çalışan hamişler yardım lütfen

senemcik

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
13 Kasım 2007
354
2
41
çalışam hamiş arkadaşlarım ben yine araştırıcam ama benim çalıştığım yer normal bir işletme yani yetkili servis ve ben burada muhasebeye bakıyorum 8 yıl olucak yılbaşında.yanlız bilmediğim birşey var biz çalışanların doğum izini ne kadar.benim bir tanıdığım var onun bi yakını hamile imiş ve akşam üstü saat 4 te paydos ediyormuş 4 ay izni var ve yine ücretliymiş izini.benim bu konular hakkında bilgim yok bilgisi olan varsa paylaşabilirmi.:CüvCüv::CüvCüv::emir_bebek::emir_bebek:

senem,
benim bildiğim SSK'lı bir çalışan doğum boyunca maaş alamıyor ama ssk'sı yatıyor
ve doğum izni bitiminde itibaren parasını ssk toplu olarak ödüyor
yani ücretini çalıştığın şirket değil ssk ödeyecek toplu olarak
son yapılan değişiklikle bu hale geldi (yeni SGK yasasında)

senem,
benim bildiğim SSK'lı bir çalışan doğum boyunca maaş alamıyor ama ssk'sı yatıyor
ve doğum izni bitiminde itibaren parasını ssk toplu olarak ödüyor
yani ücretini çalıştığın şirket değil ssk ödeyecek toplu olarak
son yapılan değişiklikle bu hale geldi (yeni SGK yasasında)

anladım canım
bende zaten soruşturuyorum.ama izini öğrendim 18 hafta ücretsiz izinmiş.
dediğin gibi ssk veriyormuş doğum parası

Canim 18 degil 16 hafta 8 hafta öncesi 8 hafta sonrasi ama sen istersen doktorda onaylarsa 3 hafta kalana kadar çalişip kalan iznini doğum sonrasina ekleyebiliyorsun ve iznin bittikten sonra 6 aya kadar ücretsiz izin alabiliyorsun çaliştiğin işyerinde günlük 1.5 saat emzirme iznin oluyor istedigin saatte kullanabiliyorsun ve bu süreyi ikiye bölebiliyorsun ücretinin ne kadarini ssk sana geri ödüyor bilğim yok

geçen ay bankacı bir arkadaşım dogum yaptı ve 6 ay ücretli izine çıkdı.ama senelik izini süt izni dogum izni bunların toplamı 6 ay ediyormuş.6 ay daha izin alıcak ama o ücretsiz olucakmış.

Doğum öncesi 8 hafta
doğum sonrası 8 hafta ücretli izindir.
İzinler bittiğinde para toplu halde ssk dan alınır.

İsteyen hamişler doğum öncesi 3 hafta kalana kadar çalışır ve 5 haftayı doğum sonrasına aktarır.

Doğum öncesi izindeyken erken doğum yapılması halinde doğum sonrası izin devreye girer ve kalan izin doğum sonrasına aktarılamaz.

Doğum sonrası 6 ay ücretsiz izin alma hakkınız var.

Süt izinleride ilk 4 ay 3 saat sonraki 6 ay 1,5 saattir. Ve toplu kullanımı iş yerinin insiyatifindedir.

X