Aile Planlaması Doğum Kontrol Hapı Hakkında Soru

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

gadjo dilo

ben aslında yoğum
Kayıtlı Üye
6 Ocak 2012
10.357
9.245
Kızlar merhaba. Daha önce doğum kontrol hapı kullanmadım ve stres yaşamamak için artık bununla korunmayı düşünüyorum ancak hiç bir bilgim yok. Doktora gitmeden önce bir fikrim olsun diye tecrübesi olanlara birkaç sorum olacak: Bu hapların yan etkisi ne düzeyde?
Doktor bu ilacı bir kere yazdığında yanılmıyorsam bir aylık bir kutu yazıyor. İkinci ay tekrar mı gidip yazdırmamız gerek? Yani her ay doktora mı gitmek gerekiyor yazdırmak için? Ya da fiyatı ucuz da bir sefer ilaç ismi aldıktan sonra diğer aylar kendiniz mi alıyorsunuz? Bir başka sorum da spiral ile ilgili. Hiç doğum yapmamış kadınlarda öneriliyor mu? Aydınlatabilirseniz sevinirim.

Ben malesef doktora danışmadan kullandım doğum kontrol hapını, önce bazı testler yapıyorlarmış.
yasmin markalı olanı kullandım eczacıya danışarak bende yorgunluk, isteksizlik etkilerini gösterdi.
yazz 24+4 e geçtim o çok daha iyi geldi, yan etkisi yoktu, üstelik regl ağrısı vs. yoktu.

yasmin 16 liraydı, yazz 21. reçetesiz satılıyor.

not: her ikisi de kuruluğa yol açtı malesef.

Son düzenleme:
Haplar kısırlık yapabiliyomuş bende çok korktum o yüzden kullanmayı bıraktım. Acaba iğneyle korunma yöntemi daha mı mantıklı ? enazından ayda 1 kere yaptırılıyor. onun yan etkileri falan var mı acaba? :44: evet canım hap kullanan kişinin ayrıca çok dikkat etmesi gerek hergün mutlaka düzenli şekilde içmen gerek. 1 gün içmesen güme gidebilirsin. Öyle istemeyerek hamile kalanlarda çok hapı günübirlik içmeyi unutarak.. Dikkat etmek gerekiyo biraz. ayrıca ben hiç çocukları olmayanlar bayanlarda kısırlık yapabiliyo diye duymuştum ben o yüzden kullanmayı bırakmıştım. doktora yazdırırsanız evet heray yazdırmanız gerekicek. Ayrıca spiral hakkındada çocuk rahime düşüyomuş ama spiral bunu parçalıyomuş zaten çok ufak olduğu için rahme yeni düştüğünde tuvaletini yaparken oda çıkıyomuş ama hiç anlamıyomuşsun bile. Bunu hemşire söylemişti. Oda dinen pek caiz değil sanırım. Aldırmak gibi bişey.. Benim aklımada en çok iğne yatıyo ama onunda yan etkilerini araştırmak lazım tabi. Hapta biraz riskli gibi geliyo bana çünkü insanlık hali unutabiliyoruz bazen dalgınlık olabilir. Ayrıca kısırlık yapabilme ihtimali bile insanı huzursuz ediyo

Spiralin Yan etkileri

Adet dönemi süresinin, ağrısının ve kanamasının artmasına neden olabilir.
Bazı kadınlarda dış gebelik görülebilir.
Spiral kullanan kadınlarda enfeksiyon görülme olasılığı artar.
Spiral takılması sırasında az bir olasılık da olsa uterus delinmesi söz konusudur.

Uyarılar

Spiral taktırdıktan bir ay sonra doktora gidip, spiralin doğru takılıp takılmadığı ve enfeksiyon oluşup oluşmadığı kontrol edilmedir.
Her ay spiralin ucundaki ipçikle, spiralin kayıp kaymadığı kontrol edilmelidir.

Son düzenleme:

Amaan ne sıkıntılıymış ya. Bir de bunları duyduktan sonra yan etkileri beni etkilemese bile etkilediğini düşünürüm ben Özellikle kuruluk kabus gibi. Aşındırıp mikroba karşı duyarlı hale getiriyor. Anlaşılan ikisine de geçmeyeceğim. Geçecek olursam da doktora danışmakta fayda varmış. Teşekkür ederim JaneSmith

Haklısın benim zaten gecem gündüzüm karışık. İlaca güvenirim ben, sonra unuttuğumu fark ettiğimde oohoo İğne yöntemini duymamıştım. Ama o da zor her ay gitmek, ne ara vakit bulacaksın. Yine de onu da araştırmak lazım. Spiral en mantıklısı geliyordu ama sanırım çocuk yaptıktan sonra en mantıklısı. O da rafa kalkıyor o zaman. Şimdi iki yöntemin de yan etkilerini duyduktan sonra soğudum bu fikirden. Çünkü bahsettiğiniz etkiler benim için çok önemli. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler kızlar.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…