çerkes bozası-(BAKSIMA)

heycir

adige
Kayıtlı Üye
14 Ekim 2007
167
2
41
ÇERKESLERDE BOZANIN YAPILIŞI :
1- Mısır unu elenir, buna elenmiş 200 gr. buğday unu konur.
2- Soğuk suyla bulamaç haline getirilir.
3- 8 litre su kaynamaya başladığında, bu bulamaç karıştırılmak suretiyle koyu bir tarhana çorbası haline gelinceye kadar kaynatılır.
4- Pütür kalmaması için elekten geçirilir.
5- İçine az bir şeker ve boza eklenir.
6- 1-2 gün bekletildikten sonra istenilen miktarda şeker eklenir ve içime hazır olur.
Not : İstendiğinde bu ölçüler yarım olarak yapılabilir.

ay valla emeğine sağlık ben yapamam ama anneme yaptırcam bunu, bu benim için müthiş bi bilgi ilerde düşündüğüm restoran için harika bi seçenek ..tekrar ellerine sağlık,

oooofff süper olur ama ben gelemem çünkü izmirdeymişsin.
ben istanbuldaım :KK43:(
nise inş en kısa zamanda restoranını açarsında iinsanlar yemek neymiş görür :))))))))))))

MALZEMELER:
8 kg darı
Yeteri kadar su
1,5 su bardağı Darı mayası (leten)

YAPILIŞI:
1. Darılar yıkanır,kurutulur,kabukları çıkarılır,değirmende öğütülür.Un haline getirilir,elenir.
2. Büyük bir teknede darı unu sıcak suyla karıştırılır hamur haline getirilir.
3. Biraz bekledikten sonra ekmek gibi pişirilir.
4.pişirilen ekmeğin alt ve üst kabukları soyulur ve yumuşaması için sıcak suya konur.bütün kabuk ve iç kısımları ezilerek biraraya getirilir.
5. İçine maya ilave edilir.Karıştırılır, pütür olmamasına dikkat edilir.Küplere konur, 1 gece beklenir.Tel elekten 2 kere geçirilir tekrar küplere doldurulur ve ertesi günü içilebilir.

NOT: Bozaya konan mayaya leten denir ve evde yapılırdı.Darı çimlendirilir.kurutulur ve kahve değirmeninden geçirilir. Böylece maya elde edilmiş olur.

---alıntı--

emeğine sağlık heycir.. yeni gördüm tarifini a.s. hadi bakalım çerkez yemekleri tariflerimiz artıyor :teytey:

X