Bebek Beslenmesi Çocuğunuzun beslenmesinde tahıllı makarnalar kullanıyor musunuz?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

sibelkelesoglu

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
15 Haziran 2016
37
9
44
Merhabalar, ben 36 yaşında çalışan bir bayanım.

Bir çocuğum var ve 7 yaşında. Beslenmesine olabildiğince dikkat etmeye çalışıyorum, elimden geldiğince besleyici ve sağlıklı ürünler olmasını tercih ediyorum, aynı zamanda evde yapabileceğim şeyleri de kendim yapmaya çalışıyorum. Ama illaki bazı şeyleri yedirirken içim bir cız etmiyor değil...

Mesela makarna karbonhidrat ama hamur olduğu için bana besleyici gelmiyor ama şu son günlerde tahıllı, yulaf, ruşeym vb. makarnalar ile karşılaştım ve denemeyi düşündüm.

Daha önce çocuğuna ruşeymli, yulaflı ve tahıllı makarna yedirenler var mı? Var ise bu konu ile ilgili ne düşünüyorsunuz, fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim :)

Tam buğdaylı denemiştim bir keresinde, tadını hiç beğenmedim.

haftada bir falan makarna yiyorlarsa, bence sevdikleri gibi kalmasında bir mahsur yok. Sebzelerle daha sağlıklı bir hale de getirebilirsiniz.

Benim çocuğum yok ama yine de yazmış bulundum

Ama bedenin karbonhidrata da ihtiyacı var :)
birde makarnayı pilav gibi yaparsanız yani süzmeden, suyun hepsini bitirip yumuşamasına yetecek kadar su kullanırsanız işte ozaman besin değeri kaybolmaz, makarnadan da korkmanıza gerek kalmaz
sos yerine hafif tuzlu peynir kullanın.
gönül tabiki de ister raf ömrü sınırlı hazır pakette ürünler kullanmamak
büyüklerimiz uzun uzun erişte kesip kuruturlardı ah ozamanlardaki gibi olsa herşey :)

ben yeterince dikkat ettiğinizi düşünüyorum fazla endişe etmeyin.
yolunuz açık olsun

o makarnalarda da gluten var onlarında gi yüksek, hem ruşeym falan aşırı lifli gelip vitamin mineralde götürmesin çocuktan, bence hepsi aynı olduğundan normal makarna ver, uğraştığına değmez, metroda ki şu italyadan ital barillalardan al bence lezzetli en azından tr de üretilen makarnalar lök gibi sırf hamur lezzeti bile yok, italleri en azından lezzetli
tabii bunun yerine domatesli biberli bulgur pilavıda olabilir bence

Ama 7 yaşındaki çocuğun karbonhidrata da ihtiyacı var

Sadece protein ile beslenmek yeterli olmayabilir

Bir de çocuğunuzun vücut yapısı da önemli tabii

Oğlumun okulunda tam buğday unundan makarna vardı vs vs ama o da işte unun yüzde 30 u tam buğday unu şeklinde

Ben o ruşeym olayını da sevmedim zira çıkarıp fırınlayıp vs katıyorlarmış yani o da fabrikadan geçip özelliğini kaybetmiş

Ne yapabiliriz günümüz şartlarında az işlenmiş şeyler almaya ya da işte buğdayı haşlayıp salata gibi vs yemeye çalışabiliriz

Ben evde hamur kesip makarna yapıyorum oğlumla birlikte o eğlenceli de ama onda da gerçek unu nereden bulacaksınız

Bizim evde makarna pişiyor hatta oğlum çok ince olduğu için akşam yemeği sonrasında makarna ara öğünü bile başladım bu sıralar paketli abur cubur yerine haşlanmış makarna yiyor

Hanımlar tekrardan merhaba, görüşlerinizi benimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim :)

Ben Selva'nın akıllı makarna serisini kullanmaya başladım hem besleyici hem de bir o kadar lezzetli, çocuğumda tadını beğendi bu da beni ayrıca sevindiriyor.

Birçok sos ile harmanlayarak kullanıyorum, artık biraz olsun daha rahatım çocuğuma makarna yedirirken...

Size de söylemek istedim :)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…