Diyetisyen bilgilerinin paylaşım alanı

hadin

Guru
Kayıtlı Üye
13 Şubat 2007
157
1
merhaba kızlar zayıflama konusunu kafaya taktım ben çok fazla kilom yok fakat
geçen sene 57 yken bu sene 61 olmuşum bende geçen hafta bana gelen bir diyetisyene kilom fazla ne yapmalıyım dedim oda bana bugüne randevu verdi bende bugün gittim onun yaptıklarını ve anlattıklarını sizede aktaracağım her gittiğimde ne anlatırsa onları size tek tek yazacağım bugün gittim önce kan sonuçlarıma baktı ben yeni yaptırmıştım bu yüzden tekrar istemedi kan sonuçlarım şekerim karaciğer yağlarım ve diğer total kanım normal çıkmıştı sonra bir cihaz var onda benim vücudumdaki yağ oranımı metabolizma hızımı vücuttaki su oranımı ölçtü ve diğer ismini hatırlamadığım birsürü şey buna göre ben 61 kiloyum vücudumda 5 kilo fazla yağ var vücut su oranım çok düşük ve bazal metabolizma hızım 1378 oda düşük çıktı bana öncelikle yemeklerimde veya beslenmemde nerde hata yapıyorum onları öğrenelim dedi bunun içinde benim bir hafta içinde yediğim içtiğim herşeyi not etmem gerekiyor çayıma attığım şekerden tutunda yediğim bir bisküviye kadar sabah kahvaltıda yediğim zeytine kadar herşeyi yazacağım ve bir hafta sonra ona bunu sunacağım oda bunları değerlendirecek hesaplamalarını yapacak ve ona göre hatalarımı söylüyecek sonrada metabolizmamı hızlandırmaya ve vucudumdaki yağları yakmaya başlıyacakmışız. bu hesaplamasında benim bir hafta içinde aldığım vitaminleri kalsiyumları herşeyi hesaplıyacak ve benim neye ihtiyacım var bunu belirleyecek benim kafama çok yattı

Bu arada öğrendiğim bir şeyde metabolizma hızımın altında bir kalorilik diyet uygulamamalıymışım çünkü bu yağları değil kaslarımı eritirmiş yani vücut kendinden götürürmüş ve buda daha ileriki yaşlarda çok sorun yaratırmış benim uygulamam gereken diyet mesela 1800 kalori filan olmalıymış ve ben diyet veya rejimle değil yemek yeme alışkanlığımla bu kiloları verecekmişim bu arada gittiğim doktor bir üniversitenin diyet bölümünde hoca yani bu bilgileri sıradan bir diyetisyenden almadım mesela sakarin ve aspartamlar zararlıymış çok kullanımında kansere etken olabiliyorlarmış ve daha neler neler çok konuştum değilmi ama duyduğum herşeyi aktarmak istedim ve eğer sıkılmazsanız her gittiğmde ve her yaşadığım şeyleri anlatmak istiyorum

hadin,bunları paylasman cok guzel,bende 4 gun once diyete basladım,ama ben daha oncede yapmıstım 1000-1200calori uygulaması yapıyorum ayda 4 kilo veriyorum.herhangi bir diyetisyene danısmadım,anlattıgın guzel bilgiler paylasmaya devam etmeni isterim,tesekkurler

kızlar tabiyki aktarırım umarım sizlerede faydam olur canım doktor adı sormuşsun benim gittiğim yer hacettepe beslenme ve diyetetik bölümü bir prof.un asistanı ücretini bilmiyorum çünkü gittiğim doktor kendi randevu vermişti bana yani tanıdığım biri bu yüzden ücret vermiyorum zaten ben emekli sandığıyım öyle bir durumda sanırım sevkli giderim ama ilk gittiğimde hiç sevk mevk birşey söylemedi bana sonra sevk isterse götürürüm yani sevkli gidebilirsin yanlız gittiğim bölüm hastanenin içinde değil eğer hacettepeyi biliyorsan ftr ye çıkmadan ibni sinaya karşı gelen kapıdan giriliyor hemşirelik binasının içinde öbür ücret olayını bir dahaki gitmemde sorarım istersen öyle bir ücretlik durumum olmayınca sormak aklımada gelmedi güzelim ben şimdi bütün yediğim ve içtiğim şeyleri yazıyorum 7 günlük yazacağım bakalım ne diyecek

kızlar merhaba sanırım birkaç hafta oldu anlatmıyalı ben bu süre içerisinde bütün yediklerimi yazdım ve yolladım diyetisyenim değerlendirdi ve bugün yine randevumuz vardı benim listeye göre diyetimde yanlış olan şeyler şunlarmış ilk olarak diyetisyenimin söylediklerine madde madde yazıyorum
1) süt ve yoğurt tüketmiyormuşum bunun için ister gece ister gündüz ister sabah aç karnına bir büyük bardak süt içmeliymişim bu şekersiz olacak yada nesquikli bu bana kalmış ve muhakkak bir porsiyon yoğurt tüketmeliymişim tabi daha fazla tüketirsem bu benim için daha iyi olurmuş bu özellikle öğlen yemeklerinden önce öğün arasında olursa daha iyi olurmuş öğlen yemeklerinden önce öğün arasında yersem daha tok tutarmış beni yani süt ve yoğurt ağırlıklı olarak beslenmeliymişim bu benim için ileriki yıllarda menopoz açısındanda yararlı olurmuş fakat yoğurt asla evde mayalanan cinsinden olmamalıymış markette satılan herhangi bir yoğurt olurmuş çünkü evde mayalanan yoğurtta brüsella mikrobu olurmuş bu mikrobu yok etmek için 5 dakikadan fazla kaynatmak gerekiyormuş ve buda içerisindeki bütün mikropların ölmesi demekmiş yana hazır yoğurt tüketeceğim ve bol miktarda öğün aralarına veya öğünlere bunu paylaştırabilirmişimde bu tercihime kalmış

2) şeker tüketmemeliymişim yani çayıma attığım şekeri kesmeliymişim bunun yerine çok fazla olmamak şartıyla aspartam kullanmalıymışım ve aspartam benim şekeri bırakmamda daha yararlı olurmuş ama sayısı çok olmuyacak ve çay mümkün olduğunca açık olacakmış açık çayın portakal suyundan bile 4 kat fazla kanser önleyici etkisi varmış

3) Mümkün olduğunca yeşil çay tüketmeliymişim benim gibi bir çay kolik bile olsa 4 çay içiyorsan bunun biri yeşil çay olsun diyor çünkü daha sağlıklıymış

4) ekmeklerim kepekli ekmek değil kepek ekmek olmalıymış normal ekmekde yiyebilirmişim ama bunları oranlamalıymışım ve ekmek bir iki dilimi geçmiyecekmiş

5) yemeklerin sulu kısımlarını yememeliymişim tane kısımlarını yiyecekmişim çünkü sulu kısımlarında yağ çok fazla olduğu için

6) sosis salam sucuk tarzı şeyleri kesmeliymişim ne kadar pişirsem bile onların içinde bir madde varmış ve bu kanserojen maddeymiş ve çocuklarımıza bile yedirmemeye dikkat edelim diyor eğer yediriyorsakda mutlaka yanında taze sıkılmış portakal suyu içelim diyor böylelikle etkisini yani kansorejen etkisini azaltıyormuş

7) makarna çok acıktırırmış bunu yerken üzerine mantı gibi yapalım diyor yoğurt dökelim kıymalı sos yapalım diyor yanında bol salata yiyelim domates salatalık yiyelim diyor

8) öğün aralarında kayısı kurusu yiyelim diyor ve sabah aç karnına sadece bir tane ceviz yiyelim diyor ceviz sadece bir tane olacakmış ama bunu düzenli kullananlar mesela bir ameliyat geçirdi cevizi kullananlar 3 günde düzelirken kullanmayanın yaraları 1 haftada geçermiş

9) bol su içelim diyor muhakkak günde 2 litre su içelim diyor mesela sabah kalkınca içelim öğlen yemeklerinden önce bir bardak içelim yemek aralarında bir bardak içelim yemekden sonra bir bardak içelim diyor

10) zeytini yememeye dikkat edelim eğer yiyorsakda günde 3 taneyi geçmeyelim diyor kızlar zeytin yok ona göre

11) döneri yiyelim ama döner yapan yere dikkat edelim dönerle ateşin arasında 10 cm den fazla olsun diyor çünkü kansorejen etkisi varmış ve döner yersek yağlarını alalım ekmeği mümkün olduğunca az yiyelim diyor

12) yemeklerimizde sızma yağ kullanalım diyor

13) kızartma yaparken yağı bir veya 2 kez kullanalım ve kullandıktan sonra yağı süzüp bir cam kavanoza koyalım , ışık almayan bir yere koyalım ve ikinci kez kullandığımızda yağın içine muhakkak biraz yeni yağ katalım böylelikle kansorejen etkisi azaltırmışız ve kızartmalarımızı bol yağda yapalım diyor böylelikle içine az çekermiş ve daha az kalori verirmiş

14) tuz kullanırken iyotlu kullanalım ve kapalı ışık almayan bir kavanozda kullanalım ve içine bir iki tane pirinç atalım , eğer tuzumuz ışık alırsa ve hava alırsa içindeki iyot kaybolurmuş

15) sabah kahvaltılarında poğaça , simit tarzı şeyler yemiyelim çünkü bunlar aşırı derecede kalori ihtiva edermiş bunların yerine peynir ekmek domates salatalık türü şeyler yiyelim diyor

16) fazla tatlı tüketmemeye özen gösterelim diyor yani tatlı yok

benim aklımda kalanlar bunlar haftaya kadar bunları uygulayacağım diyetisyenim sadece kilo vermem için değil sağlıklı beslenmeyi öğrenmeyi sağlıyacakmış bana

paylaşımlar için çok teşekkürler bende 1 aydır yediklerimee dikkat ediyorum ve vücudumda gerçekten farklılııı hissedebiliyorum...aslında kendimi çokda kısıtlamadan sağlıklı bi şekilde yapıyorum ve hiçde zorlanmıyorum ekmek zaten yemiyorum yersem kepek ekmeği oluyor saat 6 dan sonra hiçbişey yemiyorum eğer çok acıkırsam meyva yiyorum evet canım tatlı çektiinde yiyorum ama bunu hergün yiycek şekilde abartmıyorum tek sorunum çaydaki şekeri kesememem :9 bunu bi türlü başaramıyorum ...hadi kızlar hayırlı diyetler :)

Arkadaşlar bir sorum olacak diyetisyenler hakkında.Diyetisyenler kan testi yaparak neden kilo alındığını tespit edebiliyorlarmı?:uhm:

kan testi yaptiklaroini biliyorum,,kan sekerine kanindaki vitamin degerlerine bakarak bi diyet listesi hazirladiklarini biliyorum

kan alarak hormon testi de yapılıyor, sulee nin dediği gibi şeker testi de yapılıyor.

hormon testi genellikle triodbezi işleyişle alakalı oluyor.
bunun dışında böbrek üstü bezlerinin çalışma düzeni de kontrol ediliyor.

eğer ki sağlıksız diyetler yapılırsa her iki hormonda da (troid ve insülün) düzensizlikler oluşabiliyor.özellikle triod çok fazla etkileniyor. bilginiz olsun arkadaşlar

Teşekkür ederim canım.Bir de hipotirodi var bende.ilaç kullanıyorum şu an.Diyetisyene gidince bu testleri yapmasını isticem

yanlış yapıyorsun canım.bende geçen yaz diyetisyene gittim . bende senin gibi "az yiyince kilo veririm" diyordum ama 2 ayda 10 kilo verince bunun dogru olmadığını anladım . diyetisyenim bana 6 ögün yemek werdi. ilk başta "ben bunları yesem kilo wermem, alırım" diyordum. diyetim ise şöyleydi : sabah peynir,2 dilim kepek ekmeği,sınırsız domates salatalık, 3 zeytin veya 1 ceviz... kahwaltıdan 2 saat sonra 1 porsiyon meyve, bundan 2 saat sonra öglen yemeği (bir gün 3 köfte büyüklüğünde et (tavuk,balık ta olabilir), diğer gün ise 3 yemek kaşığı sebze yemeği... yanında 1 kase yogurt,2 dilim kepek ekmeği..) öglen yemeğinden 2 saat sonra bir kase yogurt , yanında yarım paket diyet ürün (eti form olabilir mesela. ama yarısını yiyeceksiniz) (yogurt yerine ayranda olabilir) .. bundan 2 saat sonra aksam yemeği yiyorsunuz.aksam yemeğinde de bir kase çorba , 5 yemek kaşığı sebze yemegi ve 1 dilim kepek ekmeği . çorba içmezseniz 1 dilim daha kepek ekmeği yiyebilirsiniz.bundan 2 saat sonra da 1 porsiyon meyve yiyorsunuz. yatmadan önce isterseniz az yaglı süt içebilirsiniz.ayrıca yazmayı unuttum istediğiniz zaman salata yiyebiliyorsunuz. yemeklerin yanındada yiyebiliosunuz istediğiniz kadar. ama yagsız olacak tabii. ....
ben bu diyetle 2 ayda toplam 10 kilo verdim.ama kesinlikle çok saglıklı bir şekilde verdim ve su veya kas kaybım olmadı . hepsini yağdan verdim.bide ben hiç spor falan yapmadım . spor yaparsanız 15 kilo falan olur büyük ihtimalle . çünkü bana diyetisyenim öyle demişti . kan testlerinizde herhangi bir anormallik varsa yine de bir diyetisyene danışın derim ben . mesela bende demir eksikliği vardı bu yüzden salataları bol limonlu yememi söylemişti.

canım tşklr yazın için cok sağlıklı beslenme şekli bende bilmeden saglıksızca bir öğün yerdim geri zamanlarında da cay ve kolayla günü bitirirdim bu yazını bir yere not aldım ve bugünden itibaren bu şekilde beslenmeye karar verdim yalnız bu diyette cay ve kola hiç içmedinmi

arkadaşlar ben 4 ay gittim diyetisyene 10 kğ verdim şimdi hesaplayalım gecen sene 93 kğ dum şimdi 69 kğ yum ve arkadsın anlattıkalrı duzgun ve dogru sekılde herzamn az ve sık yemelıyız ve 5 kğ verdikten sonra hafta bir sütlütatlı yıyebiliriz.10 kğ fazlam var hadi hayrlısı abur cuburu hamuur kesın yeter benim yaptııgm diyette gunde 3 bardak süt 5 6 dilim kepekekmeği 3 4 porsiyon meyve bi tabak sebzeyemegı fılan hersey vardı ama yanında sporda vardııı :)

canım teşekkürler.devamını bekliyoruz Bize bir gününü anlatırsan sevinirim

başlığı nereye açacağımı bilemedim ama yeri burası değilse taşırsınız a.s. doktora gittim ve bazı şeyleri sizinle paylaşmak istedim.

Ben hep diyet yapmaya çalıştım ama ya sonra yemeeek diye gözüm döndü ya da direncim bir şekilde kırıldı. Hormonal bozukluk şüphesi ile doktora başvurdum. Şikayetim özellikle fazla tüylenme idi. Hormon testlerine daha girmedim ama şeker tahlilleri yapıldı. Sadece açlık tokluk değil. Şeker yükleme testi yapıldı ve 4.saatte şekerimin yüz küsürlerden 46 ya düştüğü ortaya çıktı. Bu da şu an şeker hastası adayı olduğumu gösteriyor ama sadece bunu değil. 3.5 saatten fazla aç kalamadığım ortaya çıktı ve bunun tek nedeni de şeker.
Şeker o kadar düştüğü zaman nörolojik olarak iptal oluyorsunuz. Asabileşiyorsunuz, sabırsızlanıyorsunuz konsantrasyon bozukluğu odaklanma sorunu bir sürü şey çıkıyor ve aynı zamanda yemeğe saldırıyorsunuz. Önünüze sevmediğiniz bir yemek bile konsa yiyecek hale geliyorsunuz. Ve bu yüzden az yeseniz bile şeker depolanıyor, kilo alıyorsunuz.

Kilo veremeyenler bunlara baktırsın derim. Ve doktordan öğrendiğim birşey var.

Diyetinizde meyve suyu içmeyin. Çünkü şekerle oynuyor ve aynı zamanda meyve suyu beyine açlık sinyalleri gösteriyor.

Meyve yiyin. Ama yemekten sonra. Aç karna meyve yerseniz yarım saat sonra mideniz kazınmaya başlar. Yemeğinizde lifli şeyler yedikten yarım saat bir saat sonra meyvenizi yerseniz daha iyi olur.

Ben çayımı şekersiz içemem diyorsanız eczanelerde satılan doğal şekerler var sakarin gibi onlardan alın.

2.5 saatte bir kepekli bisküvi vs. yesenizde yiyin. Metabolizma durmasın

Ekmekleriniz illa kepekli olmak zorunda değil. Ben kepekli sevmediğim için doktorum çavdar,yulaf,tam buğday,tahıllı ekmek olabilir dedi

1 dilim ekmek 25gr.dır.
1 kase çorba ( kurubaklagil, patates, havuç, yoğurt, şehriye vs içerenler ) 1 dilim ekmek yerine tüketilebilir, yağsız sebze çorbaları sınırsız yenebilir.
1 dilim ekmek yerine ; 3 kaşık makarna (kepekli)
2 kaşık bulgur veya kabuklu pirinç

1 orta boy patates yenebilir.

1 kg sebze yemeği 1 kaşık sıvı yağ ile pişirilmelidir.
Günde tek öğün (öğle veya akşam ) et/tavuk tüketilmelidir.
Kırmızı et haftada 1 gün ile sınırlandırılmalıdır.
Şeker ve şekerli besinler ( Şerbetli tatlılar, Pastalar, Kekler, Şekerli Bisküviler ) , beyaz unlu besinler ( ekmek, börek, poğaça, simit, kek, kurabiye vs ), Bal, Pekmez, Reçeller, Meyva suları, Light olmayan gazlı içecekler tüketilmemelidir.

Benim size tavsiyem, metabolizmam yavaş ya şu ilacı alayım da hızlandırsın vs. diye düşünerek ilaç almamanız ya da internette okuduğunuz diyetlere inanarak onları uygulamamanız.

Bu güne kadar lidasından herbal xenicala lahana hapına kadar denemediğim ilaç, internette görüp de denemediğim diyet kalmadı. Ama eğer benim gibi onları uygulamanıza engel birşeyler varsa işe yaramıyor işte. Daha doktora ilk gittiğim an şu şu ilaçları kullandım şöyle diyetler yaptım dedim cümlemi bitiremeden sende işe yaramaz çünkü metabolizmanı insülin ve şeker etkiliyor dedi. Bir doktora gidin ve şekerinize gerekirse de hormonlarınıza baktırın a.s.

Doktorun şekerime vs göre verdiği diyet ile 5 kilo vermişim 1.5-2 haftada :)

Merhaba tüm bayanlar ! bakıyorum bu konu biraz haraketsiz kalmış. diyetisyene gidenler bugün ne durumda ? kaç kilo verdiler ? Bir de şunu eklemek istiyorum kızlar !! Çok önemli>> Diyetisyen filan değilim. Benim de birçoğunuzunki gibi kilo sorunum var. Kendi çabalarımla 9kg verdim. Şimdi verdiğim kilolari almaktan korkuyorum.

Daha da önemlisi... Gerçekten diyetler kişiye özel oluyor. Herkesin metabolizması farklı oluyor ! Kimisinde şeker tehlikesi oluyor, diğerinde hormonel bozukluk ya da başka rahatsızlıklar ! Ben de kendi kafama göre kilo vermeye çalıştım ama uzun vadede bunun aslında hiç de uygun olmadığını düşünüyorum. Çünki hiç birimiz kendi kan değerlerimizi hormonel dengemizi bilmiyoruz ! ! Bir diyetisyene başvurmak istiyorum bu sebepten dolayı. Ancak sanırım ücret epey yüksek. İşin içine kan tahlilleri ya da hormon testleri giriyorsa kaça patlar ki acaba ? Bu konuda burada bilgi paylaşımında bulunsak ?

Herkese Sevgiler

fiyatlar hakkinda hic bi bilgim yok ama,,bende bi zamanlar hayatimda ilk defa diyetisyene gittim ve son oldu,,,,onun verdigi liste ile 80kiloma bi 80 daha eklerdim gercekten......kendi cabalarimla 1 senede 80 den 59 kiloya dustum.............umarim tum kilolarla basi belada olanlar mutlu sona ulasir.............cunku bende cok cektim.....ama hemen hemen 1 senedirde koruyorum kilomu.....dikkatli olmak lazim.......kilo almak cok kolayda vermek cok zor:teytey:

fiyatlar hakkinda hic bi bilgim yok ama,,bende bi zamanlar hayatimda ilk defa diyetisyene gittim ve son oldu,,,,onun verdigi liste ile 80kiloma bi 80 daha eklerdim gercekten......kendi cabalarimla 1 senede 80 den 59 kiloya dustum.............umarim tum kilolarla basi belada olanlar mutlu sona ulasir.............cunku bende cok cektim.....ama hemen hemen 1 senedirde koruyorum kilomu.....dikkatli olmak lazim.......kilo almak cok kolayda vermek cok zor:teytey:

Ne zaman gittin diyetisyene ? Ne kadar ödedin o dönemde ? Kan tahlili yağ ölçümü gibi şeyler yapıldımı ? Seni memnun etmeyen ne oldu bu durumda ? Belki doktorun bir bildiği vardı ? Bence diyetisyenden diyetisyene fark vardır. İlgili işini ciddiye alandan, ilgisiz ve de bir liste ile başından savan da vardır... Bunu ayırmak lazım.

2 sene once diyebilirim...cocugum 6 7 aylikti sutten kesilince gittim diyetisyene..........isin garibi bende hep oyle bilirim ,,kan tahlili vs..gibi arastirmalar yapar diyetisyenler........bunlarin hic birini yapmadi bana zaten burda bi kil kaptim...hemen dedim zaten(senden bana fayda yok)verdigi listeyede bakinca:1shok:ben bunlari yemedigim halde 80 kiloyum bide yesem.yarim dunya olurdum heralde...........ne kadar odedigime gelince benim burda sigortam karsiladi bilmiyorun onun icin.....sagliksiz biseyde yapmadim kilo verebilmek icin,,bol spor,cok su yemektende ciddi fedakarlik edince.....gerisi geliyohihoyyyt

2 sene once diyebilirim...cocugum 6 7 aylikti sutten kesilince gittim diyetisyene..........isin garibi bende hep oyle bilirim ,,kan tahlili vs..gibi arastirmalar yapar diyetisyenler........bunlarin hic birini yapmadi bana zaten burda bi kil kaptim...hemen dedim zaten(senden bana fayda yok)verdigi listeyede bakinca:1shok:ben bunlari yemedigim halde 80 kiloyum bide yesem.yarim dunya olurdum heralde...........ne kadar odedigime gelince benim burda sigortam karsiladi bilmiyorun onun icin.....sagliksiz biseyde yapmadim kilo verebilmek icin,,bol spor,cok su yemektende ciddi fedakarlik edince.....gerisi geliyohihoyyyt

Sanırım paranı sayınca bakılıyorsun, saymayınca SSK vs. karşılayınca bakılmıyorsun. Yanlışmıyım ?? fisfisfisşakkıdı

X