Corona ve zatürre

Pufy1987

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
4 Nisan 2018
225
304
37
Kizlar merhaba konu anlaşılacağı üzere içinde bulundugumuz virüs süreciyle alakali.Mart ayinda hastalandim ve covid suphesiyle aldılar cunku tomografide cigerler covidle ayniydi.Bebegim var emiyor desek de 4 gun hastanede yattim ve corona suphelileriyle ayni katta testim negatif geldi ama gelene kadar dokuz dogurdum.Kac tane korona suphelisi varsa hepsine kadin erkek ayirmaksizin ayni wc vermisler hijyen sifir yokken hastanede kapadabilirdim yani.Bulundugum odada ne tv ne bisey o dort gun benim icin cok zor gecti.Sorum şu her yil zaturre geciriyorum ama virus gundemde oldukca hastanede sadece zaturre olarak degerlendirilmeyecek,acaba zaturre aşısı yaptirsam iyi olur mu benim icin?Bu konuda bilgisi olan varsa yardimci olabilirmi?

Çok spesifik ve uzmanlık gerektiren sorulari neden ilgli kişilere degilde buraya soruyorsunuz?

Aile hekiminize sorun kafaniz rahatlasin.

Ozellikle saglikla ilgli konularda soru sorulan insanlar da bilmiyoruz demezler, yardimci olmak niyetiyle illa bi öneride bulunurlar bizim toplumda.

Burada yazilanlari ciddiye alip ona gore mi karar vereceksiniz? Yok oyle yapmayacaksaniz nie soruyorsunuz?

Ama artik bi parca daha bilincli davranmanin vakti gelmedi mi?

Biz birda Kv , elti, gorümce çekiştirmek için varız, tıbbi sorunlar ilgi alanimiz diil ki

Ben de sık zatürre oluyorum. 5 yıl önce olmuştum zatürre aşısı şimdi tekrarlatacağım. Tabi ki doktoruma danışarak.

Test negatif çıksa bile ciğerlerdeki buzlu görünümü +corona olarak değerlendirdiklerini duydum. Doktor en iyisini bilir tabi. Bizim bir tanıdığa aşı yaptı doktoru daha az etkilenir diye düşünerek

Geçmiş olsun ama akciğerde covid ile uyumlu buzlu cam görünümü varsa testiniz negatifse bile covid + kabul ediyor doktorlar. Çünkü testin güvenilirliği %70-80 imiş.
Zatüree aşısı mevzusunu aile hekiminize danışmanız daha uygun olur.

Ciğerlerdeki görüntü covid ile uyumluysa demek ki covid geçirmişsiniz testiniz nasıl negatif geldi ? Normal Zatürre(covid etkensiz) ve covid akciğer filminde farklı görünür bu ayrımı her doktor yapabilir
Böyle bir kaç vaka var biliyormusunuz? Adamın ciğerler bildiğin covid ama testler negatif

Benim çocuğuma da test yapılmıştı sonuç negatifti ama sağlık ocağı 14 gün aradı.Niye diye araştırdığımızda testin güvenilirliği düşük olduğu için ek koruma amacıyla bunun yapıldığını söylediler.Yani test tek başına bişi ifade etmiyor zaten.Bu arada neden her sene zatürre oluyosunuz çok enteresan ilk kez duydum bunu.

Konu beni biraz aydınlattı teşekkürler. Annemin kanser geçmişi var acaba o da grip ve zatüre aşısı yaptırmalı mı die ampul yandı şu an. Doktorumuza danışacağım. (Annemin özel durumu olduğundan danışacağım,normalde olsa direkt yaptırırdım.Siz de aile hekiminize başvurabilirsiniz bence.Geçmiş olsun)

Bu durumda çok hasta var.Testler negatif,film sonuçları pozitif.
Hastaların %60 neredeyse öyle.. şöyle ki.. korona çıktığı günden beri kendinisini yayladaki evine kapatıp eşi dahi kimseyle görüşmeyen tanışım ciğerde pozitif diğer testler negatif markete bırak gitmeyi kapıdan dışarı çkımyordu. şimdi bu kadının ciğer testi gerçekten covid mi ? Yoksa eskiden bir rahatzlk geçirdi ondan mı öyle mesela.. valla herkes o koroha olduysa biz hayli hayli oluruz dio

Ben sık bronşit oluyorum diye aile hekimi bana geçen sene zatürre aşısı yapalım dedi . Hemencik yaptı hemşireler. Aile hekimine danışın. Resmen o aşıdan sonra bağışıklığım güçlendi benm

Tesekkur ederim tüm cevap yazanlara.Bu arada burdaki sonuca gore mi karar vereceksin diyenlere sesleniyorum isin tıbbi kısmı tabiki hekimlere ait burdan sonuc cikarip aşıya koşmayacagim ama zaturre aşısı piyasada henuz yeni bir konu oldugu icin hekimler iyi olur veya kotu olur diyemiyor.Kâr/zarar hesabi yapip kendiniz seciminizi yapmalisiniz diyor o nedenle daha once yaptirmis ve memnun kalmis olan var mı diye soruyorum.

bu sorunun cevabını tabıkı doktor verebılır

Aşıların vücudunuzda nasıl bir tepki vereceğini bilemezsiniz. Kar zarar hesabı yapmanız gerekir. Aşıların yan etkilerinden biri de zaten hastalığın kendisi. O yüzden doktorlarınıza danışın, araştırın, sorun. Mesela kronik hastalıkları olanlara yapılmasını öneriyorlar. Aşının etki süresi 6 ay.

Çok tuhaf gerçekten.Babamın filmi corona pozitif,testi negatif ; durumu ağırlaştığı için hastanede yatırıp tedaviye başladılar.Testi tekrar yaptılar hala negatif çıkıyor,işin tuhaf tarafı evde annem corona pozitif ( film ve test ikisi de + ),yani babamda olmaması imkansız çünkü ikisi de eş zamanlı test yaptılar şüphelendikleri için.Öncesinde evde bir mesafe falan yoktu çünkü hastalık belirtisi falan çok ani başladı,babam tedavisini görüyor tedavi gün geçtikçe ilerliyor ona rağmen negatif çıkıyor sonuç Neye göre o negatif çıkıyor çözebilmiş değilim.

Allah Allah.. ne kadar tuhaf.. acaba boğaza tutunmadan direk ciğere mi indi dicem ama yine de boğazdan falan geçiyor.. anlamadım hçbirşy gerçekten yoksa herhangi bir zatürre falan da korona olarak mı görünüyor.. Rabbim şafi ismi hürmetine şifa versin inşaALLAH.. Bizlere de hic bulaşmadan geçip gitsin şu korona inşaALLAH..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…