Demir eksikliği

Limonluzeytin

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Ağustos 2012
278
1
hiç bir sorunum yoktu yani iştahsızlık ,zayıflık gibi sorunlarda dahil..sırf kontrol amaçlı doktora gitmiştim..yani kansızlık,vitaminsizlik falan varmı yada şeker gibi sorunlarım..kan tahlili ile sonuçlarıma bakıldı ve sadece demir eksikliği çıktı..doktor içinde 10 adet tüpteki şuruptan verdi..sadece 3 gün kaldı bitimine..umarım faydalı olmuşturda bir daha ilaçtır falan kullanmam..yani ben bebek hapını dahil verilse yutamayanlardanım aynı şekilde şurup bile boğazımdan zor geçiyor..çok zorlanıyorum..helede kan aldırmak feci benim için..iğneden fena halde korkar ve ağlarım olurken..
asıl demek istediğim demir eksikliği olanlar ne yemeli en çok?? yani kırmızı et ve ıspanak die biliyorum ben ama ben vejeteryanım.et kokusuna bile gelemem.ıspanakta yazın olmaz haliyle yani ne yapmalıyım??

Son düzenleyen: Moderatör:
aaaah canım aaah.biz kadınız acıya alıştır kendni.ilere hamileyken sayısız kan aldıracaksın.doğumdur sonrasıdır.biz kadınların hayatı hep acı çekmek üzerine.et yemiyorsan baklagil bol tüket.

valla kan aldırmak öyle korkutuyorki hatta bayılcam diye korkuyorum yani.kan alınınca kısa süre sonra sesler birbirine karışıyor kulaklarım çok kötü uğuldamaya başlıyor benim gözlerimi kapaıp bekliorumm bende sonra geçiyor niye bilmiorum bu oluyor..parmağıma iğne batsa bile korkarım yani...tamam sağol..

canım demir eksikliği en az 3 aylık bir tedavidir. 6 ayın sonunda da demir depoları dolar. bende de demir eksikliği var, şuanda demir flokanlarından kullanıyorum, iki aydır. doktor sana 10 günlük ilaç vermiş anlayamadım. neyse. demir eksikliği varsa sadece yiyeceklerle o demiri yerine koyman mümkün değil. ilaç + yiyecek takviyesi olmalı. neler yiyebilirsin, en kuvvetli demir deposu kırmızı et. ama vejeteryanmışsın. o halde bezelye, dut ya da üzüm pekmezi(mümkünse ev yapımı), bir de çekirdekli siyah kuru üzüm yiyebilirsin. geçmiş olsun.

Canım öncelikle geçmiş olsun bende bugün dr a tahlil göstermek için gittim ve dr demir eksikliğimi görünce şok oldu gözleri fırladı resmen cildiye için gitmiştim dahiliyeye yönlendirdi orasıda 2 kutu hap verdi 1 ay sonra tekrar gel dedi iğneden korkuyorsan mecbur ilaç içeceksin -ki kan iğneleri yakar ve bende korkarım :18: bunun öncesinde netten araştırmıştım demir için yiyecekler yiyorsun mesela yeşil bitkiler bol limonla yiyeceksin ki demir emilsin kalsiyum emilimini azaltıyormuş ona göre yani demir+bol c vitamini

Son düzenleme:
Benim bayağı yerlerde şu an demirim. 2 gün önce başladım 8 aylık tedavime yani anlayacağın 10-15 gün kabuğunu doldurmaya yetmez.
Kapsülün adı ferro sanol duodenal. İlk 2 ay boyunca sabah, akşam olmak üzere günde 2 defa aç karnına alacağım. 2 ay bitiminde ise günde 1 defa.
Onun dışında, kuru üzüm, kayısı, ceviz, fındık, fıstık, yumurta, sebze, kırmızı et, balık, bol bol meyve ve süt tüketebilirsin. Kendine iyi bak.

Benim bayağı yerlerde şu an demirim. 2 gün önce başladım 8 aylık tedavime yani anlayacağın 10-15 gün kabuğunu doldurmaya yetmez.
Kapsülün adı ferro sanol duodenal. İlk 2 ay boyunca sabah, akşam olmak üzere günde 2 defa aç karnına alacağım. 2 ay bitiminde ise günde 1 defa.
Onun dışında, kuru üzüm, kayısı, ceviz, fındık, fıstık, yumurta, sebze, kırmızı et, balık, bol bol meyve ve süt tüketebilirsin. Kendine iyi bak.

Süt içilmez demir tedavisinde bana doktorum yasakladı kalsiyum demir emilimini azaltır çünkü

Demir tedavisi görürken süt ürünleri çay kahveye dikkat etmek gerekiyor. Demir emilimini engellediği için aralarında en az 2 saat olması gerekiyor. İlaçla beraber c vitaminli şeyler tüketmekte ilacın etkisini artırıyor.

ben bayağı oldu ilacıda ,doktora tekrar gitmeyide bıraktım..tırstım azcık yine iğneden..ya birde bana en son doktor 3 kutu birden yazmış reçeteye..anlamadım..doktor bana bişe dememişti bende normal o ay için sadece kullancam sonra yine kontrole gitcem sandım ama 3 kutu birden yazmış..2 kutusunu içmiştim tam 3.ye başlıcaktım öyle bir tiksinti geldiki dayanamayıp bıraktım artık..birde hap değildi..hap olsa yut tamam ama tüp içinde çok var şurup gelde iç bitir:KK43: benm en son gittiğimde birde muayenede olamamıştım ben ..sorunmu varmış,bişemi yokmuş şuan hatırlamıyorumda neyse muayene olmadan doktor pat die verdi bana 3 kutu ilacı..bende şimdi ne ilaç kullanyorum ne yine gitmeyi düşünüyorum..iştahımı açmak içinde kendimi zorluyorum..düzenliyim yani..pekmez tahinn dolapta beni bekliyor ama yok bir onu daha başlayamadım:KK43:

bu arada 3 ay sürer diye cevaplar vardıda..bana nie doktor onca ilacı yazdıki madem..en son 3 kutu ilaç verdi dedim ama ondan önceki bitirdiğim bir sürü verdiği o ilaçlarda ayrı..yani ayrı derken ilaç aynı ilaçta işte bayağı kullanmıştım yani..bir kere kan aldırdım ben oda işte bu başlıktada ilk söylediğim gibi kontrol amaçlıydı bir dahada hiç kan tahlilidir başka muyenedir olmadı..her gittiğimde doktora;ben öyle kontrol amaçlı gelmiştim siz bu ilacı söylediniz bunlar bitti dedim bekledim tahlil falan yine kan şeyini görmek ister die ama yok yani yazdı reçeteye pat die o tüp şurubu 3 kutu tamam..birde bunlar bitince gelirsin demişti..3 kutu yetmez 6 demek içinmi çağırdı bu kezde :)) ondan 1 yada 2 ay oldu kestim yani gitmedim..o doktorada istemiyorum açıkcası pek..

Demir eksikliği bende de zaman zaman oluyor ve ilaç takviyesi ile düzene giriyor. Bir de pekmez ve de çekirdekli siyah üzüm kurusu yiyorum bol bol . Dikkat edilmesi ve de kontrolü aksatmamak önemli.

her verilmiş cevap için teşekkür ediyorum...
ben yarın tekrar doktora gidiyorum.değerlerime baktırcam ve demir eksikliğim ne hale gelmiş öğreneceğim...ama başka doktora çünkü o doktorun yaptığı bana güven vermedi..

arkadaşlar birde bişe sormak istiyorum belki bilen vardır..benim adetim nerdese 2. aya girdim gelmedi..tam tarihini hatırlamıyorum en son ne zamandı, ama 2 ay olduğu kesin yani..birde öncedende düzensizlik vardı yani az geliyordu..kusura bakmayında nerdese 1 ped beni tüm gün hatta 2. gün bile idare edecek kadar azdı..şimdide 2. ay oldu gelmiyor ve belirtide yok gelmesi için..demir eksikliğinden kaynaklanıyor olabilirmi?? yani hani kansızlıktan vb..demir eksikliğindede kırmızı yeyin diyorlar ya ondan..belki saçma ama cevaplarınızı bekliyorum....

dün gittim hastaneye ben..3 tüp kan alındı ve parmağımdanda kan alındı tekrar (doktor değişimi yaptımda)..sonuçlarım çok iyi çıktı..çok güzel dedi..yalnızca demir depolarında hafif azalma olmuş oda tamamlandımı tamamdır..iki tane ilaç verdi biri aç biri tok karnına..yalnız yutamıyorum :KK43:(( defalarca denedim yok gitmiyor :KK43:((((( ne yapcam yaaa:KK43:(

hangi ilaç daha etkılı ve zararı daha az bilen var mı

Doktora gidip tahlil yaptırırsan eğer , değerlerine göre vereceği ilacı kullanman daha sağlıklı olur senin için .
Annem ile benim kullandıklarım farklı oluyor mesela , çünkü onunki benimkine göre daha düşük oluyor .

dün gittim hastaneye ben..3 tüp kan alındı ve parmağımdanda kan alındı tekrar (doktor değişimi yaptımda)..sonuçlarım çok iyi çıktı..çok güzel dedi..yalnızca demir depolarında hafif azalma olmuş oda tamamlandımı tamamdır..iki tane ilaç verdi biri aç biri tok karnına..yalnız yutamıyorum :KK43:(( defalarca denedim yok gitmiyor :KK43:((((( ne yapcam yaaa:KK43:(

Bol su ile içmeye çalış canım . Bir de yine içemiyeceğim gibi düşünme . Kendini rahat hisset .
İnşallah ilaçlarını kullanırsın sorunsuz.

Bol su ile içmeye çalış canım . Bir de yine içemiyeceğim gibi düşünme . Kendini rahat hisset .
İnşallah ilaçlarını kullanırsın sorunsuz.

teşekkür ederim..vallahi çok zorlanıyorum helede aç karnına olandan:KK43: hap 6.da gidiyor yani..eziyet bana resmen işkence..artık aç karnına olanıda yutamıyorum yani zorlasamda midem kabul etmiyor resmen :KK43:( ben içsem pat geri geliyor :KK43:(tok karnına olanı zorlanarakta olsa içiyorum artık gözlerimden yaş gele gele ..:KK43: umarım bir dahaki gidişimde iyi sonuç çıkarda kurtulurum..zaten iğneden korkuyorum ağlayarak kan aldırıyorum birde ilaç içememe var :KK43:

X