çok bilmiş bebek duayenleri

negüldüm gece gecce yahu :)))
benden de bir inci :)))

her seferinde meme arayan , saat başı uyanıp emen bebiş için doymuyormu aç mı , ondan mı bu kadar sık emiyor denir ,
doktor a gidilir aylık kontrol için :nazar: doktor '' maşallah ı var hatta epey kilo almış, aşmış bu diye de espri yapar,,
ertesi gün
-çok emiyor bu bebek obezite olmasın denir bu sefer :KK14:
- anne sütü obezite yapmaz denilerek son cevap verilir ,
hey Yaradan ım ya :KK37:

ohhh konu tam benlik olmuş 4 aylık bi kızım var hem annemin hem kaynanamın ilk torunu benimde ilk çocuğum bende ne inciler var
bayramın ikinci günü gezmelerden kayınvalideme gittik kızım uyumadan önce çok huysuzlanır ağlar çok kaynanamın yorumu:
k:- gezdiniz ya bu çocuk çok yorulmuş
B:-koşmadıya niye sorulsun
K:- olurmu elden ele dolaştı onun kemikleri ağrıyodur şimdi:KK37:
ayyy kadın hep kötüy eyoruyo delirtcek beni
çocuk ne zaman ağlasa bunun b, derdi var ahh zavallı diyo ya bebek o ağlar güler mızmızlanır felaket tellalı

slm Bilgen..benimde ismim Bilgen zor bulunan bi isim olduğu için görünce şaşırdım :) maşşalah bu arada allah bağışlasın bebeğinide:)

hamile biri olarak bunları yaşamak istemem hele de hamileliğimde hiç ilgilenmeyen kayınvalıdemın bir anda ilgili babaanne kesilmesine tahammul edemem

bence buna kendini alıştırmalısın canım :)
kayınvalidemle şahsi hiç bir sorunum yok, aradabi oğluyla atışır arayı bulma bahanesine kabak bana patlar o kadar. ama pek tlf. olayını sevmez kendileri, ben aramazsam 2 ay 3 ay arayıp sormadığı dönemler olmuştur. ama doğum yaptıktan sonra müthiş bir babaanne oldu! şöyle ki;
bebeğimi emzirirken gelip yanı başımızda bekler sevgili kayınvalideciğim, bebeğin nasıl emdiğini ya da ememediğini gözlemler. şayet emiyorsa sütüm yarayacaktır inşallah!, ama yok sancısı varsa yavrumun ememiyorsa sütüm yaramıyor ya da yetmiyordur!:KK36: (her istediğinde emdirmeme rağmen günde 200 cc civarıda sağıyorum, bu arada bebeğim henüz 36 günlük)
bebeğimi uyutacağım zaman karnını doyururum, gazını çıkartırım, biraz oyalarım sonra beşiğine koyarım kendi kendine uyur, çünkü ilgisiz bir anneyim bebeğimi kendi kendine uyumaya terk ediyorum ya o sebepten!:KK31: ama sevgili kayınvalideğim öyle mi? değil tabi ki o harkulade ilgili bir babaanne, torununu tek başına uykuya terk etmiyor, uyurken bile ayağında sallamaya devam ediyor cefakarım benim, beli kopuyor kadıncağızın uyuyan çocuğu uyutmak için!:KK4:
neyse bi kaç gün kaldı gitti babaannemiz maalesef :21: şimdide her gün tlf.da 'kız yürümeye başlayınca mı geleceksiniz, gelin artık özledim torunumu' diyor canım benim. ama bizim adanada kendisinin ankarada oluşunu hesaba katmayı unutuyor daha 40 ı çıkmamış torununu düşünmekten! nihayetinde tecrübeli 3 çocuk büyütmüş kadın, 40 ı çıkmamış, küçük doğmuş ve her türlü hastalığa açık olan torununun 7 saat yol gidebileceğini ve hava değişiminden etkilenmeyeceğini biliyor tabi! :KK31:
amaaaan böyle işte. kızım dünyaya gelmeden önce hakkaten sorunumuz yoktu ama artık olacak gibi. müsait olsa bebeğimi emzirecek yani o kadar ilgili bir babaanne ki sinir katsayımla oynamaya başladığının farkında değil.
(bu arada hamile olduğumu öğrendiğimde üye oldum buraya ve herkese tavsiye ettim. görümceme bile 'yarın bi gün evlenecek inşallah çocuk çocuğa karışacaksın, burayı unutma çok faydasını görürsün' dedim. öğrendim ki bilgi edinmek ya da edindiğim bilgileri ve yazdıklarımı pardon verdiğim bilgileri görmek için sevgili kayınvalidemde üye olmuş. bu yazdıklarımı yani yaşattığınız tecrübeleride okursunuz umarım sevgili kayınvalideciğim!!! saygılar efenim...

selam güzel anneler bendende gelsın bir kaç sinir sözler başlıyorum 3 2 1 henüz yeni emzirmeme rağmen bebek ağlayınca bu bebek aç baksana nasıl ağlıyo doymuyo doymuyo 3 kilo bebek doğurdum maşalllah sezaryanla halamın lafı o 4,5 kilo doğurdu ay kız sen bunu normal getırseydın hiç yırtılmazdın çok kolay olurdu doğumun bebeğin gelışımi yaşıtlarına göre geç olunca yoyok yok senin sutün hep su yoksa gelişirdi bu çocuk diye diye bebeğimize erken ek yemeklere başladık cocuğu kucakta gezdirme kucağa alışır e gelde ağlarken sustur bebek sessizken kucağina alıp ağlayınca verenler e nede olsa annesisin sende susar ağlamaz diyenlar yahu ben o bebegi susturana kadar dinlenme firsatı yok daha cok şey var ama bunu atlatmak istemiyorum gece saat 12 olunca bebeklerin uykusu gelmez yatırmak için atla karayıi seçerız babanın lafı bu çoçuklar seni mahfettı bitanem elımden geleni yapiyorum değil mi canım bitanem benim uykum var yarın erken kalkacam hadı sana kokay gelsin deyıp ilk çocukta üstüne düşen yardımcı olan kocalar 2 nci çocukta aşkım peki bu 2 3 çocuğu olanlar ne yapyo deyıp konuşan kocalar ooooooooooooooooooooooooooooof ya sanki tek yaptım isteyince canım bakıma gelınce kolay gelsinnnnnnnnnnnnnn

cocuğu kucakta gezdirme kucağa alışır e gelde ağlarken sustur bebek sessizken kucağina alıp ağlayınca verenler e nede olsa annesisin sende susar ağlamaz diyenlar yahu ben o bebegi susturana kadar dinlenme firsatı yok daha

Kardeşim siz de hiç bilmiyorsunuz, çocuk ağlayınca ses düğmesini en kısığa getirin yeter kucağa ne gerek var.:KK70:

hamile biri olarak bunları yaşamak istemem hele de hamileliğimde hiç ilgilenmeyen kayınvalıdemın bir anda ilgili babaanne kesilmesine tahammul edemem

aynen canım benimki öyle oldu.hamileliğimde ihtiyacım olduğunda gelmiyodu simdi evimden cıkmıyo sanki kendi çouğu.aglamadığında seviyo ağladığı gibi annesi sanamı veriyim beşiğinemi bırakıyım diyo :KK47:

Bebek görmeye gelip aaa sezeryan mı oldun diye başlayıp iki saat kendi doğumunu anlatıp üzerine birde o sancılar dayanılmaz ne guzel hiç sancı cekmeden olması demelerinden nefret ediyorum. Eee iyide sende dogumdan sonra benim cektigim acıları cekmedin ne guzel...

günde 50 kere lohusanın mezarı 40 gün açık kalır diyen bi kaynanam vardı başımda yeni doğum yaptığım zaman
yaa tamam anladım zaten hayatımda ilk defa ameliyat olmuşum daha fazla korkutmasan
bebek uyurken gülerse melekler güldürüyo ağlarsa annesinin öldüğü söyleniyomuş
yahu gülerken melek güldürüyoda ağlarken neden ben ölüyorum
çok bekledi lohusalığımda öleyim diye ama olmadı malesef :KK9:
haziranın ortasında zorla yavruma iç zıbın haricinde 2 kat kalın zıbın takımı ve kışlık kalın battaniyeyle kundak yapmıştı
üşürmüş fotoğrafı var yavrumun o halde yanaklarına al basmış ne üşümesi çok şükür havale geçirmedi..

14 yaşındaki oğluna başka odaya git bile demeden yavrumu emzirmek zorunda bıraktırdı çocukta karşıma geçip izledi beni ki annemden bile çekinirim ben
3 gün benimleydi kaynanam ama ömre bedeldi yazsam sabaha kadar sürer herhalde
dalga bile geçti benle saçma sapan şeyler yüzünden
bendekide edepli edebinden susar durumuydu işte susup yuttuk geldi geçti
rabbim bir daha yaşatmasın büyük konuşmuyorum ama bi tane daha bebeğim olursa en baştan açık açık söylicem gelme gerek yok diye :KK19:

eldivenler sıkıyo cıkarsana,çorapları yarıya kadar kes bilekelri sıkmasın,aynı babası ,aaaa baba diye ağlıyor (50 günlük bebek) öyle tutma ,böyle emzirme diye uzayıp giden bir liste :))))))

günde 50 kere lohusanın mezarı 40 gün açık kalır diyen bi kaynanam vardı başımda yeni doğum yaptığım zaman
yaa tamam anladım zaten hayatımda ilk defa ameliyat olmuşum daha fazla korkutmasan
haziranın ortasında zorla yavruma iç zıbın haricinde 2 kat kalın zıbın takımı ve kışlık kalın battaniyeyle kundak yapmıştı
üşürmüş fotoğrafı var yavrumun o halde yanaklarına al basmış ne üşümesi çok şükür havale geçirmedi..

14 yaşındaki oğluna başka odaya git bile demeden yavrumu emzirmek zorunda bıraktırdı çocukta karşıma geçip izledi beni ki annemden bile çekinirim ben
rabbim bir daha yaşatmasın büyük konuşmuyorum ama bi tane daha bebeğim olursa en baştan açık açık söylicem gelme gerek yok diye :KK19:

of senin kayınvalide benimkindende betermiş ;allah yardımcın olsun valla.ama inanki sustukça daha üzerine geliyolar insanın o yüzden susma derim ben sana ,valla benim sakin bi yapım vardır ama iş kaynanama gelince hiç sakin kalmıyorum ve ne hissediyosam (tabi anneme söylediğim kadar değil tabi ama)saygımı bozmadan söylüyorum .hatta arkasınsada ekliyorum keşke istediğin gibi bi gelin olsaydım annecim ama üzgünüm anne bende böyleyim işte deyip savunmamıda yapıyorum

bu kayınvalidelerin öteki tarafta yatacak yerleri yok valla su emzirme meselesinde ben de cok cektim hastanede pansumanım yapılırken(sezaryenliyim)iki görümcem durdu tepemde hemşirenin cıkın demesine rağmen cıkmyıp izlediler.halen düşününce psikolojim bozuluyo ya20 gun boyunca evimde 1 saniye beni yalnız bırakmadılar zaten emziriyorum hertarafım ortada.bi anlayış biraz medeniyet yahu bu kadarda olmazki.onun yuzunden tam en güzel zamanlarımız olacakken esimle aramız bozuk.esimi aileme bana karsı doldurusa getimiş besbelli.senle aynı fikirdeyim birdaha doğum yaparsam ya direk annemin evine gidecem ya da gelmeyin diyecem ama esim ona izin vermez.yaptıklarını anlatsam destan olur

bende 20 günlük anneyim canımı sıkan cok şey oluyor ama sağolun kızlar ya okudukça koptum valla :KK33: ne anneler var aman yarabbi inanamadım sanki bi zamanlar onlarda gelin olmamış gibi ne acımasız oluyolar loğusalıkta:KK4:

of senin kayınvalide benimkindende betermiş ;allah yardımcın olsun valla.ama inanki sustukça daha üzerine geliyolar insanın o yüzden susma derim ben sana ,valla benim sakin bi yapım vardır ama iş kaynanama gelince hiç sakin kalmıyorum ve ne hissediyosam (tabi anneme söylediğim kadar değil tabi ama)saygımı bozmadan söylüyorum .hatta arkasınsada ekliyorum keşke istediğin gibi bi gelin olsaydım annecim ama üzgünüm anne bende böyleyim işte deyip savunmamıda yapıyorum

senin durum iyiymiş ama senin yaptığını yapsam beni rezil eder cümle aleme :KK9:
ama yavaş yavaş başlamam lazım benimde sanırım çünkü dediğin gibi sustukça üstüme geliyor
geçen gün kızım katılacak kadar ağlıyor kadının kucağında böyle durumlarda asla bana vermez bende artık bunaldım bakıyım ne yapıcak diye hiç sesimi çıkartmıyorum
eşim söyledi en sonunda çocuğu versene annesine diye
kaynanam veriyim bakıyım benim yaptığımdan farklı ne yapacaksa dedi
akıllı kızım kucağıma geldi ve sustu kaynanamı o an videoya çekmek isterdim :KK23:
yaa her bebek bazen öyle zamanlardan geçermiş
nasıl bi zamansa o annesiyim onun ben tabiki benim yanımda sakinleşicek

Son düzenleme:
bu kayınvalidelerin öteki tarafta yatacak yerleri yok valla su emzirme meselesinde ben de cok cektim hastanede pansumanım yapılırken(sezaryenliyim)iki görümcem durdu tepemde hemşirenin cıkın demesine rağmen cıkmyıp izlediler.halen düşününce psikolojim bozuluyo ya20 gun boyunca evimde 1 saniye beni yalnız bırakmadılar zaten emziriyorum hertarafım ortada.bi anlayış biraz medeniyet yahu bu kadarda olmazki.onun yuzunden tam en güzel zamanlarımız olacakken esimle aramız bozuk.esimi aileme bana karsı doldurusa getimiş besbelli.senle aynı fikirdeyim birdaha doğum yaparsam ya direk annemin evine gidecem ya da gelmeyin diyecem ama esim ona izin vermez.yaptıklarını anlatsam destan olur

ben hastaneyi hiç saymıyorum bile görümcem olsa iyiydi bütün akrabaların hanımları ordayken emzirtmeye çalıştı beni kaynanam
emzirtmekten kastım gelip göğsümü çıkartıp tutup çocuğa vermekti
bana hiç bi iş bırakmadı yani elinden gelse kendi emzirecekti ki onunda rüyasını gördü zaten
gelip bana anlatıyodu senin sütün yokmuş ben emziriyomuşum bebeği sütümde öyle çokmuşki duvara fışkırıyomuş diye
nasıl bi hırsla yattıysa artık :KK9:
eve geldiğimizde dahada abarttı mevzuyu sütüm varmı yokmu diye mıncık mıncık etti afedersiniz
allahtan eşim gördüde odadan kovaladı resmen annesini
beterin beteri var yani halinize şükredin :KK5:

ben hastaneyi hiç saymıyorum bile görümcem olsa iyiydi bütün akrabaların hanımları ordayken emzirtmeye çalıştı beni kaynanam
bana hiç bi iş bırakmadı yani elinden gelse kendi emzirecekti ki onunda rüyasını gördü zaten
gelip bana anlatıyodu senin sütün yokmuş ben emziriyomuşum bebeği sütümde öyle çokmuşki duvara fışkırıyomuş diye
eve geldiğimizde dahada abarttı mevzuyu sütüm varmı yokmu diye mıncık mıncık etti afedersiniz

ay bunu okuyunca çok sinirlendim.ne demek göğsümü mıncıklamak.nasıl izin verebildin böyle birşey.nasıl bir taviz vermişsinki göğsünü mıncıklama cesaretini elde etmiş.hata sende kusura bakma yaa.

ay bunu okuyunca çok sinirlendim.ne demek göğsümü mıncıklamak.nasıl izin verebildin böyle birşey.nasıl bir taviz vermişsinki göğsünü mıncıklama cesaretini elde etmiş.hata sende kusura bakma yaa.

tavizi ben vermedim arkadaşım hatta doğru düzgün görüşmezdim oturup muhabbetim nasılsın iyimisinizden öteye gitmeyen bir insandı kendisi doğumdan önce
onlarda benimle aynı şekilde
herşey doğumdan sonra tepetaklak oldu
kendilerini kaybettiler birden
hee şuan aynı şeyleri yapabiliyomu hayır ama oan neyin şokunu yaşadıysa artık banada bunları yaşattı
karşıdaki insan saygısızsa yatak odana pat diye girdiği yetmiyomuş gibi
hemen atılıp o hareketi yapmışsa hemde doğumun ertesi günü pekte hatalı sayılmam
tek bir günde nasıl bir taviz vermiş olabilirimki

kusura bakmam tabiki sonuçta parça parça olaylardan bahsediyordum öncesini sonrasını bilmeden bu şekilde konuşman çok normal bence

benim sezaryenim sabahın cok erken saatlerinde olduğu için akrabalar daha gelmemişti pansumanda. ama gece 11 erkek akrabaarı gelmiş resmen mesken tutmuştu hastane odasını ya oturmuş kayınbabamla sohbet ediyolar.bende gecelik üstümde diye o Allahın sıcagında ustume ortu ortmuşum,cocuk uşumesin diye klima kapalı,cok sıkışmışım tuvalete gitmem lazım ve bebeğin emzirme saati gelmiş ama onlar odada diye bişey yapamıyorum.sinir kupune dondum gecenin o saatinde biri gitti baska tanıdıkları geldi ve ne kaynanam ne kaynbabam bişey demedi oturup sohbet ediyolar ya odada.yine senin esin biraz farkında benimki toz kondurmuyo ya cıldıracam

X