Bulduğum hasta kediye nasıl yardımcı olabilirim ?

Bundan 2 yıl önce tam bu zamanlarda, sabah yüryüşünden geliyordum. Karşı apartmanın önünde 3-5 çocuk ellerinde aynı sizinki kadar ve aynı renk bir kedicik. Ordan oraya sürükleyip duruyorlar. Bir kapta süt, sözde besliyorlar işte. İçim gitti. Kucağıma aldım, eve götürsem zaten bir tane tavşanımız var, annem, babam kafamı kırar. Aldığım yere bırakıp eve çıktım. Sonra annemlerden rica ettim 1-2 saat kadar alsam, karnını doyursak falan diye. Tamam dediler. Hemen koşup eve getirdim, karnını doyurduk. Her tarafı yara içinde ve pireliydi. Aradan 2 yıl geçti. Şimdi 5 kilo civarlarında tam bir tosuncuk. 1-2 saat dedim ama kimse sokaklara bırakmaya kıyamadı. Hemen yıkadık, veterinere götürdük, pire damlası, parazit aşısı,zamanı gelince kısırlaştırdık...Şimdi evin paşası. Annem bile benden fazla seviyor. Şimdi annem ve babak burda yok, gün içinde kırk kere onu soruyorlar. Yemeğini verdin mi, kumunu temizledin mi,.....

siz gerçekten şahanesiniz... anneniz de siz de. alkisalkisalkis

canım çok teşekkürler....estağfurullah:kedi:

Şu saatte beni güldürdün ya ne diim:)Demek ishal kedicikimiz kıyamam ya aman köpüşü daha çok sev mazallah nolur nolmaz.Bu arada Tarçın nası cnm?

:)))) evet ishaldi ya ...patates haşladık püre gibi yapıp yedirmeye çalıştık yedi az biraz zorla...biraz durdu ishali galiba öyle vıcık yapmıyo artıksempatiksalakcinni
ama annesini arıyo yavrucak(arada miyavv miyavv diye bi bağırması var..

tarçında iyi ablası...epey toparladı kendini balkonda köşesine gidiyo arada (ayakkabılıknaniknanik ) sonra yine evine geçiyo (kutuya :))

ama kafa sallamaya devam...rockçı tarçındelikafadulden (espri yapıyorum ama çokta üzülüyorum o haline aslında

ahh canım ne iyi yapmışsın...aslında evet çişini yaptırma olayını bizde duydukta nası yaptırıyosun canım?anneleri yaptırırmış yavrulara...

fazla bi bilgim yok benimde aslına bakarsan...öyle süt vericeksin yavruya başka bişi verilmez bildiğim kadarıyla....temizleyip battaniyeyye bile sarmışsın daha ne olsun..ohhh...

Allah razı olsun senden de....:1hug:

ayyy baştan okurken hiç aklıma gelmedi son kısmı...süpersiniz yaa...maşşallahhh tosuncuk olmuş ne güzelll...iyiki bırakmamışsınız ölürdü kesin....

bizimde köpeğimiz var işte,babam baştan istememişti hiç,bakamyız edemeyiz diye ama şimdi en az bizim kadar seviyor...gezdiriyor,yemeğini veriyo bazen....

bu arada kızlar hani bahsetmiştim ya aşağda bahçenin oralarda başka kediler,yavrular falanda var diye...bugün bi tanesini alt kattaki kız ezmiş arabasıylamafoldumben

minicik yavruydu...onunda annesi yoktu ,küçük bi kız bulmuş getirmiş buraya...başka bi kedi onuda almıştı yavrularının yanına,onlarla oynuyodu falan...sanırım arabanın altında uyuyomuş birden hareket edinceee offff....hep bize denk geliyoomafoldumben

:sinifsinif:

Cnm çişini yaptırma olayı şöyle: sütünü içirdikten sonra sırt üstü yatırıyorum. bir pamukla veya bezle çişini yaptığı yere karnından kuyruğuna doğru siler gibi yapıyorum. Sürekli silme hareketine devam ediyorum. Kedi o arada yavaş yavaş yapıyor çişini. Bakıtım bitti o zaman bırakıyorum hemen uyuma moduna geçiyor zaten.

Bugün biraz daha kendine geldi kedicik dün hece her 2 saatte bir falan kalktım besledim onu. Umarım büyütebilirimm

anladım canım sağol...evet duydum öyle bişeyler bende...anneleride yalayarak yaptırıyomuş öyle o kısmı...sen böyle iyi bakarsan büyür kedicik...

bizde bugün o yavrunun annesini bulduk götürdük önüne koyduk yaladı falan,yavruda hemen emmeye çalıştı tanıdı annesini...ama nedense annesi emzirmedii:çok üzgünüm: emmek isteyince itip durdu....bizde tekrar balkona aldık iyi mi yaptık kötü mü bilmiyorum

Ne iyi etmişin cnm çok sevindim bi de küçük Tarçınımız oldu:)Bende yıllar önce bir yavru kedicik bulmuştum iki günlüktü annesi ve diğer kardeşleri ölmüştü eve götürdüm üç gün besleyebildim gözleri bile açılmamıştı daha pamukla süt veriyodum 3.gün öldüğünü gördüm karnı çok şiştiSüt miktarına dikkat ediyodum ama çiş olayını bilmiyodum arkadaşlar çişini yapamamıştır anneleri yalayıp yaptıryor ondan ölmüştür dediler o kdr üzüldüm ki o günde veterinere götürcektim çok ağladım o günlerde ben öldürdüm diye vicdan azabı çekmiştim sen ne kdr güzel bakıyosun yaşar bence kedicik kendini kurtarır..

Süper ya bende sonunu böle tahmin etmiyordum:)benimde başıma geldi bu tarz bi olay.Çok yağmurlı bir günde minicik bi yavru şemsiyemin altına geldi çizmelerimin yanına yattı tabi hemen aldım bunu koynuma götürdüm eve:)Annemde fazla sevmez hayvanları ki ben sürekli dışardan kedi,köpek,kamlumbağa falan getiriyorum diye çıldırıyor neyse yine bi sürü kızdı ve almadı eve bende kucağımdan bırakmadım pisimi ve apartmanda oturdum o girmezse bende girmem diye babam yoktu evde o olsaydı alırdı hemen.Neyse annemde sende girme o zmn kalın orda ikinizde ve gaddarca kapıyı kapattı:)Annemde o sıralar ben hastalık kaparım bulduğum hayvanla oynayıp eve getiriyorum diye korkuyor ve beni vazgeçirmeye çalışıyor sertlikle hayatta vazgeçmeyeceğim bir konu hayvanlara olan tutkum:)Sonra bizimki dayanamadı ve aldı içeriye şartlı olarak.Ben bi güzel kuruttum pisimi karnını doyurdum babam geldi çok sevdi minicik bişey derken kedimiz yıllarca bizimle kaldı kıyamadık annem bile alışmıştı ama yine de sevmezdi gaddarella:)

Rockçı Tarçın demek:)Cnm kafa sallaması konusunda veteriner ne demişti ya geçer falan demiş miydi?Hala sevdirmiyor mu kendini?Korkusunu brz olsun attı mı?

Çok üzüldüm yavruya ya brz dikkat etseler bi arabanın altına baksalar çok şey kaybederler sanki yazık ya off evet hepte bize denk gelir böle üzücü olaylar..

Cnm annesinin yanına koy bence alışır zamanla annesi ama brz takip et hani annesi yalamasaydı koyma dicektim ama yalayınca demek ki tanımış yavruyu diğer arkadaşlarında fikrini alalımda aman doğru bi karar verelim bi de beslemez falanda ölür zavallım

canım tarçın aynı hala..sevdirmiyor hiç...korku devam yani...

o yavruya nası üzüldük bizde anlatamam...uyuyodu arabanın altında herhalde uyurken canından oldu hayvancağız:çok üzgünüm:

ya aslına bakarsan annesinden ayırmak bizide üzüyor ama emzirmedi hayvanı yaa...emmek istiyo yavrucuk ,o itiyo onu...nası bişey bu anlamadık:uhm:

daha demin bile balkonda miyavlıyo bu,aşağdada annesi galiba miyavlayıp duruyodu...ama bu saattede aşağa indirmeye cesaret edemedik açıkçası,çünkü bırakıp gidiyo ilgilenmiyo.....ölürse diye korkuyoruzboshayallersmile

zeytini annesine bırakmıştık....bıraktığımız gün öldü:çok üzgünüm:

mafoldumben çok üzüldüm yaaa.

Bizimki de kakasını yapmıyor ya da yapamıyor neredeyse 5-6 gün olsu. KArnına falan masaj yapıyoruz ama fayda etmedi ne yapmak lazım acaba?

ufak kediler kendi kendilerine yapamazlar.normalde anneleri yaptrır.
bir pamuğu ılık suyla ıslatıp poposuna hafif masaj yapın.hatta küçük tuvaletini de yapamazlar.ıslak pamukla yaptırırsın.eğer yapamazsa çok kötü olur.
mama olarak ne yediriyorsun?

Kahveci biliyorum netten okumuştum ilk bulduğumuz gün ya da ertesi gün mü ne bir kere yaptırdık kakasını. serçe parmağım uzunluğunda yaptı hem de bize baya uzun geldi. Ama sonra yapmadı hiç. Çişini her uyandığında, ve her süt içişinden sonra yaptırıyorum.Az yağlı süt veriyorum, içine bazen 1-2 damla da zeytinyağı damlatıyorum.

tarçınımız dün balkondan aşağı düştüümafoldumbenmafoldumbenmafoldumben

2,5 aydır öyle güzel baktıkki...yedirdik içirdik arada sevmeye çalıştık ama sevdirmedi hiç....epeyce toplamıştı kendini,büyümüştü....kafa dengesi tam düzelmemişti ama hareketlenmişti baya....balkonda ileri geri gidiyordu geziyordu...

pencerelerin alt kısmında çiçeklikler var onların içine giriyordu 2 gündür,balkonun mermerine falan çıkıyordu...aşağı düşecek ne yapsakki diyorduk...evdede köpişimiz var,evede alamadık...çözüm bulmaya çalışırken olan oldu((((((((((

dün sabah annem balkonda göremeyince aşağa bakmış yerde yatıyormuş zavallımm....su birikintisinin içine düşmüş,üstü başı yüzü gözü çamur olmuşmafoldumben

üst tarafı sertleşmiş ama belden aşağsı yumuşakmış,yeni ölmüştü herhalde...belkide hemen ölmedi,can çekiştimafoldumben

bu kadarcıkmış ömrü tarçının...çok üzüldük,annem kahroldu,keşke alsaydık içeri diye.....olacağın önüne geçilmiyor işte.....

:çok üzgünüm::çok üzgünüm::çok üzgünüm:

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…