İlköğretim Yorum ve Soruları Çocuğu 1.Sınıfa giden Velilerin paylaşım alanı :)))

Yok hayır bu yöntemi hiç denemedim. Oldukça iyi bir anlatımmış. Biz klasik verilen egitimde sıkışıp kalmışız hocam neler varmış halbuki...

Oglum anasınıfı düzeyinde degil ama ilkokul seviyesinde de degil, ikisinin ortasında bunu biliyorum. Belki sizin verdiginiz örneklerde oldugu gibi egitim verseydik bu çocuk mantıgı kapacaktı.

Elle ilgili sıkıntımızı nasıl aşacagız?

Yazmaya çalışması bizlerin sol elini kullanması gibi koordinat sıfır.

Evde sıkı bir egitimle seneye belki 2. sınıfada geçirilebilir. Ona boş durmak yok bundan sonra. Bu yıl devamlı harfler, rakamlar konusunda yazı yazdıracagım...devamlı tekrar tekrar yapacagım...

Öğretmeniniz tanışma toplantısında sizi bu şekilde bilgilendirmedi mi?
Sizin bilmemeniz doğal elbette. Öğretmen veliyi bilgilendirir.
Okuma yazma başarısı sadece öğretmene ait değildir.
Ben hep söylüyorum velilerime.
Bu yıl okumayı yazmayı unutup hep beraber yeniden öğreneceğiz diye.

Bu yöntemler işinize yarar diye tek tek anlattım onlara.

1. sınıf çocuğu çabuk sıkılır.
Veli de yaratıcı olacak öğretmen de..

Geç kalmış sayılmazsınız..
Sınıf hangi seste şuan?

Satırda köpek ev uygulaması ile yazının iyiye gideceğini umuyorum.

Evde sesleri Pıtırcık ile verebilirsiniz. Buyrun.. Youtube da diğer sesleri bulmanız mümkün..
Benim çocuklarım bayılıyor onunla ses öğrenmeye..

Bunun dışında siz öğrenci olun çocuğunuz öğretmen.
Ben yazmayı unuttum hadi sen bana yazdır deyin.
O sizin elinizden tutsun.

Yanlış yazın doğru yazdım bak deyin.
Hayır diye nasıl kıkırdıyor yanlışınızı düzeltiyor görün..

Bu çok emek isteyen zor ama aslında keyifli bir süreç..
Sınırlarınızı zorlayın.

Yeri gelsin. Sulu boya ile fırça ile birlikte yazın harfleri.
Amacımız öğretmekse nasıl öğrenirse öğrensinler değil mi?

Bana her ses için oyun yöntemi sorabilirsiniz.
Sıkı bir çalışma ile bir ayda toparlanabilirsiniz..

İstediğiniz her zaman özelden ulaşabilirsiniz bana..
Kolaylıklar dilerim..

Çok ama çok teşekkür ederim.

Benim inanın harflerin böyle ögretilebileceginden haberim yoktu. Kınadım kendimi şimdi

inşallah toparlıyacagız hocam...

vakit ayırdıgınız için teşekkür ederim.

benimle bile burdan bu kadar alakadar oldunuz ögrencilerinizle ilgi ve alakanız had safhadadır. Burdan bakınca bunu hissettim. Tekrar teşekkür ederim.

Rica ederim ne demek. Bizim işimiz bu.
Bir çocuğumuz okusun, okumayı sevsin diye yapıyoruz bu işi..

Setiniz var mı aldırdı mı öğretmeniniz?
Harf sırasını biliyor musunuz?

Her türlü yardımcı olmak isterim.
Başarılar dilerim..

Sevgili KK üyeleri, iki gündür canım sıkkın... Oğlum şu an 1. sınıf öğrencisi... Çok şükür hem başarılı hemde tenefüslerde grubuyla uyum içinde güzelce oynuyorlar.. Fakat dün ve bugün öğrendim ki bir kız çocuğu benimkisi sınıfa girince ensesinden yakalayıp yere yatırıyor ve eliyle sırtına bastırıyormuş... Benimkisi o anda birşey yapamıyormuş.. Uslu ama bu olayda tepkisiz kalması canımı sıkkındı.. Bu olayı yaşatan kız arkadaşlarına karşı hep böyle.. Şimdi bu durumu ben öğretmenle mi paylaşmalıyım yoksa kızın annesiyle kibarca mı konuşmalıyım... çok ikilemde kaldım.. ne yapmalıyım??

buna benzer sorunlarla bende karsılasıyorum kızama aynı sınıftan kız arkadası boynunu sıkmıs ve bu defalarca oldu ben ögretmenine söyledim sonucta muhatabım ögretmen kızın annesiyle mahatap olmak istemiyorum aynı seylerı baska kızlarada yapıyormuş annesine de soylemişler ama kadın kabul etmiyor

Hocam bu çok şekermişş..Baştan bilseymişiz bizde denermişiz..Benimkide okumayı söktü ama yazısı berbat.Bu satten sonra düzelirmi bilmiyorum ama...
Yukardaki yöntemi bilmiyorduk ama bizde kendimize göre bir yöntem oluşturmuş oyun gibi yapmıştik ilk başlarda gerçekten işe yarıyor...

en tereddüt te kaldığım konu bu canım bnasıl halledersen lütfen buraya yaz biz de bilgi sahibi olalım
bizim sınıfta bazı anneler sırf bu yüzden kavga ettiler ağlayanlar filan oldu

İlginiz ve yardımlarınız için tşk.... Olay süregelen bir davranış olduğunu düşündüğümden , öğretmenle konuşmayı tercih ettim... Öğretmenimiz, sıranın başına gelir gelmez yaşanılanı anlattım.. ve son cümle olarak dedim ki, '' bu olayın tekrarlanmaması için ne yapılabilinir?'' Öğretmenimiz '' ben ...'le konuşacağım'' dedi... Bende dedim ki,'' benim yapabileceğim birşey var mı?'' Öğretmenimiz kızın annesiyle konuşmamamı ve olay tekrarlanırsa oğlumun kendisine olayı söylemesini rica etti... Kızın annesini hemen buldum... Olayı suçlarcasına değilde yaşanılanın bizi üzdüğünü bu durumu nasıl düzeltebileceğimizi sordum... Kendisi kızının böyle birşeyi yapmayacağını düşünerek kızıyla konuşacağını söyledi... Tşk ettim... Ve gün bitiminde öğretmen ve veli sorunu çözmüş oğlumda mutlu mutlu evin yolunu tuttu.. Kısacası üzerimden bir yük kalktığını düşündüm... Bugün düne oranla daha mutluyuz... tekrar tşk hepinize....

Hocam anlatımınıza gerçekten hayran kaldım.
gerçekten sizi tebrik ederim.
sorması ayıptır bu şekilde oyunla öğretim bir yerde yazıyor mu bizlerde alsak okusak
ya da pıtırcık demişsiniz ordan bakabilirmiyiz?
el yazısına bizlerde biraz yabancıyız sonuçta bu şekilde anlatıldığını da ilk kez sizde
görüyorum.çok ama çok yardımcı oldunuz gerçekten

Teşekkür ederim :)

Oyunla öğretim diye bir yerde kitap halinde falan bulamazsınız tabi.
Bu öğretim şekilleri öğretmenlerin ürettikleri taktikler tamamen.
Yani bizim yaratıcılığımız sonucunda oluşuyor :)
Doğaçlama, bazen bir anda..
Biz çocukların ilgisini çekmek için sınıfta ne hallere giriyoruz bilseniz ahh ahhh :)

Yıllar bize yeni fikirler katıyor, meslektaşlarımızla fikir alışverişi yaparak
çocuklarımıza okuma yazma öğrenmeyi çekici ve keyifli hale getirmeye çalışıyoruz.

Pıtırcık size sesleri tanıtır. Şarkılı klibi ile sesi hissettirir.
Sesi yazmayı oyunlaştırma konusu sizin ve öğretmeninizin yaratıcılığına kalıyor.

Bana zorlandığınız ses için nasıl yazdırabiliriz, ya da şu sesi çıkaramıyor, karıştırıyor devamlı dediğiniz bir
ses varsa hemen yardımcı olayım?

Okumayı erken sökmüş maşallah.
Yazılar için çok üzülmeyin, onlar hep değişecek.
Çizgili deftere geçince yazı karakterleri oluşacak hepsinin.
Güzel yazanın çirkinleşebilir, çirkin yazanın güzelleşebilir.

Önceliğiniz okumada akıcılık ve okuduğunu anlama, aynı zamanda söylenileni bakmadan yazma ( dikte)
olmalı..

Başarılar dilerim miniğimize..

benim oğlun r harfini söylemekte ve yazmakta zorlanıyor hocam ne önerirsiniz

Defne Çınar seti var okuma yazmaya yönelik bizde ondaki şarkı ve öğretici bilgileri kullanıyoruz

eşim o kadar takılma beyazıt öztürk gibi bizimkide ryi söylemese ne olacak diyor

benim oğlun r harfini söylemekte ve yazmakta zorlanıyor hocam ne önerirsiniz

Defne Çınar seti var okuma yazmaya yönelik bizde ondaki şarkı ve öğretici bilgileri kullanıyoruz

rrrrr sesini motorun çalışırken çıkardığı ses olarak verin.
Eğer motor işe yaramazsa köpek hırlaması olarak aklında kalmasını sağlayabilirsiniz..

Bu resimleri kullanabilirsiniz.

n sesinden farkı tek ayağı havada olur diye belirtin.
Ve yazarken diğer sesle birleştirirken yukardan birleştirsin.
Aşağıdan birleştirince ayağı yere değiyor n sesi gibi oluyor yazıda.
Devamlı r yukardan bağlanır deyin.

Benimkide aksi gibi Seda Sayan gibi bastıra bastıra söylüyorr

Bastıra bastıra söylemesi başlangıç için iyi :)
Zamanla normale dönüyor merak etmeyin..

çok teşekkür ederim arkadaşım yazdıklarınızı uygulayacağım

arkadaşlar bir sorum olacak yardımcı olursanız cok sevınırım dikte çalışması ne demektır tam olarak

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…