desteğinize ihtiyacım var gerçekten

edebiyatci_16

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
17 Temmuz 2008
86
1
34 yaşındayım 9 yıllık evliyim. eşimdeki sperm hareketsizliği ve sayı azlığından dolayı mikroenjeksiyondan başka bebek sahibi olma yolumuz yok. 2003 yılında güneydoğuda bir şehirde (adını vermek istemedim) mikroenjeksiyon denendi bana. fakat anesteziye girerken beklemediğim bir şey oldu. anestezi uzmanı geldi ve bana şu açıklamayı yaptı
şimdi size bir .ğne yapacağım önce dudağınızın kenarı uyuşacak daha sonra kulaklarınız uğuldamaya başlayacak çan sesi gibi sesler duyacaksınız ondan sonra ise başınız dönecek hızlı dönebilir korkmayın !!!
aynen öyle oldu ve ben çok korktum kulağımda çanlar çalmaya tavan tepemde dönmeye başladı ve o sırada bana bir iğne daha mı vurdular anımsamıyorum aniden nefesim kesildi göğüs kafesim kırılacak gibi oldu ve ben hızla masadan kalkmaya çalışarak ben nefes alamıyorum kurtarın beni ölüyorum dedim o anda ağzıma bir şey kapatıp tamam uyuyorsunuz bunu koklayın dediler oradan soğuk bir hava geliyordu nefes aldım uyumuşum..
ben 2003 ten beri bu olayı unutmadım ve bir daha da tüpbebek denemedik bu korkumdan dolayı.defalarca farklı hastanelerle görüşmemize defalarca doktorlar bana bu bizim hastanemizde olmayacak demelerine rağmen tedaviye başlayamadım
ama artık başlamalıyım. öyle büyük bir iç çatışma yaşamaktayım ki hem çocuk istiyorum hem tüpbebek işlemindeki yaşadıklarımdan ürküyorum
bana yardımcı olabilir misiniz?geceleri uyuyamayacak kadar çok korkuyorum evet doktorumla falan görüşünce rahatlıyorum ama eve gelince tekrar üşüşüyor o anın hayali..mayısta deneyeceğiz mayısa kadar her gece rüyama mı girecek bu? karar verdiğimizden bu yana her gece rüyalarıma giriyor

ha..bir de.. bu mayısa kadarki bekleme sürecinde doktorumuz eşime keçiboynuzunu önerdi biz bu kürü ve pekmezini geçtiğimiz yıllarda denemiştik ama eşimde kürü değil de pekmezi işe yaradı

bana önerebileceğiniz bir şey var mı? fsh 12 çıktı yüksek herhalde anladığım kadarıyla. hayıt iyi demiş arkadaşlar nasıl kullanılıyor hayıt ? ya da başka çözüm önerileriniz var mı?

canım erkek infertilitesi bölümünde 1 kişi bile keçiboynuzu küründen şikayet etmedi herkeste ama herkeste faydası olmuş 3 ay düzenli olarak kullanırsanız sizin eşinizdede faydası olacağına eminim gelelim senin korkularına anlattıkların gerçekten çok ilginçti bunca tüp bebek yaptıran arkadaşla sohbet ettim konuştum bunları yaşayan ilk seni gördüm bu konuda talihsiz oluşuna çok üzüldüm görülüyorki sende derin izler bırakmış bırakmasaydı şaşardım zaten ama artık bu geride kaldı şansızlıktı diyip geçeceksin

şimdiki tedavilerde bu dediklerin asla yok tedavi sırasında zaten iğnelerini kendin vuruyorsun yumurta toplamada kolundan açılan damar yolundan bir iğne veriyorlar içeri bide uyanıyorsunki herşey bitmiş öyle yok nefes alamayacaksın başın dönecek kulağın çınlayacak asla öyle birşey yok canım kesinlikle garanti veriyorum sana hatta bütün tedavi olan arkadaşlara sorabilirsin ondan sonrada transfer oluyor zaten ondada normal muayene gibi spekulum takılarak içeri veriliyor embriyolar yok yine muayeneye gelemiyorum uyumak istiyorum dersen aynı şekilde narkoz iğnesi yapıyorlar ve hemen uyuyorsun zaten düşük dozda yapılıyor 15-20 dakika sonra gözlerini açıyorsun

hiç ama hiç korkulacak birşey yok arkadaşım yaşadığın talihsiz olay için gerçekten çok üzüldüm izleri kalmış olması normal ama şimdi öyle birşey yok nereye gidersen git asla yaşamazsın tekrar kaldıki gideceğin yerdeki doktorunla bu korkularını konuşman hastanenin psikolojik desteğini alman seni dahada rahatlatacaktır hadi arkadaşım korkunun ecele faydası yok bismillah de başla tedavine :KK66:

canım gercekten kotu bıseyler yasamıssın ama takma kafana bak ben de anestezı teknısyenıyım bu zaman kadar uyuttugum hastalarda ve kendımde 3defa anestezi aldım hıc boyle bısey yasamadım senın yasadıgın seyıde tam anlamadım herhalde bırazda sen cok sterslıydın yanı ısın bu anestezi safhasına takılma her defada aynı olmaz yumurtaların toplandıgı gun ordakı anestezı uzmanıyla konususrsun bu olayı emın ol cok guzel uyuyup uyanacaksın bu zorlu surecte bunları takıp sters yapma bılıyosun kı steres bızım en buyuk dusmanımız RABBİM YAR VE YARDIMCIN OLSUN

34 yaşındayım 9 yıllık evliyim. eşimdeki sperm hareketsizliği ve sayı azlığından dolayı mikroenjeksiyondan başka bebek sahibi olma yolumuz yok. 2003 yılında güneydoğuda bir şehirde (adını vermek istemedim) mikroenjeksiyon denendi bana. fakat anesteziye girerken beklemediğim bir şey oldu. anestezi uzmanı geldi ve bana şu açıklamayı yaptı
şimdi size bir .ğne yapacağım önce dudağınızın kenarı uyuşacak daha sonra kulaklarınız uğuldamaya başlayacak çan sesi gibi sesler duyacaksınız ondan sonra ise başınız dönecek hızlı dönebilir korkmayın !!!
aynen öyle oldu ve ben çok korktum kulağımda çanlar çalmaya tavan tepemde dönmeye başladı ve o sırada bana bir iğne daha mı vurdular anımsamıyorum aniden nefesim kesildi göğüs kafesim kırılacak gibi oldu ve ben hızla masadan kalkmaya çalışarak ben nefes alamıyorum kurtarın beni ölüyorum dedim o anda ağzıma bir şey kapatıp tamam uyuyorsunuz bunu koklayın dediler oradan soğuk bir hava geliyordu nefes aldım uyumuşum..
ben 2003 ten beri bu olayı unutmadım ve bir daha da tüpbebek denemedik bu korkumdan dolayı.defalarca farklı hastanelerle görüşmemize defalarca doktorlar bana bu bizim hastanemizde olmayacak demelerine rağmen tedaviye başlayamadım
ama artık başlamalıyım. öyle büyük bir iç çatışma yaşamaktayım ki hem çocuk istiyorum hem tüpbebek işlemindeki yaşadıklarımdan ürküyorum
bana yardımcı olabilir misiniz?geceleri uyuyamayacak kadar çok korkuyorum evet doktorumla falan görüşünce rahatlıyorum ama eve gelince tekrar üşüşüyor o anın hayali..mayısta deneyeceğiz mayısa kadar her gece rüyama mı girecek bu? karar verdiğimizden bu yana her gece rüyalarıma giriyor

ha..bir de.. bu mayısa kadarki bekleme sürecinde doktorumuz eşime keçiboynuzunu önerdi biz bu kürü ve pekmezini geçtiğimiz yıllarda denemiştik ama eşimde kürü değil de pekmezi işe yaradı

bana önerebileceğiniz bir şey var mı? fsh 12 çıktı yüksek herhalde anladığım kadarıyla. hayıt iyi demiş arkadaşlar nasıl kullanılıyor hayıt ? ya da başka çözüm önerileriniz var mı?

merhabalar arkadaşım yaşadıkların gerçekten zor bi durum anestezi uzmanınında bu kadar ürkütücü konuşması hayrete düşürdü beni benim anestezi uzmanım çok güzel konuşup insanı rahatlatıyor ve sadece uyuyosun sana daha baştan o korkuyu yaşatmış zaten ama çok takılıyorsan lokal ansetezi yaptırabilirsin drunla konuşup sadece belden aşağısını uyuştururlar psikolojinin daha rahat olabileceğini düşünüyorum bu şekilde hayıt tohumuna gelince 1 bardak suya 1 çay kaşığına yakın koyup 5 dk kaynatıp biraz dinlendirip içiyosun içine civanperçemi koyarsan daha iyi olur ben o şekilde kullandım yavaş düşüyor ama işe yarıyor ama tüp bebekte hormon destekleri veriyolar yani hormonlara çok fazla önem vermiyorlar benim hormon testlerimi gördü drlarım fakat sadece östrojen hormonu desteği verdiler şimdi 3 ayımız bitti sanada bol şans dilerim bi an önce bebişine kavuşursun canım

canım çok geçmiş olsun yazdıklarını hayretler içinde okudum inan bana böyle bi durum ilk senin başına gelmiştir. çünkü ben ve burdaki yüzlerce arkadaş tüp bebek yaptırıyo kimse böyle şeyler yaşamıyor seninkisi talihsizlik olmuş ama sakın orda bunları yaşadın diye birdaha aynısı yaşarım diye düşünme ve korkma baştan stres yaparsan tedavin boşa gider ayrıca canım eşin e vitaminide kullansın bizdede aynı sorun var doktorumuz tavsiye etti

çok teşekkür ederim arkadaşlar. evet ben anestezi alırken oldukça stresliydim korkmuştum korkudan da olabilir diye düşünüyorum ama bana bunları yaşayacağımı söyleyen anestezi uzmanının kendisiydi ben nasıl korkmam?
zaten bunları hepsi yaşadı benimle aynı grupta tedaviye başlayanlar.(bizi grup olarak almışlardı yani her hastanede böyle mi yapıyorlar şimdiki doktoruma sormayı unuttum bunu onlar da böyle mi yapacaklar diye)
bana lucrin vurmaya başlamışlardı adetim gecikti sonra benimle aynı gruptaki hastaların adeti geldi onlar kalça iğnelerine başlamışlardı.
benim reglim gelince diğer grubu beklemek zorunda kaldım 1 haftadan fazla lucrin vurdular bana devam ettiler yani.ben diğer grupla devam ettim yani bir sonraki grup bana yetişince kalça iğnelerine başlayabildim.
3 martta başlayan tedavim 3 mayısta aldığım negatif sonucuyla sona erdi
yani ilk lucrini 3 martta vurmuşlardı 21 nisanda transferim yapıldı:KK43:

İNANIN DERDİM NEGATİF SONUÇ BİLE DEĞİL ŞU ANDA ANLATABİLİYOR MUYUM? BEN İLK TEDAVİMDE ÖYLE YIPRANDIM YIPRATILDIM Kİ:KK43:(

çok teşekkür ederim arkadaşlar. evet ben anestezi alırken oldukça stresliydim korkmuştum korkudan da olabilir diye düşünüyorum ama bana bunları yaşayacağımı söyleyen anestezi uzmanının kendisiydi ben nasıl korkmam?
zaten bunları hepsi yaşadı benimle aynı grupta tedaviye başlayanlar.(bizi grup olarak almışlardı yani her hastanede böyle mi yapıyorlar şimdiki doktoruma sormayı unuttum bunu onlar da böyle mi yapacaklar diye)
bana lucrin vurmaya başlamışlardı adetim gecikti sonra benimle aynı gruptaki hastaların adeti geldi onlar kalça iğnelerine başlamışlardı.
benim reglim gelince diğer grubu beklemek zorunda kaldım 1 haftadan fazla lucrin vurdular bana devam ettiler yani.ben diğer grupla devam ettim yani bir sonraki grup bana yetişince kalça iğnelerine başlayabildim.

İNANIN DERDİM NEGATİF SONUÇ BİLE DEĞİL ŞU ANDA ANLATABİLİYOR MUYUM? BEN İLK TEDAVİMDE ÖYLE YIPRANDIM YIPRATILDIM Kİ:KK43:(

Canım anlattıkların o kadar ilğinç ki anlatamam çok şaşırdım doğrusu. nasıl olurda böyle bi durum yaşanır anestezide bu nasıl dr. bu nasıl bi hastane anlamadım hele şu grup olarak tedavi süreci çok daha ilğinç. sanırım özel değildi ki böyle oldu aksi nasıl olur ki zaten. ben dahil bi çok kişi bu tedavileri yaptırdık ama ilk kez senden duyuyorum bu belirtileri ama hepsi bir olacak diye bi kaide yok. kendini toparla yaşananları unut ve yeniden tedavine başla çok daha iyi bir yerde çok daha iyi bir dr.la. annelik duygusu bu korkuların çok çok üstünde emin ol Anne olmak bambaşka bir duygu. meleğime bebeğime kavuşacağım de Ya Allah Bismillah de başla tedavine canım.Rabbim yardımcın olsun

Merhaba canim.Valla ben de ilk defa mart sonu başlıycam tüp bebeğe.Yani ben bu dönemi hala geçirmedim ama sana nasıl bir anestezi yapmışlar çok şaşırıyorum.Damar dahili anestezide anestezi yapılırken evet zcık baş dönmesi oluyor ama hemen uyuyorsun.Yani ay ne bileyim kulak cınlaması,nefes durması falan bilemiyorum artık ne yapmışlar.Şimdi ben doktor cerrahım tamammı canım.1 senedir çalışıyorum.Her gün en az 1 ameliyata giriyorum.Ama senin söğlediğin gibi bir durumla karşılaşmadım bu güne kadar.Demek korkmana bir sebeb yok.Ben senin yerine olsaydım Bismillahi rahmani rahim de hiçbeklemezdim.Çünki yaş da ilerliyor canım.Hadi alah kolaylık versin de başla işlemlere canımın içi.Arkandayız tamammı.İnşallah tez bir zamanda tanrım kucağını güzel ikizlerinle doldurur bak ikiz diyorum ha .Öpdüm..

canımya çok geçmiş olsun böyle birşeyi ilk defa duydum ben ikikere anestezi aldım ama böyle şeyler hiç olmadı doktor seni çok germiş onun etkisiyle olmuş bunlar ama inan korkulcak bişey yok boşuna stres yapıp gerilme acı bir tecrübe yaşamışsın ama birdaha böyle birşey olcağını sanmıyorum .Rabbim inşallah tez zamanda tedaviye gerek kalmadan bir bebiş verir .öptüm

edebiyatcı canım yaşadıkların tuhaf şeyler. Çok uzun yıllar sağlık sektöründeydim ama ilk defa duyuyorum.
Sana bir tavsiye DORMİKOM diye bir iğne var ameliyathaneye gitmeden önce odada kalçadan vuruyorlar. Sen zaten ameliyathaneye girene kadar leyla olmuş halde havalarda uçarak gidiyorsun. Sonrada masaya yattığını yarım yamalak hatırlıyorsun.
İstersen doktorunla bu ihtimalide konuş

hayretle okudum bende iki kere anestezi aldım biri farklı nedenle biri tüp bebek opu işlemi için ama sadece iğneyi damar yolu aparatına verilirken gördüm gerisini hiiiiç hatırlamıyorum hatta opu işleminde doktorum hapşurmuş kendisine çok yaşayın demişim onu bile hatırlamıyorum hemşire sonradan anlattı ve dedi bizi biraz korkuttun acaba tam bayılmadınmı dedik dedi yani senin yaşadıklarına pes diyorum

geçmişi geçmişde bırakıp önüne bakmalısın zaman hızla geçiyor ve aleyhimizde işliyor allahın yardımıyla inşallah bu sefer rahat bir tedavi süreci geçireceksin ve sonucu çok güzel olacak
allah yardım cın olsun canım biz her zaman paylaşımların için burdayız unutma

canım yaşadıklarına çok üzüldüm.ama inanki anestezide korkacak hiçbirşey yok.en kolay kısmı.ben 2 ameliyat geçirdim.1 tüp bebek denemesi hiçbiri senin gibi olmadı.hatta ilk ameliyatım 2 sene önceydi.hep anlatırım.ben ameliyat masasına yattığımda ayaklarım titriyordu.soğuktan ve heyecandan galiba.sonra ayaklarım gevşedi.hatta ben sordum ayaklarım titriyordu.şimdi çok rahatım diye.sonra bana anestezi uzmanı hadi bakalım şimdi uçuyorsun dedi.hiç birşey hissetmedim ve uyudum.hep anlatırım uçtum ben çok hoştu diye.1,5 ay önce yine ameliyat oldum bu sefer miğdemden ağzıma gelen bir ilaç kokusu oldu.okadar.hele tüp bebek zamanında yumurta toplama işlemi sırasında hiç birşey hatırlamıyorum.bu kadar detaylı anlatıyorumki anesteziden korkma.hemde bir an bile.bak 9 yıllık evliymişsin.sonunda çok tatlı bir bebeğin olacak.iyi tarafından bak.sen çok kötü bir doktora denk gelmişsin.eminim birdahaki sefere çok kolay olacak uyuman.yaşadıklarını yeni doktoruna anlat.sana yardımcı olacaklar.inan bana tüp bebekten sonra nekadar kolaymış korktuğum kadar yokmuş diyeceksin.

canım hikayeni tüylerim diken diken olarak okudum walla allahım bu sefer sorunsuz tedavi ve sağlıklı bi evlat versin sana

canım nasıl biyermiş burası yaaaa hayret valla ne grubu herkez farklı zamanda adet görüyo yumurtlama günü farklı adet öncesinde lucrin kullanılıyor adetinin 3. günü iğnelere başlanıyor yumurtalar istenilen büyüklüğe gelincede toplanıyor yumurtaların toplandıktan 3 gün sonrada transfer oluyor genelde 3. gün oluyor ama 5, gün transfer olanda var ama kimse grup halinde olmuyor yani çünkü herkezin adet günü farklı

özel bir hastahaneydi üstelik:KK43:( evet grup halinde yaptılar ben zavallı ne bileyim iş hep böyle sandım çaresizdim. 3 yıllık evliydik o zaman ve çocuğumuz olmuyordu güneydoğuda görev yapıyorduk oradaki en yakın hastahane (ve oldukça iyi olduğu söylenen bir yerdi) de denedim. ama doktorumuz istanbuldan geliyordu dolayısıyla orada iğneleri vurup bizi tedaviye başlayan doktor ayrı, yumurta toplama ve transfere gelen doktor ise istanbuldan gelen başka bir doktordu.
benim lucrinin dozu yüksek gelip de adetim başlamayınca , benim gruptakiler beni geçince yani, bir sonraki grubu beklemek zorunda kaldım:KK43:(
şimdi düşünüyorum da keşke keşke o tedaviyi o anda bıraksaymışım hiç güvenmedim doktıruma ve hastaneye hiç hiç..niye devam ettim bilmiyorum zaten grubumuzda 6 da 6 başarısızlık oldu hiçbirimiz de hamile kalamadık hatta ben orada tedavideyken bir kadın geldi oraya ona gebelik testi sonunda hamile değilsin demişler ama hamileymiş:KK43:( yüreğinin sesine kulak vermiş başka doktorlara gitmiş ve bebeği kucağındaydı oradakilere göstermeye gelmişti:KK43:(
ha..bir de tüpbebek merkezindeki yetkili hemşire biz tam yumurta transferine giderken "hadi allah yüzünüze baksın "DİYE GARİP BİR ACIMA İFADESİYLE DUA ETTİ İNANLIMAZ KÖTÜ HİSSETMİŞTİM KENDİMİ:KK43:(

canım bende opu sırasında verilen anesteziye cevap vermemiştim ama zaten sadece sedasyon etkisi yaratan hafif bir anestezi verdiklerini söylemişlerdi.benden önce çıkan arkadaşımın çıkarken bana korkma hiçbirşey hissetmiyorsun dediğini çok iyi hatırlıyorum.neyse benim işlemim başladı verdiler anesteziyi sordular başın dönüyormu diye benim zaten korkudan dönüyordu başım evet dedim devamı gelecek diye dr da işleme başladı bende de acayip bir acı başladı meğer narkoz hiç etki etmemiş.o andan sonrada dr işlemi kesemedi yarıda benden canlı canlı yumurtalar toplandı anestezi uzmanıda benim elimi tutarak başımı okşayarak gözyaşlarımı silerek beni sakinleştirmeye çalıştı.neyse bunları senin moralini bozmak için yazmadım sonrasında dış gebelik oluştuğu için iki kez daha anestezi almak zorunda kaldım ve her ikisindede mışıl mışıl uyudum. yani insanın başına bir kere böyle bir olay gelince tabiki tekrar aynısı olacak diye korkuyor bende korkmuştum ama hiçte öyle olmadı.sende korkma. bak bugün ben kontrole gittim dr.um 2 ay sonra tekrar deneyebilirsin deyince resmen havalara uçtum sevinçten ben daha uzun bir ara verdirir diye düşünüyordum.sende cesaretini topla ne yaşadıysan hepsi geçti gitti.unut onları.sen geleceğe bak. inşallah bundan sonraki rüyalarında o kötü tecrübeni değil güzel güzel bebişleri görürsün ve sonrada o tatlı bebişleri gerçekten kucağına alırsın canım.

özel bir hastahaneydi üstelik:KK43:( evet grup halinde yaptılar ben zavallı ne bileyim iş hep böyle sandım çaresizdim. 3 yıllık evliydik o zaman ve çocuğumuz olmuyordu güneydoğuda görev yapıyorduk oradaki en yakın hastahane (ve oldukça iyi olduğu söylenen bir yerdi) de denedim. ama doktorumuz istanbuldan geliyordu dolayısıyla orada iğneleri vurup bizi tedaviye başlayan doktor ayrı, yumurta toplama ve transfere gelen doktor ise istanbuldan gelen başka bir doktordu.
benim lucrinin dozu yüksek gelip de adetim başlamayınca , benim gruptakiler beni geçince yani, bir sonraki grubu beklemek zorunda kaldım:KK43:(
şimdi düşünüyorum da keşke keşke o tedaviyi o anda bıraksaymışım hiç güvenmedim doktıruma ve hastaneye hiç hiç..niye devam ettim bilmiyorum zaten grubumuzda 6 da 6 başarısızlık oldu hiçbirimiz de hamile kalamadık hatta ben orada tedavideyken bir kadın geldi oraya ona gebelik testi sonunda hamile değilsin demişler ama hamileymiş:KK43:( yüreğinin sesine kulak vermiş başka doktorlara gitmiş ve bebeği kucağındaydı oradakilere göstermeye gelmişti:KK43:(
ha..bir de tüpbebek merkezindeki yetkili hemşire biz tam yumurta transferine giderken "hadi allah yüzünüze baksın "DİYE GARİP BİR ACIMA İFADESİYLE DUA ETTİ İNANLIMAZ KÖTÜ HİSSETMİŞTİM KENDİMİ:KK43:(

Nasıl bir hastaneymiş orası inanamıyorum. Aslında dava etmek lazımmış. Sağlık kadar önemli ve ciddi bir konu ve hastane adı altında panayır yeri sanki.
Canım korkularını anlıyorum ancak geçmişte yaşadığın bu talihsiz olayı artık olması gereken yerde yani geçmişte bırakıp, herşeyi hafızandan silmeyi denemelisin. Buradan tüm arkadaşlara seslenmek istiyorum böyle bir deneyim yaşamamak için gideceğimiz hastaneyi en ince detayına kadar araştırmalıyız. Bana kalırsa özellikle de bu kadar hassas olan işlemleri büyük şehirlerde denemek lazım. Her özel olan hastane güvenilir diye birşey yok. Sayılı hastane var bana kalırsa kendimizi emanet edebileceğimiz. Bu kötü deneyimden çıkarılacak sonuç en azından bizlere de ders olsun.
edebiyatci_16, ben de iki kere ameliyat oldum genel anestezi altında hiç hissetmedim bile. Anestezi önemli ama en ağrısız ve kolay kısım hasta için. Gelişmiş hastanelerde böyle bir sorun yaşamazsın. Bak ne kadar çok kişi sana deneyimlerini yazmış, bize inan ve özlemlerini korkularının önüne geçir. Doğacak bebeğini düşün, herşeye değeceğini, kucağına alacağını... Bana kalırsa sana güç verecek olan en öenmli şey de bu. Biran önce başlayıp iyi haberlerini duymak dileğiyle...

edebiyatcı merhaba ve geçmiş olsun. anestezi teknikleri ve teknolojileri çok gelişti. onlar belki de 10 yıl da geriden takip ediyorlardı. yaşadıklarını şanssızlık diye düşün. okurken ben olsam beni ne rahatlatırdı diye düşündüm. aklıma şöyle bir şey geldi: sen artık büyük bir şehirdesin. bir çok alternatifin var. merkezi seçerken dr dan şöyle bir rica da bulunabilirsin. senin tedavini sürdürecek ekibin (bu ekibe anestezi uzmanı da dahil tabi ki) daha önce tedavi ettiği bir hastaya ulaşıp ulaşamayacağını sor. eğer mümkünse ve hele de gebe kalmış bir kadınsa onun tecrübelerini paylaş. yani yüzyüze görüş o kadınla. ben olsam bu beni çok rahatlatırdı.

tüp bebekle gebe kalmış bir arkadaşım var. tedavi sürecimde o bebeği görmek aynı yerde bulunmak bile inanılmaz rahatlatıp motive diyordu. böyle bir kişiyle görüşmek özellikle de kötü anestezi tecrübelerini unutmanda sana yardımcı olabilir.

arkadaşlar bir sorum daha var:benim fsh 12 çıktı yani sanırım yumurta rezervlerimde azalma var inanılmaz canım sıkıldı moralim alt üst oldu ya tedavimde fsh yüzünden yumurtalarım olgunlaşmazsa ve negatif sonuçlanır sa yine?

X