Aile Planlaması Doğum kontrol hapı hakkında

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

forevermorrenk

Mustafa Kemal Atatürk
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
31 Ağustos 2018
8.602
20.327
Sevgili Kadınlar,
Öncelikle Günümüz Kutlu Olsun!

Size bir sorum olacak, özellikle tecrübeli kadınlardan bilgi almak istiyorum.
7 aylık evli, 8 aydır da microgynon doğum kontrol hapıyla korunuyorum. İlaca geçen ay ara verdim çünkü gününü geçirince bir ay kullanamadım. Ek korunmayla yeni regl dönemiyle aynı hapa başladım. İlk aylardan itibaren ne bir kahverengi akıntım, ne bir leke vs hiç bir sorun yaşamadım. Bu ay pazartesi gününden itibaren sürekli bel ağrım ( adet oluyor gibi), ve kahverengi lekelenme oluyor. Sizce bir problem var mıdır yoksa ilacın etkisi midir?

İnternetten sürekli araştırıyorum ama herkes farklı şeyler yazıyor, çok korkuyorum. Beni lütfen aydınlatır mısınız?

Okuyan, cevap veren herkese sonsuz kalpler

Bence hap'tan dolayi oldu. 1 gün unuttuz diye hap birakilmaz. Iki hapi ayni anda icebilirdiniz. Hangi haftada olmana bagli olarak zaten prospektüsünde yaziyor hapi unuttugunuzda ne yapmaniz gerektigini.

Ek koruma olarak kondom kullandiysaniz hele, hic korkmaniz gerekmiyor. Yinede aklinizda sorular var ise, en iyisi doktorunuza danismaktir.

İlk gün içmedim diye tekrar başlamak istemedim. 2 hapı da kullanıp tehlikeye atmak istemedim. Kafam çok karışık ve belim cidden çok ağrıyor. Teşekkürler cevabınız için.

İlk hapı unuttuğunuzda hatırladığınız anda hapı alıp, bir ayı hem hapa devam ederek hem de ek koruma ile geçirmeniz gerekiyor. Şu an hapa sıfırdan başladığınız için ilk ay koruması olmaz, bu ay da ek koruma kullanmanız gerekiyor yani geçen ay da aynı şekilde devam etseniz yeterli olurdu. Çocuk düşünmüyorsanız aman diyeyim :) Hapı bir anda kesip bir anda başlamak size zarar verir. Yine de ben olsam bir gebelik testi yapardım.

Aman diyim beni korkutmayın şuan çocuk için hiç uygun zaman değil. Regl oldum ama yine de hamile kalma ihtimalim var mı Allah'ım delireceğim Zaten şuan bel ağrısı beni öldürecek

keşke kendi kafanıza kesip yeniden başlamadan önce prospektüsünü okusaydınız.buyrun ben sizin için internetten buldum;
"Şayet mutad zamanda draje almayı unuttuysanız, bu draje, en geç müteakip 12 saat içinde alınmalıdır. Normal alınan zamandan 12 saatten fazla bir süre geçmişse, bu ayın içinde gebelikten koruyucu etki zayıflamış olabilir. Bu durumda unutulan drajeler atlanarak, başlanmış olan ambalaja devam edilmeli ve bu ambalaj bitene kadar, hormonal olmayan, gebelikten koruyucu diğer yöntemlerin (Knaus-Ogino'nun takvim yöntemi ve ısı yöntemi dışında) ek olarak uygulanması gerekir. Unutulan drajeler, alınmamalıdır."

Işte bunu bende okudum fakat hamile kalırım diye hiç başlamak istemedim. Şuan o kadar pişmanım ki anlatamam yani keşke de böyle devam etseydim. Vücudum ayrı hava da belim ayrı zaten o da beni üzüyor kadın olmak ne zor

Hapi suanda yeni biraktiysan 4 ile 5 icinde adet olman gerekmezmi bende oyle oluyordu hapi ne zman birakirsan adet olursun tabi bir kac gun icinde onunla alakalidor diede dusundum kullanimi arkadaslarin anlattigi gibidir de hamile deilsindir de sen adet olursan saglik ocagina yada kadin doguma git danis tekrar baslasam olurmu de biraktigina pisman san tabi ama yeni biraktiysan hemen spermle ile dollenme ne ara olucakda hemen bir iki gun icinde hamile kalcaksin kalsan bile hissedememen lazim suresi var ya bunun seni yanlis anlamadiysm boyle biraz bekle bakalim nolck
Bu arada kilo aldirmiormu o hapi bnde kullandim smdi yasmin icicem bugun adetimin 2.gunu yarin baslicam bakalm kilo yapmiormus

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…