Çin’in sıra dışı sorunu: Arta kalan erkekler

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.299
42.836
Çin’in sıra dışı sorunu: Arta kalan erkekler
Capture.JPG

AMERİKA BÜLTENİ (21 Şubat 2017)

Şanghay merkezli Kankan haber ajansının geçtiği haber, ‘’Bu, Yang Ruiqing’in evlenecek kadın bulmak için geçirdiği 18’nci yılı’’ cümlesiyle başlıyor. Sevgililer Gününde yayınlandığından beri videonun (video Çince) izleyicisi sayısı on milyonlara ulaştı. Çin’in kuzey batısındaki yoksul Gansu vilayetinin Ning köyünde yaşayan 40 yaşındaki Yang, bir eş bulabilmek için çoğunlukla parasal güçle büyük bir rekabete giren erkeklerden biri.

Çin, dünyanın en büyük cinsiyet dengesizliğine sahip nüfuslarından biri. Bunun en önemli nedeni ise on yıllarca süren tek çocuk politikası. Özellikle kırsal kesimlerde birçok Çinli aile, sahip olacakları tek çocuğun erkek olmasını tercih edince, Çin’de 2016 itibarı ile kadın ve erkek nüfusu eşitlendiğinde, 30 milyonu aşkın erkek açıkta kalıyor. Bazı Çinli erkekler son yıllarda çareyi Vietnam gibi ülkelerde evlenecek kadın bularak aşmaya çalışıyor. Ancak Yang gibi yoksullar için bu da zor. Yang gibi erkekler nerdeyse bütün hayatlarını, Çin’de özellikle kırsal kesimlerde hala devam eden bir gelenek olan ‘başlık parası’ biriktirmekle geçiriyor. Ancak erkek rakip sayısının fazlalılığı başlık parasının da oldukça yükselmesine neden oluyor.

Videoda Yang, gençliğinden beri çalışarak 150 bin yuan (22 bin dolar) biriktirdiğini anlatıyor. Bu normalde yaşadığı bölgenin başlık parası ortalamasına yakın. Ancak birçok kadın artık bundan fazlasını talep ediyor. Yakın zamanlarda, iki çocuk sahibi bir yalnız anne evlenmek için 200 bin yuan (29 bin dolar) başlık talep etmiş.

Haber, Çin’in en popüler sosyal paylaşım sitelerinden biri olan Weibo’da da büyük yankı yaptı. Fei Cheng adlı kullanıcı, erkek kardeşinin, yakın zaman önce evlenmek için başlık parası olarak 22 bin dolar ve 100 bin yuan’lık (15 bin dolar) bir araba ödediğini’ yazıyor. Bir başka kullanıcı ise başlık paralarının yüksekliğine dikkat çekerek, ‘Sanırım hayatım boyunca evlenemeyeceğim’ diye yazıyor.

Bu sıradışı nüfus problemleri, birçok erkeği para biriktirmek için ileri yaşlara kadar çalışıp sonra da genç kızlarla evlenmek zorunda bırakıyor. Çin’in özellikle yoksul kesimlerinde kocaları karılarından 15-20 ve hatta 30 yaş daha büyük çok sayıda çift bulunmasının nedeni bu.

Nüfus uzmanları, bu sorunun her geçen yıl daha da büyüyeceğine dikkat çekiyor. 2030 yılında her dört Çinli erkekten birinin 30’lu yaşlarının sonunda hala bekar olacağı öngörülüyor. Bu önemli sorun özellikle ülkenin kırsal kesimlerindeki yoksulları baskı altına alacak.

Çin hükümeti, nüfus artışını dizginlemek için 35 yıl boyunca uyguladığı tek çocuk politikasını 2015 yılında kaldırdığını açıklamıştı. Ancak, yasağın kalkmasına rağmen, ekonomik nedenlerle, ikinci çocuk yapan aile sayısı oldukça düşük kaldı. 1980 ve 90 kuşakları ise, ebeveyn sorumluluğundan kaçınmak için çocuk sahibi olmaya pek sıcak bakmıyor. Bütün bunlar da yakın zamanda dünyanın en büyük ekonomisi de olması beklenen dünyanın en kalabalık ülkesini büyük bir nüfus problemi ile karşı karşıya bırakabilir.

http://amerikabulteni.com/2017/02/21/cinin-sira-disi-sorunu-arta-kalan-erkekler/

Bunlarda başlık parasını kızın ailesi değil kendisi alıyor galiba :KK53: Kadın 29000 dolar istemiş vay be

Çocuklarının erkek olmasını nasıl tercih ediyorlarmış ?Cinsiyeti öğrenip kızsa aldırıyor mu yani

Çocuklarının erkek olmasını nasıl tercih ediyorlarmış ?Cinsiyeti öğrenip kızsa aldırıyor mu yani

O da olabilir ama ben yıllardır çok okudum orda burda, kız doğduğu zaman öldürüyorlarmış, devlete bildirmiyorlarmış falan... sanırım madem tek çocuk hakkımız var o da erkek olmalı mantığında çoğunluk

Çin’de 2016 itibarı ile kadın ve erkek nüfusu eşitlendiğinde, 30 milyonu aşkın erkek açıkta kalıyor.
Ülkemizde olsa iyi mi olur ,kötü mü bilemedim.
Ya kadınların az olduğundan değeri daha çok bilinirdi,BDV de eş sorunu okumayabilirdik.
Ya da az kadından dolayı ,kadınlara taciz daha çok olurdu:eek:
Kız mı oğlan mi olacağına çin takvimi yöntemiyle mi karar veriyorlar acaba ,demek ki Onlarda bu yöntem tutuyor.:dondurma:

Ataerkil toplum bızım gıbı erkek kıymetli, bızım ülkede kadın nüfusu erkek nüfustan zaten az, olan kadınlarda erkek şiddetine maruz kalıyor.

Birde kızı öldürüp erkek çocuğunu doğuranlar bin pişman olmuş , çünkü anne ve babaya yaşlılıkta bakmıyorlarmış artık bu tek çocuk politikasından dolayı vazgeçmişler
epey olumsuzluklar yüzünden sanırım yaşlılıkta anne ve babayı ziyaret etmeme ve bakmama çin'de ölüm cezsı verildiğini okudum yasalar bu konuda çok ağır bunlar hep dengesizlikten herşeyde denge şart gece ile gündüz nasılsa bundada böyle olması şart bu doğum oranları kısıtlanmasaydı açlık baş gösterecekti çok doğumuda burda kimse desteklemez umarım

O da olabilir ama ben yıllardır çok okudum orda burda, kız doğduğu zaman öldürüyorlarmış, devlete bildirmiyorlarmış falan... sanırım madem tek çocuk hakkımız var o da erkek olmalı mantığında çoğunluk

:110: Ay hiç denk gelmedim.Nasıl bi vicdansızlık :oha:

Birde kızı öldürüp erkek çocuğunu doğuranlar bin pişman olmuş , çünkü anne ve babaya yaşlılıkta bakmıyorlarmış artık bu tek çocuk politikasından dolayı vazgeçmişler
epey olumsuzluklar yüzünden sanırım yaşlılıkta anne ve babayı ziyaret etmeme ve bakmama çin'de ölüm cezsı verildiğini okudum yasalar bu konuda çok ağır bunlar hep dengesizlikten herşeyde denge şart gece ile gündüz nasılsa bundada böyle olması şart bu doğum oranları kısıtlanmasaydı açlık baş gösterecekti çok doğumuda burda kimse desteklemez umarım

bu bilimsel bi gerçekmiş, erkek çocuk sevdalılarına duyurmak lazım, yani erkekler çocuk ve yaşlı bakmazmış beyin yapısına aykırıymış

bu bilimsel bi gerçekmiş, erkek çocuk sevdalılarına duyurmak lazım, yani erkekler çocuk ve yaşlı bakmazmış beyin yapısına aykırıymış

Kanit nerede chess:)? Kanit istiyorum, bilimsel makale yapistir suraya, metoduna bakalim, sorulara bakalim, ornekleme bakalim:)

Kanit nerede chess:)? Kanit istiyorum, bilimsel makale yapistir suraya, metoduna bakalim, sorulara bakalim, ornekleme bakalim:)

ay bi dk ben bunu daniel amen nin kitaplarında okuduydum şimdi foto atsam etik olmaz, alın okuyun kardeşim :KK48::KK48:

ay bi dk ben bunu daniel amen nin kitaplarında okuduydum şimdi foto atsam etik olmaz, alın okuyun kardeşim :KK48::KK48:

Bakmam lazim inanmam ben oyle kolay kolay:) hem bu erkeklerin hikaye de guzelmis. Erkeklerin beyni anne babaya bakmaya uygun degil, tek esli olmaya uygun degil vs.:) bir belgeselde testis buyukluklerine bakarak tek eslilik cok eslilik olayina bakiyorlardi. Sempanzelerin erkeklerinin testisleri buyukmus oldukca, ozellikle cusselerine gore degerlendirince, aksine gorillerin erkeklerininki kucucuk , ozellikle boy kutle oranina bakinca, insanin erkegininki ikisinin arasindaymis. Neden olarak "unfaithful disi" yani , disileri partner cok degistiren turun erkeklerinin testistleri buyuk oluyormus, ureme sansini arttirmak icin, aksine disisi tek esli olanlarinki kucuk oluyormus, zira ureme sansi yakalama olasiligi yuksekmis.

Aha diyeceksin ki neden bunu yazdin philly, bilmiyorum chess, olup olmadik yere, acaip bilgiler serpistiririyorum bu aralar:)))

Bakmam lazim inanmam ben oyle kolay kolay:) hem bu erkeklerin hikaye de guzelmis. Erkeklerin beyni anne babaya bakmaya uygun degil, tek esli olmaya uygun degil vs.:) bir belgeselde testis buyukluklerine bakarak tek eslilik cok eslilik olayina bakiyorlardi. Sempanzelerin erkeklerinin testisleri buyukmus oldukca, ozellikle cusselerine gore degerlendirince, aksine gorillerin erkeklerininki kucucuk , ozellikle boy kutle oranina bakinca, insanin erkegininki ikisinin arasindaymis. Neden olarak "unfaithful disi" yani , disileri partner cok degistiren turun erkeklerinin testistleri buyuk oluyormus, ureme sansini arttirmak icin, aksine disisi tek esli olanlarinki kucuk oluyormus, zira ureme sansi yakalama olasiligi yuksekmis.

Aha diyeceksin ki neden bunu yazdin philly, bilmiyorum chess, olup olmadik yere, acaip bilgiler serpistiririyorum bu aralar:)))
illa bana sayfayı buldurcak :KK70: dur yarın bi kaç sayfanın fotosunu atayım:)

ay bende üç kitabı var, bakmam lazım lazım:) çok akıcı çevirmiş ama çeviren kayıp olmaz hiçbiri, bazı çeviri kitaplar hiç ilerlemiyo:KK43:

Kotu ceviriyorlar ondan. Ama bazen bilimsel diye gecen seylerin ici bos o yuzden bakayim dedim. Git yat ben bulurum kitabi:) sagolasin ama.

X