İlköğretim Yorum ve Soruları Çocuğu 1.Sınıfa giden Velilerin paylaşım alanı :)))

Merhabalar.Anlıyorum sizi. Aynı sorunu bende kızımla yaşadım.size tavsiyem okumayı oyunlar halinde öğretin ama yazmayı öğretmeyin.böylece hem hevesini kırmamış hrm de seneye okılda sıkılmaması için öğreniceği birşeyler bırakmış olursunuz.yoksa seneye çok sıkılır.ben zaten biliyorum havasında okula ve derslerine önem vermeyebilir.daha okulun başından böyle bir düşünce de bütün okul hayatına yansır.bunlar benim nacizane fikirlerim tabi hocam.

Merhaba. Henüz kimse okumayı öğrenemedi cümlenize takıldım biraz açıkcası.benim sınıfım 30 kişi. Öğrenmediğimiz sadece 7 harf kaldı ve çocuklar hikaye kitaplarını yavaşta olsa okuyabiliyorlar.bu benim başarım değil, öğrencinin doğası.çocuklar mutlaka öğrenirler bir sorunları yoksa.sınıfta bağırarak otorite kurulmaz zaten. Çocuk sizi severse siz rica ettiğinizde dizi üzmemek için susar.ceza olayını bende kullanıyorum.tenefüse çıkmama olayı bizim sınıfımızdada var.ama bu cezayı çocuk hatasını bilerek aldığı için bağırma gibi bir olay yaşanmadığı için gayet makul karşılıyor.ceza aldığını bile güzel bir dille söylemek ve nedenimi açıklamak gerekiyor öğrenciye. okul açığını rvde telafi edin.burada top sizde malesef. Çocuğunuza okulu sevdirme İşini siz evde yapıcaksınız mecburen.

Aklah yardımcın olsun arkadaşım.

Sevgili Aylin Hanim, simdi size bir iki sey sormak istiyorum
Tekrar cok tesekkur ederim yanitlariniza. Birincisi oglum 'ogretmenim o kadar cok bagiriyor ki kulaklarimi tikiyorum' diyor. Ustu kapali ogretmen hanima bahsettim "evet ama beni dinlemiyorlar ki. Hatta ben oglunuza sen ogretmen olsan napardin dedim kulaklarini kapamisti" diye yanitladi beni. Su durum dogru bir davranis mi? Sinifta otorite kuramadi ve inanin ne zaman gorsem sinifi birileri disari cikiyor, birileri ayakta, hep bir kaos. Okuma isine gelince daha ikinci grup harflerin sonundayiz. M'ye yeni gectik ama zaten oglum daha r'yi,o'yu tanimiyor. Inanin diger annelerle baglantidayiz inanin hepsi boyle. Arkadasim diyor ali'yi yazamiyorum cocugum,, e benimkide ile'yi okuyamiyor. Okulda yaramaz diyorlar diye evde cok sıkmaya basladim kuzumu. Her gun bugun ne oldu.birsey.oldu mu diye karsiliyorum kapidaoglum mutlu olsun diye bu okulu tercih ettim ailece mutsuzuz ben artik mudurle konusmayi dusunuyorum, ne dersiniz? Ogretmen hanim iyi niyetli olabilir ama kesinlikle cok tecrubesiz. Ilk basta cok pozitiftim onada sans verilecek tabi diye simdi benim cocugum mu bunun ceremesini cekecek diyorum.. Kucuk bir oglum daha var. Ne olursa olsun etkiliyor bizi. Sitemizde ilkokul 1-2lere yardimci olan eski bir ogretmen arkadas var onunla mi gorussem.. resmen cocuguma 1.siniftan ozel ders aldiracaklar bana.. inanin cook uzgunum..

Bence özel dersi siz verin çocuğunuza.ben size her akşam ertesi gün ne yapmanız gerektiğini anlatırım.bu daha çok başarı sağlar ve çocuğunuz sizin arkasında olduğunuzu , herzaman destek olacağınızı anlar. Çocuğunuza okul konusunda birşey sormayın.çocuk birde annem ne der psikolojisine girmesin.

Cook tesekkur ederim. Acaba basarabilir miyiz, kardeside hep yanimizda oyun oynamak istiyor. Artik arayistayim. Peki ogretmen hanimla ilgili birseyler yapmali miyim? Icim hic rahat degil

Cook tesekkur ederim. Acaba basarabilir miyiz, kardeside hep yanimizda oyun oynamak istiyor. Artik arayistayim. Peki ogretmen hanimla ilgili birseyler yapmali miyim? Icim hic rahat degil
Öğretmen sürekli bağırıyorsa çocuk çok etkilenir.mutlaka arada öğretmen olarak sesimizi yükseltiriz biz ama bu sürekli olmamalı.ki çocuk kulaklarını tıkıyorsa çok korkuyor demektir. Kimsenin çocuklarımıza bu kadar korku yaşatmaya hakkı yok.onlar daha çocuk. Bence müdürlr konuşun, o uygun bir dille uyarsın ama sizin söylediğinizi bilmesin öğretmen.

Merhaba canım.çocuğuna hangi eğitim kitaplarını, cd lerini aldın??Benimki de seneye 1.sınıf.

hmm..evet yazdırmamayı bende düşündüm kendisi yazarak anladığını söyledi,birde gazete,dergi,bilgisayardan harfleri oturup yazmaya başladı bende doğrusunu göstermek adına ( el yazısı muhabbetinden dolayı) yazdırıyordum..en azından harfleri birer kere doğru yazılışını gösterebilirim..sesleri çıkartırken zorlanıyorum video siteleri sağolsun sesleri benim yerime çıkarıyor..bende sıkılcağını dşünüyorum çok üstüne düşmüyorum kendisi istediği zamanlar oturuyoruz başına aldığım kitaplarda oyun ile birlikte anlatıyor her şeyi..Allah yardımcımız olsun inşallah çok teşekkür ederim cevapladığınız için hocam

Merhaba kızlar dersler arttı sayfalarca ödev öğretmenlerin okuma yarışı evde ders yaptırma çabası yoruyor benide oğlumuda bu ne çok ödev ya öğlenci birde geliyor biraz dinlen yemek ye.hemen ders beraber vakit geçiremiyoruz kuzumşa birde ders yap diye sürekli uyarıyorum yoksa ders birmiyor saat 11 de yatıyor ikimizde yorulduk

aylinnnn hanımmmm
Allah aşkına bana da yarım et
ben bi türlü oğluma ödev yaptıramıyorum sürekli söylemekten artık ben de strese girdim
ödev konusu açılınca off yine mi ödev, çok zor yapmak istemiyorum, keşke okula gitmeseydim vs. bir sürü yakınmalar başlıyor yazıları çok özensiz, özellikle silmiyorum bazen hevesi kırılmasın diye ama okunacak hali yok yazıların
yani 5 dk da bitecek olan bir ödevi biz 2 saat te ancak yapabiliyoruz onu da sinir stres içinde
ben çok yoruldum özellikle şu bir haftadır çok zorlanıyorum
çalışan bir anneyim eve gelince ödev yemek vs hepsi yetişmesi gerekiyor ama benim oğlan oyalandıkça oyalanıyor
ben hatırlatırsam zorla getiriyor dersini hatırlatmasam aklına bile gelmiyor
anlaşamıyoruz bir türlü yeri geliyor sesimi de yükseltiyorum bu da onu daha kötü etkiliyor çıkmaz bir yolda gibiyim çok taktım bunu kafama ne yapacağımı bilmiyorum ya sinirden ağlayacak duruma geldim

merhaba.çocuğunuza öncelikle yazmayı sevdirmeniz gerekiyor.bu da ödevle olmaz.evde kendi kendinize,önce bir harf yazmasını isteyin,sadece bir harf dediğinizde mutlaka kabul ecedektir.bir harfi yazdığında aman allahım ne kadar güzel yazdın,ben böyle yazamıyorum,nasıl yazdığını bana anlatırmısın,ben de senin kadar güzel yazmak istiyorum,gibi cümleler kurun.bu onu onurlandıracak ve size anlatırken tekrar etmesini sağlayacaktır.size anlattığında sizde onun gösterdiği gibi yazın ve böyle mi diye sorun.evet cevabını alınca,peki şu harfi nasıl yapıyorsun,bide onu anlat diyerek günde 4-5 harf yazdırabilirsiniz.ama 2 tane yazdırdıktan sonra bi ara verin,ondan sonra diğerini sorun.bunu birkaç gün yapın,sonra hecelere geçin aynı yöntemle.en sonda da kelimelere geçersiniz.bu durumu öğretmeniyle de konuşun ve öğretmeni hergün kendi verdiği ödev yerine sizin yaptırdığınız çalışmalara bakarak aferin versin.bu onun evde çalışmasını heveslendirecek ve artıracaktır.evde çalışmayı sevdirdikten sonra istediğiniz ödevi yaptırabilirsiniz.sesinizi yükseltmek veya hergün ödevi görev olarak çocuğa yüklemek onu okula karşı soğutacaktır.

bir de şunu hep aklınızda tutun:çocuğun ödevlere,okula derslere ilgisizliği genellikle başarısızlık duygusu yaşadığı içindir.işte bu nedenle çocuğa önce başarı duygusunu tattırırsanız,bu isteksizliği ve ilgisizliği geçicek hatta yerine heves ve istek gelicektir.bunun için de çocuğa önce yapabileceği şeyleri yaptırarak başarılı olması sağlanmalı ve başarısı güzel kelime ve cümlelerle ödüllendirilmelidir...siz stres olursanız evdeki herkese stres bulaşır.huzursuz olmayın,merakta etmeyin.herşeyin çözümü var...

BEN BU FİKRİNİZE BAYILDIM. BEN NASIL ÖZEL DERS VEREBİLİRİM OĞLUMA

merhaba 1.sınıf anneleri.
son sayfaları okuyunca benim de kendi adıma doğru bulduğum tezimin olumlu olduğu düşüncesinin çoğunluğunu gördüm.
okula gitmeden okumayı öğrenmeliler.
oğlum bilerek gitti,kızımı ne akla hizmetse engellemiştim.
1.sınıf o kadar yüklü ki ne çocuk,ne anne yetişemiyor.
el yazını öğrenmeye uğraşsınlar yetiyor çocuklara.

çevremde ki herkese söylüyorum.
hiç bir şey bilemden gidip bocalamasın çocuklar.
en azındna okumayı biliyor olmaları bir özgüven veriyor.

Bence okumayı bilmeleri doğru değil.ancak harfleri mutlaka bilmeliler.yani görünce t a nımalı, yazmalılar tek tek.ayrica öğretmene de iş kalsın azıcık.

konunuzla alakasız ama hangi bölüme konu açacağımı bilemediğim için buraya yazıyorum.aramızda devletin ödediği özel okullara teşvik parası alan varmı kasım ayında bi miktar ödenmesi gerekiodu ama okulumuz ödemedi sürekli bi bahane uyduruolar.sormaktan utandım artık.bilgisi olan varsa lütfen cvp yazsın

Bize teşvik çıktı.yalnız siz yanlış mı biliyorsunuz? O teşvik parası bize verilmeyecek.devlet, çocuğun gittiği okulun hesabına para yatıracak.siz de o ay ödemezsiniz.bir ödeme planı isteyin okuldan.kasımda şubatta ve haziranda ödeyecek devlet.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…