bu ay aşılama olacak bi bakarmısınız

cerensesil

canım kızım melisim
Kayıtlı Üye
17 Ekim 2008
1.121
3
41
hocam eşimin sperm analizi aşağıdaki gibidir?sizce nasıl bir tedavi uygyn olur?bu ay aşılama yapılacak
miktar : 8,4 ml
ph : 7,4
likefikasyon süresi (37 c) :15 dakika
viskosite : normal
görünüm :gri-opak
1.saatte hareketli sperm yüzdesi hareketin değerlendirilmesi (1.saat) :%70
(a) hızlı ileri hareketli :%50
(b) yavaş ileri hareketli :%20
(c) yerinde hareketli :%0
(d) hareketsiz :%30
sperm yoğunluğu :6.000.000/ml
yuvarlak hücre :3.600.000/ml
lökosit :2.900.000/ml
sperm morfolojisi (kruger kriterlerine göre)
1-normal morfolojili sperm yüzdesi :%9
2-bas anomalisi :%88
a-akrozomal defektler :%6
b-strukturel defektler (amorf,megalo,kucuk,uzun,birden fazla ve vakuolar basli) : %82
3-boyun ve araparca(mıdpıece) anomalisi :%9
4-kuyruk anomalisi :%18
(kuyruksuz,kuyruk açı,birden fazla kuyruk,düzensiz kuyruk anomalisi)
5-stoplazmık cıkıntı :%0
6-normal bası olup boyun,araparca ve kuyruk anomalisi :%3

normal sperm yüzdesine göre değerlendirme
> % 14 : fertil
%5-14 : subfertil/fertil
%1-4 : subfertil

Merhaba Cerensesil,
Sperm örneği, sayısı biraz düşük olmakla beraber aşılama için uygun görünüyor, ancak aşılamanın başarılı olması, hazırlama sonrası sperm değerleriyle direk bağlantılıdır.

Genel kanı olarak hazırlama sonrasında en az bir milyon adet ileri hareketli sperm elde edilmesi istenir. Bunu hesaplamak için aşılama yapılan sperm analizinin hazırlama (yıkama) sonrası değerlerinin incelenmesi gerekir, hazırlama sonrası sperm yoğunluğunun ileri hareketli sperm yüzdesi ve hazırlama sonrası örnek hacmi ile çarpımı ileri hızlı sperm sayısını verecektir.

Bunun yanında lökosit sayınız biraz yüksek, bunu hekiminize danışınız, enfeksiyonla ilgili olabilir.

Yaşınız genç ve evlilik süreniz çok uzun değilse aşılamadan fayda görebilirsiniz. Ancak aşılama tedavisinin 3 ‘ten fazla yapılması halinde hala sonuç alınamaması halinde ileri yöntemlerin önerildiğini belirtmek isterim.

Sağlıklı günler dilerim.

bilgi verdiğiniz için çok teşekür ederim hocam lökosit için doktor antibiyotik verdi birde sperm artırıcı ilaç.

ceren selam....aşılamadan hayırlı haberlerini almak dileğiyle.....cnm sperm artırmak için hangi ilacı kullanıyorsun.....

merhaba.. ikinci bebeğimizi istiyoruz. on yaşında kızım var.. on senelik aradan sonra dokuz aydır korunmuyoruz fakat olmadı. benim ve eşimin bütün testlerimiz normal fakat hala bi şey yok. biz de bu ay aşılama yaptıracağız. bu konudaki tecrübelerinizi paylaşır mısınız benimle..

canımvalla benimde ilk denemem olacak pek bi bilgim yok ama yapılınca yaşadıklarımı paylaşırım
merhaba.. ikinci bebeğimizi istiyoruz. on yaşında kızım var.. on senelik aradan sonra dokuz aydır korunmuyoruz fakat olmadı. benim ve eşimin bütün testlerimiz normal fakat hala bi şey yok. biz de bu ay aşılama yaptıracağız. bu konudaki tecrübelerinizi paylaşır mısınız benimle..

hocam bende aşılama yaptırmak istiyorum ben 4senelik evliyim ve benim önceden 2 düşügüm oldu ve birtanede kürtajım oldu kürtaj olma sebebimde kalp atışlarını alamadık ve doktorum benden ve eşimden genetik tahliller istedi yaptırdık onlarıda ve bende kanpıhtılaşması cıktı eşimede iki sene önce sperm tahlili yaptırdık normal cıktı ve bende kürtaj olalı birsene oldu kürtajdan sonrada prolaktinim yükseldi ve doktorumda benden emar cektirmemi istedi onuda cektirdim oda noramal cıktı prolaktinimde normale indi heray düzenli olarak baktırıyorum prolaktinim normale düşeli üç ay oluyobende aşılamak yaptırmak istiyorum neden kürtajdan sonra hamile kalamadım ve banada aşılama yapıla bilirmi

hocam bende aşılama yaptırmak istiyorum ben 4senelik evliyim ve benim önceden 2 düşügüm oldu ve birtanede kürtajım oldu kürtaj olma sebebimde kalp atışlarını alamadık ve doktorum benden ve eşimden genetik tahliller istedi yaptırdık onlarıda ve bende kanpıhtılaşması cıktı eşimede iki sene önce sperm tahlili yaptırdık normal cıktı ve bende kürtaj olalı birsene oldu kürtajdan sonrada prolaktinim yükseldi ve doktorumda benden emar cektirmemi istedi onuda cektirdim oda noramal cıktı prolaktinimde normale indi heray düzenli olarak baktırıyorum prolaktinim normale düşeli üç ay oluyobende aşılamak yaptırmak istiyorum neden kürtajdan sonra hamile kalamadım ve banada aşılama yapıla bilirmi

Merhaba Leylim,

Sizin tablonuzda aşılama tedavisi uygulanabilir. Gebelik oluşursa kan sulandırıcı iğne kullanmalısınız.

Sağlıklı günler dilerim.

hocam merhabalar bnmde bir sorum olacak size..aşılama yaptırıcam ve cylo prognova kullanıyorum...fsh bu ay 15 ti.cylo yu 2 aydır kullanıyorum...7 ay önce fsh 22 di..şubatta aşılama yaptırmak istiyorum..aşılama yaptırmak için fsh kaç olmalı ve şubata kadar istenilen sınıra gelirmi...bir de hocam cylo ya adetin 5, günü başaldım 2, kutuyada adetin 5, günü başaldım yani yaklaşık ilk kutu bittikten 11-12 gün sonra başlamış oldum...kutu bittikten sonra kaç gün ara verip başlamam lazım öteki kutuya.....şimdiden teşekkür ederim..saygılar.....

Merhaba Leylim,

Sizin tablonuzda aşılama tedavisi uygulanabilir. Gebelik oluşursa kan sulandırıcı iğne kullanmalısınız.

Sağlıklı günler dilerim.

öncelikle soruma cevap verdiginiz için teşekkürler evet gebelik oluşursa kan sulsndırıcı igneye başlıcam tekrardan teşekkürler

Merhaba Leylim,

Tablonuza göre gebe kalma olasılığınız yüksek görülmektedir ancak sizin durumunuzda pıhtılaşma tedavisine başlamak yararlı olacaktır. Aşılama tedavisi uygulanabilir.

Sağlıklı günler dilerim.

hocam merhabalar bnmde bir sorum olacak size..aşılama yaptırıcam ve cylo prognova kullanıyorum...fsh bu ay 15 ti.cylo yu 2 aydır kullanıyorum...7 ay önce fsh 22 di..şubatta aşılama yaptırmak istiyorum..aşılama yaptırmak için fsh kaç olmalı ve şubata kadar istenilen sınıra gelirmi...bir de hocam cylo ya adetin 5, günü başaldım 2, kutuyada adetin 5, günü başaldım yani yaklaşık ilk kutu bittikten 11-12 gün sonra başlamış oldum...kutu bittikten sonra kaç gün ara verip başlamam lazım öteki kutuya.....şimdiden teşekkür ederim..saygılar.....

Merhaba Filo,

Bahsettiğiniz fsh değerleri eğer bu kadar yüksekse aşılama uygulaması ile vakit kaybetmemenizi, zaman kaybetmeden sizin için uygun olan tedaviye (mikroenjeksiyon) başlamanızı öneririm.

Sağlıklı günler dilerim.

doktor bey bu tahlıllerı adetımın 3.günü yaptırdım 23yaşindayım 1,5yıldır gebe kalamıyorum
hfsh 7.92mlml
hlh 7.85mluml
frt4 0.89ngdl
ft3 3.22pgml
prl 57.76
prog 1.19ng
tsh 1.79
bu tahlıle gere dostınex ilacı kullanıyorum
şubatta aşilama yaptırabılırmıyım

merhaba bende asılam yaptırmak ıstıyorum bır kez yaptırdım tutmadı bırkezde tüp bebek yaptırdım oda tutmadı şimdi tekrar asılama yaptırmak ıstıyorum şimdi devlet kolaylık saglamıs dıyolar ama fazla bılgım yok bılgısı olan bana yardımcı olabılır özelde yaptırsam yınede rapor gerekıyo mu asılama yaptıranlarda yuzde kac sans verıyorlar bırde bunu ogrenmek ıstıyorum tsk ederım şimdiden yardımlarınız için

X