Çölyak hastalığı

Hastası değilim ama teşhis için birden fazla doktora gitmek gerek haşimato tiroid vs ile karıstirilabiliyormus bazı doktorlar bağırsak emilim bozukluğuna da hemen çölyak diyebiliyorlarmis mutlaka başka doktorlara da görünün

HUzursuz bağırsak sendromu ile çok karıştırılıyor.. herşeyi glütensiz tüketeceksiniz.. inçe bağırsaktaki emilimi sağlayan tüylerin tıraşlanmış YÖK olmuş görüntüsüyle olabilir diye başlayıp bi kan testiyle netleştiriliyor hastalık.. küçük bir şehirdeyseniz bu kan testine büyük şehirlere gönderilip bakılıyor..

Gastroenteroloji bölümüne gidiyorsunuz. Onlar sizden kan alıp alakalo değerlere bakıyor. Bu değerler pozitif çıkarsa bağırsaktan parça alımı oluyor ve inceleniyor. Bunun sonucunda en kesin sonuç veriliyor elinize. Yani en doğru tespit kolonoskopi yolu. Tabi çölyak belirtileri çok genel olduğu için başka rahatsızlıklarla karıştırılabilir. En doğru sonuç bağırsak incelenmesinde çıkar. Ailenizde var mı çölyaklı ? Yoksa sadece bir tahmin mi sizdeki? Sürekli ishal veya kabızlık karın ağrısı mide ağrısı kilo kaybı? Ağızda yaralar? Eşim çölyaklı bu arada.

Tedavisi yok. Yani şu ilacı içtim geçti durumu yok. Diyet yapacaksınız glutensiz besleneceksiniz. Inşallah yoktur çölyak sizde. Sadece tahmindir.

Bu arada tahliller sonucu negatif de çıkabilir. Şikayetler hala devam ediyorsa doktor size zaten kolonoskopi yaptırmanızı söyler. Sinsi bir hastalık çünkü bu çölyak.

Gastroenteroloji bölümüne gidiyorsunuz. Onlar sizden kan alıp alakalo değerlere bakıyor. Bu değerler pozitif çıkarsa bağırsaktan parça alımı oluyor ve inceleniyor. Bunun sonucunda en kesin sonuç veriliyor elinize. Yani en doğru tespit kolonoskopi yolu. Tabi çölyak belirtileri çok genel olduğu için başka rahatsızlıklarla karıştırılabilir. En doğru sonuç bağırsak incelenmesinde çıkar. Ailenizde var mı çölyaklı ? Yoksa sadece bir tahmin mi sizdeki? Sürekli ishal veya kabızlık karın ağrısı mide ağrısı kilo kaybı? Ağızda yaralar? Eşim çölyaklı bu arada.
Ailede çölyak yok umarim bende değilimdir.karin agrisi ishal kilo kaybim var.agizda yara yok .gastroskopi ve kolonoskopi oldum sonuç ayin 5inde.doktorum sonuclari gormeden bsy soylemiyor. Glutensiz gidalar yiyince eşinizde bu belirtiler gittimi. Eşinizin ve sizin allah yardimciniz olsun

Ailede çölyak yok umarim bende değilimdir.karin agrisi ishal kilo kaybim var.agizda yara yok .gastroskopi ve kolonoskopi oldum sonuç ayin 5inde.doktorum sonuclari gormeden bsy soylemiyor. Glutensiz gidalar yiyince eşinizde bu belirtiler gittimi. Eşinizin ve sizin allah yardimciniz olsun
Sağolun. Eğer glutensiz beslenmeye dikkat ederseniz şikayetleriniz azalır. Tabi eğer çölyaksanız. Kesin sonucu bekleyin inşallah değilsinizdir.

Çölyak teşhisinin konulabilmesi için yapilan kan tahlinin sonucu kaç günde çikiyor biluniz varmi

Çölyak teşhisinin konulabilmesi için yapilan kan tahlinin sonucu kaç günde çikiyor biluniz varmi
Benim kızımın sonuçları 15 gün sonra çıkmıştı. Bu sadece ön araştırma için ama tam teşhis için değil. Ben Urfa’dayım bu arada belki bu yüzden geç çıkmıştır

X