Desteksiz uykuya nasıl alıştırdınız?

Coksukurbugunume

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
10 Aralık 2022
2.646
1.382
Merhabalar,

Desteksiz uykuya nasil alıştırdınız çocuğunuzu? Bu aşamada çok zorlanıyorum sizlerden fikir almak istedim.

Uyku egitimi, danismanligi vs almadim.

1 yasindaki kizim hala desteksiz uyumaz (ananesiyleyken desteksiz uyuyor, ananesine ozel ama bu benle asla uyumaz)

3 yasindaki kizim 30 aylikken basladi desteksiz uykuya, yemek sonrasi banyo yapar kitap okurum ona, arkasindan kitabi konusurken uyuyakalir.

Dogrudur yanlistir bilmiyorum ama ben cocugun kendisini hazir hissetmesi gerektigine inaniyorum.

Uyku egitimi, danismanligi vs almadim.

1 yasindaki kizim hala desteksiz uyumaz (ananesiyleyken desteksiz uyuyor, ananesine ozel ama bu benle asla uyumaz)

3 yasindaki kizim 30 aylikken basladi desteksiz uykuya, yemek sonrasi banyo yapar kitap okurum ona, arkasindan kitabi konusurken uyuyakalir.

Dogrudur yanlistir bilmiyorum ama ben cocugun kendisini hazir hissetmesi gerektigine inaniyorum.
Şimdi anladığım kadarıyla desteksiz uyku dediğimiz şey çocuğun kendi kendine uyuması geçen gün bir arkadaşımla konuşurken çocuğuna kitap okuyarak yatırdığını ama onun da destekli bir uyku olduğunu öğrendiğini söyledi yani aslında sallama emzirme kitap okuma bunların hepsi destekli uykuya giriyormuş bana rutin oluştur dediler banyo yaptır altını değiştir emzirir pijamalarını giydir ve yatağa yatır gibi bazısı Ninni söylüyor beyaz gürültü açıyormuş ama ben bunu yapamıyorum bugün altıncı gün uyku rutini oluşturmaya çalışıyorum saatleri ayarlamaya çalışıyorum bir türlü yapamıyorum iyice krize döndü her şey onun için konu açmak istedim belki desteksiz uyutanlar bir çözüm bulmuştur diye

Şimdi anladığım kadarıyla desteksiz uyku dediğimiz şey çocuğun kendi kendine uyuması geçen gün bir arkadaşımla konuşurken çocuğuna kitap okuyarak yatırdığını ama onun da destekli bir uyku olduğunu öğrendiğini söyledi yani aslında sallama emzirme kitap okuma bunların hepsi destekli uykuya giriyormuş bana rutin oluştur dediler banyo yaptır altını değiştir emzirir pijamalarını giydir ve yatağa yatır gibi bazısı Ninni söylüyor beyaz gürültü açıyormuş ama ben bunu yapamıyorum bugün altıncı gün uyku rutini oluşturmaya çalışıyorum saatleri ayarlamaya çalışıyorum bir türlü yapamıyorum iyice krize döndü her şey onun için konu açmak istedim belki desteksiz uyutanlar bir çözüm bulmuştur diye
Ben bunu doktora sordum, patron bebekler onlar ne isterse o olur dedi.
Her bebek bir değil gerçekten, karşı komşumun bebeği var sakin, uslu bebek arabasında çıtı çıkmıyor. Benim bebeğim al beni kucağına diye yaygara koparıyor.
Umarım başarılı olursunuz, biz 6.aya geldik hâlâ memede uyuyor, bakıcıya bırakamadım henüz nasıl işe döneceksem

rutin yapiyorum ben besliyorum altini degistiriyorum uyku tulumunu giydiriyorum yatagina yatirip emzigini veriyorum uyuyor bazen gunduz uykusunda uykuya direniyor 1-2 dakika uyumamak icin agladigi oluyor ama sunu fark ettim beni gorunce agliyor ben de artik yatirip kendimi gostermiyorum uyuyor. biz bu sekilde uyumaya baslayali 15 gun kadar oldu ondan once kucakta ziplayarak uyuyordu sigara birakir gibi bir anda kestik

rutin yapiyorum ben besliyorum altini degistiriyorum uyku tulumunu giydiriyorum yatagina yatirip emzigini veriyorum uyuyor bazen gunduz uykusunda uykuya direniyor 1-2 dakika uyumamak icin agladigi oluyor ama sunu fark ettim beni gorunce agliyor ben de artik yatirip kendimi gostermiyorum uyuyor. biz bu sekilde uyumaya baslayali 15 gun kadar oldu ondan once kucakta ziplayarak uyuyordu sigara birakir gibi bir anda kestik
Çocuğunuz kaç aylık acaba?

Tebrik ederim bu arada. İnşallah hep de böyle devam eder, hatta daha da kolay hâle gelir. Benim bebeğim de 4 aylık olmak üzere ve ileride desteksiz uykuya geçmek istiyorum. Geceleri yatarken emerek uyuyor, gündüzleri de sallanıyor. Şunları da sormak istiyorum:

Peki dışarıda olduğunuz günler nasıl yapıyorsunuz? Mesela başka yerde kalmak zorunda kaldınız ya da uyku saatini geçti ve huysuzlanıyor, eve gidip rutinleri yaparken daha da huysuzlanacak.

Rutinlerinizi ne kadar süre daha yapacaksınız? Bir müddet sonra gerek kalmayacak herhalde değil mi? Genelde 3-4 hafta yapıyorlar sanırım.

Bir de gündüz uykusunu nasıl desteksiz uyutuyorsunuz?

Merhabalar,

Desteksiz uykuya nasil alıştırdınız çocuğunuzu? Bu aşamada çok zorlanıyorum sizlerden fikir almak istedim.
Desteksiz uykudan kastımız tam olarak nedir anlamıyorum çocuğu yatağa bırakıp çıkmak mı? Oğlum 3 yaşına girecek gece ve öğlen yatağına yatar yanına babası yada ben uzaniriz sarılır, öper, koklar en sonunda uyuya kalır.

Desteksiz uyku söyle, mesela emerek uyuyor ya da sallıyoruz gibi
Onlarda tamamen annenin kararlılığına bağlı bence sabaha kadar emen emmedigi zamanlarda ise sürekli ayakta sallanarak uyuyan bir oğlum vardı resmen uyku düzenimiz sıfırdı hayat kalitemiz maffolmustu 2 ay içinde ikisinide bıraktirdim.

ben kızıma şefkatli uyku eğitimi verdim, odada hiç yalnız bırakmadım, ağladığında hep kucağıma aldım sevdim...
kendi kendine uyumayı öğrendiği halde bi süre sonra memede uyumak istedi, 2,5 yaşına kadar da memede uyudu. ben de direnmedim, sorun etmedim. memeyi bırakınca meme yerine önce sarıldık öpüştük, sonra yatağa geçip kitap okumaya başladık, dizime yatıp uyuyordu.. artık 3,5 yaşında, yine kitap okuyoruz, kitabımız bitince ben yatağında veya koltukta oturuyorum öyle uyuyor.. gece bazen uyanıp uyuyamadığı zaman yanına yatıyorum beraber uyuyoruz ya da o uyuyunca ben yatağıma gidiyorum.

Merhabalar,

kizim oglen 1 bucuga kadar bakicida kaliyor ben calisiyorum orda da ayni duzeni var ayni rutini bakicisi da yaptiriyor. bazen yuruyuse cikiyoruz arabasinda uyuyor eger bir arkadasimdaysam bi odasina gecip orada karnini doyurup ayni sekilde uyutuyorum yanimda kamerayla cikiyorum oyle durumlarda hemen yanina koyuyorum. bazen arabada ya da kendi bebek arabasinda uyuyor dedigim gibi mudahale etmiyorum. gece uykusu en kolay olani desteksiz uykuya gecirecekseniz gece uykusuyla baslayin rutinlerini hep yapin gunduz agliyor bazen benim kiz uykuya direniyor ama gece uykusuna yatirip cikiyorum 2 dakika surmuyor uyumasi. zamanla daha iyiye gidiyor. bence once annenin hazir olmasi lazim ben kendimi hazirlamistim hem kendi iyiligim icin hem onun iyiligi icin aglarsa da kendimi tutacagim demistim yaninda kalacagim ama pes edip kucagimda uyutmayacagim dedim. dedigim gibi de yaptim allah var oyle cok aglamasi olmadi ama olsaydi da kucagimda sallamayacaktim. ne zaman ki destekle uyumayi birakti cok daha kaliteli uyumaya basladi. 10 saat hic uyanmadan uyuyor su an masallah diyeyim eskiden uyanir kucak icin aglardi atlattik cok sukur

Desteksiz uyuma deyince benim aklıma, bebişi yatağına koyup, iyi geceler deyip odadan çıkmak geliyor. O yüzden emzik, meme, sallama, kitap okuma, banyo yaptırma vs va hepsi destek benim gözümde. Ve bir şekilde bebekler bunlardan biriyle uyuyor. Büyüdükçe alışacaklardır

X