Büyük Irk Köpeklerde Mide Büyümesi / Dikkat!

seaBahAR

Nosce Te İpsum
Pro Üye
13 Nisan 2007
15.555
36.071
Son zamanlarda vizyona giren Marley&Me filmini, benim gibi gaflete düşüp de izleyenler bilirler Marley' in hastalığını.. :çok üzgünüm:

Büyük ırk köpek besleyen biri olarak, filmde konu edilen "mide büyümesi" hastalığı ilgimi çekmişti. Araştırmayı düşünürken, hafta sonu, Pako'nun sayfasında konuyla ilgili bir makaleye rastladım.

Verilen bilgileri vetime danıştım, o da doğruladı.

Biz artık günde 3 öğün yiyoruz, bi'de mama kaplarını daha yükseğe koyabilmek için bir tahta sipariş ettim..

Gelelim makaleye..

Aman ya filmi izlememiştim senin uyarın sayesinde püskütüm iyi ki de izlememişim.

Mide şişkinliği sebebi demek ki yemek öğününden bile kaynaklanıyormuş ha.

Bunu araştırıp bilmen çok iyi olmuş püskütüm Allah Bulutumuza ve tüm evcillere uzun ömürler versiz :nazar:
Şeniz

Aman ya filmi izlememiştim senin uyarın sayesinde püskütüm iyi ki de izlememişim.

Mide şişkinliği sebebi demek ki yemek öğününden bile kaynaklanıyormuş ha.

Bunu araştırıp bilmen çok iyi olmuş püskütüm Allah Bulutumuza ve tüm evcillere uzun ömürler versiz :nazar:
Şeniz

Filmin "tek" iyi yanı bu oldu zaten nevkuşum.. senağlama
Önemli bi'şeyi fark etmemi sağladı..
Çünkü ne yazık ki Bulutum da mamasını yaklaşık olarak 3 saniye içinde bitirir..

Şimdi önlemlerimizi aldık.. Yürüyüş sonrası yorgunluğu geçene kadar mama da vermiyorum.. Bekletiyorum biraz..
Aramız açıldı başta.. Bi'şey yaptı ve ben onu cezalandırıyorum sanıyor.. E adam 6 senedir homini gırlağa alışmış..

Ben de onun yanında ve onu okşayarak bekletmeye başladım ki psikolojisi etkilenmesin..

Yavaş yavaş alışacak, çaresi yok..

Hepsinin ömrü uzun olsun inşallah. :nazar:

canım iyiyki söyledin vallahi böyle birşeyden haberim yoktu...benimkiler normalde bir köpek mamaları koymak için kapları doldurduğumda 7-8 dk.yiyorlar korktum şimdi

canım iyiyki söyledin vallahi böyle birşeyden haberim yoktu...benimkiler normalde bir köpek mamaları koymak için kapları doldurduğumda 7-8 dk.yiyorlar korktum şimdi

7-8 dakikada yiyorlarsa çok kısa değil gibi geldi bana.. Bulut'um mama bitirmesi 1 dakika bile sürmüyor..

Bir de mama kaplarını yukarı koy mutlaka.. Şimdi dikkat ediyorum, Bulut daha rahat su içip mama yiyor gibi geliyor bana.. başını hiç eğmiyor mama yerken ve böylelikle de nefes borusunda eğilme meydana gelmediği için hava yutma riski de azalıyor sanki..

Ancak okumaya fırsatım oldu Püsküütüm çok güzel yararlı bir konu olmuş..Merak etmiştim şu filmi ama asla dedik ya merakıda attım kenara...

Bizim böyle bir sorunumuz yok allahtan, Yırtık mamasını çok ağır yer, gider yer, gelir yer, saatlerce sürer bu yemeler, her zaman böyle ağır olmasada genelde bu tip bir beslenme alışkanlığı edindi, çok nadir olarak sevdiği şeyleri lapur lupur gönderir mideye bu kadarıda fazla risk teşkil etmez inşallah. Ama, şu mama kabını yükseğe kaldırma işini gerçekleştirelim bizde.. Teşekkürler...
a.s.

"Az ve sık beslenme" olayı evde konuşulan konulardan biri sanırım... :roflol:
Öğrenmiştir akıllı kızım benim.. :asigim:

E-ee bizimki ne de olsa erkek.. Fiziğine dikkat etmese de olur... :roflol: :roflol: :roflol:

filmi ben de izledim ve uzun zamandir bu kadar cok agladigimi hatirlamiyorum ...

kizim cok uzun boylu kaydirigubbakcemile3 oldugu icin yaklasik 6 aylik oldugu dönemden beri yani 4 senedir yüksek askiliga takili, boyuna göre rahat edecegi sekilde ayarlanmis mama ve su kabi kullaniyoruz ve cok rahatiz. onun iki büklüm mama yemesine gönlüm razi olmamis ve mide sorunu olabilecegi icin böyle yapmistik. cok dogru karar oldugunu yine görüyorum....

fakat is sebebiyle günde bir ögüne alisik. onu nasil hallederiz bilmiyorum :sm_confused: biz yemeden asla yemez. aksam biz yemegimizi yeriz bizi bekler sonra gider yer.. mamasi hazir oldugu halde... sabah koysak bile sanmiyorum ki yesin :KK43:

filmi ben de izledim ve uzun zamandir bu kadar cok agladigimi hatirlamiyorum ...

kizim cok uzun boylu kaydirigubbakcemile3 oldugu icin yaklasik 6 aylik oldugu dönemden beri yani 4 senedir yüksek askiliga takili, boyuna göre rahat edecegi sekilde ayarlanmis mama ve su kabi kullaniyoruz ve cok rahatiz. onun iki büklüm mama yemesine gönlüm razi olmamis ve mide sorunu olabilecegi icin böyle yapmistik. cok dogru karar oldugunu yine görüyorum....

fakat is sebebiyle günde bir ögüne alisik. onu nasil hallederiz bilmiyorum :sm_confused: biz yemeden asla yemez. aksam biz yemegimizi yeriz bizi bekler sonra gider yer.. mamasi hazir oldugu halde... sabah koysak bile sanmiyorum ki yesin :KK43:

Akşam porsiyonunu 1/2 oranında azaltın.. Bu durumda sabaha acıkmış olacak ve mamasını yiyecektir diye düşünüyorum.. Üstüne gidin.. Başlamak için de evde olduğunuz zamanı (hafta sonu) seçin.. Üst üste taviz vermeden aynı şekilde davranırsanız en azından günlük porsiyonu ikiye yaymış olursunuz ki yazıda zaten minimum 2 diyor..

slm kıslar benım oglusumda buyuk ırk yemek yeme suresı bayagı az kısa surede mamalarını yutuo agızında salyalar akıo ama dr sordugumuzda cenesının buyuklugunden ılerı geldıgını soledı bı sorun olur mu acaba bı fıkrı olan warmı??

slm kıslar benım oglusumda buyuk ırk yemek yeme suresı bayagı az kısa surede mamalarını yutuo agızında salyalar akıo ama dr sordugumuzda cenesının buyuklugunden ılerı geldıgını soledı bı sorun olur mu acaba bı fıkrı olan warmı??

Büyük ırk derken..?

Ama kısa sürede yiyorsa ne olur ne olmaz, yazıdaki önerileri uygulamakta fayda olduğunu düşünüyorum.. İçiniz rahat eder en azından..

X