Aile Planlaması doğum kontrol hapı kullananlar yardımcı olabilir mi

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

kuskoysunlaryoluna

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
7 Ocak 2015
358
674
Merhaba benim 8 Ağustosta düğünüm var. 19 Haziranda Qlairista doğum kontrol hapına başladım. 20. gün regl oldum ilk ay olduğu için de biraz uzun sürdü sanırım. Dün akşam 2. kutuya başladım. Kullananlar bilir 21 gün kullanıp bırakılan ilaçlardan değil bu,yani 28 hapı içip hemen bi sonraki kutuya geçiyorsunuz.
Sorunum şu, ilacın prospektüsünde kutudaki son haplara doğru regl olunur diyor,bu hesaba göre ben düğün zamanı regl olacağım. Balayı sıkıntısı bi yana o şişlik ve ağrı çok gözümü korkutuyo,hem kına akşamı hem düğün günü sıkıntı olacak.
İlacı bu ay bıraksam regl olduğumda tekrar başlasam ne zaman olacağım belli değil,ya yine düğün günü olursam diyorum.olmasam da koruması azalacak,devam etsem regl olacağım,başka ilaca geçsem de 21 günün sonunda kesmeyip yeni kutuya mı geçsem diyorum. Ama o da korumayacak ilk ay olduğu için. Biraz karışık anlattım kusura bakmayın ama inanın kafam çok karışık.
Tahmin edeceğiniz gibi ilk doğum kontrol hapı tecrübem. Başına gelen varsa sizden yardım bekliyorum nasıl ayarladınız,şimdiden çok teşekkürler

O son haplarin fark edersen placebo haplari, yani icinde bir madde yok ve böylece regl oluyorsun.
Senin yapacagin sey o renkli haplara gelmeden diger kutuya baslamak. Yani hapini devamli almak. Bu sekilde regl olmazsin ve rahat olursun canim :)

20.gün mü oldun?
Çok çabuk olmuş, bu hesapla düğünü kurtaramiyacaksin.
Arkadaşa katiliyorum güzel açıklamış.
Hormon içermeyenleri kullanma, onları at,
Diğer kutuya geç ara vermeden.

O son haplarin fark edersen placebo haplari, yani icinde bir madde yok ve böylece regl oluyorsun.
Senin yapacagin sey o renkli haplara gelmeden diger kutuya baslamak. Yani hapini devamli almak. Bu sekilde regl olmazsin ve rahat olursun canim :)

Ya aklıma geldi de oturtamadım vazgeçtim çok mantıklı:)
2 sarı 5 pembe hap var,sonra 17 sarı hap var,sonra da 2 koyu pembe 2 beyaz,sanırım bu sonuncular hormonsuz.

şimdi ben bu 17 sarı hapın sonuna doğru regl oldum,şimdi o baştaki 5 pembe bitince mi yeni kutuya geçip pembelerden başlayayım yoksa sarılar bitince yeni kutu alıp hormonsuzları almadan öyle sarılara mı devam edeyim. Sarılardan korkuyorum onu kullanırken regl oldum :KK70:

20.gün mü oldun?
Çok çabuk olmuş, bu hesapla düğünü kurtaramiyacaksin.
Arkadaşa katiliyorum güzel açıklamış.
Hormon içermeyenleri kullanma, onları at,
Diğer kutuya geç ara vermeden.

evet erken olmuşum sanırım biraz,arkadaşın dediği kafama yattı sağolsun,öyle yapıcam sanırım.
Düğün gününü kurtaramayacaksın demişsin çok güldüm,hakikaten derdim o günü kurtarmak:)

evet erken olmuşum sanırım biraz,arkadaşın dediği kafama yattı sağolsun,öyle yapıcam sanırım.
Düğün gününü kurtaramayacaksın demişsin çok güldüm,hakikaten derdim o günü kurtarmak:)
Hormon içermeyen hapların da bir amacı var. O gün hormon almamanız gerekiyor demek ki. Amaç yumurtlama döngünüzü düzenlemek. Hapların birkaç tanesini atlarsanız doğum kontrol yöntemi olarak güvenilirliğini sakatlayabilirsiniz. Ya doktora sorun, ya da ek bir korunma yöntemi kullanın.

Hormon içermeyen hapların da bir amacı var. O gün hormon almamanız gerekiyor demek ki. Amaç yumurtlama döngünüzü düzenlemek. Hapların birkaç tanesini atlarsanız doğum kontrol yöntemi olarak güvenilirliğini sakatlayabilirsiniz. Ya doktora sorun, ya da ek bir korunma yöntemi kullanın.

Ek korunma yöntemi problem değil onu uygularım,yani açıkçası kınada da üzerimde gelinlik varken de kendimi temiz rahat hissetmek istiyorum.Bu yüzden dert ettim bu konuyu.
Haplar sanırım kadın vücudunun doğal hormon döngüsünü taklit ediyor,yani hormon değişimi grafiğine baktığımda ben öyle olduğunu farkettim. Son iki hapta hiçbir madde olmamasının sebebi ilacı kullanırken karışıklığa sebep vermemekmiş.
Sadece o gün ilaç almış olmak için alınıyor yani.Ondan öncekinde de progestron yok östrojen var sadece. Pazartesi günü eczaneye sorayım.pembe hapların süresini uzatırsam sorun olmaz gibime geliyor.sonuçta hormonlarımı ilaç belirliyor.Eczacı ne derse onu yaparım o zaman

Merhaba benim 8 Ağustosta düğünüm var. 19 Haziranda Qlairista doğum kontrol hapına başladım. 20. gün regl oldum ilk ay olduğu için de biraz uzun sürdü sanırım. Dün akşam 2. kutuya başladım. Kullananlar bilir 21 gün kullanıp bırakılan ilaçlardan değil bu,yani 28 hapı içip hemen bi sonraki kutuya geçiyorsunuz.
Sorunum şu, ilacın prospektüsünde kutudaki son haplara doğru regl olunur diyor,bu hesaba göre ben düğün zamanı regl olacağım. Balayı sıkıntısı bi yana o şişlik ve ağrı çok gözümü korkutuyo,hem kına akşamı hem düğün günü sıkıntı olacak.
İlacı bu ay bıraksam regl olduğumda tekrar başlasam ne zaman olacağım belli değil,ya yine düğün günü olursam diyorum.olmasam da koruması azalacak,devam etsem regl olacağım,başka ilaca geçsem de 21 günün sonunda kesmeyip yeni kutuya mı geçsem diyorum. Ama o da korumayacak ilk ay olduğu için. Biraz karışık anlattım kusura bakmayın ama inanın kafam çok karışık.
Tahmin edeceğiniz gibi ilk doğum kontrol hapı tecrübem. Başına gelen varsa sizden yardım bekliyorum nasıl ayarladınız,şimdiden çok teşekkürler
Bahsettiğiniz hapı hiç duymadım ben Yazz doğum kontrol hapını kullanıyorum. Benim kullandığım hap da bırakılmadan diğer kutuya geçiliyor sonda 4 tane beyaz hap var onlardan birinde reglin geliyor. 4 beyaz hapı almadan yeni kutuya başlarsan reglini 1 ay daha erteliyorsun ve prospektüsünde bunun hiçbir zararının olmadığı yazıyor. Sizinde hapınız bu düzende mi ? Prospektüsünde regl erteleme ile ilgili bilgi falan yok mu ?

Bahsettiğiniz hapı hiç duymadım ben Yazz doğum kontrol hapını kullanıyorum. Benim kullandığım hapta bırakılmadan diğer kutuya geçiliyor sonda 4 tane beyaz hap var onlardan birinde reglin geliyor. 4 beyaz hapı almadan yeni kutuya başlarsan reglini 1 ay daha erteliyorsun ve prospektüsünde bunun hiçbir zararının olmadığı yazıyor. Sizinde hapınız bu düzende mi ? Prospektüsünde regl erteleme ile ilgili bilgi falan yok mu ?

Merhaba,ben ilaç tavsiyesi istediğimde siz bana yazz önermiştiniz ama doktor bunu yazınca bunu aldım ben de. regl ertelemeyle ilgili bir bilgi bulamadım prospektüste.İnternette araştırdım yine yoktu.bu da yazz gibi ara vermeden kullanılıyor ama ben son 4 hapa gelmeden regl oldum bu ay,ondan korkuyorum. keşke yazz kullansaydım çok karışık işler ya 6 farklı renkte hap var.son 2si beyaz hormonsuzmuş,ne yapayım bilemedim :KK43: O son haplara kadar regl olmayacağımı bilsem onları almadan yeni kutuya geçerim ama ben 20.gün regl oldum ve hala tam bitmedi.bunu hesap edemediğim için ne yapacağımı şaşırdım şu an

Merhaba,ben ilaç tavsiyesi istediğimde siz bana yazz önermiştiniz ama doktor bunu yazınca bunu aldım ben de. regl ertelemeyle ilgili bir bilgi bulamadım prospektüste.İnternette araştırdım yine yoktu.bu da yazz gibi ara vermeden kullanılıyor ama ben son 4 hapa gelmeden regl oldum bu ay,ondan korkuyorum. keşke yazz kullansaydım çok karışık işler ya 6 farklı renkte hap var.son 2si beyaz hormonsuzmuş,ne yapayım bilemedim :KK43:
Keşke doktorunuza bir sorup uygun görürse kullansaydınız gerçekten çünkü hem basit kullanımlı, hemde regl erteleme gibi önemli seçenekler sunan bir hap.. İyice bir araştırın internete falan yazın sizin kullandığınız hapta da erteleme yapılıyordur belki..Olmadı doktorunuzu arayıp danışın. Keşke hapınız hakkında bilgim olsaydı ve yardımcı olabilseydim.. :KK43:

2yıl önce bu zamanlar sivilce tedavim bitmişti. doktor bana bu hapı yazdı pko için, doğal d.k hapı vs diyerekten. ben de kullandım ne bileyim o aradaki haplar falan bayağı karışık hepsini aralıklı mı içiyosun onu da çözemiyosun doktor desen arıyorum çıkmıyo. o renklileri içmemiştim sanırım doğru olan buydu ama bi sonraki reglimi sanırım fena söktürdü bi sabah hiç yaşamadığım bi acıyla uyandm az daha öldürüyodu valla. yumurtalık kistleri için vermişti yoksa düzenliydi gayet, bekarım bu arada. evlensem bile uzak dururum heralde artıko_O

Bahsettiğiniz hapı hiç duymadım ben Yazz doğum kontrol hapını kullanıyorum. Benim kullandığım hap da bırakılmadan diğer kutuya geçiliyor sonda 4 tane beyaz hap var onlardan birinde reglin geliyor. 4 beyaz hapı almadan yeni kutuya başlarsan reglini 1 ay daha erteliyorsun ve prospektüsünde bunun hiçbir zararının olmadığı yazıyor. Sizinde hapınız bu düzende mi ? Prospektüsünde regl erteleme ile ilgili bilgi falan yok mu ?

İlacı değiştirip yazz kullanmaya başlasam 8 ağustosa kadar etki eder mi sizce?
ama onu almak için de regl olmam gerekir dimi,ilk günü başlanıyor

2yıl önce bu zamanlar sivilce tedavim bitmişti. doktor bana bu hapı yazdı pko için, doğal d.k hapı vs diyerekten. ben de kullandım ne bileyim o aradaki haplar falan bayağı karışık hepsini aralıklı mı içiyosun onu da çözemiyosun doktor desen arıyorum çıkmıyo. o renklileri içmemiştim sanırım doğru olan buydu ama bi sonraki reglimi sanırım fena söktürdü bi sabah hiç yaşamadığım bi acıyla uyandm az daha öldürüyodu valla. yumurtalık kistleri için vermişti yoksa düzenliydi gayet, bekarım bu arada. evlensem bile uzak dururum heralde artıko_O

Ben de pişman oldum şimdi.Ama yazz için de reglimi beklemek zorundayım. Ne yapsam bilemedim

Ek korunma yöntemi problem değil onu uygularım,yani açıkçası kınada da üzerimde gelinlik varken de kendimi temiz rahat hissetmek istiyorum.Bu yüzden dert ettim bu konuyu.
Haplar sanırım kadın vücudunun doğal hormon döngüsünü taklit ediyor,yani hormon değişimi grafiğine baktığımda ben öyle olduğunu farkettim. Son iki hapta hiçbir madde olmamasının sebebi ilacı kullanırken karışıklığa sebep vermemekmiş.
Sadece o gün ilaç almış olmak için alınıyor yani.Ondan öncekinde de progestron yok östrojen var sadece. Pazartesi günü eczaneye sorayım.pembe hapların süresini uzatırsam sorun olmaz gibime geliyor.sonuçta hormonlarımı ilaç belirliyor.Eczacı ne derse onu yaparım o zaman
Sorununuzu anladım zaten. Kullanan hanımlar size o ay regl olmamak için gerekeni söyleyeceklerdir. Benim uyarmamın sebebi hormon döngüsüyle oynadığınız takdirde tek korunma yöntemi olarak güvenilir olmayabileceğiydi. Her şey gönlünüzce olsun.

X