Çocukların özgüvenini arttırma yolları/Kurs

Lale223

Üye
Kayıtlı Üye
6 Temmuz 2022
92
113
35
merhaba arkadaşlar. kızım 5 buçuk yasında. evde bize, abisine karşı hakkını savunan fikirlerini söyleyen hareketli bir çocuk. ama dışarda hiç sesi çıkmıyor. büyük biriyle konuşurken kısık sesle konuşuyor. arkadaşlarıyla oynarken geri planda kalıyor.
2 yıl anaokuluna gitti. cimnastik kursuna kütüphanelere parka sürekli çıkıyor. aktifte bir yaşamı var yani. ama açılamadı bi türlü.
sizin önereceğiniz davranışlar ya da gönderip de faydasını gördüğünüz kurslar var mı?

Benim kızım da bu şekildeydi. Şu an 6. Sınıfa geçti. Büyüdükçe içinden başka bir çocuk çıktı. Ben de sizin gibi düşünüp üzülüyordum. Nasıl olacak, nasıl yapacak diye. Ama okul ortamında arkasını toplayacak ya da hakkını savunacak bir annesi olmadığında kendi problemlerini kendisi çözmeyi öğrendi. Zamanı gelince sizin kuzunuz da öğrenecektir.

Benim kızım da bu şekildeydi. Şu an 6. Sınıfa geçti. Büyüdükçe içinden başka bir çocuk çıktı. Ben de sizin gibi düşünüp üzülüyordum. Nasıl olacak, nasıl yapacak diye. Ama okul ortamında arkasını toplayacak ya da hakkını savunacak bir annesi olmadığında kendi problemlerini kendisi çözmeyi öğrendi. Zamanı gelince sizin kuzunuz da öğrenecektir.
teşekkürler inşallah benim kızım da sizin ki gibi öğrenir. ama anne yüreği işte onun öyle durmasına çok üzülüyorum sizin gibi..

Çok fazla düşünüp evham yapıyoruz Türk anneleri olarak bence. Tabi ki önlem almak lazım önemli konular için, ama bilirsiniz su akar yolunu bulur. Siz yine de dediğiniz şeyleri yapın, yapılmalı da, ama kendinizi de uzun vadede belli olacak şeyler için şimdiden üzmeyin :KK200:

Benim oğlum da böyle şu an oynadığı arkadaşına bile ben söyledim arkadaş olur musunuz diye asla hakkını savunamaz güçlü kuvvetli boylu boslu olmasına ragmen kendinden ufaklardan bile dayak yer.Asiri merhametli ve düşünceli ben vurursam acır ama diyor bir de🤦‍♀️nasıl düzelir bilmiyorum

Kızınızı rahat bırakın. Bir çocuk girişken, atılgan olması normalse çekingen, utangaç olması da normal. Kızım biraz açıl kızım biraz konuş demeyin sakın. Böyle düşünerek asıl özgüveni siz yok ediyorsunuz. Kendini ezdirmediği sürece rahat bırakın çocuklarınızı. Olduğu gibi sevip kabul edin zaten ozaman özgüveni yükselir.

merhaba arkadaşlar. kızım 5 buçuk yasında. evde bize, abisine karşı hakkını savunan fikirlerini söyleyen hareketli bir çocuk. ama dışarda hiç sesi çıkmıyor. büyük biriyle konuşurken kısık sesle konuşuyor. arkadaşlarıyla oynarken geri planda kalıyor.
2 yıl anaokuluna gitti. cimnastik kursuna kütüphanelere parka sürekli çıkıyor. aktifte bir yaşamı var yani. ama açılamadı bi türlü.
sizin önereceğiniz davranışlar ya da gönderip de faydasını gördüğünüz kurslar var mı?
Tavsiyem bir savunma sporu tekwando karete vs bir de takım sporu voleybol basketbol birincisi kendini savunması güçlenmesi için ikincisi takımla birlikte sosyalleşme kendini ifade etme vs.

X