buzdolabı düzeni sağlama

sue1

Rabbim sana emanetiz
Kayıtlı Üye
23 Ocak 2011
954
149
kızlar malum yaz tatili bayramın ardından bitiyor. ben de tatil boyunca boş durmayıp mutfak dolaplarımı yerleştirdim. şimdi size sorum buzdolaplarınızda düzeni nasıl sağlıyorsunuz? marketten, manavdan, çarşıdan aldığınız meyve ve sebzeleri dolabınızda nasıl muhafaza ediyorsunuz? uzun süre taze kalması için uyguladığınız herhangi bir şey var mı?
ben hemen kendi yöntemimi yazayım: marulları ve yeşil soğanları yıkıyorum. sebze kurutucuda kurutup altına kağıt havlu sererek vakumlu kaplara koyuyorum. sizin de farklı yöntemleriniz varsa yazar mısınz? hem fikir olur hem de israfı önlemiş oluruz.

canım ben şöyle duymuştum yeşillikleri yıkayıp saklamayın diye...çünkü bozuluyormuş çabucak....ben kendi yöntemimi söyleyim çok uzun süre yaşatabiliyorum sararmadan çürümeden... marulları gazeteye sarıp sebzelik bölümüne koyuyorum...gazete çok koruyor... maydonozları da konserve şişeleri varya bir litrelik, işte onun içine bütünce koyup kapağını sıkıca kapıyorum haftalarca yaşıyor.... sebze çekmecesi bölümüne koyduğum sebzeleri de poşetten çıkarıp koyuyorum, üzerine gazete koyuyorum...gazete sabit tutuyormuş soğukluğu...çünkü bizler dolabın kapağını açıp kapadıkça içerdeki soğukluk değşiyor ve o yüzden çürüme oluyormuş canım...

canım ben şöyle duymuştum yeşillikleri yıkayıp saklamayın diye...çünkü bozuluyormuş çabucak....ben kendi yöntemimi söyleyim çok uzun süre yaşatabiliyorum sararmadan çürümeden... marulları gazeteye sarıp sebzelik bölümüne koyuyorum...gazete çok koruyor... maydonozları da konserve şişeleri varya bir litrelik, işte onun içine bütünce koyup kapağını sıkıca kapıyorum haftalarca yaşıyor.... sebze çekmecesi bölümüne koyduğum sebzeleri de poşetten çıkarıp koyuyorum, üzerine gazete koyuyorum...gazete sabit tutuyormuş soğukluğu...çünkü bizler dolabın kapağını açıp kapadıkça içerdeki soğukluk değşiyor ve o yüzden çürüme oluyormuş canım...

aaaaa bu gazete olayından haberim yoktu benim. yıkadıktan sonra kurutursan ve hava almayan kapta muhafaza edersen bişey olmaz dediler ben de öyle yapıyorum. yine de altına kağıt havlu seriyorum

aaaaa bu gazete olayından haberim yoktu benim. yıkadıktan sonra kurutursan ve hava almayan kapta muhafaza edersen bişey olmaz dediler ben de öyle yapıyorum. yine de altına kağıt havlu seriyorum

bence aldığın şekilde sar gazeteye koy canım...elimizde yıkarken haliyle işlemden geçmiş oluyor...ıslaklık ne kadar kağıt havlu koyarsan koy az biraz kalıyor...bi dene bak farkı göreceksin...çünkü yıkarken sapından koparıyoruz....sapından ayrılan marul yapraklarının ömrü azalıyor...ama direk alındığı gibi muhafaza edersen, sapından beslenmeye devam ediyormuş..kök kısmından... satın alırken de ıslak olmayan marulları seçmek daha avantajlı...

sebzeleri ve meyveleri bölümlerine koyuyorum,yeşillikleride gazateye sarıyorum bu şelikde 1 hafta dayanıyor

Ben bütün sebzelerimi yıkayıp kurulaıp öylece dolaba yerleştiriyorum.Yeşşilikleride yıkıyorum sebze kurutu ile kurutup hava almayan saklama kabına koyuyorum 1 hafta dayanıyor.Oh tertemiz çıkarıp kullanıyorum.

Ben bütün sebzelerimi yıkayıp kurulaıp öylece dolaba yerleştiriyorum.Yeşşilikleride yıkıyorum sebze kurutu ile kurutup hava almayan saklama kabına koyuyorum 1 hafta dayanıyor.Oh tertemiz çıkarıp kullanıyorum.

sng sebzeleri öylece koyuyorum derken? şu sebzeliklere mi koyuyosun yoksa ayrı kaplar halinde mi saklıyosun??

tupperwarede saklıyorum ben ama asla yıkamıyorum çünkü o zaman nerede saklarsanız saklayın daha çabuk bozuluyor
maydanoz dereotu marul taze soğan v.s. tüm yeşilliklerimi alışveriş poşetinden çıkartıp gazeteye sarıyorum sonra tupperware saklama kaplarıma koyuyorum ihtiyacım olduğunda içinden alıp ihtiyacım kadarını yıkayıp kullanıyorum..böylelikle neredeyse 8-9 hatta bazen 10 gün bile hiç bişey olmadan sararmadan bozulmadan kullanabiliyorum.çünkü bizim evde yeşillik çok fazla tüketilir o yüzden bu konuda hassasım.
meyvelerimide buzdolabında aynı şekilde saklıyorum yiyeceğimiz zaman yıkıyorum
yemeklik sebzelerimide gazeteye sarıp yine tupperwarelarda saklıyorum ve bu durumdan çokta memnunum..asla israf olmuyor
kıymayı ise yemeklere koyacağım miktarlara bölüp buzdolabı poşetlerine koyup dondurucu dolabımda saklıyorum kullanmadan önce geceden buzdolabına koyuyor çözünmesini sağlıyorum öyle yemeğime ilave ediyorum
parça et kuşbaşı ve kemikli etleri ise hiç yıkamadan direk aliminyum folyoya sıkıca sarıp dondurucuma koyuyorum rengi ilk günkü gibi kalıyor,eşim Adanalı olduğundan et konusunda çok hassasız:)
bu da benden size bir tiyo olsun..etleri sakın buzdolabı poşetinde saklamayın aliminyum folyoya sarın sıkıca öyle dondurucuya koyun.
ddipfrize hazırlayıp koyacağınız köftelerinizide aliminyum folyoya dizerek sarın koyun,lezzetinin tazeymişcesine değişmediğine şahit olacaksınız kızlar
deiğim gibi et konusunda uzman oldum kocişim ve babacım sayesinde:)

tupperwarede saklıyorum ben ama asla yıkamıyorum çünkü o zaman nerede saklarsanız saklayın daha çabuk bozuluyor
maydanoz dereotu marul taze soğan v.s. tüm yeşilliklerimi alışveriş poşetinden çıkartıp gazeteye sarıyorum sonra tupperware saklama kaplarıma koyuyorum ihtiyacım olduğunda içinden alıp ihtiyacım kadarını yıkayıp kullanıyorum..böylelikle neredeyse 8-9 hatta bazen 10 gün bile hiç bişey olmadan sararmadan bozulmadan kullanabiliyorum.çünkü bizim evde yeşillik çok fazla tüketilir o yüzden bu konuda hassasım.
meyvelerimide buzdolabında aynı şekilde saklıyorum yiyeceğimiz zaman yıkıyorum
yemeklik sebzelerimide gazeteye sarıp yine tupperwarelarda saklıyorum ve bu durumdan çokta memnunum..asla israf olmuyor
kıymayı ise yemeklere koyacağım miktarlara bölüp buzdolabı poşetlerine koyup dondurucu dolabımda saklıyorum kullanmadan önce geceden buzdolabına koyuyor çözünmesini sağlıyorum öyle yemeğime ilave ediyorum
parça et kuşbaşı ve kemikli etleri ise hiç yıkamadan direk aliminyum folyoya sıkıca sarıp dondurucuma koyuyorum rengi ilk günkü gibi kalıyor,eşim Adanalı olduğundan et konusunda çok hassasız:)
bu da benden size bir tiyo olsun..etleri sakın buzdolabı poşetinde saklamayın aliminyum folyoya sarın sıkıca öyle dondurucuya koyun.
ddipfrize hazırlayıp koyacağınız köftelerinizide aliminyum folyoya dizerek sarın koyun,lezzetinin tazeymişcesine değişmediğine şahit olacaksınız kızlar
deiğim gibi et konusunda uzman oldum kocişim ve babacım sayesinde:)

ben de benzer yapıyorum ancak ben kıvırcık,maydanoz,dereotunu yıkayıp sebze kurutucusunda iyice kurutup altına ve üstüne havlu serip tupperwarelere koyuyorum,salatalık,havuç ve turp da kesinlikle tupperware kaplarında saklanmalı uzun süre taze kalıyorlar böylece meyveleri ve sebzeleri yıkamıyorum iki poşetin içine sıkıca sarıyorum kıymaları streç filme saıyorum kullanacağım kadar ama et ve köfteleri de strece sarıyordum bundan sonra alüminyum folyaya sarayım :KK55:

Aman ha! Gazete kağıdında bulunan madde vücuda girdiği zaman çıkmıyormuş, hem de çok zararlı... Gazeteye saracagina kağıt havluya sarsan daha iyi olur bence canım :)

sng sebzeleri öylece koyuyorum derken? şu sebzeliklere mi koyuyosun yoksa ayrı kaplar halinde mi saklıyosun??

domates salatatalık patlıcanları sebze gözüne koyuyorum.Yeşillikleri saklama kaplarında saklıyorum.Ayrıca biberlerimide saklama kaplarına koyuyorumYani 1 hafa bozulmadan duruyor.Gazete kağıdına sarmayıda sağlıklı bulmuyorum.

neyi neriye yerlestiriceniz onemli degil bence.yemekleri acikta koymayin yeter(saklama kabi kullanin mutlaka)saglik acisindan!hemde dolaptaki kotu kokuyu onlemis olursunuz...:KK3:

Gazeteye hiç sarmadım sararmamda.
Gazetede bulunan mikroplar nolcak peki?
Kağıt havlu en doğrusu bence.
Bende sebze ve meyveleri yıkamadan buzdolabına koyuyorum.

Hanımlar ben buzdolabı düzeni için özellikle yiyeceklerin raflara yerleşimi konusuna dikkat ediyorum. Hem dolabın iyi soğutması için hem de gıdaların çabuk bozulmaması için bu çok önemli.

Son düzenleyen: Moderatör:
X