Doğalgaz sızıntısı 7 üniversiteliyi öldürdü...

bartuarda

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
2 Eylül 2008
744
1
ANKARA - Çankaya Birlik Mahallesi 409’uncu Sokak’ta oturan Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1. sınıf öğrencisi Özgür Turan Atila evinde aynı üniversiteden 6 arkadaşına yeni yıl partisi verdi.
Özgür Turan Atila’nın halası Gonca Arıkök, Atila’nın telefonuna cevap vermemesi nedeniyle durumdan şüphelenerek eve geldi. Kapısı polisler eşliğinde çilingire açtırılarak girilen evin salon ve odalarında öğrencilerin cesetleri bulundu. Öğrencilerin isimlerinin Büşra Bek, Elif Koyuncuoğlu, Oğuzhan Tozburun, Tarık Şükrü Yılmaz, Ceren Okkalı ve Can Dokumacı olduğu açıklandı.

Özgür Turan Atila’nın babasının İzmir’de yerel bir gazetede çalıştığı, Özgür Atila ile kalan annesinin de yılbaşı nedeniyle İzmir’e gittiği öğrenildi.

Cumhuriyet Savcısı’nın incelemesinin ardından cenazeler Adli Tıp Kurumu Morgu’na kaldırıldı.
EKİPLER ÜST KATI KONTROL ETMİŞ
Öğrencilerin üst katında oturan Şahin Koç, eşi Sefa Koç, oğulları Emre Koç ile kızları İrem Koç, sabaha karşı kombiden sızan atık gazdan etkilendi. O sırada ders çalışan Emre Koç, annesi Sefa Koç’un kustuğunu gördü. Bunun üzerine, atık gaz sızıntısı olduğunu fark eden Emre Koç, doğalgaz yetkililerine durumu bildirdi.

Yetkililerinin yaptığı inceleme sonucu kombiden atık gazın eve sızdığı belirlendi. Şahin Koç, Sefa Koç, Emre Koç ve İrem Koç hastaneye kaldırıldı. Şahin Koç’un acil servisteki tedavisi sürüyor, diğer aile üyeleri taburcu edildi.

Olay yerinde incelemelerde bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, doğalgaz görevlilerinin saat 05.09 sıralarında apartmana geldiklerini söyledi. Emre Koç’un görevliler gelmeden önce yardım istemek amacıya öğrencilerin bulunduğu dairenin kapısını da çaldığını ancak kimsenin açmadığını vurgulayan Ateş, “Görevliler geldiklerinde alt kattaki üniversite öğrencilerinin bulunduğu daireyi de kontrol etselerdi belki bu öğrencilerimiz kurtarılabilirdi” diye konuştu.

BAĞLANTI BORUSU AŞIRI YIPRANMIŞ
Ankara İtfaiyesi ve Makina Mühendisleri Odası yetkililerince yapılan incelemede, kombinin bacaya bağlantı borusunun aşırı yıpranması nedeniyle yanan gazın ters rüzgarla evin içine dolduğu tespit edildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Faruk Kurutuz, Makine Mühendisleri Odası’nın savcılık talimatıyla bilirkişi olarak atandığını belirterek, şunları söyledi:

“Yaptığımız incelemelere göre kombiyi bacaya bağlayan fleksible boruda delik ve yırtılmalar olmuş. Kanaatimize göre, boru atık gazı emerek içeri sızdırmış. Üst dairedeki yırtık az olduğu için onlar fazla etkilenmemişler. İtfaiye ekiplerimizin bacalarda yaptığı inceleme sonucu herhangi bir tıkanıklık ya da aksaklık şu ana kadar tespit edilemedi. Zehirlenme olayı, borunun dışarı atamadığı çiğ doğal gaz veya atık karbonmonoksit gazından kaynaklanmış olabilir. Bu konularla ilgili tüm detaylar yapılacak incelemelerden sonra ortaya çıkacaktır.”

Kurutuz, gazetecilerin soruları üzerine, hava sirkülasyonunun da içeriye gaz sızıntısına neden olabileceğini söyledi.

Makine Mühendisleri Odası Ankara Şube Sekreteri Şenol Karaca da kombilerin evlerde gaz sızıntısı olması durumunda gazı kesmesi gerektiğini belirterek ancak kombiyi bacaya bağlayan fleksible borudaki yırtık ve delinmelerin buna engel olabileceğini ifade etti. Fleksible boruların mühendisler tarafından incelenmek üzere alındığını söyleyen Karaca, boruda delik ve yırtıkların olduğunu vurguladı.

Bu arada, öğrencilerin bulunduğu dairenin kombisinin “hermetik” olmasına rağmen bacaya bağlı olduğu öğrenildi. Apartmandaki diğer dairelerin boş olması, facianın daha da büyümesini önledi.

BACADAN TERS RÜZGAR FACİAYI GETİRDİ
Başkent Doğalgaz A.Ş Genel Müdürü Veysel Karani Demir, “Bacanın ters rüzgar alması sonucu facianın meydana geldiğini zannediyoruz” dedi.

Bacada sorun olup olmadığının yapılacak incelemeden sonra ortaya çıkacağını belirten Demir, “Ancak ilk kanaatimiz, bacanın ters rüzgar alması sonucu öğrencilerin kaldığı 3 numaralı dairede karbonmonoksit gazının geri tepmesi sonucu bu üzücü olay olmuştur” dedi.

Facianın meydana geldiği apartmanda kullanılan kombilerin aynı bacadan çıkış yaptığını anlatan Demir, ayrıca bir gazetecinin gaz alarmı cihazı kullanılması durumunda uyarıcı olup olmayacağına ilişkin de “Bu cihazlardan çok sonuç alamadık. Çin’den getirdiğimiz cihazları denedik ama bu cihazlar en ufak bir yemek kokusu da dahil alarm verdiği için çok kullanışlı olduğunu söyleyemem” dedi

:çok üzgünüm:allhım işte hemen yıl ilk gününden bu denli korkunç facia
inanılmaz üzüldüm
allah ailelerine geride kalnlara sabır versin.

cnm bende sımdı haberlerde izledimm cok uzuldum yaww
allah sabırlar versın

evet cnm bende izledim ve çok etkilendim.
yakınları falan haber alanlar allahım sabır ve dayanma gücü ver. kimseye yaşatmısın .

benim anlamadığım aileleri cesetleri tespit için neden içeri sokmadıkları oldu..içeriye girmiş görevli biri içerideki manzaranın anlatılamayacak kadar kötü olduğunu söyledi.. 7 gencin bir odada ölüşü elbette trajik fakat adamın böyle bir cevap vermesi anlamsız geldi bana sonuçta içeride yangın yok cesetlerde anlatılamayacak kadar kötü olan ne inanın ben anlamadım... allahım hepsinin aiesine sabır versin

cnm karbonmonoksit gaz ile zehirlenmelerle vucut inanilmaz sisiyor ve taninmaz hale geliyor malesef... yetkililer bu yuzden ailelerin hemen gormesne iizin vermemistir..

sevenlerine sabir diliyorum..

Allah olumunde hayırısını nasıp etsın hepımıze
yuregımız yandı hıc bır ana babaya yasatmasın Allah rahmetını esırgemesın cok zor

cnm karbonmonoksit gaz ile zehirlenmelerle vucut inanilmaz sisiyor ve taninmaz hale geliyor malesef... yetkililer bu yuzden ailelerin hemen gormesne iizin vermemistir..

sevenlerine sabir diliyorum..

tabi o acıyla şokla birde onları o şekilde görmeleri çok daha zor olurdu. allahım güç versin hepsine.

yaaa o kadar çok ağladımkisenağlamasenağlama
Rabbim kimseye göstermesin çok büyük acısenağlama
ailelerinin durumu perişan Rabbim kimseyi böyle sınamasın:Saruboceq:

okadar üzüldümki hıçkırarak ağladım
allah ailelerine sabır versin
allah kimseye evlat acısı yaşatmasın

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…