Çekişmeli boşanma davası

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

mirosum4513

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
18 Ağustos 2024
20
-4
26
Merhabalar geçen gün açtığım davadan eşimle boşanma davasından bahsetmiştim. Eşim açtığım davaya karşılık kendisi de bana dava açmış. Esrar içtiğini alkol kullanidiginu ve pavyona gittiğini inkar wtmis iftira olarak yazmış. Kumarı ortak oynadığımız yazmış. Ve beni psikolojik şiddet uygulayan ev ile ilgilenmeyen temizlik yapmayan ev ekonomisi nedir bilmeyen alışveriş delisi herşeye küsen asla çözüm odaklı değil. Aile mahremiyetinj herkese anlatan biri olarak yazmış. Ve en önemlisi sadakat yükümlülüğünden vurmuş. Kızınin bu dava dilekçesini birgün okuyacagundan tedirgin olduğunu fakat benim sadakat yükümlülüğüne dair hal ve hareketlerimin olduğunu buna dair kanıtlarınin olduğunu ancak bunu ben inkar ettigin taktirde cevap verme hakkını saklı tuttuğunu yazmış. Daha öncesinde 3 aydır telefonuna el koymuştu. Hat ve telefon kendine ait olduğu için istememiştim. Benim normal bı üniversitesi yillarjmdan beri yakın bı erkek arkadaşım vardi bazen onunla arar veya o arar dertlesir konuşurduk bu durum hts kayıtlarnda sıkıntı oluru veya o kişiyi öğrenip yalnis anlamış olabilir mi ? Hat kendinin üzerine olduğundab fatura dökümünde öğrenmiş olabilir mi? Bu sadakatsizlik yükümlülüğündeki kanıtı nedir anlayamadım. Benim kesinlikle aşk meşk mesajlarım gorunlerm yoktur. Ne yapmaya çalışmış anlayamadım .

konusma sıklığı süresi ve saatleri dikkat çekici şekilde ise sadakatsizlik olarak görülüyor ve karşı cins olmasıda eşinizi haklı çıkartır elinde böyle koz varsa mutlak kullanır. Mahkemede çok da sıkıntı olmaz nafakayı ve velayate engel durum degil tazminat alamayabilirsiniz aladabilirsiniz herşey mahkemede belli olur

Görüşme sıklığı hafta bir iki gün içinde akşam çok nadir konuşma süresi de maksimum yarım saattir. Hat kendinin üzerine malesef fatura dökümünde numaralarin hepsi çıkıyor mu

Umarım bir avukatla sürdürüyorsunuzdur dava sürecinizi. İspat yükü, iddia sahibine ait olduğundan eşinizden ispatlaması beklenecektir. Dolayısıyla siz süreci emin ellere bırakın ve bunları kendiniz ispatlamak zorundaymış gibi düşünüp kendinize endişe yaratmayın. Eğer sizden bir talep edilen olacaksa da avukatınız yol gösterici olacaktır

Merhabalar geçen gün açtığım davadan eşimle boşanma davasından bahsetmiştim. Eşim açtığım davaya karşılık kendisi de bana dava açmış. Esrar içtiğini alkol kullanidiginu ve pavyona gittiğini inkar wtmis iftira olarak yazmış. Kumarı ortak oynadığımız yazmış. Ve beni psikolojik şiddet uygulayan ev ile ilgilenmeyen temizlik yapmayan ev ekonomisi nedir bilmeyen alışveriş delisi herşeye küsen asla çözüm odaklı değil. Aile mahremiyetinj herkese anlatan biri olarak yazmış. Ve en önemlisi sadakat yükümlülüğünden vurmuş. Kızınin bu dava dilekçesini birgün okuyacagundan tedirgin olduğunu fakat benim sadakat yükümlülüğüne dair hal ve hareketlerimin olduğunu buna dair kanıtlarınin olduğunu ancak bunu ben inkar ettigin taktirde cevap verme hakkını saklı tuttuğunu yazmış. Daha öncesinde 3 aydır telefonuna el koymuştu. Hat ve telefon kendine ait olduğu için istememiştim. Benim normal bı üniversitesi yillarjmdan beri yakın bı erkek arkadaşım vardi bazen onunla arar veya o arar dertlesir konuşurduk bu durum hts kayıtlarnda sıkıntı oluru veya o kişiyi öğrenip yalnis anlamış olabilir mi ? Hat kendinin üzerine olduğundab fatura dökümünde öğrenmiş olabilir mi? Bu sadakatsizlik yükümlülüğündeki kanıtı nedir anlayamadım. Benim kesinlikle aşk meşk mesajlarım gorunlerm yoktur. Ne yapmaya çalışmış anlayamadım .
Evet,hat kendi üzerine olduğu için hangi numaralarla na kadar süre konuşulmuş çok rahat görebilir.operatörlerin uygulamaları üzerinden bile iki tıkla görülüyor.
eşinizin bu erkek arkadaştan haberi var mıydı? Yoksa bu dönemde hoş olmamış.

Ee o zaman belki eşcinsel ilişki yaşıyo adam da... Konuşma kayıtları incelensin sen de en yakın arkadaşıyle sevgili diye sikayet etalla allaa işe bak.
Ne boktan işler ya

İstenirse mesaj içeriğine kadar çıkar artı resim görüntü o kadar kolay değil sadakatsiz yapıştırmak.Simdi yoğurt ekşi degilse güven tamsa insanın kendine iftira davası da açılabilir şahsına.Buyursun ispatlasin yoksa tazminatını ödesin iftiranın

Sizin eksiğinizi bulmaya çalışmış, eline koz geçmiş. Açıkcası ben en yakın arkadaşımla bile haftada 1-2 gün telefonda konuşmuyorum, çok sık görüştüğünüz biri ise telefon dökümlerinde fark edilir. Hat kendine ait olduğu için mobil uygulamadan bile hangi numara ile ne zaman kaç dakika görüştüğünüzü, mesajlaştığınızı görür.
Ama bence başkası ile ilişkisi vardı demesi için her gün günde 2-3 kez arama mesaj olması gerekir.

Boşanma davalarında taraflar sayfalarca kusur sıralarlar ama belki 1-2 tanesini belgelendirirler. Delile dayanmayan iddiaları da hakim nazara almaz. Gerçekliği olmayan hiçbir beyanı dert etmeyin ve kesinlikle avukat desteği alın. Boşanma davaları basit görünen ama çok komplike davalardır kendiniz halledemezsiniz. Süreleri kaçırırsınız, tanık bildiremezsiniz, delil sunma hakkınız düşer vs. birçok usul hatası yapma riskiniz var

Eski eşim dava dilekçesinde ev ile ilgilenmediğimi, temizlik yapmadığımı, ev ekonomisi nedir bilmeyen sorumsuz biri olduğumu belirtmişti.

Yemek yaparken - hatta fırın tepsisiyle - çekilmiş fotoğraf ve videolarım, kayınvalideme, kayınpederime, görümceme götürdüğüm yemekler, eski eşimden talep ettiğim temizlik malzemeleri gıda ürünleri , temizlikten ellerimin ciddi oranda tahriş oluşuna dair whatsup yazışmalarım vardı. Instagram'a koyduğum ve görümcemin yaptığı yorumlar v.s. v.s.

Türk Medeni Kanunu’nun 166. maddesi uyarınca, evlilik birliğinin temelinden sarsılması halinde boşanma davası açılabilmektedir. Eğer eşlerden birinin ev işlerine katkıda bulunmaması diğer eş için kabul edilemez bir durum oluşturuyor ve bu durum evlilik birliğinin sürdürülmesini olanaksız hale getiriyorsa, bu, temel bir sarsılma olarak kabul edilebilir ve boşanma gerekçesi teşkil edebilir.

AMA !

Kadının ev işi yapmaması nedeniyle boşanma talep edildiğinde bu durumun ispatı zordur çünkü ev işlerinin dağılımı ve yapılıp yapılmadığı somut delillerle ispat edilebilir bir olgu değildir. Her ne kadar geleneksel roller gereği ev işleri kadınlara yüklenmiş olsa da modern hukuk düzeni, ev işlerinin her iki tarafça paylaşılan bir yükümlülük olduğunu vurgular.

Boşanma davasında taraflarca getirilme ilkesi gereği, usulüne uygun dayanılmayan vakıalar kusur olarak yüklenemez. Mahkeme ancak tarafların dilekçelerinde dayandıkları vakıalara ilişkin inceleme ve değerlendirme yapabilir. Tarafların dayanmadığı vakıaların hükme esas alınması hukuken mümkün değildir.

Eski Medeni Kanun m. 152' ye göre evi geçindirmek kocaya ait bir yükümlülüktü. TMK 186. maddeye göre, eşler birliğin giderlerine güçleri oranında emek ve malvarlıklarıyla katılacaklardır. Demek ki, aile birliğinin giderlerine katılma ölçüsü olarak kadın veya erkeğin gücüne bakılacaktır. Gücü fazla olan sorumluluğu daha çok paylaşacaktır. Ayrıca sorumluluğa katılma emek, para veya malvarlığı şeklinde olacaktır.

Gerçekten boşanma aşamasında olan veya boşanmış çocuklu kadınlar için çok üzülüyorum. Sözde eşitlik görüntüsü altında, kadınların durumunun daha da kötüye gidiyor. Eşitlik mi istiyorsunuz, alın size eşitlik, diyerek kadınların nafakalarını ve çocuklarını ellerinden alan bir intikam operasyonuna girişiyorlar. Mal rejimiyle malları, çocuklarını ve nafakalarını alıyorlar ellerinden.

Kadınların kamusal alana çıkması, para kazanması, evdeki sorumlulukları paylaşmaya götürmüyor. Tersine iki kat emek harcamaya ve evdeki emeklerin karşılığının da kocanın cebinde birikmesini getiriyor. Bu işlerden çıkarı ve kazancı artan er kişisi, evin patronu olmaya devam ediyor.

Eski medeni kanunda boğaz tokluğu karşılığı, ailenin ev işlerini yapmak kadının görevi olarak kabul ediliyordu. Parasal hiçbir değeri yoktu. Toplum da ev işlerini, çocukların bakımını kadının görevi olarak kabul etmiştir. Ama bugünkü TMK ya göre, eşitlik kuralı gereği ev işlerini ve çocukların bakımını da eşler beraber yapacaklardır.

En güzel, en eşitlikçi kuralları getirilsin, kafalardaki cinsiyetçilik, kültürel şartlanmışlıklar, kendini kadınlardan üstün görme mantığı sürdükçe hiçbir şey değişmeyecek.

Artık karısına bir kuruş vermeden boşanmak isteyen ya da karısından nafaka talep eden kocalar karşısında da kadınların hiçbir hakkı kalmadı. Ekonomik haklar kazanımlar bir yana Ankara 5. Aile Mahkemesi 'nin kararları gibi artık çocuklar da kadınlardan koparılmaya başlanıyor. Böylesine apaçık adaletsizlik karşısında yakın gelecekte kendisini ya da kocasını öldüren kadınlar olduğunda sorumluluğunu kim üstlenecek acaba ?

Boşanma davalarında avukat tutma zorunluluğu yoktur. Boşanma davasında avukat olmadan tüm kişiler haklarını kendisi savunabilir. Ancak boşanma davaları teknik takip ve hukuki bilgi gerektirdiği için mutlaka profesyonel avukat desteği almanız en doğrusu. Boşanma davalarının takibi yapılırken internet aracılığıyla bazı şablon dilekçeler bularak kendisini savunmaya kalkanlar hukuki kayıplar veriyorlar. Boşanma davasını kendi araştırmaları ile açan taraf ya da kendisine açılan boşanma davasına kendi araştırmaları ile cevap veren taraf yanlış hamleler yapıyor, boşanma davasında haklı olacak iken haksız konuma düşüyor.

Boşanma davalarında avukat olmadan boşanma ve mal rejimi tasfiyesi davaları açılıyor ve bazen geri dönüşü olmayan hatalar yapılıyor. Geri dönüşü olmayan hatalar ile kişi yeniden dava açma hakkını kaybediyor ve sonrasında avukat desteği almaya karar verse bile avukatın durumu düzeltmesi mümkün olmuyor.

Boşanma davalarında, kadın eşin başka erkekler ile, ya da erkeğin başka kadınlar ile izah edemediği telefon görüşmeleri yapması güven sarsıcı davranış kusurdur. Olağandışı sıklıkla yaptığınız telefon görüşmeleri var ise başınız çok ağrır. Bahsettiğiniz kişi tanık olarak duruşmaya katılır mı ?

4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 185. maddesinin 3. fıkrasında, eşlerin evlilik birliğinin devamı süresince birbirlerine sadık kalmak zorunda oldukları düzenlenmiştir. Bu hüküm uyarınca, evlilik birliğinin eşlere yüklediği en önemli yükümlülüklerden biri de sadakat yükümlülüğüdür.

Bu forum sayfasında üye adlarını bir türlü hatırlayamadığım çok değerli müthiş donanımlı bir Hakime hanım vardı, sanırım Ankaralıydı, bazen yorumlarına denk geliyorum.. bir de avukat vardı. Konunuzu görürlerse yorum yaparlar diye umuyorum.

Lütfen vakit kaybetmeden avukat arayışına girin. Hukukçu olmayan kişilerin yanlış yönlendirmesiyle hak kayıpları yaşarsınız. Avukatınız ile istişare edin. Serinkanlı olun. Bu ülkede ve dünyada tek boşanan kadın siz değilsiniz. Tüm delilleri avukatınızla paylaşın hiçbirşeyi saklamayın kendi kusurlarınız da dahil. Dava veya cevap dilekçesinde dayanılmayan vakıaların karşı tarafa kusur olarak atfedilebilmesi hukuken mümkün değil. Ön inceleme aşaması tamamlanana kadar usulüne uygun bir biçimde ileri sürülmemiş olan vakıalar mahkemece kendiliğinden incelenmiyor ve hatta hâkim bu hususlarda hatırlatmada dahi bulunmuyor. Tarafların dayanmadığı vakıaların hükme esas alınması hukuken mümkün değil.

Unutmayın her karanlık gecenin bir sabahı vardır. Her kışın bir baharı vardır. Gece en karanlık ve ebedi göründüğü zaman gün ışığı en yakındır. Allah yardımcınız olsun.

Valla şüpheli bir durum. Hoş olmamış.

Boşanma davalarında, kadın eşin başka erkekler ile, ya da erkeğin başka kadınlar ile izah edemediği telefon görüşmeleri yapması güven sarsıcı davranış kusurdur. Olağandışı sıklıkla yaptığınız telefon görüşmeleri var ise başınız çok ağrır. Bahsettiğiniz kişi tanık olarak duruşmaya katılır mı ?

4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 185. maddesinin 3. fıkrasında, eşlerin evlilik birliğinin devamı süresince birbirlerine sadık kalmak zorunda oldukları düzenlenmiştir. Bu hüküm uyarınca, evlilik birliğinin eşlere yüklediği en önemli yükümlülüklerden biri de sadakat yükümlülüğüdür.

Bu forum sayfasında üye adlarını bir türlü hatırlayamadığım çok değerli müthiş donanımlı bir Hakime hanım vardı, sanırım Ankaralıydı, bazen yorumlarına denk geliyorum.. bir de avukat vardı. Konunuzu görürlerse yorum yaparlar diye umuyorum.

Lütfen vakit kaybetmeden avukat arayışına girin. Hukukçu olmayan kişilerin yanlış yönlendirmesiyle hak kayıpları yaşarsınız. Avukatınız ile istişare edin. Serinkanlı olun. Bu ülkede ve dünyada tek boşanan kadın siz değilsiniz. Tüm delilleri avukatınızla paylaşın hiçbirşeyi saklamayın kendi kusurlarınız da dahil. Dava veya cevap dilekçesinde dayanılmayan vakıaların karşı tarafa kusur olarak atfedilebilmesi hukuken mümkün değil. Ön inceleme aşaması tamamlanana kadar usulüne uygun bir biçimde ileri sürülmemiş olan vakıalar mahkemece kendiliğinden incelenmiyor ve hatta hâkim bu hususlarda hatırlatmada dahi bulunmuyor. Tarafların dayanmadığı vakıaların hükme esas alınması hukuken mümkün değil.

Unutmayın her karanlık gecenin bir sabahı vardır. Her kışın bir baharı vardır. Gece en karanlık ve ebedi göründüğü zaman gün ışığı en yakındır. Allah yardımcınız olsun.
Çok güzel anlatmissiniz teşekkür ederim öncelikle. Ben uzun süre bı telefon görüşmeleri yapmadım. Maksimum en uzun süre yarım saattir. Ve ara ara konusmusumdur.oyle hergun bı konuşma olmamistir. Mesaj hiç yok denilecek kadar azdır. 2 3 SMS le sınırlıdır. Diğer saydığı tüm maddeleri ispatlayqcak dellillerim mevcuttur. Fakat bu sadakatsizlik yükümlülüğündeki sadece tedirgin olduğum durum budur. Sadece arada bı az bı süreyle telefon kaydından suçlu olur muyum ? Hattın hts kayıtları istendiği takdirde direk mahkemeye mi gidiykr yoksa kendisinin avukatına mi acaba ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X