Diyanet: Ölünün ardından 7'nci, 40'ıncı ve 52'nci gecesinin dini dayanağı yok

VEdeBU

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
12 Ocak 2015
6.013
10.920

10/12/2015 13:15
Facebook'ta Paylaş

RADİKAL - Din Yüksek Kurulu Dini Bilgilendirme Platformu, bu konuda sıkça gelen, "Ölünün ardından 7'nci, 40'ıncı ve 52'nci gecesi gibi uygulamaların dinî hükmü nedir?" ve benzer sorular üzerine şu fetvayı verdi:

"Ölen bir Müslümanın usulüne göre yıkanıp kefenlenmesi ve cenaze namazının kılınarak defnedilmesi farzdır. Bunun dışında yapılması gereken 7'nci, 40'ıncı ve 52'nci gün veya bunların duası gibi zaman ve şekle bağlanmış bir görev yoktur. Bunların hiçbir dini dayanağı da bulunmamaktadır. Bu itibarla söz konusu günlerde ölüye yönelik merasimler düzenlenmesi bid’attır; 'Her bid’at da dalalettir'. Ancak, sevabı ölen kimsenin ruhuna bağışlanmak üzere hayır-hasenat yapılabileceği gibi çeşitli vesilelerle dua da edilebilir."

BİD’AT NEDİR?

Bid'at kelime itibarıyla sonradan ortaya çıkan şey, yenilik olup, İslam hukukuna göre örneksiz bir şey yapmak, yepyeni bir iş ortaya koymak, genel kanaata aykırı davranışta bulunmak ve daha önce benzeri olmayan bir şeyi icat etmek gibi anlamlara gelir. Sonradan ortaya çıkarılan her türlü yeniliklere bid'at denilmesi dinen uygun olmakla birlikte, bu kavramın zamanla dini konularda fazlalık veya noksanlık kabul edilen davranışlar için kullanılmasının gelenek haline geldiği görülmektedir. Terimsel olarak bid'at; dinin aslından olmayan ve dini hüküm ve delillere dayanmadan sünnete aykırı olarak icad edilen şeylerdir. Başka bir ifadeyle; dinî emirlerin tamamlanmasından sonra, peygamber Muhammed'in sünnetine, Kur'an'ın açık hükümlerine tamamen aykırı olarak ortaya çıkan hal, davranış ve işler demektir. (Oktay ENSARİ/KAYSERİ/DHA)
http://www.radikal.com.tr/turkiye/d...-ve-52nci-gecesinin-dini-dayanagi-yok-1490064

Bende öyle biliyorum. Hoş bir gelenek , geride kalanlara kendini iyi hissettirir.

Hadisler içinde bir şey söyleyeyim; Hiç bir hadis yoktur ki Kuran-ı Kerim ile bağdaşmasın. (gerçek hadis)

Diğer türlü Tutunamayanlar'ın Olric'i gibi oldu , her şey hadis.

Bu ve benzeri bid'atları , hurafelikten çıkmış artık tövbe farz sayılmış gelenekleri ne zaman tane tane ''bakın bu yoktur , yanlıştır'' diye anlatmaya kalksam ; dinden çıkarılıyorum etrafımdaki bir güruh tarafından

Dur bakayım bir daha ki sefere diyanet diyor ben değil diye gireyim olaya

yahu bişey dicem,ceza alırmıyım dıye korkuyorum,kimse yazdıklarım üstünde kendıne alınıpda cevap yazmasın,biz yıllardır dıyoruz,yok,yapmayın,etmeyin,bir din görevlisi kıtabında yazıyor,bu gıbı davetlere katılmayın dıye,ben hiç katılmam,saçma,eğer içinden geliyorsa yap,bende katılırım,amma dinde var,o yüzden yapıyorum dersen,hem katılmam,hemde sana bı dk dur,din senın tekelınde değil,dınde böle bişey yok dıye karşı çıkarım,boş iş bunlar,mılletın zaman dolduruyor,herkes dunya görüşüne göre,kımı bebek gelemden parti,kımıde 52-7seneyi devriye filan filan,geçen bir tanıdığa dedim,seneyi devriye yaptığın masrafı gidip bir ihtıtac sahıbıne versen,mıllet zaten yıyor,sen ihtiyaç sahıplerine mı yemek verıyorsun,o etle pirinç parasına bende katayım,verelim,yokkkk ölünün hayrı,bilmem ne,offf çok sıkıcı

insanlar gelenek görenek kapsamında bunları yine yapsın, çünkü bu adetler birleştirici, sosyalleştirici, yas evine manevi destek ama dinle alakası olmadığı bilinsin hepsi bu, yoksa birleşip bi yasin okumanın kime ne zararı var yani,
gerçi muhtemelen aynı fikirdeyizde, genel bir yorum yaptım ben de seni alıntılayarak

Aynen taziye ziyaretleri olmalı , hatta gitmeyecek adam bile bu akşam 7. var denilince gidiyor .Buna vesile oluyor güzel de .

Ben çevremde yapAmayacak durumda olanlara , olmaaaz günah nasıl yapmazsın , bu gece burnu düşecek yorumlarına istinaden yazdım

evet canım ya da durumu olan ama sadece yapmak istemediği için mahalle baskısına maruz kalanlarda var, mesela ben, neden bebek mevlüdü yapmadın neden diş buğdayı yapmıyorsun bıdı bıdı bıdı

O burnu dusecek olayı bende ne travmalar yaratti.. ilk Aydan Şener'in Çalıkuşu'sunda duymustum da gunlerce kabuslarima girmisti

Çok doğru yok bence de.

Kuran’da olmayan ama sonradan eklenen o kadar çok şey var ki.

Mesela teravi namazlarının bile olmadığı derin tartışmalar arasındadır.

Çok doğru yok bence de.

Kuran’da olmayan ama sonradan eklenen o kadar çok şey var ki.

Mesela teravi namazlarının bile olmadığı derin tartışmalar arasındadır.
teravih namazı kuran da yoktur zaten ipek. Peygamber efendimiz kılmaya başlamıştır. ancak düzenli kılmamıştır. düzenli kılarsam ümmetim bunu aynen uygulamak ister ve onlara zor gelir diye.

teravih namazı kuran da yoktur zaten ipek. Peygamber efendimiz kılmaya başlamıştır. ancak düzenli kılmamıştır. düzenli kılarsam ümmetim bunu aynen uygulamak ister ve onlara zor gelir diye.
Evet güzel bir açıklama oldu aslında.
Bu dinde yeri yoktur anlamı taşımaz tabi.

evet canım ya da durumu olan ama sadece yapmak istemediği için mahalle baskısına maruz kalanlarda var, mesela ben, neden bebek mevlüdü yapmadın neden diş buğdayı yapmıyorsun bıdı bıdı bıdı
Alakasız yorumcu Filozof:

"Sen evli misin? Dahası anne misin CHESS?"

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…