Bugün Hıdırellez..

D'arbanwille

geliyorlar bazen
Kayıtlı Üye
11 Haziran 2007
3.006
29
43
Tarihin başlangıcından bu yana her milletin gönlüne taht kuran bazı gelenek görenek örf ve âdetleri, bayramları, töreleri vardır.. İşte bunlardan bir taneside Anadolu halkımızın severek kutladığı şenlikler düzenlediği hatta manevi değeri olan HIDIRELLEZ dir. Hıdır-ellez’in bir anlamıda artık kış mevsimin geride kaldığı ve o burcu burcu çiçeklerin doyumsuz kokularını etrafa yaymaya başladığı güzel bir baharın müjdeleyicisidir..

Hıdırellez'in dini anlamı ise; Hızır a.s ile İlyas Peygamberin bir araya geldikleri 6 mayıs gününün hatırlanması ve o iki büyük zatı muhteremlerin hak ve hürmetine iyi temennilerde bulunmak ve onları hayır dua ile anmaktır.. Yine 5 mayısı 6 mayısa bağlayan bu gece çok mübarek bir gece kabul edilip her çeşit dilekler yüce Mevla'ya arz edilir kuranlar okunur dualar edilir. Hatta bazı çevrelerde 5 mayıs günü şenlikler ve kutlamalar başlamaktadır.. :Saruboceq: :Saruboceq: :Saruboceq:

allah gönlümüze göre verir inşallah :Saruboceq:

İşşallah funiş evella beyle bir link açıp bu günü hatırlattığın için seni tebrik ediyorum. Allah senin gönlündeki muradını da versin İnşallah tez zamanda. Zaten hem Hıdırellez hem de benden aldığın şelerle de evlenemezsen ben kocateryanım de çık işin içinden:nazar:

İşşallah funiş evella beyle bir link açıp bu günü hatırlattığın için seni tebrik ediyorum. Allah senin gönlündeki muradını da versin İnşallah tez zamanda. Zaten hem Hıdırellez hem de benden aldığın şelerle de evlenemezsen ben kocateryanım de çık işin içinden:nazar:

kk benim kısmetimi kapatıyo krdim gülüm mirmirmirmir
burda takılmaktan ortamlara akamıyorum :nazar:
akamadıım içn kismeynen tanışamıyorum :nazar:
böle el el üstünde , iki el göbek üstünde mal gibi montr karşısında takılınca kuruyosun tabe doğal olarak -tatlicadiarzu-

böle el el üstünde , iki el göbek üstünde mal gibi montr karşısında takılınca kuruyosun tabe doğal olarak -tatlicadiarzu-

O kadar ımıtsız olma fında. KK her zaman kısmet kapatmıyo. Misal gurbiyi kimse almazdı kk sayesinde koca buldusüprizzzzz
Gurbiye sataştım ya ben iflah olmam bu hafta:tomato:

heee hemen herşeyi kk ya yükle:1closedeyes:
kısım senin kısmetin bağlanmış haberin yok:nazar:

bu arada konuda çok güzel olmuşkaydirigubbakcemile5
eskiden hıdrellez geldiğinde nasıl heyecanlanırdık:çok üzgünüm:
şimdi herşey değerini yitirmeye başladı neden böle oyuyo yaa
neden değerlerimize sahip çıkma konusunda bu kadar yeteneksiz bi milletizbenneyaptımki

sen 11 lere kadar gezersin eve de kapanırsın yine de koca bulamassın yıwrum
heç ımıtlenme koycaksan dileni gül aacına benim için koy gitsin :nazar:

kızçemm iiki hatırlattın yaaa..
öyle bi kpılmışım ki sınawlara unutmuşum ben bunu
oysa eskiden ne dilekler dilerdim.. ev araba.. hiç biiri olmadı ama belki olurr :)) vazgecmemek lazımm
ve senin içinde bi koca dilicem kuzucummm :)) :1hug:

inşallah dileklerimiz kabul olsun bu gece o zaman :Saruboceq: :Saruboceq:
ama nası dilek dileniyo hıdırellezde biri bana da anlatabilir miii acebe :eek:

pasaklı ,funnyda sizler için baktım canlar.ama ne kadder doğru valla bilmiyrm.
hadi allah kabul etsin herkezin dileğini,duasını.:Saruboceq: :Saruboceq:
amiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinnnnnnnnnnn :1hug:
funda cım konu için teşekkürler canım. a.s.

■Ev sahibi olmak isteyenler, gül dibine hamurdan ya da çöpten ev maketi yaparlar.
■Hıdrellez sabahı evlerin gün doğmadan, evlerin kapı, pencereleri "Hızır bereketi"nin girmesi için açık bırakılır.
■Odunlardan yakılan ateş üzerinden herkes üç defa dilek dileyerek atlar.
■Evlenmek isteyen kızlar, Hıdrellez günü, kimliklerini belli etmeden, kıbleye bakan dokuz komşu kapısını çalarlarsa, o yıl kısmetleri açılır.
■Hıdrellez sabahı, gün doğmadan bir kağıda yazılan dilek akarsuya atılırsa, o yıl gerçekleşir.
■Boyu kısa olan çocuk veya gencin başına bir oklava ile vurulursa, o yıl içinde boyu uzar.
■Nişanlı çiftler, Hıdrellez günü ağaçlı, sulak yerlerde dolaşırlarsa, kısmetleri bol olur.
■40 çiçekten alınan yeşil yapraklar, bir kaptaki suya atılır. Yüzünde sivilce olanlar, bu su ile yıkanırlarsa, sivilcelerden kurtulurlar.

tüm dilekleriniz gerçekleşir inş bu gece komşularla ateş yakıp atlayacaz sonrada dileklerimizi gül ağacına asıp sabah namazında kalkıp gidip alıcaz

funda cım konu için teşekkürler canım. a.s.

■Ev sahibi olmak isteyenler, gül dibine hamurdan ya da çöpten ev maketi yaparlar.
■Hıdrellez sabahı evlerin gün doğmadan, evlerin kapı, pencereleri "Hızır bereketi"nin girmesi için açık bırakılır.
■Odunlardan yakılan ateş üzerinden herkes üç defa dilek dileyerek atlar.
■Evlenmek isteyen kızlar, Hıdrellez günü, kimliklerini belli etmeden, kıbleye bakan dokuz komşu kapısını çalarlarsa, o yıl kısmetleri açılır.
■Hıdrellez sabahı, gün doğmadan bir kağıda yazılan dilek akarsuya atılırsa, o yıl gerçekleşir.
■Boyu kısa olan çocuk veya gencin başına bir oklava ile vurulursa, o yıl içinde boyu uzar.
■Nişanlı çiftler, Hıdrellez günü ağaçlı, sulak yerlerde dolaşırlarsa, kısmetleri bol olur.
■40 çiçekten alınan yeşil yapraklar, bir kaptaki suya atılır. Yüzünde sivilce olanlar, bu su ile yıkanırlarsa, sivilcelerden kurtulurlar.

ayyy bi tane de ben eklemesem çatlarımmmmm
yeni ergenliğe girmiş olan kız çocuklarının göğüslerine tas kapanırsa tasın boyutuna göre göğüsleri büyürrr:roflol::roflol::roflol::roflol::roflol:
haa unutmadan birde 41 yerden toplanmış karınca yuvasının toprağı bereket için evde bir yere konulur bu denenmiş bir yöntemdir :)

mevlam hepimizin hayırlı dualarını kabul etsin inşallah....... :Saruboceq: :Saruboceq:

gül ağacı olanlar benim için de dilek dileyebilir mi senağlama
bizim gül ağacımız yok, etrafta da bulamam ki gece gece senağlama

funda cım konu için teşekkürler canım. a.

bu hepsinden iyiymiş ablam bu kadar kapı çalınca
kesin bi şekilde kısmetiniz açılır:jeyyar: hemen yap fundişim:jeyyar:

X