Çocuk istiyorum ama istemiyorum?🥺

Eğer genel olarak hayatın boyunca çocuk sahibi olmamak gibi bir düşüncen yoksa, bir evlat istiyorsan anneliği istiyorsan bence bekleme. Çünkü zaten ne zaman olacağı belli olmuyor belki sen istediğin anda zaten olmayacak zaman veya tedavi gerekecek ki yaşın da bence anne olmaya müsait, eşini de yeterince tanıdığını söylüyorsun dediğim gibi bence bekleme kadın olarak hormonal saatimiz maalesef her sene akıp gidiyor ne olacağını bilmiyoruz bunun için ben fazla geciktirme derim. Çocuğun olduğu zaman illa ki olmadığı günler kadar rahat olmayacaksın ama ömür boyu da öyle gitmeyecek illa ki biraz büyüyünce yine gezip tozacaksınız onun da tadı başka olacak

ben ileride çocuk yapmadım diye pişman olacağıma yapıpta pişman olmayı tercih edenlerdenim

30,5 yaşında evlendim, 32,5 yaşında anne oldum.. keşke daha erken doğursaydım, çocuk çok zor ama bir o kadar tatlı allah zaten sabrını veriyor, gece uyanma gücünü veriyor.. canından can çıkıyor senden daha güçlüsü dayanıklısı olabilir mi bu hayatta.

ama geri iadesi yok yani bunun, hazır olunca yapmak mantıklısı. plansız olmaz, 3 senelik kalkınma planı hazır olmalı bence..

30 yaştan söz ederken sanki 50 yaştan söz ediyor gibisiniz. O yaşta bir kadının enerjisi bitmez, büyük ihtimalle tembel birisidir.

30 yaştan söz ederken sanki 50 yaştan söz ediyor gibisiniz. O yaşta bir kadının enerjisi bitmez, büyük ihtimalle tembel birisidir.
30 yaşında doğurduğun çocuk okula giderken sen 36ya gelmiş oluyorsun. Nine dede desteği olmayınca yılların yorgunluğu birikiyor. 30 yaşında yorgun değilsin, yıllar süren süreç yoruyor.

30 yaşında doğurduğun çocuk okula giderken sen 36ya gelmiş oluyorsun. Nine dede desteği olmayınca yılların yorgunluğu birikiyor. 30 yaşında yorgun değilsin, yıllar süren süreç yoruyor.

Sanırım bu durum size özel. Çünkü çevremdeki 36 yaşındaki kadınların hepsi gayet enerjik.

Ahahah, herkesin şartları farklı olabilir. Sizin var mı?

Henüz evli değilim ama evlenirsemde 32' den önce doğurmayı düşünüyorum. Ablam 40 yaşında 3 ay önce 2. defa anne oldu. Annelik hiç bu kadar keyifli olmamıştı diyor. Ben bunu geç anne olmak iyidir diye de demiyorum fakat 30'lu yaşlarda annelik söylediğiniz kadar zor değil. Hata bir çok amacın gerçekleştirilmiş bir yaş olduğu için odak noktası sadece çocuk olduğu için daha daha kolay olabiliyor.

40 yaş bebek bakmak için genç bir yaş fakat 46-47 yaş ilkokul çağı için, 60 yaş üniversitesi için geç bir yaş. Zaman akıp gidiyor 40-45te enerji olabilir ama 50+ olduğunda yavaşlama başlıyor ne olursa olsun. Benin annem 51 yaşında ve inanılmaz enerjiktir geziler olsun spor olsun zaten 27 yıl aktif çalışma hayatı olmuş ve o zamana göre bakımlarını aksatmamış görseniz ablam sanırsınız ama gelin görünki 10 yaşında bi çocuğa yetişemez

Açıkçası annem beni 41 kardeşimi 42 de doğurdu öyle bir sorun yaşamadım diyor. Ama annem yaşıtlarına göre hem daha gençti hemde daha enerjikti belki de bu yüzden zorlanmadı. Tabi ki bu herkes için geçerli değil. Bazı insanlar ileri yaşlarda çocuğun hızına yetişmekte zorlanıyor.

Yaşıtlarının çocuğu var diye değil hevesle de değil tamamen sorumluluk almayı kabullendiginde anne olmayi tercih et bence
Ben gezdim tozdum 33 yaşında anne oldum iyiki de öyle olmuş annelik harika bir delilik akıl işi değil ama aklını başından alacak güzellikte bir duygu ve çok meşakkatli uykundan yemeğinden gezmenden kendinden keyif aldığın ne varsa hepsinden feragat edeceksin gözün korkmasın harika bir duygu ama çok çok çok zor bir o kadar da çok çok çok güzel

Olacağı vakti saatde olsun öylede olur hayırlısı arkadaşlarin çocuğu var diyerek duygusal pembîş bakmayın olaya elbet artisi var eksisi var ....bunları düşünerek karar alın oda bir proje şimdi her hamilelik her hamile farklı kimininki eziyetli kimininki rahat kimininki orta karar....doğumda vücudun değişimide öyle.....sonra şansına gelsin uykusuz geceler azalan tahammül buda kadınlarda farklı....sonra elveda iki kişilik gezmek istediğin gibi gecelemek gelsin çıkan dişlerin ağlaması gelsin tuvalet eğitimi diye WC kardeşliği....sonra ömür boyu endişe hayatını kazanacakmi iyi insanlarla güvende olacakmi kötü alışkanlığı olacakmi ....birde yumurta kabuğunu beğenmez hesabı gelsin ergenlik bombası bunları geçtikten sonra karakterli çalışkan faydalı bahtını yapamayip tahtını yaptığınız evlat tadından yenmez ....hayırlısı olsun ....eş destegi çok önemli ama en önemlisi iyi yetişmiş kadir kıymet bilen hayırlı evlat diyorum......

Bir süre beklemekte fayda var ama doktor kontrolüne gidin.Bizim 4 yıl olmadı.Allahtan erken evlendik.Ama 4 yıl gezdik tozduk.Basbasa vakit geçirebildik.Fakat çocuk da evin neşesi kendi parcan ve yaşama için bir hevesin oluyor her ne kadar.buyuturken sıkıntı çeksen de.

Neden olmaz dediler

Ben simdi size sıkıntılı bir yorum yapacağım sizin gibi düsünüyordum ve esimle benim ciddi bir sağlık sorunumuz yok. Gezdik tozduk eğlendik 2 sene harikaydı. Sonra bilmeden gebe kaldım ve düştü. Ben bunu kafama takıp tekrar denedim yine düstü. 2 kez de kimyasal geldi pesine. İnanın aklımdan hiç böyle bir sorun yasayacağım gelmezdi. O yuzden zaten simdi denemeye baslasanız hemen olacak diye bir sey yok. Esinizle oturup bir tarih belirleyin 1 sene 2 sene gibi. Ve denemelere baslayın derim cünkü cok ertelerseniz ve bir sıkıntı cıkarsa (burda gördüğüm o kadar fazla ki) pisman olabilirsiniz

Biraz yorumlarida okudumda herkes kendi hayatina gore yorumluyor aslinda. Hemen cocugu olan genelde bekle hazir olmayi demis hemen olmayanda hemen olmayacagini belirtmis. Burda aslinda ne olucagini ne yasicaginizi sizde bilmiyorsunuz. 2 bucuk yillik evliyim bende ilk baslarda hic cocuk istegim yoktu 5 yil falan sonra olsun diyordum cocuk buyuk bi sorumluluk olarak geliyordu. Ama evlendikten 1,5 yil falan sonra Rabbim o istegi icime verdi ama nasip olmadi. 1 sene sonra ilk defa bu ay hamile kaldigimi ogrendim oda dusukle sonuclandi. Yani diyecegim suki bi bizim planlarimiz var bide Rabbimin bize verdikleri. Muhtemelen sizde olur yada olmaz keske yada iyiki diyeceksiniz verdiginiz bu karara. Ama genede bunu yasamadan asla bilemiceksiniz. İnsallah hersey gonlunuzce olsun

Çocuk gerçekten tüm özgürlüğünü elinden alıyor, bazen saçımı taramaya fırsatım olmuyordu, bebeğim kolikti ve tek başıma bakıyordum. Yıpratıcı geçti. Fakat Bunları yaşayacağımı bilseydim bile yinede yapardım
Ama senin yanında bir yardımcın olur aileden biri olur yada bebeğin uslu olur:) ozmn kolay geçer. Evlat başka birşey ya kesinlikle bu duyguyu tatmalısın.
Rabbim isteyen herkese aratmadan versin

Şunu söylemek istiyorum bebeğe yalnız bakanlar için hayat zor.. bir süre benim de öyleydi
Yanında destekçi olursa anne vs gibi bebeğe bakan o zaman hayat yine tamamen eskisi gibi olmasa dahi kendine zaman ayırabiliyor insan. Misal benim annem yardım ediyor Suan , bir arkadaşım ise bakıcı tuttu bir diğer tanıdığıma kv destek (baba işe gittiği için onu katmıyorum) böyle olursa hayatım bitti denmiyor yardımcı biri lazım

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…