Dış gebelik ve Laparoskopi

Chevalier

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
4 Mayıs 2009
3
0
Merhabalar.
Jinekoloji kısmına atılmış neredeyse bütün mesajları inceledim fakat bırakın Laparoskopi yöntemiyle dış gebelik tedavisi görmüş birini, dış gebelikten bahseden kimse bulamadım. Belki bilen birileri çıkar da buraya yazarlar diye bu konuyu açıyorum.

Sevgilimin adeti gecikti, 7.günde test yaptık negatif çıktı sevindik.. 9.günde hala kanaması olmamıştı, bir test daha yaptık yine negatif çıktı. Dün (10.gün) son bir test yaptık yine negatifti bizde bu sabah ultrason çektirdik. Ultrasonda kist benzeri bir şey çıkmış sanırım, ben muayene odasında değildim bilmiyorum , fakat doktor sevgilime dış gebelik gibisinden birşeylerden bahsetmiş, fakat kist de olabilirmiş.

Ben daha çok dış gebelik ihtimali üzerinde duruyorum, spermisitli kondom kullanıyorum genellikle ama kaçak olmadığından emin değilim. Ayrıca sevgilim göbek deliğinin sol alt çaprazında şiddetli ağrılardan bahsetmişti.

Soracağım şey ise teşhis koymanız değil, önceden dış gebelik geçirmiş birileri varsa tecrübeleri benim için çok yararlı olacak. Teşhis öncesi belirtiler nelerdi? Nasıl ve nerede tedavi edildi (ankaradayız önerebileceğiniz bir yer var mı)? Ameliyat izi kaldı mı kaldıysa nasıl bir iz? Ücreti ne kadar? SSK karşılıyor mu? ıleriki zamanlarda gebelik açısından herhangi bir etkisi olur mu?

Moderatöre not: Sevdiceğe maddi – manevi destek olabilmek adına bazı forum kurallarınızı çiğnedim istemeden ama anlayışla karşılayacağınızı umuyorum. Forumunuz da gayet başarılı keşke bizim de böyle bir ortamımız olsa.. (kullanıcı hesabını banlayabilirsin, o önemli değil de, konuyu silmezsen çok memnun olurum)

Saygılar.

Son düzenleme:
Konunun etiketlerine yazdıklarımdan dolayı kadın ve çocuk sağlığı bölümüne açılmış, ki dış gebelikle alakalı bölüm de burasıymış zaten ben jinekolojide aramıştım. Google'da, site içerisinde yada herhangi başka bir aramada karşıma çıkmamıştı..

Sevgilimin son adeti 23 Martta, o zamandan beri ne lekelenme var ne de benzer birşey. Karnı 1 haftadır ağrıyor, bıçak saplanır gibiymiş, gaz sancısından ziyade.

malesef belırtıler dıs gebelık belırtısı
bende ankardadıym bende gecırdım gazı unıversıtesı doç dr aydan biri ye gıtmenızı tavsıye edrım benim doktorumdu amelıyatsız ılacla tedavı edılıyor
http://www.kadinlarkulubu.com/showthread.php?t=309
aslında sıtede boyle bır bolum var gozunuzden kaçmış okuyunuz geçmiş olsun

regleden once gaz agrısı gıbı agrı kahverengı lekelenme batmalar
ecz den alınan teste pozitif çıkmsı kanda hcg olması aynene gebelık belırtılerının
olması
aydan hocaya ılk muayenede 154 ytl öduyorsunuz ogretımuyesı katkı payı
sonra yatırıyor egerkı dışgebelıkse onuda ssk oduyor
benımkısını olabılır dedıler gazıye gıttık dırekt asısıtan baktı bayramdı tatıldı % 100 dıs gebelık dedı oyalamadı ne kadar erken olursa tedavısı o kadar kolay paracı bırısıde degıl 4. gıttıgım dr bırtek ondan menun kaldım zaten riskli gebelık uzmanlıgı sıze faydası olacak

amelıyatsız ılacle erıtılıyor sıze ozelden onun cep telınıde verebılırım arar durumu anlatrsınız randevusuzde gıdersınız

ılgilendiğiniz için çok teşekkür ederim tırtıl kelebek Hanım.

Eczaneden aldığım testlerin hiçbiri pozitif sonuç vermedi. Bu sabah kan tahlili için kan vermişti, onun sonucu da çıkmış, kanda beta hcg yokmuş, yani oranı sıfır. Bu durumda da dış gebelik oluşmuş olma ihtimali var mı?

Şubat ayındaki regli normalden uzun sürmüştü yanlış hatırlamıyorsam. Acaba dış gebelik o zaman mı başladı biz farketmeden diye şüpheleniyorum. Fetusun ağrı verecek kadar büyümesi kısa zamanda olabilecek birşey değil sanırım? Google'ın söylediğine göre fallop borusunun çapı 2-10mm'miş, yani fetusün bunu dolduracak kadar gelişmesi için (bkz)6 hafta geçmesi gerekiyor. Hele ki ağrı yapacak kadar gelişmiş olması için daha fazla zaman geçmesi gerekir benim düşünceme göre.. Bu yüzden:

Ameliyatsız tedavi uygulanabilmesi için dış gebeliğin bir sınır dönemi var mı? Yoksa sadece erken tanıda mı uygulanabilen bir yöntem?

Son düzenleme:
X