Diyalize yeni başlayan genç hasta ve böbrek nakli

Kalbinin sesini dinle

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
20 Ocak 2019
237
407
Merhaba arkadaşlar,
Konuyu buraya açmamam gerektiğini biliyorum ama sağlıkla ilgili alana açtığım bir konuya 1 yorum bile alamayınca buraya açmak istedim.
Eşim 37 yaşında ve 5 aydır diyalize giriyor. Böbrek nakli de düşünüyoruz. Verici adayları var. Kardeşleri,ben,kuzeni ve arkadaşı.
Tabi daha testler yapılmadı uyar mı uymaz mı bilinmez.
Araştırma yaptığımda diyaliz hastalarını diyalizden çıkaran bir doktora ulaştım. Kitabını aldım,videolarını izliyoruz. Dediklerini tam olarak yapmadık henüz. Bir yandan da zaman mı kaybediyoruz bir an önce nakil olsa daha mı iyi olur diyoruz. Ailesinde veya çevresinde diyalizden çıkmış olan var mı? Böbrek nakli olmuş olan var mı?
İstanbul için doktor önerisi veya başka önerileri olan varsa dinlemeyi çok isterim.
Konuyu taşımazsanız sevinirim. Belki buradan okuduğum bir yorum kararımızı etkileyecek. Herkese sevgiler.

Çok geçmiş olsun. Benim uzaktan bir akrabam oğlundan alınan böbrekle nakil oldu ve iyileşti çok şükür. Üstünden sanırım 7-8 sene geçti. Maşallah ikisi de iyi. Ben olsam vakit kaybetmem.
Özel GOP Hastanesi o zamanlar methi çoktu. Orda oldu. Doktorun adını bilmiyorum maalesef

Merhaba arkadaşlar,
Konuyu buraya açmamam gerektiğini biliyorum ama sağlıkla ilgili alana açtığım bir konuya 1 yorum bile alamayınca buraya açmak istedim.
Eşim 37 yaşında ve 5 aydır diyalize giriyor. Böbrek nakli de düşünüyoruz. Verici adayları var. Kardeşleri,ben,kuzeni ve arkadaşı.
Araştırma yaptığımda diyaliz hastalarını diyalizden çıkaran bir doktora ulaştım. Kitabını aldım,videolarını izliyoruz. Dediklerini tam olarak yapmadık henüz. Bir yandan da zaman mı kaybediyoruz bir an önce nakil olsa daha mı iyi olur diyoruz. Ailesinde veya çevresinde diyalizden çıkmış olan var mı? Böbrek nakli olmuş olan var mı?
İstanbul için doktor önerisi veya başka önerileri olan varsa dinlemeyi çok isterim.
Konuyu taşımazsanız sevinirim. Belki buradan okuduğum bir yorum kararımızı etkileyecek. Herkese sevgiler.
Öncelikle geçmiş olsun. Teyzem diyaliz hastasıydı. 12 sene diyalize girdi. Daha sonra çapraz nakil oldu. Oğlu bi adama adamın karısı teyzeme verdi. 4 sene gayet güzel yaşadı. Nakil olduktan sonra çok dikkat edilmesi gerekiyor. Kalp kapağında enfeksiyon oluştu o yüzden kaybettik biz teyzemi.
Diyalize girerken diyalizden çıkmış birini hiç duymadım. Nakiller oldu etrafımda. O da dediğim gibi çok iyi bakılması gerekiyor.
Teyzem istanbulda GOP üniversitesinde nakil oldu. Doktor adını hatırlamıyorum.

Öncelikle geçmiş olsun. Teyzem diyaliz hastasıydı. 12 sene diyalize girdi. Daha sonra çapraz nakil oldu. Oğlu bi adama adamın karısı teyzeme verdi. 4 sene gayet güzel yaşadı. Nakil olduktan sonra çok dikkat edilmesi gerekiyor. Kalp kapağında enfeksiyon oluştu o yüzden kaybettik biz teyzemi.
Diyalize girerken diyalizden çıkmış birini hiç duymadım. Nakiller oldu etrafımda. O da dediğim gibi çok iyi bakılması gerekiyor.
Teyzem istanbulda GOP üniversitesinde nakil oldu. Doktor adını hatırlamıyorum.
Beni en çok enfeksiyonlar korkutuyor. Allah korusun. Çok pimpirikliyim dikkat ederim ama evde küçük çocuk var… Allah yardımcımız olsun bizim ve bizim durumumuzdakilerin.

Benim babam yıllarca diyalize girdikten sonra nakil oldu, annem verdi böbreğini.16 sene oldu.Doku tutmadı sadece kan uyumuyla yapıldı.Antalya'da oldu.İsterseniz doktor adını öğrenirim.
Şuan gayet iyi, düzenli kontrolleri devam ediyor.Çok şükür ikiside sıkıntı yaşamadı.

Benim babam yıllarca diyalize girdikten sonra nakil oldu, annem verdi böbreğini.16 sene oldu.Doku tutmadı sadece kan uyumuyla yapıldı.Antalya'da oldu.İsterseniz doktor adını öğrenirim.
Şuan gayet iyi, düzenli kontrolleri devam ediyor.Çok şükür ikiside sıkıntı yaşamadı.
Allah şifa versin,sevindim iyi olmalarına. Doktor ismini buradan paylaşmak serbestse yazarsanız sevinirim. Değilse mesaj olarak atabilirsiniz. Teşekkür ederim.

Merhaba arkadaşlar,
Merhaba bu mesajda bahsettiğiniz doktorun ve kitabının adını söyleyebilir misiniz?

Merhaba arkadaşlar,
Diyalizin tek kurtuluşu organ nakli. Gerisine inanmayın, güvenmeyin, para kaptırmayın, sağlığınızdan olmayın. İflas etmiş böbreği düzeltmenin bir yolu yok.

Diyalize ne kadar az girerse sağlığı o kadar fazla korumuş olursunuz. O yüzden vakit kaybetmenizi önermem. Yirmi yıldan fazladır böbrek hastası ve organ nakilli bir ablam var. Sanırım yüzlerce hasta ile tanışmış, ondan fazla farklı doktorla görüşmüşüzdür bu süreçte. Güvenin söylediklerime.

Merhaba arkadaşlar,
Çok geçmiş olsun öncelikle, acil şifalar diliyorum. Annem ve babam da böbrek hastası, düzenli kontrolleri var şükür diyaliz boyutunda değiller. Ancak durumlarından dolayı algım açık konuda. Nakilsiz diyalizin de götüreceği bir süre var bildiğim kadarı ile, yani nakil aslında tek kesin çözüm diye biliyorum. Nakilden sonra evet enfeksiyon gibi durumlarda hassas olmak gerekiyor ama tüm organ nakillende bu hassas bir durum. Yine de nakil in alternatifi var mıdır bilmiyorum, çoğu zaman seçeneksiz şekilde nakil yolunu deniyoe hastalar. Dokturunuz konu hakkında ne diyor bilemem tabi. Antalya tıp ın nakil konusunda iyi olduğunu biliyorsunuzdur belki, medyayada da gündeme gelmişti. Bizim burdan birden fazla kişinin (içanadolu)oraya böbrek nakli için gittiğini biliyorum. Kontrollerle sorunsuz gidiyor süreçleri de. Tekrae geçmiş olsun 🌸

Diyalizin tek kurtuluşu organ nakli. Gerisine inanmayın, güvenmeyin, para kaptırmayın, sağlığınızdan olmayın. İflas etmiş böbreği düzeltmenin bir yolu yok.

Diyalize ne kadar az girerse sağlığı o kadar fazla korumuş olursunuz. O yüzden vakit kaybetmenizi önermem. Yirmi yıldan fazladır böbrek hastası ve organ nakilli bir ablam var. Sanırım yüzlerce hasta ile tanışmış, ondan fazla farklı doktorla görüşmüşüzdür bu süreçte. Güvenin söylediklerime.
Bahsettiğim doktor üniv hastahanesinde çalışıyor. Randevuları parayla değil. Bazı şartları var. Hastada idrar çıkışının olması,kreatin değerinin belirli aralıkta olması vb gibi. Bunlar yoksa bana gelmeyin diyor zaten. İnsanlar bavullarını toplayıp geliyormuş beni diyalizden çıkar diye. Eşim de gitti ama şu an için kreatin değeri doktorun istediği aralıkta olmadığı için bir şey yapamam dedi.
Biz de 5 doktora gitmişizdir. Kimi hemen nakil yapalım dedi. Kimi diyalizle uzun seneler yaşayabilirsin dedi. Ben diyalizin vücuda zarar veren bir yol olduğunu bilmiyordum. Riske hiç girmeyelim diyalizle devam eder diye düşünüyordum. Ama onun da riskleri olduğunu öğrenince nakil düşünmeye başladım. Peki ablanızın nakilden sonra kullandığı ilaçlar hayatını nasıl etkiledi?

Çok geçmiş olsun öncelikle, acil şifalar diliyorum. Annem ve babam da böbrek hastası, düzenli kontrolleri var şükür diyaliz boyutunda değiller. Ancak durumlarından dolayı algım açık konuda. Nakilsiz diyalizin de götüreceği bir süre var bildiğim kadarı ile, yani nakil aslında tek kesin çözüm diye biliyorum. Nakilden sonra evet enfeksiyon gibi durumlarda hassas olmak gerekiyor ama tüm organ nakillende bu hassas bir durum. Yine de nakil in alternatifi var mıdır bilmiyorum, çoğu zaman seçeneksiz şekilde nakil yolunu deniyoe hastalar. Dokturunuz konu hakkında ne diyor bilemem tabi. Antalya tıp ın nakil konusunda iyi olduğunu biliyorsunuzdur belki, medyayada da gündeme gelmişti. Bizim burdan birden fazla kişinin (içanadolu)oraya böbrek nakli için gittiğini biliyorum. Kontrollerle sorunsuz gidiyor süreçleri de. Tekrae geçmiş olsun 🌸
Bizim de başta diyalizsiz takipti ama biz olayın ciddiyetini anlayamadığımız için diyalize döndü. Lütfen çok dikkat etsinler sağlıklarına. Ben böyle olacağını bilseydim her şeye dikkat ederdim.
Diyalizle uzun seneler yaşayabiliyorlarmış. Ama diyalizinde kalp damar hastalıklarına yol açma,enfeksiyon gibi riskleri varmış yeni öğrendim bunları. Vücut yorgunluğu,zaman kaybı bunlardan bahsetmiyorum bunlara artık alıştık. Farklı doktorlara gittik ama içimize sinen,takipli bir doktorumuz yok maalesef. Gittiğimiz doktorlar hep uç noktalarda şeyler söyledi. Biri tamamen vegan beslen,zeytinyağı dahil hiçbir yağ kullanma dedi. Bir tanesi hemen gel nakile alalım dedi. Yani istediğimiz gibi bir doktora denk gelemedik.
Teşekkür ederiz. İstanbul dışına çıkmamız zor. Burada olur büyük ihtimalle. Evet Antalya’yı duydum. Bu siteden bir yorum okumuştum sanırım cerrahi ekibi iyiymiş ama hastahane koşulları iyi değilmiş. İstanbul’da nakil yapan güzel hastaneler var sanırım onlardan birini tercih ederiz.

Benim abim nakilli. 3.yili dolacak. Oda 37yasinda yaklasik 20 ay girdi diyalize. zorlu bir surec. Allah kolaylik versin. Abimin nakli bu isin merkezi Antalyada oldu. Ameliyatini yapan da bu isin bir numarali adamiydi. Malesef birkac ay once rahmetli oldu... Kontrolleri icin hala 6 ayda bir gidiyor Antalyaya.
Ameliyat sonrasi surec zor ama diyaliz sureci kadar degil. bir an evvel arastirmalarinizi yapip uygun donor bulup tekrardan sagligina kavusmasini saglayin esiniziin.. cok gecmis olsun.

Bu arada orayi kacirmisim amann diyeyimmm o diyaliz hastasini diyalizden cikaran adama sakin guvenmeyin. Esinizde diyabete bagli bobrek yetmezligi yoksa ve kendisine giderseniz daha da sagligindan edersiniz.O kadar diyeyim ! Biz abim icin son bir sans kendisine gittik . sureci uzatacagiz derken abim bir deri bir kemik kalmisti. Aman diyeyim sakin

Parca parca yaziyorum sabah sabah ancak ayiyorum ben de. kalpdamar hastaliklari demissiniz ya. Annem 40 yildir bobrek hastasi ve henuz 2 yildir diyalize giriyor. 72 yasinda kendisi.bu 40yil boyunca muthis bir disiplinle diyetle goturdu bu sureci.
Diyaliz oldurmez, yasatir ama surundurur. O da diyaliz diyetine birebir uydugun muddetce. Nakil tek yol diyen doktoru dinleyin. diyetmis, veganmis., ketojenik diyetmis bunlar hep hikaye.

Bahsettiğim doktor üniv hastahanesinde çalışıyor. Randevuları parayla değil. Bazı şartları var. Hastada idrar çıkışının olması,kreatin değerinin belirli aralıkta olması vb gibi. Bunlar yoksa bana gelmeyin diyor zaten. İnsanlar bavullarını toplayıp geliyormuş beni diyalizden çıkar diye. Eşim de gitti ama şu an için kreatin değeri doktorun istediği aralıkta olmadığı için bir şey yapamam dedi.
Biz de 5 doktora gitmişizdir. Kimi hemen nakil yapalım dedi. Kimi diyalizle uzun seneler yaşayabilirsin dedi. Ben diyalizin vücuda zarar veren bir yol olduğunu bilmiyordum. Riske hiç girmeyelim diyalizle devam eder diye düşünüyordum. Ama onun da riskleri olduğunu öğrenince nakil düşünmeye başladım. Peki ablanızın nakilden sonra kullandığı ilaçlar hayatını nasıl etkiledi?
Diyaliz çok zor bir şey, hem de riskleri çok. Nakil şansı varsa çok geciktirmemek lazım.

İlaçlar hayatını pek etkilemedi sanırım. İlk başta bi aşırı kilo aldı kortizondan sonra verdi. Ama benim söylediklerim sağlıklı olmaz çünkü ablam eski nakilli, o zaman verilen ilaçlarla, nakil süreciyle şimdikinin alakası yok. Çok değişti çok daha kolaylaştı her şey. Biz nakilden sonra ilk 6 ay odadan çıkaramadık, yasaktı, yanına giremiyorduk falan. Tamamen streril ortam yarattık evde. Şimdi iki hafta sonra pıtı pıtı geziyorlar. 3 hafta hastanede kaldık, şimdi 3 günde çıkarıyorlar falan. Her şey çok değişti. Ama diyalizden sonra nakil oh be dünya varmış dedirtiyor insana onu biliyorum.

Ben diyalizde çalışıyorum hemşireyim. Lütfen diyalizden çıkaracağına inanan kim varsa hepsini engelleyin inanmayın. Diyalizden çıkabilen hastalar elbette var ama onlar çoğu zaman böbrek hastası olmuyorlar veya akut geçiriyorlar. Böyle bir durumunuz olsaydı 5 ay sürmezdi zaten. En fazla klinik durumunuza göre haftada seans sayınız azabilir. Diyalizle de hayatını gayet iyi götüren hastalar var ki bunlar genelde eğitimli insanlar oluyor herşeye dikkat edebiliyorlar. Nakil her zaman tercihimizdir tabiki. İstanbuldaysanız ben eğitim araştırma da çalışıyorum hastanemiz böbrek nakli konusunda oldukça tecrübeli ve iyi. Doktorlarımız çok iyi. Hasta daha gençse ve verici de varsa neden olmasın? Ancak süreç hemen olabileceği gibi zamanda alabiliyor o yüzden biran önce başlayın derim. Özelden dilediğinizi sorabilirsiniz bana yardımcı olurum 🙏

X