Diş taşı

lybrket

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
18 Nisan 2015
72
63
Hanımlar merhaba.
Ben bir süre öncesine kadar diş teli kullanıyordum. Diş teli tedavimde dişlerimde simsiyah lekeler oluştu, sanırım diş taşı deniliyor. Dişlerimin arkası simsiyah oldu, sonra bu lekeler önlerde de oluştular. Dişçim bakteriden dolayı olduğunu söylemişti.

Tellerim çıktı, daha sonra ben diş taşlarımı temizlettim. Bu temizletme işlemini aynı gün kardeşim de yaptırmıştı. Temizlettikten yaklaşık 3 ay sonra bu lekeler tekrar oluştular. Özellikle arka dişlerimde. Temizlettikten sonra bakıma özen göstermeye çalıştım, iki günde bir diş ipi kullanmaya çalıştım ama açıkçası oluştuğu zamana yakınlarda bu işlemi bırakmıştım. Kardeşim temizlettikten sonra 5 ay geçmesine rağmen tık yok, hiçbir leke oluşmadı. Bense böyle bir sorun yaşıyorum ki kardeşim dişlerine benden daha çok bakım yapmaz. Tekrar temizletmeye gideceğimi söylediğim zaman annem bir sürü laf etmişti dişlerine yazık, bu kadar sık yapılmamalı, diş minene zararlı diye.

Diyeceğim odur ki, bu lekeler neden oluşup duruyorlar? Bir daha temizlettikten sonra her gün ağız çalkalama suyu+diş ipi yapmayı planlıyorum ama yine de en fazla oluşma süresini 4 aya çıkarabilirmişim gibi geliyor. Bu hep böyle mi olacak? 4 ayda bir dişlerimi temizletmem mi lazım? Zararlı değil midir? Ayrıca temizletmeye gidene kadar oluşturduğu görüntü de malumunuz. Arka dişlerin arası siyah siyah duruyor.

Bir de ön benim dişlerimin arkasına tel yapıştırıldı. Dişçim temizledikten sonra bazı diş taşlarının yapışkanda kaldığı için onları çıkaramadığını söylemişti. Ben de kendime kendime acaba orda kalan bakteriler olduğu için mi bu kadar çabuk oluştular diye düşünüyorum. Böyle bir şey mümkün mü?

Bir diş taşı için çok uzun yazdım farkındayım ama çok uzun süredir aklımda olan bir şey olduğu için böyle oldu. İnşallah okumaya üşenmezsiniz. Hakkınızı helal edin :)

Ağız ortAmın daha bazik yapidaysa diş taşı olusmasi cok normaldir ..anneninde dedigi gibi dis tasi temizligi 6 ayda bir yapilmalidir.yoksa dis minesi zarar gorebilir.sadece bir dis hekimi olarak dis fircalama seklinin etkin olması gerektigini düşünüyorum...eger dis hekiminin tavsiye ettigi şekilde dislerini fircaliyor ve komple agiz bakimi yapiyorsan sorun yoktur olusmasinda ...6 ayda bir dis tasi temizligi yaptirmani tavsiye ederim..bi de tabi replasi onlemek icin dislerinin arkasinda bulunan idame teli de ekstra bir tutunma ortami olusturdugu icin dis taslarin olusuyordur :-) hic sknti yaomana gerek yok ,siyah lekelenmeler on bolgeye gelip estetik sorun oluşturmadığı sürece

Gerçekten çok teşekkür ederim. Bir hekimden cevap almak çok iyi oldu :)

X