çok bilmiş bebek duayenleri

tavizi ben vermedim arkadaşım hatta doğru düzgün görüşmezdim oturup muhabbetim nasılsın iyimisinizden öteye gitmeyen bir insandı kendisi doğumdan önce
onlarda benimle aynı şekilde
herşey doğumdan sonra tepetaklak oldu
kendilerini kaybettiler birden
hee şuan aynı şeyleri yapabiliyomu hayır ama oan neyin şokunu yaşadıysa artık banada bunları yaşattı
karşıdaki insan saygısızsa yatak odana pat diye girdiği yetmiyomuş gibi
hemen atılıp o hareketi yapmışsa hemde doğumun ertesi günü pekte hatalı sayılmam
tek bir günde nasıl bir taviz vermiş olabilirimki

kusura bakmam tabiki sonuçta parça parça olaylardan bahsediyordum öncesini sonrasını bilmeden bu şekilde konuşman çok normal bence

canım cok haklısın.sanki benimkini anlatıyosun ya yatak odasına pat diye giriyo hem de hala yapıyo bunu.bi de insan zaten doğum yaptıktan sonra kendinde olmuyo,psikolojisi de yerinde olmuyo ve o an bişey diyemiyosun işte.şimdiki aklım olsa kaynvalideme odadan çıkıp müsade etsinler bebeğin emzirme saati derim mesela,pansumanım olurken hemşireye herkes cıkmadan yapma derim mesela ama insan o an bişey diyemiyo işte,yaptıkları da yanlarına kar kalıyo

canım cok haklısın.sanki benimkini anlatıyosun ya yatak odasına pat diye giriyo hem de hala yapıyo bunu.bi de insan zaten doğum yaptıktan sonra kendinde olmuyo,psikolojisi de yerinde olmuyo ve o an bişey diyemiyosun işte.şimdiki aklım olsa kaynvalideme odadan çıkıp müsade etsinler bebeğin emzirme saati derim mesela,pansumanım olurken hemşireye herkes cıkmadan yapma derim mesela ama insan o an bişey diyemiyo işte,yaptıkları da yanlarına kar kalıyo

aynen öyle zaten ilk kez anne olmak yeterince baş döndürücü bişeymiş bilmiyosun ne olup biticeğini tecrübesizlikde var tabi
ve hatalardan ders çıkartıyo insan bir daha başına gelmemesi içinde elinden geleni yapıyo
diyeceğim o ki bunları yaşamak için koyun gibi beklemedim ben
sadece karşımdaki insanların bu kadarını yapacağını tahmin etmiyodum ve hazırlıksızdım o kadar
yoksa kendimi mıncıklatma meraklısı değilim tabiki :KK35:

benim sezaryenim sabahın cok erken saatlerinde olduğu için akrabalar daha gelmemişti pansumanda. ama gece 11 erkek akrabaarı gelmiş resmen mesken tutmuştu hastane odasını ya oturmuş kayınbabamla sohbet ediyolar.bende gecelik üstümde diye o Allahın sıcagında ustume ortu ortmuşum,cocuk uşumesin diye klima kapalı,cok sıkışmışım tuvalete gitmem lazım ve bebeğin emzirme saati gelmiş ama onlar odada diye bişey yapamıyorum.sinir kupune dondum gecenin o saatinde biri gitti baska tanıdıkları geldi ve ne kaynanam ne kaynbabam bişey demedi oturup sohbet ediyolar ya odada.yine senin esin biraz farkında benimki toz kondurmuyo ya cıldıracam

ahh ahh kendi kızlarınada aynı şeyi yaptırırlarmı acaba Allahtan benim annem yanımdaydı yoksa daha neler olurdu düşünmek bile istemiyorum
hıım bide kayınpederim şehir dışındaydı çok şükür o kaynanamdan bile beter
geldikten sonra eve gelip mutfak dolaplarımı kontrol etmiş ve bunlar neden burda hiç olurmu diyen bi adam :KK36:
bi yandanda komikler yaa ama haklısın eşim farkında ailesinin nasıl olduğunun o yüzden sıkıntılarım çabucak çözülüyo
darısı başına
eşinde bi süre sonra farkına varır neler yaşadığının inşallah :nazar:

ahh ahh kendi kızlarınada aynı şeyi yaptırırlarmı acaba Allahtan benim annem yanımdaydı yoksa daha neler olurdu düşünmek bile istemiyorum
hıım bide kayınpederim şehir dışındaydı çok şükür o kaynanamdan bile beter
geldikten sonra eve gelip mutfak dolaplarımı kontrol etmiş ve bunlar neden burda hiç olurmu diyen bi adam :KK36:
bi yandanda komikler yaa ama haklısın eşim farkında ailesinin nasıl olduğunun o yüzden sıkıntılarım çabucak çözülüyo
darısı başına
eşinde bi süre sonra farkına varır neler yaşadığının inşallah :nazar:

ya yaptıklarını anlatsam destan olur ama seninkileri okuyunca kaynanalarımızın nekadar benzediğine sasırdım cünkü sanki benimkini anlatıyosun.bunların hepsi aynı demekki.benim de mutfak dolaplarımın içini tezgahımın ustundeki esyaları hepsini değiştirtmiş bakıcımıza, güzel görünmüyomuş diye.hala aradığımı bulamıyorum bebekten fırsat bulup eski haline de getiremiyorum.kendi kızlarına bunu yaptırmazlar tabi ama Allah buyuk diyorum benim psikolojimi bozdular.kadın hala cat kapı cıkıp geliyo ya musaitmisin evdemisin diye sormadan.nezman bitecek bu işkence hergün tepemde mi olacak bilmiyorum.Allah yardımcımız olsun.eşimin de yanında bana karsı melek gibi olduğu için esim hiçbi zaman anlayıp inanmayacak ya da anlamak hesabına elmeyecek:KK43:

ya yaptıklarını anlatsam destan olur ama seninkileri okuyunca kaynanalarımızın nekadar benzediğine sasırdım cünkü sanki benimkini anlatıyosun.bunların hepsi aynı demekki.benim de mutfak dolaplarımın içini tezgahımın ustundeki esyaları hepsini değiştirtmiş bakıcımıza, güzel görünmüyomuş diye.hala aradığımı bulamıyorum bebekten fırsat bulup eski haline de getiremiyorum.kendi kızlarına bunu yaptırmazlar tabi ama Allah buyuk diyorum benim psikolojimi bozdular.kadın hala cat kapı cıkıp geliyo ya musaitmisin evdemisin diye sormadan.nezman bitecek bu işkence hergün tepemde mi olacak bilmiyorum.Allah yardımcımız olsun.eşimin de yanında bana karsı melek gibi olduğu için esim hiçbi zaman anlayıp inanmayacak ya da anlamak hesabına elmeyecek:KK43:

kolay değil annelerine konduramıyolar bi insana bu şekilde davranmayı eşim bu hale gelene kadar bende bikaç badire atlattım
ama zamanla kendide gördü ve hak verdi şimdi ailesinin en ufacık bi girişiminde olaya el koyuyor
rahatım biraz daha anlıyacağın
gerçi hala bi sıkıntım var çalışırsan eylüle ben bakıcam diyo kadın ee bende ona bırakmak istemiyorum açıkcası
kadının yetiştirme tarzının çocuk psikolojisi için iyi olmayacağını düşünüyorum
yaptırmak istediği şeyi kendini acındırarak kaşısındakini üzerek yaptırıyo bu kişi çocuk dahi olsa
küçümsüyo dalga geçiyo vs.. özgüveni zedelenir yavrumun :KK20:

okudukça gülsem mi ağlasam mı karar veremiyorum :KK9:
salonda oturmaktayız. annem, babam, kayınvalidem, annesi, görümcem, kayınım, eşim. haliyle bebeğimi emzirmek için odama geçiyorum. saniye farkla kayınvalidem,annesi ve görümcem de peşim sıra gelip bebeğimi emzirişimi izliyorlar büyük bir merak ve emen çocuğu sevmeye çalışaraktan. çekinmeyin buyrun bu taraftan da siz başlayın diyesim geliyor :KK55: çok şükür eşim gelip 'rahat bırakın kızı az inin tepesinden' diye kışkışlıyor :KK9:
nihayetinde şuan evimde, eşimle, bebeğimle baş başayım. kayınvalidem ve kabilesinden 8 saat uzaklıktayım,çook mutluyum :nazar:
darısı başınıza ne diyeyim :KK31:

Doğumum Ekimde şimdiden yapılmaması gerekenleri sıraladım çaktırmadan ama kayınvalideye sökmedi. Neymiş efendim bişey olmazmış kaç tane büyütmüş bişeymi olmuş... sanane benim bebişimden yaa hayret bişey... şimdiden ultrason resmine bakıp bakıp kayınlarıma benzetiyor tuhaf aile...

Benimde en kıl olduğum laf bırak mikroba alışsın. Küfür gibi geliyor.

kolay değil annelerine konduramıyolar bi insana bu şekilde davranmayı eşim bu hale gelene kadar bende bikaç badire atlattım
ama zamanla kendide gördü ve hak verdi şimdi ailesinin en ufacık bi girişiminde olaya el koyuyor
rahatım biraz daha anlıyacağın
gerçi hala bi sıkıntım var çalışırsan eylüle ben bakıcam diyo kadın ee bende ona bırakmak istemiyorum açıkcası
kadının yetiştirme tarzının çocuk psikolojisi için iyi olmayacağını düşünüyorum
yaptırmak istediği şeyi kendini acındırarak kaşısındakini üzerek yaptırıyo bu kişi çocuk dahi olsa
küçümsüyo dalga geçiyo vs.. özgüveni zedelenir yavrumun :KK20:

aman verme ona cocugunu.annen yanındaysa o baksın değilse bakıcı ara simdiden. benim bakıcım var ama benimki yokluğumu fırsat bilip gelecek hergun biliyorum ve sırf buyuzden olsa elimden geldiğince gitmeyecm işe.ben hergun gelirim bakıcıya bırakmam diyo

süpersiniz yaaa... gülmekten bititim... bu gece dogurmazsam iyiydir.... dogumdan sonra eger böyle bişeyler duyarsam etraftan kesin gülmekten ölürümmmmmm....deli diye götürürler artık :)

Benimde hep sutsuzlugumden yakinmisti hem annem hem de kayinvalidem.Bi kere o klasik ac bu cocuk sutun yetmiyor lafi her zaman soylendi.Bir de annemin "inek olsan kesilmistin coktan" espirisi....
ayyyy ne komik ne komikkkkkk:KK37::KK37:
lohusa kadina yapilcak en son espiri bileeee degiill:KK1:

Son düzenleme:
benim annem tam bir felaket tellalı bu konuda daha hastanede tüh tüh sütün yok galiba kızım zaten sezeryan olmuşum doğumda bebeğimin kafasını kesmişler stresliyim annem başladı böyle bebek 2.5 aylık şimdide durup durup üşütmüşsünüz bu çocuğu dio nerden varıyo bu kanıya anlamıyorum:KK1: kayınvalidemde bi yerinmi ağrıyo yavrum karnınmı aç bana diyemio direkte bebekle konuşuo :KK1:

hay bu konuyuuuuuuuu açan arkdaşımınnnnnnn elleirne sağlık..aynı durum bendede var...ailem...çevmremm vsss....sinrilenmemek eldeeee değil yaa..bir gıcık bir sinir oluyorum anlatamam sizeeeee...allah herkesin yardımcııs olsn ne diimm

benim en sinir olduğum söz kaynanama ait..hani bebekler elleri yukarı doğru kafalarının yanında uyurlar ya..'' sağlıklı cocuk böyle uyurmuş '' diyen herkese..Aynı '' babası,o da küçükken böyle uyurdu '' demesi beni sinir ediyor..bir de aman sakın mamaya alıştırma,su ver çocuga susuz kalmış..

kaynanam hastaneden geldiğimiz ilk gece kızımız evimize geldi ağlıyor gece huysuz karnı aç sütüm yok kaynanamın yorumu:
DIŞARLIK OLDU BU ÇOCUK o nedemek öyle dediğimde, çarpıldı işte şerbetlememiz lazım dedi :KK37: tabi ben sinir krizi

son incisinide geçen hafta döktü şuan kızım 5 aylık çok çok kusan bi çocuk yeni emzirmişim yayık gibi çocuğu sallaya sallaya oynuyor 1 kustu 2 kustu 3. de artık
KAYNANM: kızımm bu titreyerek kusuyor zehir çıkarıyor çocuk demezmi en sonunda bağırdım kocam orda kaynım orda yaa saçma saçma konuşma dedim ne yediki zehirlenip kussun benim sinir sistemimi çökertti bu kadın çocuğa ayrı bana ayrı çalışıyo çok dertliyim çokk

kaynansı hiç sezeryan dikişini merak edip açıp bakan varmı aranızda ben varımda kendisi 3 tane normal doğum yaptığı için sezeryan izini çok merak ediyromuş bi açta bakıyım dedi açtım gösterdim:KK30:
kendiside doğumumdan 2 ay öce göğüs ameliyatı oldu eli göğsünde herkese dikişini ameliyatını gösterdi kesilmiş dikilmiş kanlı bi meme bende 7 aylık hamile yaa gösterme mikrop kapıcak diyorum (ve enfeksiyon kaptı sonunda tekrardan operasyon geçirecek) bandajları açıp duruyo hatta dahasıda pc den kamerayla şehir dışı ve yurt dışındaki kardeşleri ve karılarına gösterdi artık küçük kaynım dalga geçmeye başladı ulu orta heryerde açıyo çocuklar koca delikanlı görmek istemiyo anne oldu olucak resmini çekte faace koyalım dedi böyle daha çok yoruluyosun diye:KK52:
hatta 2 gün öncede kasığından minik bi kitle için operasyon geçirdi ama meraklı aynı gün bana geldi off acıyo falan dedi acaba dikiş attılarmı kazıdılar çünkü diyo korktum valla az kalsın bak şeyime diycek diye sustum sesimi çıkarmadım:26:

benim en sinir olduğum söz kaynanama ait..hani bebekler elleri yukarı doğru kafalarının yanında uyurlar ya..'' sağlıklı cocuk böyle uyurmuş '' diyen herkese..Aynı '' babası,o da küçükken böyle uyurdu '' demesi beni sinir ediyor..bir de aman sakın mamaya alıştırma,su ver çocuga susuz kalmış..

benim kızımda tamamen bana ve benim aileme benziyo kaynanamda uyurken aynı babası gibi diyo oda öyle dudaklarını kabartarak uyurmuş bebekkken :KK52:

şu babalara benzemesi meselesi bizde abartıldı :KK52: benim bebiş çok gülmez öyle pek cool takılır bende ''oğlummm asık suratlımısın sen diye seviyorum'' ben severken hemen yorum gecikmiyor ''babasıda öyleydi küçükken hep kaşlar çatık tı '':KK52::KK52::KK52::KK52:

Kızlar, bu konu beni nedense hiç güldürmedi, benim Mustim 7,5 aylık doğdu bir gece ansızın suyum geldi ve apar topar hastaneye koşturduk hiç sancım olmadı, en başından itibaren normal doğuma niyet etmeme rağmen , bebişim küçük olduğundan suni sancıyı alınca kalp atışları yavaşladı, doktorum sağolsun 1 dakika bile beklemem deyip sezeryanla kuşumu yarım saatte kucağıma verdi. Kayınvalidem ve kayınpederim sabaha gelebildiler, kayınvalidem gelir gelmez torunu sağ salim doğdu diye sevineceğine sezeryan oldum diye hayıflanmaya başladı " zaten bu doktorların hep bir bahanesi vardır sezeryan yapmak için" dedi ve bu cümleyi bütün lohusalığım boyunca her ziyaretçimin yanında en az 2 kere duydum yani totalde 80-90 a tekabül ediyor.Bebişim 2,5 kilo doğdu ama çok şükürler olsun hiç bir sağlık problemi yoktu, hanfendinin getirdiği hastane çıkış setinin içinde serçe kadar kaldı ertesi gün arkadaşlarım ve yengem yeni doğan kıyafetleri alıp geldi de biraz moralim düzeldi, bu arada mustim 5,5 kilo oldu ve o hastane çıkışı ancak şu an üstüne tam geliyor :KK52: Daha neler neler; eve çıktık ağustos ayındayız dışarısı 48 derece çat klimayı kapatmalar , hava sıcak açacağız diyen eşimle bana " bunlar da karı-koca hep yangınlardalar" diye en az 100 kere yapılan eleştriler, bu arada kayınpeder de biz de ha sakın gitti sanmayın, evim de 2 katlı sırf azıcık yukarı çıksınlar ben aşağıda rahat edeyim diye odalarına tv koyuldu, o tv bir kez bile açılmadı. Hep aşağıda tepemde durdular , kimse demedi bu kadın sezeryanlı yukarı çıkamaz aşağıda dursun rahat rahat emzirsin. En son 14. gün ben süt sağmaya çalışırken yan koltukta oturup tv izleyen kayınpeder hışmıma uğrayıp evi terk etti :KK37: Ama kayınvalideyi püskürtemedim, o azimle kırkımız çıkana kadar canımızı okumaya devam etti. Arkamı dönemedim 40 gün boyunca, çocuğum çok küçük olduğu için fazla ellensin istemiyordum, ben bi elimi yıkayıp alıcam çocuğumu lavaboya gidiyorum dönüyorum hop kucakta, sürekli arkamdan laf sokmalar, bebeğim 20 günlükken görümcem 2 çocuğuyla gelip 3 gün evimde kaldı , yeğenim istanbuldan sırf bizi görmeye geldi akşam çay içip gitti, kayınvalidem arkalarından bu kadar misafirlik olmaz dedi, güler misin ? ağlar mısın? Şimdi yaklaşık bir aydır rahatım ama hep eşimin desteğiyle, gerçi onunla da defalarca boşanmanın eşiğinden döndük ama neyse artık. Bir de eşimin ailesinde en başarılı ve dediğim dedik kişi ablası olduğundan, herşeyimiz onunla kıyaslanıyor, "... ablan hiç mama vermezdi", "....ablan oğlanı sallayarak uyuturdu","...... ablanın hiç böyle internete girmeye vakti olmazdı",ve daha ..... ablanın aklınıza gelemeyecek 100 türlü yaptığı ettiğiyle hala kıyaslanıyorum...
Hikaye kısmını biraz uzun tutmuşum ama idare edin içimi döktüm, ben de anne yok abla yok yakınımda yengemden başka kadın akraba yok...
Beni delirten incileri de yazayım da tam olsun:
Kayınvalidem "çocuğun ağzına memeyi bir dayadım oluk oluk sütüm vardı" ( ben de bu yaşadıklarımdan dolayı olacaktıysa da olamadı da)
Kayınvalidem"gençsiniz yine olur" (kuzum 2,5 kilo doğdu diye ağlıyorum bakıp bakıp ve 35 imdeyim)
Kayınvalidem " ay sezeryan moda oldu"
Kayınvalidem " çocuk gaz sancısı çekince gözlerim doluyor"
Şimdilik bu kadar sağlıkla kalın, kendinizi ezdirmeyin...

Kızlar, bu konu beni nedense hiç güldürmedi, benim Mustim 7,5 aylık doğdu bir gece ansızın suyum geldi ve apar topar hastaneye koşturduk hiç sancım olmadı, en başından itibaren normal doğuma niyet etmeme rağmen , bebişim küçük olduğundan suni sancıyı alınca kalp atışları yavaşladı, doktorum sağolsun 1 dakika bile beklemem deyip sezeryanla kuşumu yarım saatte kucağıma verdi. Kayınvalidem ve kayınpederim sabaha gelebildiler, kayınvalidem gelir gelmez torunu sağ salim doğdu diye sevineceğine sezeryan oldum diye hayıflanmaya başladı " zaten bu doktorların hep bir bahanesi vardır sezeryan yapmak için" dedi ve bu cümleyi bütün lohusalığım boyunca her ziyaretçimin yanında en az 2 kere duydum yani totalde 80-90 a tekabül ediyor.Bebişim 2,5 kilo doğdu ama çok şükürler olsun hiç bir sağlık problemi yoktu, hanfendinin getirdiği hastane çıkış setinin içinde serçe kadar kaldı ertesi gün arkadaşlarım ve yengem yeni doğan kıyafetleri alıp geldi de biraz moralim düzeldi, bu arada mustim 5,5 kilo oldu ve o hastane çıkışı ancak şu an üstüne tam geliyor :KK52: Daha neler neler; eve çıktık ağustos ayındayız dışarısı 48 derece çat klimayı kapatmalar , hava sıcak açacağız diyen eşimle bana " bunlar da karı-koca hep yangınlardalar" diye en az 100 kere yapılan eleştriler, bu arada kayınpeder de biz de ha sakın gitti sanmayın, evim de 2 katlı sırf azıcık yukarı çıksınlar ben aşağıda rahat edeyim diye odalarına tv koyuldu, o tv bir kez bile açılmadı. Hep aşağıda tepemde durdular , kimse demedi bu kadın sezeryanlı yukarı çıkamaz aşağıda dursun rahat rahat emzirsin. En son 14. gün ben süt sağmaya çalışırken yan koltukta oturup tv izleyen kayınpeder hışmıma uğrayıp evi terk etti :KK37: Ama kayınvalideyi püskürtemedim, o azimle kırkımız çıkana kadar canımızı okumaya devam etti. Arkamı dönemedim 40 gün boyunca, çocuğum çok küçük olduğu için fazla ellensin istemiyordum, ben bi elimi yıkayıp alıcam çocuğumu lavaboya gidiyorum dönüyorum hop kucakta, sürekli arkamdan laf sokmalar, bebeğim 20 günlükken görümcem 2 çocuğuyla gelip 3 gün evimde kaldı , yeğenim istanbuldan sırf bizi görmeye geldi akşam çay içip gitti, kayınvalidem arkalarından bu kadar misafirlik olmaz dedi, güler misin ? ağlar mısın? Şimdi yaklaşık bir aydır rahatım ama hep eşimin desteğiyle, gerçi onunla da defalarca boşanmanın eşiğinden döndük ama neyse artık. Bir de eşimin ailesinde en başarılı ve dediğim dedik kişi ablası olduğundan, herşeyimiz onunla kıyaslanıyor, "... ablan hiç mama vermezdi", "....ablan oğlanı sallayarak uyuturdu","...... ablanın hiç böyle internete girmeye vakti olmazdı",ve daha ..... ablanın aklınıza gelemeyecek 100 türlü yaptığı ettiğiyle hala kıyaslanıyorum...
Hikaye kısmını biraz uzun tutmuşum ama idare edin içimi döktüm, ben de anne yok abla yok yakınımda yengemden başka kadın akraba yok...
Beni delirten incileri de yazayım da tam olsun:
Kayınvalidem "çocuğun ağzına memeyi bir dayadım oluk oluk sütüm vardı" ( ben de bu yaşadıklarımdan dolayı olacaktıysa da olamadı da)
Kayınvalidem"gençsiniz yine olur" (kuzum 2,5 kilo doğdu diye ağlıyorum bakıp bakıp ve 35 imdeyim)
Kayınvalidem " ay sezeryan moda oldu"
Kayınvalidem " çocuk gaz sancısı çekince gözlerim doluyor"
Şimdilik bu kadar sağlıkla kalın, kendinizi ezdirmeyin...
mustinin annesi allah sana büyük büyük sabırlar versin. bu nedir yaa okurken içim daraldı. insanda biraz anlayış olacak ; sen hepten anlayışsızlara çatmışsın.

X