depresyon mu?

acuns

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
13 Kasım 2008
102
0
49
meltem hanım merhaba,

öncelikle sizinle yüzyüze görüşmek için randevu almak istediğimi ama bu denli bir tedavi için oldukça bütçe zorlayıcı bir rakam olduğunu belirtmek isterim. sağlık için önemi yok belki ama bu zaman ve şartlarda oldukça zorlayıcı inanın çok üzüldüm.

34 yaşındayım ve 3 yıllık evliyim. temmuz da 2 yaşına girecek bir kızım var. çok mutlu bir evliliğim var. eşimle birbirimizi çok seviyoruz fakat kızımız doğduktan sonra ben artık eskisi gibi değilim. işimi bırakmak zorunda kaldım, evde ben ilgilenmek istedim bebeğimle. sosyal hayat yok gibi. çocuk ve ondan öncesi oldukça hareketli bir sosyal yaşantımız vardı. daha tahamülsüz oldum. daha yüksek ses tonuyla konuşmaya başladım. bana karşı oldukça istekli olan eşime cevap vermez oldum. gece olup kızım uyuyunca kendimi çok yorgun hissetmeye başladım. eşim ben de sorun olduğunu düşünüyor yani cinsel anlamda. sadece bu konuda son günlerde fazlaca tartışır olduk. ilişkiye çok zor hazır oluyorum. sonuç her zaman başarılı ama ben zor hazır olduğum için tuhaflık olduğunu düşünmeye başladım. bebek olduktan sonra haftada bir birlikte oluyoruz ve eşim bundan dolayı rahatsız oluyor. sağlıklı bir erkek sonuçta. bebekten önceki ben ve bebekten sonraki ben çok farklı anlayacağınız. acaba depresyon olabilir mi? cinsel istek azalması sebepleri nelerdir. biz kadınlar ilişkiye erkekler gibi bakmıyoruz biliyorsunuz. hayatımızınız elzem ihtiyacı değil cinsellik. ama eşimi de her konuda olduğu gibi bu konuda da mutlu etmek istiyorum. hiç sorunumuz yokken böyle bir konuda tartışıyor olmak beni çok üzüyor. bana bakışları çok üzüyor. artık beni istemiyorsun der gibi bakıyor. her zaman uzun süren bir ön ilişki istemiyor ama o zaman da ben ona cevap veremiyorum. bu döngü yaz yaz bitmez. sonuç olarak bir çok sebep buna neden olabilir biliyorum ama sizce ben tedavisi zor bir depresyon mu yaşıyorum?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba Acuns, haklısınız, bizler dışarıdan bakıldığı zaman çok pahalı tedavileriz. Ve maalesef sosyal devlet bu konuda destek vermediği için, şahışların bu rakamları ödemeleri çok zor oluyor.
Biz gelelim yaşadığınız zorluğa, siz anne olmayı seçerek yaşamdaki diğer tüm görev ve keyiflerinizden vazgeçmişsiniz. Çocuğu ile 24 saat birlikte olan annelerin en gergin anneler olduğunu biliyoruz. Siz kendinizden de vazgeçip sadece anne olmayı seçtiğiniz için yaşıyorsunuz bu zorluklar. Bu bir depresyon değil. Yaşamdaki tek vazife ve keyfinizin annelikten ibaret olmadığını görmeniz lazım. Bunu başardığınızda, kadın olmanın da keyfini yaşamak için kendinize izin vermeye başlarsınız.
ıyiliklerle,
Dr. Meltem

X