Bunun adı nedir?

masum_kiz

Nirvana
Kayıtlı Üye
7 Ekim 2007
128
10
Merhaba Meltem Hanım,
Ben 17 yaşındayım ve kendimi bildim bileli sürekli ellerimi yiyorum.Bırakmaya o kadar çok çalıştımki ama olmadı bırakamıyorum.Ellerimi ilk yemeye başladığımda 9 yaşındaydım zamanla daha geniş bir alana yayılmaya başladı.İlk önce sadece tek parmağımın ucunu yiyordum daha sonra bu 5 parmağa çıktı.Tırnaklarımın kenarlarındaki etleri yiyorum.
Ders çalışmaya ne zaman başlasam deli gibi ellerimi yemeye başlıyorum.O esnada acısını hissetmiyorum ama sonrasında da acısına dayanamıyorum ve ellerimi yerken hep kanatıyorum.12 yaşından sonrada parmaklarımı yemeye başladım ve ellerim hep nasır tuttu.Bunun sebebini sinire ve strese bağlıyoruım.Çünkü bir ara bırakmıştım ve bıraktığım zamalarda hayatım o kadar güzeldi ki çok mutluydum.Geçen sene okullar kapanınca yaz tatilinde ders çalışmama rağmen ellerimi yemeyi bırakacağım dedim ve bıraktım.Ama okullar açılınca dayanamayıp tekrar başladım.
Kendimi kontrol edemiyorum.Bu alışkanlığımı bırakamıyorum.Ne yapmalıyım.Ellerim mahvolmuş durumda bir görseniz parmaklarım nasırlı ve yara.Kendimi desteklemeye çok çalıştım evet işe yaramadı da değil ama yetmiyor.Dedim ki kendi kendime bak ellerin ne halde yemede ellerin düzelsin eski halini alsın evet yemedim yaz boyunca ve düzelmişti.Ellerime hep bakıyordum gerçektende yememem için destekliyordum kendimi.Ama okul açılınca maalesef eski başarımı gösteremedim.Kendimi gereğinden fazla strese soktuğum için gene başladım ellerimi yemeye.
Bir çare söyleyin lütfen.senağlamaNe yapmam lazım?

Masumkız, bu ifade ettiğiniz durum dürtü kontrol bozukluğunu düşündürtüyor. Dürtü kontrol bozukluğu yapmamız gerektiğini bilmemize rağmen kendimizi bazı davranışları yapmaktan alıkoyamamızdır. Dürtü kontrol bozuklukları tedavi edilen durumlardır.
Yapmanız gereken yakınınızda bulunan bir meslektaşıma başvurmanız olacaktır.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…