Botoks Sizi Korkutmasın

OpDrGuncelOzturk

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
8 Aralık 2014
204
76
45
Ruhundaki gençliği yüzüne yansıtmak isteyen kadınların en sık tercih ettiği yöntemlerden biridir botoks. Kolay uygulanabilmesi, cerrahiye ihtiyaç bırakmaması ve neredeyse yan etkisiz olması sebebiyle sevilen uygulamalar arasına girmeyi başarmıştır.

Ama elbette her konuda bir efsanenin döndüğü zihinlerimizde kulaktan dolma ve muhtemelen mahalle baskısını ortaya çıkaran bilgilerden bazıları gerçeği uzaktan yakından teşkil etmemekle birlikte gerçekmiş gibi inanılmaktadırlar.

Peki, botoks hakkında artık gerçeğinin öğrenilmesi gereken doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

Yanlış 1: Botoksta kullanılan madde, yılan zehridir.
Doğrusu;

Botoksla ilgili en çok düşünülen konu, enjekte edilen malzemenin ne olduğudur. İnsanlar araştırmak yerine bu sihirli görünen madde hakkında tahminde bulunmayı tercih etmişlerdir çoğu zaman. Değdiği yerde hemen değişiklik yaratan yılan zehri mi kullanıldıbotoks hakkında spekülasyon yaratırken, yoksa toplumumuzda birçok kişinin kullanmayı reddettiği domuz yağı mı? Bu iki maddenin de adı botoksa karıştı ama ikisinin de botoksla bir ilgisi yok.

Botoks yapılırken yüzünüze enjekte edilen malzeme ne zehir, ne de bir hayvanın yağı. Clostridium botulinum isimli bir bakterinin salgıladığı bir malzemedir botoks enjektelerinde kullanılan. Kişinin vücudunda minimum oranda yan etkiye neden olma ihtimali bulunan bu malzeme, kırışıklıklarınıza 4-6 ay arasında deva olmaktadır.
Yanlış 2: Botoks şaşkın bir ifadeye neden olur.
  1. Doğrusu;

Bu korkumuzun sebebi geçmişte yapılan yanlış uygulamalar. Emin olun bugün kalabalık bir caddede yürürken 10 kadından en az birinde görebileceğiniz kadar yaygınlaştı botoks uygulaması. Peki onları fark etmek mümkün oluyor mu şaşkın suratlarıyla?

Sanıyorum ki hayır.

Geçmişte botoks için cilde enjekte yapılırken doğru anatomik noktaları belirleyememek, oranı ayarlayamamak gibi acemice hatalar bu şaşkın ve ifadesiz görüntüye neden olabiliyordu. Oysa ki artık doktorlar çok daha tecrübeli, hastaneler çok daha donanımlı. Ama bu küçük ihtimal bile size botoks gibi küçük bir işlemde bile doktor seçiminizin önemini gösteriyor.

Yanlış 3: Botoksun etkisi geçtikten sonra cilt daha kötü görünür.
Doğrusu;

Botoks işleminden sonra kırışıklıklar bir süreliğine dolar ve kişi daha dinç, daha genç bir görünüme kavuşur. Ama gelin görün ki botoksun etkisi kalıcı değildir. Bu da maksimum 6 ay sonra botoks işleminin etkisinden kurtulmaya ve kişinin eski haline dönmesine neden olur.

Yıllar boyunca genç gördüğünüz yüzü, yine yıllar geçtikçe daha yaşlanmış, daha kırışık şekilde görmeye alışmak kolaydır. Ama gelin görün ki 6 ay boyunca gençliğine alıştığınız bir yüzün birkaç gün içerisinde eski haline dönüşünü izlemek pek de kolay değildir. Kişi yeni görünümünü yadırgar, alışamaz. İşte tam da bu anda, botokstan önce daha iyi göründüğünü düşünür. Halbuki botoksta kesinlikle böyle bir etki bulunmaz.

Yanlış 4: Kırışıklar olmadan botoks yaptırılmaz.
Doğrusu;

Botoksun diğer yüz gençleştirme operasyonlarına nazaran en iyi yönlerinden biri de kırışıklar yüze tam olarak oturmadan işlem yapılabilmesidir. Yani otuzlu yaşlarınızda yavaş yavaş size el sallayan ince kırışıklıklarınız için botoks işlemi yapılabilir, daha derin kırışıklıkları beklemenize gerek yoktur.

Üstelik, kırışıkların tam olarak yerleşmesini beklememek daha iyidir. Çünkü yüze tamamen yerleşmiş ve derinleşmiş bir kırışıklığa belki botoks işlemeyecek ve başka cerrahi işlemlere ihtiyaç duyulacaktır.

Yanlış 5: Botoks sağlıksız ve yan etkisi çok olan bir uygulamadır.
Doğrusu;

Botoksta kullanılan malzeme vücutla tamamen uyumlu olması için tasarlanmıştır. Bu madde vücuda enjekte edildiğinde vücut bu maddeyi çoğunlukla yadırgamaz ve yüz sağlıklı bir şekilde gençleşir.

Ama her operasyonda olduğu gibi bunda da küçük yan etki ihtimalleri bulunmaktadır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Botoxla ilgili çok fazla yanlış bilgiye sahip insanlar,tv de kötü bir ameliyat yada çok dolgu yapılmış kişiler bile hep fazla botox yapılmış diye lanse ediliyor magazin programlarında.

İYİ GÜNLER MERHABA....
BOOTKS YAPILDIĞINDA YÜZDE ANORMAL DERECEDE BİR GERGİNLİK OLUŞUP, BAKIŞLARDA DONUKLU OLUŞUR MU ?!!!!

Ben yaptırdım yapan dokot cok onemli bende herhangı bır sorun cıkmadı doktorumçok bi şekilde enjekde ettı dogru yerlere tbii,ama bazılatı abartıyooo yakışmayak sekilde istiyor oda onları tercihi ben cok memnunum düenli yaptıyorum hemde iyi bifiyata hemde xok kaliteliurunler kullanıyor doktorum

Ben yaptırdım yapan dokot cok onemli bende herhangı bır sorun cıkmadı doktorumçok bi şekilde enjekde ettı dogru yerlere tbii,ama bazılatı abartıyooo yakışmayak sekilde istiyor yaptıyorum hemde iyi bifiyata hemde xok kaliteliurunler kullanıyor doktorum

Ne kadar mesela?

bende bilmek istiyorum ne kadar oldugunu
yaptirmak istiyorum ama bir yandanda sekilsiz bir yuz olur diye tirsiyorum acikcasi

merhabalar, 29 yaşındayım, 2 kaşımın arasında oluşan dikine çizgiden son derece rahatsız oluyorum, ve bunun için biraz araştırmam sonucu botoks yerine dolgu yaptırmamın daha uygun olduğunu anladım, dolgu ve botoks arasındaki fark nedir ? botoksta o bölgedeki kası hareket ettiren sinir uçlarının gelişimini yok ediyor dolgu da da bu söz konusu mu ? Teşekkürler.

Botoks yapılırken yüzünüze enjekte edilen malzeme ne zehir, ne de bir hayvanın yağı. Clostridium botulinum isimli bir bakterinin salgıladığı bir malzemedir botoks enjektelerinde kullanılan. Kişinin vücudunda minimum oranda yan etkiye neden olma ihtimali bulunan bu malzeme, kırışıklıklarınıza 4-6 ay arasında deva olmaktadır.
Botoksta kullanılan malzeme vücutla tamamen uyumlu olması için tasarlanmıştır. Bu madde vücuda enjekte edildiğinde vücut bu maddeyi çoğunlukla yadırgamaz ve yüz sağlıklı bir şekilde gençleşir.
yanlışım varsa düzeltin lütfen. Clostridium botulinum un üretiiği toksinler botoks uygulamasında kullanılıyor değil mi? bu toksinler kas felcine sebep oluyor. botoksda da zaten amaç kası felç edip kırışıklıkların görünmesini engellemek değil mi? dolayısıyla insanlardaki ifadesizlik bu kasları felç olduğu için mimik yapamamalarından kaynaklanıyor. Clostridium botulinum toksini bilinen en güçlü toksinlerden biriyken siz nasıl "vücuda tamamen uyumlu" olduğunu "cildi sağlıklı gençleştirdiğini" söyleyebiliyorsunuz? Clostridium botulinum un A, B, E ve F tipleri insanlarda botulizme sebep oluyor. insanlar botoks yaptırmamalı demiyorum ama kullanılan toksini bu kadar zararsız hatta faydalı göstermek ne kadar doğru takdiri vicdanınıza bırakıyorum.

edit: ben tıpçı değilim bilgilerimde eksiklikler, yanlışlıklar varsa özür dileyerek doğru bilgilendirilmeyi bekliyorum.

yanlışım varsa düzeltin lütfen. Clostridium botulinum un üretiiği toksinler botoks uygulamasında kullanılıyor değil mi? bu toksinler kas felcine sebep oluyor. botoksda da zaten amaç kası felç edip kırışıklıkların görünmesini engellemek değil mi? dolayısıyla insanlardaki ifadesizlik bu kasları felç olduğu için mimik yapamamalarından kaynaklanıyor. Clostridium botulinum toksini bilinen en güçlü toksinlerden biriyken siz nasıl "vücuda tamamen uyumlu" olduğunu "cildi sağlıklı gençleştirdiğini" söyleyebiliyorsunuz? Clostridium botulinum un A, B, E ve F tipleri insanlarda botulizme sebep oluyor. insanlar botoks yaptırmamalı demiyorum ama kullanılan toksini bu kadar zararsız hatta faydalı göstermek ne kadar doğru takdiri vicdanınıza bırakıyorum.

edit: ben tıpçı değilim bilgilerimde eksiklikler, yanlışlıklar varsa özür dileyerek doğru bilgilendirilmeyi bekliyorum.

Merhabalar, botoks aşısı yan etkisi minimuma indirilmiş ve tüm dünyada kullanılan estetik operasyonlarından birisidir. Yine tüm dünyaca kabul edilmiş bir de faydası var: Yaşlanmayı durdurmak.

Plastik cerrahi bir bilim dalıdır. Ana bilim dallarından birisi hatta. Ve biz doktorlar sağlığınızı korumak için eğitim almış kişileriz. Amacımız sizin fiziksel ve psikolojik olarak sağlığınızı korumak.

Yine yaşlanmanın getirdiği sağlık sorunlarına çare bulmak tıbbi hedeflerin en başında geliyor. Kalbin, kasların, görme ve işitme duyularının yıpranmasına engel olmaya çalışmaktan farklı bir şey değil, cildin yaşlanmasına engel olmak.

Hastalıkların tedavisinde kullanılan her ilacın reçetesinde faydaları ve yan etkileri ayrı ayrı açıklanır. Botoks aşısı da üretilmiş tıbbi bir aşıdır. Yüz kaslarının aşırı hareket ederek yıpranmasına engel olmak için üretilmiştir. Tıpkı diğer aşılar/ilaçlar gibi doğru kullanılmadığı zaman yan etki barındırır.

Uzman bir hekime yaptırırsanız yan etkisi ve riski yok denecek kadar azdır.

Sevgiyle kalın...

Merhabalar, botoks aşısı yan etkisi minimuma indirilmiş ve tüm dünyada kullanılan estetik operasyonlarından birisidir. Yine tüm dünyaca kabul edilmiş bir de faydası var: Yaşlanmayı durdurmak.

Plastik cerrahi bir bilim dalıdır. Ana bilim dallarından birisi hatta. Ve biz doktorlar sağlığınızı korumak için eğitim almış kişileriz. Amacımız sizin fiziksel ve psikolojik olarak sağlığınızı korumak.

Yine yaşlanmanın getirdiği sağlık sorunlarına çare bulmak tıbbi hedeflerin en başında geliyor. Kalbin, kasların, görme ve işitme duyularının yıpranmasına engel olmaya çalışmaktan farklı bir şey değil, cildin yaşlanmasına engel olmak.

Hastalıkların tedavisinde kullanılan her ilacın reçetesinde faydaları ve yan etkileri ayrı ayrı açıklanır. Botoks aşısı da üretilmiş tıbbi bir aşıdır. Yüz kaslarının aşırı hareket ederek yıpranmasına engel olmak için üretilmiştir. Tıpkı diğer aşılar/ilaçlar gibi doğru kullanılmadığı zaman yan etki barındırır.

Uzman bir hekime yaptırırsanız yan etkisi ve riski yok denecek kadar azdır.

Sevgiyle kalın...
"botoks aşısı" :)))) peki bilgilendirme için teşekkürler ben sizi anladım. iyi çalışmalar.

X