Danıştay MEB'in Genelgesini İptal Etti, Dershanelerin Önünde Engel Kalmadı

ema1

Hayat, sen plan yaparken başına gelenlerdlr
Pro Üye
10 Ağustos 2009
26.056
18.224
m.haberler.com/danistay-meb-in-genelgesini-iptal-etti-dershaneler-7706224-haberi/
Danıştay MEB'in Genelgesini İptal
Etti, Dershanelerin Önünde Engel
Kalmadı
Danıştay, Anayasa Mahkemesi
kararı sonrası dershane yasağını
devam ettiren MEB'in
genelgesinin yürütmesini
durdurdu. Dershanelerin
önündeki son engel de kalktı.
Danıştay 8. Dairesi, Milli Eğitim
Bakanlığı'nın Dershaneleri kapatan
genelgesiyle ilgili yürütmeyi
durdurma kararı verdi. Böylece
dershanelerin faaliyetleri önündeki
son engel de kalkmış oldu.
TELAFİSİ GÜÇ VE İMKANSIZ
ZARARIN MEYDANA GELECEĞİNE
HÜKMETTİ
Pak-Eğitim İş Sendikasının açtığı
davayı görüşen Danıştay, MEB'in
savunmasının ardından söz konusu
genelgenin uygulanması
durumunda telafisi güç ve imkansız
zararın meydana geleceğine
hükmetti.
TWİTTER ADRESİNDEN DUYURDU
Danıştay dava konusu idari işlemin
uygulanması halinde telafisi güç
hatta imkansız zararların
doğacağına hükmetti. Daire,
genelgenin yürütmesinin
durdurulmasına karar verdi. Kararın
gerekçesinin yazımının
tamamlandığı ve Daire üyelerinin
imzasına sunulduktan sonra
taraflara tebliğ edileceği öğrenildi.
Kararı Pak Eğitim İş Avukatı
Mehmet Kasap Twitter adresinden
duyurdu.
DERSHANELERİN ÖNÜNDE ENGEL
KALMADI
Pak Eğitim İş avukatı Mehmet
Kasap Danıştay'ın söz konusu
kararını twitterdan duyurarak
dershane sahibi, öğretmen ve
öğrencilere müjde verdi. Kasap,
kararı şu ifadelerle açıkladı:
"AYM kararı sonrası dershane
yasağını devam ettiren MEB'in
13.08.2015 tarihli genelgesinin
yürürlüğü durdurulmuştur.
Danıştay'ın kararından sonra
dershanelerin faaliyetlerini
serbestçe devam ettirmesi
önündeki son engel de kalkmıştır.
Danıştay'ın bu kararı sonrası MEB'in
hukuk tanımazlığı bir defa daha
tescil edilmiştir.AYM'yi
etkisizlestirme hamlesi sonuçsuz
kalmıştır. MEB'in dershane
kapatmasına gerekçe yaptığı
genelge artık uygulanamayacaktır.
Ama tabii ki bu hukuksuzluğu
burada bırakmayacağız. Müvekkilim
Pak Eğitim İş adına açtığımız bu
dava ile binlerce işsiz öğretmen
işlerini yapmaya devam
edeceklerdir. Hayırlı olsun."
CHP ANAYASA MAHKEMESİ'NE
BAŞVURMUŞTU
2014 yılında, AK Parti hükümeti
dershaneleri kapatan kanunu TBMM
Genel Kurulu'nda onaylayarak
yürürlüğe sokmuştu. Anamuhalefet
Partisi CHP tarafından Anayasa
Mahkemesi'ne taşınan kanun,
eğitim ve serbest teşebbüs
hürriyetine ölçüsüz ve hukuki
dayanağı bulunmayan bir kısıtlama
getirdiği vurgulanarak iptal edildi.
İptal kararının ardından MEB,
kanunda dershane ibaresinin
kalmadığını savunarak, il milli
eğitim müdürlüklerine yazdığı
genelgeyle dershanelerin eğitim
faaliyeti sürdüremeyeceğini
savundu. Pak Eğitim İş MEB'in
13.08.2015 tarihli genelgenin
kanuna ve Anayasa'ya aykırı
olduğunu vurgulayarak Danıştay'a
yürütmeyi durdurma ve iptal
davası açmıştı.

Keşke biraz daha erken verilmiş olsaydı bu karar. Dershanelerin bir çoğu temel liseye dönüştü ne yazık ki . Kalan dershanelerin bir çoğuda cemaatin yani esas kapatmak istedikleri. onlarda da fiyatlar çok yüksek.

Ee şimdi burdan karlı olarak çıkan yine cemaat olmadı mı bana mı öyle geliyor? Burda çok iyi dershaneler hep lise oldu, bir tek cemaatinkiler olmadı :KK16:

Keşke biraz daha erken verilmiş olsaydı bu karar. Dershanelerin bir çoğu temel liseye dönüştü ne yazık ki . Kalan dershanelerin bir çoğuda cemaatin yani esas kapatmak istedikleri. onlarda da fiyatlar çok yüksek.
Ben 6 yıl once 4750 ye pazarlığa oturup 3600 e indirmiştim şimdi kim bilir ne olmuştur, cemaat değildi benimki gerçi

Ben 6 yıl once 4750 ye pazarlığa oturup 3600 e indirmiştim şimdi kim bilir ne olmuştur, cemaat değildi benimki gerçi
Bizimkiler bu sene 8.sınıf bir arkadaşımın 6000'e yazdırdığını biliyorum. daha önceki senelerde hiç olmazsa bursluluk sınavı yapılıyordu ve öğrenci indirim alabiliyordu bu sene o da yok :KK43:

O paraları veremeyenler çoğalınca mecbur fiyatlar düşecek

O paraları veremeyenler çoğalınca mecbur fiyatlar düşecek
İnşallah.Bu sene bizim için çok önemli olduğundan bir çoğumuz tüm imkanlarımızı zorlayarak yazdırdık . Ben yine de arkadaşıma göre çok daha uygun bir fiyata yazdırdım.

Dersanelerin çoğu koleje dönüşmedi mi zaten ? Şimdi geri adım mı atmışlar ? Vuuuu Fetöş'ün bedduaları mı tuttu :KK53:

Yusuf tekin tarafından yalanlandi bu haber. Daha dava sonuclanmamis.

sırf dersaneler kapandı diye;dersaneden okula dönüşen okullara kaydolan o kadar öğrenci var ki tanıdığım.planlayarak yapılsa keşke herşey.yap boz,yap boz.yazık öğrencilere ya.bu yaşta, bu yük omuzlarında.üstelik bu okula dönüşen dersaneler okula bile benzemiyor.şimdi tekrar dersaneler serbest olduysa yazık değil mi?o kadar insanın yaşadıklarına,hiçbirşey olmasa bile yaşadıkları sinir harbi yeter.çalışanlar,öğrenciler.

Bunun nedeni politikacıların hukuku hiçe saymalarından dolayı
sırf dersaneler kapandı diye;dersaneden okula dönüşen okullara kaydolan o kadar öğrenci var ki tanıdığım.planlayarak yapılsa keşke herşey.yap boz,yap boz.yazık öğrencilere ya.bu yaşta, bu yük omuzlarında.üstelik bu okula dönüşen dersaneler okula bile benzemiyor.şimdi tekrar dersaneler serbest olduysa yazık değil mi?o kadar insanın yaşadıklarına,hiçbirşey olmasa bile yaşadıkları sinir harbi yeter.çalışanlar,öğrenciler.

Çok haklısınız. Yazık yeni nesil deney faresi muamelesi görüyor.

"Biraz şu sistemi deneyelim.
Aaa tutmadı mı?
Olsun canım biraz da bu sistemi deneriz.
Çocuklar okula daha erken başlasın; yok yok bu çok erken oldu biraz daha geç başlasın.
Çocuklar tek sınavla okul kazansın. Ay hayır tüm hayatlarını 3 saatlik tek sınavla mı belirlicez? Onun yerine 3 saatlik 3 sınavla belirleyelim. Ay sanki bi şey eksik, belki şurada küçük mutlu bi okul ortalaması vardır."

Bazen MEB de dönen muhabbetler tam da bu şekildeymiş gibi hissediyorum. Çocukların hayatıyla ya şundadır ya bunda oynuyorlarmış gibi geliyor.

Yusuf tekin tarafından yalanlandi bu haber. Daha dava sonuclanmamis.
Yürütmeyi durdurma ara karardır zaten. Dava süresince doğabilecek telafisi güç ve imkansız zararları önlemek amacıyla verilir.
Duruşma sonuçlanıp dava karara bağlandı demek değil yani yürütmenin durdurulması. Nesini yalanlamış anlayamadım ben.

Fatıh projesı - Elde patladı
Rotasyon - Son anda karardan donuldu becerilemedi
Dershaneler - ??

akıbetinı tahmin etmek bu kadar zor degıl ??

Yürütmeyi durdurma ara karardır zaten. Dava süresince doğabilecek telafisi güç ve imkansız zararları önlemek amacıyla verilir.
Duruşma sonuçlanıp dava karara bağlandı demek değil yani yürütmenin durdurulması. Nesini yalanlamış anlayamadım ben.

Daha hiçbir karar verilmemiş yani. Adam da sabah gazetelerde görmüş.

X