Bahçe Bakımı ve Çiçekler çiçek buketi hakkında...

yorgundunya

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
30 Aralık 2010
347
199
Merhaba hanımlar!dert değil benimki ama size bir sorum olacak.Bugün eşimle evlilik yıldönümümüz ve o bana güzell bir canlı çiçek buketi yaptırmış.Bi kaç günden sonra solup çöpe gitmelerini istemiyorum,kalıcı olarak nasıl muhafaza edebilirim?nasıl kurutabilirim?bir bilginiz varsa benimle paylaşırsanız mutlu olurum.

ben ters asar kuruturum.. bir de saç spreyi sıkanlar var ama nasıl yapıldığını tam öğrenmeden yapma canım, ben bir kere öyle çiçeklerimi çürüttüm çünkü
çok sıkmışım sanırım :))

Teşekkürler ilgin için canım.Ters asıp kurutayım o zaman.

Canım evet bende ters asııp kurutmuştum bu şekilde muhafaza edebilirsin sonra kuru haldeyken güzel bir vazoya koyabilirsin. Bir kaç tanesini de kalın kitap arasına koy o şekilde de güzel kurutuluyor.
Kurutmaktan vazgeçip, uzun süre canlı muhafaza etmek istersen, suyunun içine yarım aspirin at, açılmayan tomurcuklar bile açılıyor :)

İnternetten bulduğum bir bilgiyi direk seninle paylaşıyorum.
İnşallah işine yarar...

SERİN HAVADA KURUTMA :
Bilinen ve basit yöntemlerden birisidir. Bunun için önce çiçeğin yapraklarını temizleyin. Daha sonra bir lastik yardımıyla onları saplarından bağlayın. Küçük küçük buketler yapın. Son olarak da serin bir yerde baş aşağı asın.

SICAK HAVADA KURUTMA :

Bitkinin tüm yapraklarını ayırın sadece çiçekleri kalacak şekilde. Buketleri sıcak ve kuru bir yerde mesela hava alan bir dolapta ya da ocağın kenarına baş aşağı asın. Bu yöntem çiçek solmadan önce nemi ortadan kaldırdığından renkleri serin havada kurutmanıza oranla daha canlı olur.

GLİSERİN YÖNTEMİ :

Bitkinin ince dallarını odunlaşmadan önce koparın. Bitki özü gliserin (eczaneden alabileceğiniz) ile biraz daha beslenme ihtiyacı duyar. Üçte bir gliserin ile üçte iki sıcak suyu karıştırın.Karışımı ince ve uzun bir kaba koyun. Bunun sebebi bitkinin bütün sapı batsın diye. Daha sonra çiçekleri bu karışımın içine koyun ve fazla ışık almayan bir yere bırakın. Yüzeyde bir terleme görülürse bu hazır olduklarının kanıtıdır. Çiçekleri kullanana kadar başlarına bir bez bağlayarak saklayabilirsiniz.

Bir de fotoğraflı anlatım vardı. Onu da ekliyorum...

Nasıl Yapılır?
1- Kurutmak istediğiniz buketteki çiçekler solmaya başlamadan vazodan çıkartın. Solmuş olan yaprakları ve çiçekleri ayırın. Bir makas ile çiçek saplarının uçlarını kesin.

2- Buketinizi düzenledikten sonra dağılmaması için iple sıkıca sarın.

3- Ardından buketinizi baş aşağı duracak biçimde duvara asın. Tamamen kuruduğunda kurutulmuş çiçekleri duvardan indirip istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Canım benim..benim için ne zahmetlere girmişssin çok teşekkürler!başka günler pek önemsemem böyle şeyleri ama bu günün hatırası olarak kalsın istedim,çok mutlu ettin beni.

Teşekkürler canım.

Canım benim..benim için ne zahmetlere girmişssin çok teşekkürler!başka günler pek önemsemem böyle şeyleri ama bu günün hatırası olarak kalsın istedim,çok mutlu ettin beni.

Rica ederim ne demek, yardımcı olabildimse ne mutlu...
Ayrıca benimde merak ettiğim birşeydi, yarın öbürgün benimde kurutma ihtiyacım olabilir, şimdiden bende bilgilenmiş oldum, güzel oldu...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…