ÇİKOLATA KİSTİ ( endometriozis)

uglywife

Guru
Kayıtlı Üye
3 Temmuz 2008
64
0
"Endometriozis üreme çağındaki kadınlarda sıklıkla görülen bir üreme sağlığı problemidir. Endometrium denen rahim içi dokusunun, rahim dışında yumurtalıklar, tüpler, barsaklar, idrar kesesi, göz ve burun gibi organlara yerleşmesi ile oluşur.
Bu odaklarda endometrium dokusu olan hastalar, adet sikluslarını burun kanaması, gözde kanlanma, ishal, şiddetli kasık ağrısı şekline yaşayabilirler. Bu atipik lokalizasyonlardan en sık yumurtalıklara yerleşen endometrium dokusu çikolata kisti olarak adlandırılır. Adet dönemlerinde çok şiddetli ağrı şikayetlerine neden olabilir. Bazı evli kadınlarda çocuk sahibi olamama (infertilite) nedenlerinin başında yer alır. Tanısı oldukça kolay olan bu hastalık, jinekologlar tarafından yapılan ultrasonografi ve ilave bir kan testi ile tanınabilmektedir. Çikolata kisti tanısı kesinleştiğinde bazı hastalara ameliyat önerilebilirken, bazı hastalar sadece takip ile değerlendirilmektedir. Ancak tanının geç konması hastalığın daha da ilerlemesine neden olabilmekte ve tedavi şansını olumsuz etkileyebilmektedir."

Arkadaşlar ben maalesef bu nedenle küçük bir ameliyat geçirdim. Ve bu konuyla da biraz ilgileniyorum, doktorumdan öğrendiklerimi ve netten araştırdıklarımı burada paylaşmak istedim kısaca...

Bu konuda tartışmak, konuşmak, paylaşmak isteyenleri bekliyorum...CADIARZU

selam arkadaşım.bundan 7 ay önce adet sancısı şikayetiyle doktora gittim.doktor 3,5cm lik bir kist olduğunu söyledi ve doğum kontrol hapı verdi.adet sancılarım geçti ve diğer muayenemde kist 3 cm oldu.en son dün gittim ve o kistin hala 3 cm olduğunu ve birde beyaz kireç gibi bişeyin göründüğünü ve bunun ne olduğunu anlamak için renkli ultrason(dopler)istedi.bugün yaptırdım ve çikolata kisti çıktı.aynen şöyle yazıyor:sol overde yaklaşık 46x27mm,sağ overde 41x21mm boyutunda endometrioma ile uyumlu kistik yer kaplayan oluşum izlenmektedir diyor.doktor doğum kontrol hapına devam etmemiz gerektiğini ve büyümediği takdirde ameliyata gerek olmadığını söylüyor.ben çok korkuyorum ameliyattan.acaba kaç mm veya cm olunda ameliyat diyorlar bana yardımcı olurmusunuz.bugün bir de kan tahlili yaptırdım yarın onuçunu alıp doktora tekrara gideceğim

selam arkadaşım.bundan 7 ay önce adet sancısı şikayetiyle doktora gittim.doktor 3,5cm lik bir kist olduğunu söyledi ve doğum kontrol hapı verdi.adet sancılarım geçti ve diğer muayenemde kist 3 cm oldu.en son dün gittim ve o kistin hala 3 cm olduğunu ve birde beyaz kireç gibi bişeyin göründüğünü ve bunun ne olduğunu anlamak için renkli ultrason(dopler)istedi.bugün yaptırdım ve çikolata kisti çıktı.aynen şöyle yazıyor:sol overde yaklaşık 46x27mm,sağ overde 41x21mm boyutunda endometrioma ile uyumlu kistik yer kaplayan oluşum izlenmektedir diyor.doktor doğum kontrol hapına devam etmemiz gerektiğini ve büyümediği takdirde ameliyata gerek olmadığını söylüyor.ben çok korkuyorum ameliyattan.acaba kaç mm veya cm olunda ameliyat diyorlar bana yardımcı olurmusunuz.bugün bir de kan tahlili yaptırdım yarın onuçunu alıp doktora tekrara gideceğim

canım geçmiş olsun,
bana da dr bir dönem doğum kontrol hapı verdi ben hiç aralıksız kullanıyordum,sizlere ne şekilde kullanmanızı öneriyorlar merak ediyoruz. benimde sağ overde 2 sol da 1 tane çikolata ve çok sayıda da basit kist var. Allah hepimize evlat nasip etsin,gebelik süresince bu rahatsızlık geriliyor,yoksa aldırmak ta çare değil.

selam canım.banada doğum kontrol hapına devam etmemi söyledi.3 ay da bir kontrole çağırıyor.

arkadaşlar.bu çok illet bi hastalık.belki fiziksel bişey yapmıyo gibi gözüküüyo ama anlatılanlar psikolojinizi bozmaya yetiyor.bunu bende yaşadım.6cmkistim var.çok dr gezdim hepsi alınması lazım dedi.ben bi türlü güvenemedim.daha sonra aile dostumuz olan bi dr bana alınmasından önce bu şekilde gebe kalabilecegimi söyledi.bir türlü inanamadım.fakat geçen ay yumurtlamam oldugunda bana çatlama iğnesi yaptı ve 10 gün sonra hamile oldugumu ögrendim.şuanda 7 haftalık.o yüzden kafanıza çok takmayın.biliyorum çok zor.ama Allahın işi bu.siz içinizi ferah tutun ve isteyin.öyle her olumsuz şeyede inanmayın.Allah iyi dr larla karşılaştırsın.hepinizin bebeği olur inşallah.bu hastalık gebeliğe engel degil.

X