çok bilmiş bebek duayenleri

kayınbabam 3 kilo doğan bebeğimin kilosunu beğenmeyip anası sadece kendini beslemiş bebeği beslememişki dedi.kaynanam bu çocuk aç diye peşimde dolaşır senin sütün zehirlimi yoksa çocuk kilo almıyor derdi.iyi huyunu görünce aynı babası kötü huyunuda görüncede edepsizliği aynı annesi.... pes demiştim artık :KK43:

kayınbabam 3 kilo doğan bebeğimin kilosunu beğenmeyip anası sadece kendini beslemiş bebeği beslememişki dedi.kaynanam bu çocuk aç diye peşimde dolaşır senin sütün zehirlimi yoksa çocuk kilo almıyor derdi.iyi huyunu görünce aynı babası kötü huyunuda görüncede edepsizliği aynı annesi.... pes demiştim artık :KK43:

yuh yani,ne denir ki böylelerine,Allah ıslah etsin

Yardım etmek ayrı , birinin tüm hayatına hakim olmaya çalışmak ayrı..
Ortada çok cana yakın ve verici görünen ama aslında her şeyi kendi yaparak söz hakkının da kendine ait olmasını sağlayan bir diktatör var aslında.
Bunu gördükten sonra ipleri almak o kadar zor değil çünkü tek yapman gereken kararları onun vermesine izin vermemek...
Hiçbir konuda ona danışma ki otorite olmadığını anlasın; bebeğinle ilgili tüm işleri kendin yapmaya çalış ve ondan yardım istememeye gayret et... Tartışmadan hayır diyebilirsen ve aranızı bozmadan bebeğin ve kendi evinle ilgili kararları senin aldığını fark etmesini sağlarsan biraz kendini çeker belki... Ama ne olursa olsun eşinle aranı bozma ve ona aksettirme çünkü anlamaz...

Aynı benim kayınvalidemi anlatıyorsun , o da yardım etmeye çalışıyorum rolüyle hayatımızı resmen sahiplendi. Arkaşımızın yöntemini bende uyguladım tabi karakteri bunu kabullenmedi ve aramızdaki psikolojik savaş başladı ben ise Alman gelin modundaydım kendisinden hiçbirşeyi istemedim uykusuzluktan mahvolsam bile.. Sen sen ol eşinin yanında olabildiğince iyi görün iyi davran çoğu şeyi duyma kulak et çünkü seni sinirlendirip tepki vermeni isteyebilir. Sen bu süreci aranızı bozmadan atlatmaya çalış :KK66:

Aynı benim kayınvalidemi anlatıyorsun , o da yardım etmeye çalışıyorum rolüyle hayatımızı resmen sahiplendi. Arkaşımızın yöntemini bende uyguladım tabi karakteri bunu kabullenmedi ve aramızdaki psikolojik savaş başladı ben ise Alman gelin modundaydım kendisinden hiçbirşeyi istemedim uykusuzluktan mahvolsam bile.. Sen sen ol eşinin yanında olabildiğince iyi görün iyi davran çoğu şeyi duyma kulak et çünkü seni sinirlendirip tepki vermeni isteyebilir. Sen bu süreci aranızı bozmadan atlatmaya çalış :KK66:

Önceden öyleydim ben de, yani çocuktan önce, mümkün olduğunca nir şey istemezdim, zaten yapım öyledir kimseden bir şey istemeyi sevmem. Şimdi istememe fırsat kalmıyor zaten. Geçen gün yine Allah razı olsun, çamaşırlarını yıkamış, kurutup katlayıp getirmiş, ben yıkardım dedim, o da kirli sepetini dolu görünce sinir basıyor beni dedi! Güler misin ağlar mısın:)

ben daha şimdiden eşimi tembihliyorum,yanımda senden başka kimse olmasın,
doğumdan sonra kimseyi görmek istemiyorum diyorum,
eee annenlerde mi gelmiycek diyor, doğuma girince arar çağırırsın ertesi güne kadar anca gelirler
bir günde ölmem heralde sen bakarsın diyorum :KK1:
gerçekten doğumdan çıkar çıkmaz bütün sülalenin başına toplanmasına nasıl tahammül edilir ya
ben o an hangi piskolojide olacağımı bilemediğim için kimseyi istemiyorum kızlar.

ah ah keşke bende tahmin edip önceden söyleseydim yanıma kimseyi almayın diye.. ben ne biliyim eşimin tüm sülalesinin aynı anda hastaneye geliceğini. ilk gelenleri çok iyi karşıladım hatta sevindim bak saymışlar hastaneye kadar gelmişler diye ama baktım gelen altın takıp resim çekiliyo sonra yok abim gelcek yok o kuzen bu kuzen gelen gitmiyor altın takmalar resim çekilmeler düğüne döndü bebek odası. benim bildiğim geçmiş olsun dersin gidersin hele erkekleri ne işi var on saat yeni doğum yapmış kadının odasında.. neyse bende baktım gitmiyolar artık en sona kalan iki üç kişide oturup doğum hikayelerine başlayınca zaten çok sancım var sıkıyorum kendimi bende yattım dönüp uyudum o ara gitmişler...
yani insan yanına kimseyi istemiyor annen kocan olsun yeter..

Bir de yenidoğan bebek anne kucağında susmuyorsa hemen anneden alınıp, pış-pışlanıyor susturulmaya çalışılıyor... Ama kendi kucağındayken ciyak ciyak ağlamaya başlayınca bebek, inatla anneye verilmiyor (kime neyi ispat etmek adına bilmiyorum); sanki bebek ağlamıyormuş gibi gülmeler, sinirden sesi çatlayan çocuğu hopbidik diye atıp tutmalar... en sonunda klasik cümle "al annesi emziriyor musun napıyosan yap..." herkesin surat kırk karış tabi ...

En sevmediğim ve beni en sinir eden şey!!! Yahu huzursuz bir çocuğu annesinden başkası sakinleştiremez. kuzum ağlarken bi anda kucağımdan alınıveriyor ve ben sadece sinirden kıpkırmızı olduğumla kalıyorum...

Eşimin tuhaf hallerini görünce bende aynı şeyi düşünüyorum,edepsizliği aynı sen deseydin keşke:)

Biz altlı üstlüyüz kayınvalidemle, doğumda eşimle beraber hastanede kaldılar iki gün, evde de kırk gün beraberdik. Çamaşırımı, bulaşığımı yıkadı, yemeğimi yaptı her şeyime koştu hakkını yiyip nankörlük edemem. Her ihtiyacımı karşıladı, hem bana hem bebeğime sürekli bir şeyler alıp getirdi. Ama uzun bir süre bebeğim onun yanındaydı, geceleri onunla uyudu, bir de bizimki gazlı bir bebekti hep kucağında uyudu. Ben gece bir tek emzirmek için alabildim bebeğimi, bazen istediğimde vermedi bile kucağıma. Bir de bizimki alamadı memeyi önce, gecenin bir yarısı herkes tepemde dikilmiş mememi çocuğa tutturmaya çalışıyor benim sinirler harap artık ağlıyordum sürekli. Annem babam gelir, misafirim gelir, çocuk sürekli onun kucağında. Benim kokumu tanımayacak diye korktum uzun süre. Kendimi çocuğun annesi değil de bakıcısı gibi hissettim, yavrumun ilk bebekliğini hatırlamıyorum bile. Hangi memeni verdin, niye yine onu veriyorsun, sağınca ne kadar süt çıktı... Başta tutmadı ya her emzirişte gelip başıma dikilip seyrederdi iyi iyi emiyo derdi. Sütüm coşup taşarken bile sütün az muamelesi yapardı. Bir aya başlamadan sayesinde mamaya başladık doktora bile sormadan. Şimdi bile acıktı diyorum, mama yap getir içireyim diyor. Sanki ben sütüm bitti demişim gibi. Beni hiçe sayıyor. Doktora gidince bile ben arkada kalıyordum, eşimle ikisi çocuğu giydiriyordu filan. Bir gün çocuk doktoru kuzenim geldi gazı var ağlıyor ikimiz uğraşıyoruz susturmaya, hoop geldi çocuğu kucağımızdan alıverdi! Tartıştık o gün. Artık eskisi kadar susmuyorum, şakayla karışık bazen söylüyorum lafı. Şimdi bile her gün beraberiz. Gece eşim bazen geç geliyor, çocuk uyumuş olsa bile o gelene kadar yanımda oluyor. Ve hala çocuk mamasını bitirmeyince aç kalacak diye değil babannesi laf söyleyecek diye tedirgin oluyorum. Nasıl sinmişsem! Bazen acaba çocuğumla aramızdaki ilişki olması gerektiği gibi mi diye düşünüyorum çünkü hep varlığını gölge gibi ikimizin arasında hissediyorum. Sürekli oğlum benim oğlum diye sever bebeğimi. Şu an iki üç gün annemdeyim ve dört aydır ilk defa onlardan uzağım ve özgürüm! Halen bana bir sürü hediye alır getirir, oğluma da, elimi bir işe sürdürmez, laf söyletmez ve sever beni. Kötü niyetli olmadığını biliyorum ve zaten bu yüzden sabrediyorum. Ama bebeğimle aramıza girdi ve aşırı sahiplendi onu. Yaşadığım kabus gibi lohusalığı asla unutmayacağım ve içimde bir yara olarak ölene kadar kalacak. Şimdi bile işe devam etsem mi diye düşünüyorum çünkü başlarsam çocuğuma o bakacak ve işin daha beter olmasından korkuyorum:KK43:(

Yerinde olsam maddi sorunum yoksa çocuğum kreş yaşına gelene kadar kendim bakardım çalışmazdım. Meydanı bırakmamak lazım.

fışkıran sütümden çocuk tıkanıyodu genzine kacıodu kayınvalidem sütün yok senin demişti çocuğu emzirdim yarım saat sonra uyku saati gelen bebişim mızmızlandı haliyle bu çocuk aç dedi kucağından bırakırsan uyku saati geldi uyuycak ona aglıo dedim eşim saolsun oo biz onu çoktn uyuturduk artık verde gidelim biz uyku saati geçti dedi o vesileyle almıştık elinden gerçi yinede vermedi bi bişey olmaz eve gidince uyur nolcak anlamaz o saatten dedi esim yine saolsun düzeni bozulunca biz uğraşıyoruz geceleri dedi bundan sonra böle düzen ona göre ayarlı hadi gidiyoruz dedi ve kalktık eşimi seviyorum yahu:))
benim en nefret ettiğim kelimeler aç bu çocuk emzir nedense o çocuk hiç doymaz hep aç:)

he bide herkezin bana benzetip hatta tebrik ettiği ilk çocuk genelde babaya benzer sen kendine benzetmişin bravo:) dediği çocuğu birtek kayınvaliden eşime benzetiyo herkese anlatmış aynı babasının tıpkısı gelip görenlere dedim iyi bakın kime benziyo babasıyla alakası yok aynı sen dediler kaynanam ofsayt tabi:)

kızlar bebekler büyüse de kimse o çok bilmişliğinden geri kalmıyor maalesef. ben kızım büyüdükçe susarlar herhalde derdim, öyle değilmiş. her evrede bir şeyler söylüyorlar illa ki. kızım 10 aylık, 7 aylıkken beri bariz şekilde anne diyor. gördüğünde anne deyip kollarını açıyor, gülüyor ya da uyandığında anne diyor, ben yanında değilsem ve ses vermezsem ağlamaya başlıyordu. bunu beni ve bebeğimi gören tanıyan herkes bilir. şimdi artık eliyle gel gel yapmaya başladı. anne nin yanı sıra dede diyor, mama ya hamham diyor, dit dit diyor elinin tersiyle. bay bay dediğimiz zaman elini başına götürüp baş baş yapıyor. son 1 aydır da babasının adını söylüyor. ama gelin görün ki kayın validem babasının adını söylemesini anlıyor ama anne dediğini anlamıyor. babasını tanıyan resmini görünce bile adını söyleyip gel gel yapan çocuk, annesini tanımıyor ve bilinçli olarak söylemiyormuş. bütün bebekler annesini kokusundan bile tanırken karşınızda kayın valideme göre beni tanımayan bir bebeğim var, ne kadar bahtsızım di mi :KK31:

size son duyduğum ve agzımı açıkta bırakan ikitanesi,1 yüzünü kapatın göbeği çabuk düşsün,2 bebeğin babası gözlerini yalasınki gözleri güzel görsün çabuk açılsın ya nekadar batıl inançlarımız var böyle çok şükür benim hiç yok ve çöcuğuma hiçbirini uygulamadım

günde 50 kere lohusanın mezarı 40 gün açık kalır diyen bi kaynanam vardı başımda yeni doğum yaptığım zaman
yaa tamam anladım zaten hayatımda ilk defa ameliyat olmuşum daha fazla korkutmasan
bebek uyurken gülerse melekler güldürüyo ağlarsa annesinin öldüğü söyleniyomuş
yahu gülerken melek güldürüyoda ağlarken neden ben ölüyorum
çok bekledi lohusalığımda öleyim diye ama olmadı malesef :KK9:

e yuh yani!! lohusalar demek bu yüzden bunalıma giriyorlar. etrafında kimse olmasa daha rahat edecekler valla. en iyisi 40 gün kimseyle görüşmemek :)))

benim de en çok canımı sıkan sütün yetmiyor,çocuk doymuyor ki ağlıyor deyip çocuğa mama yedirmeye çalışmaları..evet ilk zamanlarda mastit olmuştum emziremiyordum ama emzirdiğim zamanlarda bile aynısını diyorlardı.birde benim göğüslerim büyük olduğunu görenler bakıp bakıp büyük de neden süt olmuyor kii demez mi ne kadar anlatmaya çalıştım büyük-küçük olmasıyla alakası yok bunun diye yoooook nerdeee anlayacaklar.bende he he deyip geçtim ne yapayım zorlama kendini dedim kendimeee.

bu konu tam benlim olmuş arkadaşlar,
çok bilmiş bebek duayenleri heryerde ve her zaman var.
ben özellikle kv demden gördüm..yazdıklaronızın çoğunu yaşadım..
en absürd olanı söyliyim..kv dem bi defa laf arasında bebeği emzireyim ddi.
var mıdır acaba benimk; kadar.........neyse
Allah ım yarabbim sana sığınırım...

çok güldüm ve her sayfayı okudum :) hepimizin dilinde aslında ne edilecek laf var da terbiyeli insanlarız :KK16: benim daha hamileliğimin 3. ayında başlamıştı , neymiş hastaneye biberonla mama hazırlayıp getirecekmiş sütüm gelmezse onu verecekmiş(görümcemin oğlu açlıktan sarılık olmuşta , doktorlar bilmez tabi). Bakalım doğumdan sonra neler göreceğim

:KK1::KK1::KK1::KK1::KK1::KK1::KK1::KK1::KK1::KK1::KK1::KK1:
Ben zaten sinirliyim valla bunlar dense yolarım heralde karşımdakini :KK1::KK1::KK1:
Allah sabır versin şimdiden bizlere.

size son duyduğum ve agzımı açıkta bırakan ikitanesi,1 yüzünü kapatın göbeği çabuk düşsün,2 bebeğin babası gözlerini yalasınki gözleri güzel görsün çabuk açılsın ya nekadar batıl inançlarımız var böyle çok şükür benim hiç yok ve çöcuğuma hiçbirini uygulamadım

:KK1::KK1::KK1::KK1::KK1::KK1::KK1::KK1::KK1::KK1::KK1::KK1::KK1::KK1::KK1::KK1::KK1::KK1:
Hey Allahım akıl fikir ver yarabbim !!!
Gece gece gülmekten kasılmalar yaşıyorum =DD
Koptum valla...
Bu sözlerin mucidi kimse resmini çekip sözüyle birlikte çerçeveletmek lazım :KK1::KK1::KK1::KK1::KK52::KK52:

ben ilk bebeğimi 22 kilo alıp 2.800 doğurdum. kv her fırsatta "ben iki hamileliğimde de hiç kilo almadan 4 kilo bebek doğurdum" dedi durdu. bir de emzirme meselesi. ben bebeklerimi oyle çok emzirdim ki tam 6 ay diyordu ben ilk 40 gun zorlanınca, baktı dönemeci döndüm 6 ayı geçtik bu sefer aaa ben çocuklarımı 12 ay emzirdim demeye başladı, 27 ay emzirdim artık bişey demiyor en azından o konuda...

Son düzenleme:
:KK1::KK1::KK1::KK1::KK1::KK1::KK1::KK1::KK1::KK1::KK1::KK1::KK1::KK1::KK1::KK1::KK1::KK1:
Hey Allahım akıl fikir ver yarabbim !!!
Gece gece gülmekten kasılmalar yaşıyorum =DD
Koptum valla...
Bu sözlerin mucidi kimse resmini çekip sözüyle birlikte çerçeveletmek lazım :KK1::KK1::KK1::KK1::KK52::KK52:

Aynen yaaa okadar cokki batıl inançlar hiçbirine inanmıyorum harbi bunları ilk türeyen tipi merak ettim bende :) :)

X