Aile Planlaması Dogum Kontrol Hapi Kafa Karisikligi

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

tavsannn

Bi’ cinnet her şeyi çözer
Kayıtlı Üye
4 Nisan 2014
5.602
16.145
Merhaba hanimlar simdi benim olayim cok karisik, internette bir seyler okudum ama kafam iyice karman corman oldu.
microgynon dogum kontrol hapi kullaniyorum.
gecen ay kutudan 10 tane hap kullandiktan sonra bazi sebeplerden 3 gun hapi icemedim 4. Gun hap saatinde 4 hapi birden ictim ama aksamina adet oldum. Ve ben kutuya aynen devam ettim. Adetim Kutu bitene kadar surdu sonra 7 gunluk araya geldik. Adetim 1-2 gun kadar kesildi sonra kanama tekrar basladi ve 3-4 gun daha devam etti. Bugun aranin 8. Gunu ve ben yeni kutuya basladim. Ancak simdi ben dogru mu yapiyorum. Okudum bi seyler ama kimisi adetin ilk gunu yeni kutuya baslamaliydin diyor kimisi aynen devam etmeliydin diyor. Simdi ben bu hapi kullaniyorum ama bunun koruyuculugu kaldi mi?
4 gun ara verdigim icin vucut hapi birakti mi sandi? Adetimin ilk gunu de hap icmistim ama dort bes gun sonra hap bitti ben 7 gunluk ara verdim o arayi verdigim icin koruyuculuk gitti mi?
Allah askina tecrubeli biri bana el atsin benim beynim yandi :)

Merhaba hanimlar simdi benim olayim cok karisik, internette bir seyler okudum ama kafam iyice karman corman oldu.
microgynon dogum kontrol hapi kullaniyorum.
gecen ay kutudan 10 tane hap kullandiktan sonra bazi sebeplerden 3 gun hapi icemedim 4. Gun hap saatinde 4 hapi birden ictim ama aksamina adet oldum. Ve ben kutuya aynen devam ettim. Adetim Kutu bitene kadar surdu sonra 7 gunluk araya geldik. Adetim 1-2 gun kadar kesildi sonra kanama tekrar basladi ve 3-4 gun daha devam etti. Bugun aranin 8. Gunu ve ben yeni kutuya basladim. Ancak simdi ben dogru mu yapiyorum. Okudum bi seyler ama kimisi adetin ilk gunu yeni kutuya baslamaliydin diyor kimisi aynen devam etmeliydin diyor. Simdi ben bu hapi kullaniyorum ama bunun koruyuculugu kaldi mi?
4 gun ara verdigim icin vucut hapi birakti mi sandi? Adetimin ilk gunu de hap icmistim ama dort bes gun sonra hap bitti ben 7 gunluk ara verdim o arayi verdigim icin koruyuculuk gitti mi?
Allah askina tecrubeli biri bana el atsin benim beynim yandi :)
Ben yıllarca yasmin kullandım bir gün bile hapı unutursan koruyuculuğuna garanti vermiyorlar.Prospektüsünde de yazar.Siz dört gün içmemişsiniz.Adetin de şaşırmış olabilir.İlk başlarken adetin ilk günü alınır.Sonra bitince 7 gün ara verilir o dönemde adet olunur.8.gün yeni kutuya başlanır.Bence bir doktora sorun.

3 gün hiç içmemişsiniz halbuki saati saatine içmeseniz bile koruyuculuğu etkileyebiliyor. Sonra da bir anda bir sürü hormon almışsınız tabi ki vucüdun dengesi bozulmuş. Yani şu anda kesin birşey demek zor. Tavsiyem hapa ara verin o arada başka bir yöntemle korunun ve doğal yolla regl olunca tekrar başlayın hapa.

Çoook büyük bir hata yapmışsınız, doğum kontrol hapları tam saatinde içilir eğer icilmeyi bir gün bile unutulursa koruyuculuk azalır, ve unutulan gün için aynı günde birden fazla ilaç içilmez ki siz 4 tane içmişsiniz şaka gibi sok oldum hiç bir ilaç bu şekilde içilmez 😳😳

Ayrıca soğuk kontrol hapının bırakınca 3 gün içinde adet olursun ki olmuşsun yani vücudun bu 3 4 günde ilacı bıraktığını düşünüyor, adet olduğunda 7 gun ara verip 8. Baslamaliydin ben yasmini bu şekilde kullanıyorum en doğrusu da bu,
Sizinde yasmin kullanmanizi öneririm en iyisi o

X