Aile Planlaması Doğum Kontrol Hapı Kullananlar Yardım

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

pd44

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
17 Şubat 2012
1.404
138
arkadaşlar iki haftalık evliyim. doğum kontrol hapı kullanıyorum.Bildiğiniz gibi bir ay öncesinden başladım. ilk başlarda bende mide bulantısı yaptı. neyse ki geçti ilerleyen zamanlarda. evliliğin üçüncü günü adet oldum. on gün erkenden. hala da devam ediyor yanı on gündür adet görüyorum. normal midir bu? yoksa ilacı mı değiştirmek gerekiyor? ne yapmalıyım ?

normalde 28 günde bir mi adet oluosun doğum kontrol hapları hormonları etkilediği için ilaç bittikten sonra 10 gün içinde adet görürsün oyüzden doğum kontrol haplarını adet düzenleyici olarakda kullanıolar. bende evliyim ama doğum kontrol hapı kullanmıorm korunmak için çocuk düşündüğünde hemen yapamıosun en azından 1 sene beklemek gerekiyor etkisinden kurtulmak için

evet 28 günde bir adet oluyorum. ama bu defa hap bıtmeden adet oldum ve on gündür böyle hala da devam ediyor. hapı yeni bitirdim ve yeni kutuya baslamadım durum böyle olunca. sanırım bu haplar sürekli kullanılıyormuş. ben ara verdim şimdi ama yeniden baslayınca ne olur kanama devam eder mı ya da mide bulantıları baslar mı bılemıyorum

bir kutuda 21 tane olması lazım eğer 5 10 gün kullanıp içmeyi bi kaç gün unuttuuysan o yüzden böyle olmuşsundur. düzenli kullansaydın hap bitince adet olurdun bişi olmaz merak etme ilaç yüzünden ilaçla korunmaya kararlı mısın

içinde otuz tane var ve hiç aksatmadım. adet olduğumda da devam ettim ve ilaç bitti. eşim korunmaya pek sıcak bakmıyor ve prezervatifle korunma yöntemi daha riskli diyorlar o yüzden ben de pek istemedim.evt aslında ilaç kullanarak korunmayı istiyorum ama bu tarz yan etkileri olunca tekrar düşünmem gerekecek sanırım. spiral taktırmak için illa ki çocuk sahibi mi olmak gerekiyor?

o zman senin kullandığın doğum kontrol hapı farklı bi hap doktorunla görüş bence spirali bilmiorum ben 1 senelik evliyim ilaç kullanmıorum hala hamile değilim :)

yaşadığın muhtemelen adet değil ara kanamadır.ilk 3 kutuda böyle olabiliyor.mide bulantıları da 3 kutudan sonra kalmıyor.sadece biraz sabretmek gerekiyor, sonra ilaç kullandığının farkına bile varmıyorsun hiçbir yan etkisi kalmıyor. sen ilaca devam etmediğin için sıfırdan başlamış olucaksın tekrardan.reglin ilk günü başlanıyor eğer yazz kullanıyorsan ( 30 hap var dediğin için yazz 24+4 kullandığını tahmin ederek söylüyorum.).ilk ay yine bu bahsettiğin şekilde ara kanamalar olabilir. bunlara katlanabilirsen birkaç ay sonra çok rahat ediyorsun.çocuk konusuna gelince de ilacı bıraktıktan 2 ay sonra hamile kalmaman için hiçbir neden yok.hatta çocuk sahibi olmayı kolaylaştıran birşey, çünkü kist gibi sorunlar kalmıyor ilaç kullanılırken.

ilaç ilaçtır. yan etkisi zamanla mutlaka oluşur. ben sağlık personeliyim bi sorun olduğunda ilaç en son başvurduğum çare siz bilirsiniz bu benim şahsi fikrimdi. bu ilacı verenler elbetteki allıyıp pullayacak o kısmını unutmayın biraz çevremize bakmak birazcıkta araştırmak bence daha doğru bilgi edinmemizi sağlar.

ilaç kullansam da dikkat ediyoruz yinede eşimle.sanırım beni hamile kalma konusunda çok korkuttular:) evet yaz24+4 kullanıyorum. yeni çıkmış sanırım bu ilaç etkisi en az olan bu dediler. bu hafta tekrar muayeneye doktora gideceğim. peki bu yaz 24+4 de son 4 tanesi beyaz renkte neden ? onu da kullanacak mıyız bu arada ?

son 4 beyaz hap vücudunu regle hazırlamak için varlar. hepsini kullanıcaksın gün gün yazıyo zaten.başladığın günün etiketini yapıştırırsan üzerine günlerini karıştırmazsın.o beyaz haplarda hormon yok, yani diğer ilaçlarda verilen arayı bu beyaz hapları içerek vermiş oluyosun. beyazlar bittiğinde yeni kutunun pembe haplarıyla devam ediyosun.

benim de bir sorum olacak. bu ilacın zayıflattığı söyleniyor doğrumu? ben zaten zayıfım ya, diğer ilaçlar çok kilo aldırıyor. bu okadar almıyor diye vermişti doktorum. zayıflattığını duymuştum acaba doğrumu.?

merhaba arkadaşlar,

hapı bırakır bırakmaz hamile kalma durumu söz konusu.
bnde de ole oldu. arkadasımda da aynı sey oldu.
ancak bebek çok saglıklı. cok sukur hic bir sorun olmadı.
hap - bebek saglıgı arasında olumlu / olumsuz hıcbır etkı yok.
buna emin olabilirsiniz.
bi yıl beklemek bı ay beklemek falan yok.

hap herkesin vucudundan farklı tepkiler gösterir.
kimisinde ise hiçbir yan etki olmaz.
umarım sende sanslı olanlardansındır.

kızlar yardımmmm!!!!!! önceden doğum kontrol hapı kullandım 5 ay hiç ara kanamam olmamıştı daha ilk kutum yeni başladım ve 7.günümdeyim hapı içeli şuanda kanamam var bir sorun olur mu??? önceki kullandığmda hiç ara kanamam olmamıştı ne yapmam lazım???

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…