Başına böyle birşey gelen var mı? Napıcagimi bilmiyorum. Birde bu haplar çok bulantı va gaz şişkinlik yapıyor bu normal mi?

Evet söylediğiniz gibi davranıyorsunuz.
Yasmin ve diğer kontrol hapları adetin 1-5. Günü alınmaya başlanır. Periyodun ortasında hapa başlamak sizi asla korumaz. Tam aksine hormonlarınızı bozar.
Hapı bırakmanız gerekiyor. Ayrıca nasıl doktor kontrolünde almadınız şaşıyorum. Zibilyon tane kontrol hapı var ve doktor tahlil isteyip sizi muayene edip size uygun olan doğum kontrol hapını veriyor. Benim doktorum bana en uygun olan gördüğü hapı vermişti, sıkıntı yaşarsan bırakırsın 1 ay sonra başka bir hapa geçeriz demişti.
Ve prezervatif alerjisi bende de var. Bir kere bile prezervatif kullansak vajinit ve sistit oluyorum ki asla kullanmıyorum. Prezervatif değil ama yol açtığı enfeksiyonlar zararlı.

Ha ayrıca yasmine adetin ilk günü değil de 5. Günü bile başlarsanız ilk hafta ek korunma yöntemi uygulamak zorundasınız. Kaldı ki siz periyodun ortasında başlamışsınız. Koruyuculuğu yok diyebilirim.

Çoluk çocuk sahibi, uzun süredir cinsel hayatı olan insanlar nasıl korunma yöntemleri konusunda bu kadar bilgisiz olabiliyorlar anlamıyorum. Doğum kontrol hapları doktora danışılmadan kullanılmaz, kullanırsanız yan etkiler canınıza okur çünkü o ilaç size uygun değildir. Antibiyotik gibi reçeteye bağlanmalı bence artık bu tip ilaçlar.

Kullandığınız şekilde koruması zaten mümkün değil. Tek etkisi hormonlarınızı altüst etmesi olur. Ha bir de hamile kaldıysanız engelli bebek riski doğurur.

Ondan sonra bu tür hikayeler için "korunurken hamile kaldim". Anatomi üzerine, korunma yöntemi üzerine bu kadar cahil olunmamali.

Bir can söz konusu ya! Hele simdi salgin bir dönemdi. Insanlar nasil bu kadar vurdumduymaz davranabiliyor aklim almiyor. Yani küçük bir google arastirmasi ile bile dogum kontrol hapin üzerine tüm bilgileri veriyor.

Geri çekilme bir yöntem degilken, bare ertesi gün hapi alsaydiniz ya. Ne diyecegimi bilemedim gerçekten.

Eczaneye kadar gitmisken sorsaydiniz keşke. Doğum kontrol değil ertesi gün hapı verirlerdi...
Doğum kontrol hapina adetin ilk günü başlanır. Günü gününe ve aynı saatte alınmalıdır.
Ayrıca o da kafaya göre alınmaz. Kan tahlili ve ultrasondan sonra doktor onerir. Çünkü bazılarında östrojen-kadinlik hormonu fazla oluyor bazilari başka şey oluyor... Doktorun sana bakıp yazması lazım.
Ben ev arkadaşımla aynı zamanda doktora gitmiştim yıllar önce. Bende çok küçük bir kist vardı ve 40- 45 gunde bir adet olurdum . Arkadaşımda da pko kisti vardı, 3ayda zar zor adet olurdu ve kiloluydu. İkimize de doğum kontrol hapı verdiler. Bana çok hafif bir ilaç yazdı,hatta ilaç cildime vs çok iyi geldi, tüylerimi -adet Ağrılarımi azalttı. Ama arkadaşımın hapı baskaydi, hem daha pahalliydi hem onda sivilce vs yaptı...
Haplar çeşit çeşit yani.
Üstelik Diane 35 gibi bazı haplar doğum kontrol diye geçiyor ama tam doğum kontrol sağlamıyor. Hatta üstünde oral kontraseptif değildir yazar. Benim de kullandığım buydu, ama bu sene jinekoloğa gittiğimde bu ilacın sivilce vs problemi için verildigini, doğum kontrolü sağlama konusunda çok etkili olmadığını söyledi.
Yani kendi kendinize eczaneye gidip 'oo pıtı piti' diye ilaç seçmek (eğer size uygun değilse) hem hormonlariniza zarar verir, hem de doğum kontrol saglamayabilir.
Bu da kamu spotu olsun. Devlet hastanesinde on dkda kendinize uygun ilacı bulabilirsiniz. Riske atmayın sagliginizi

ilişkiden sonraki "5 gün içinde "ertesi gün hapı alabiliyorsunuz. Bence ertesi gün hapı alıp sonraki adetinizde yasmine başlayın. Tabi doktora sorarak

Dogum kontrol hapina adetliyken baslanir. Kafaniza gore baslayamazsiniz. Eger adetin ilk gunu baslarsaniz hemen o ay korumaya baslar

Sen adet zamanı değil de normal zaman da mı başladın hapa.simdi hapı bırak ondan sonra test yaptır kan testi negatif çıkınca adet olduğunda başlarsın...hamile kalmışsan bebeğe zarar verir hap

Dogum kontrol hapina adetliyken baslanir. Kafaniza gore baslayamazsiniz. Eger adetin ilk gunu baslarsaniz hemen o ay korumaya baslar
Ay bana saglık ocagında ilk 10 günden sonra korumaya başlar dediler, adet olunca başla filan demediler... zaten adet olmamıştım doğumdan sonra hic .. ilk kutuyu rastgele kullanmaya basladım 21 gunluk benimki. İlk kutu bitip 7 gün ara verdiğimde adet oldum. Ondan once hapa guvenerek korunmasız ilişki oldu. 2 . Kutudaym şimdi. Ya bi sıkıntı olur mu benimkinde acaba riske atma şansm yok cünkü 3.ye...🤔🤔😔

Ay bana saglık ocagında ilk 10 günden sonra korumaya başlar dediler, adet olunca başla filan demediler... zaten adet olmamıştım doğumdan sonra hic .. ilk kutuyu rastgele kullanmaya basladım 21 gunluk benimki. İlk kutu bitip 7 gün ara verdiğimde adet oldum. Ondan once hapa guvenerek korunmasız ilişki oldu. 2 . Kutudaym şimdi. Ya bi sıkıntı olur mu benimkinde acaba riske atma şansm yok cünkü 3.ye...🤔🤔😔
Siz regl olmadiginiz icin o sekilde baslamaniz normal. Sonrasinda 7 gun adet olmussunuz sanmiyorum gebelik oldugunu

Sizinki doğru. Konu sahibinin yolu yanlış.

F fundi_2016 bence doğruca doktora gidip bundan sonra ki adımı doktorla atın. Aldığınız hap ağrı kesici değil ki hormon..
Bırakınca kanama yapma ihtimali var, bırakmasanız hamilelik durumunda bebekte anomali olabilir. Kafanıza göre bırakmayın lütfen doktor ya da en azından sağlık ocağında ki ebeden destek alın.

X