Boşanma Kesinleşti, Tazminat Yargıtaydan Bozularak Geldi, Sonrası Hakkında Ltffff ???

duygular

Guru
Kayıtlı Üye
7 Mart 2012
1.523
726
-21 şubat 2013 te boşandım.
- Mayıs 2013 te boşanma kararım netleşti , 20 mayıs 2013 te kimliğimi değiştirdim ve kızlık soyadıma kavuştum.

- Tazminat yönünden 17 haziran 2013 te yargıtaya dosyamı gönderdik,
- 4 aralık 2013 te dosyam bozma kararı ile (lehime ) yeniden geldi.

Mahkeme tekrar tazminat yönünde görülecekmiş, eğer karar düzeltmeye gidilirse 3-4 ayı bulurmuş ( o kdr sürer mi bilmiyorum ) tahminim nisan gibi tekrar davam görülecek galiba.

Sorularım ise şöyle:

1. Dava sadece 1 celse mi görülür

2- Tazminata hükmedilince karşı taraf yargıtaya tekrar gönderme hakkı var mı ?

3- Boşanmam mayıs 2013 te kesinleştiği için mahkeme tazminata hükmettiğinde hemen icraya başvurabilir miyim ??

yoksa onlar yargıtaya gönderirse tazminatı onları beklemek zorunda mıyım ?

4- Nafaka alıyorum 200 tl , eylül 2012ı de nafakaya hükmedildi, nafaka artırım davası açma hakkım ne zaman doğar ?

Cevaplarınız için çok memnun olurum, ayrıca benim gibi durumda olanlarda istifade ederler

Şöyle netleştireyim.

-ikimizde boşanmayı istedik ve boşandık bunda sorun yok.

-karşı taraf kusurlu olmasına rağmen hakim ikimizide eşit kusurlu gördü ve benim lehime tazminata hükmetmedi.bende yargıtaya gönderdim. yargıtayda kadına tazminat verilmesi yönünde bozdu dosyamı. YARGITAYA SADECE TAZMİNAT GİTTİ.

Nette araştırmalarıma göre boşanma kesinleşince tazminata hükmedilirse alacak davası niteliğinde olup hemen icraya koyabilirmişim. Bunun doğru olup olmadığını öğrenmek istiyorum. Yoksa karşı taraf çıkacak rakama itiraz edip yargıtaya gönderirse o kararı mı beklemek zorundayım ??

Merhaba;
Karşı tarafın dosyayı temyiz etme hakkı var.Ancak boşanma kararınız kesinleştiği için hükmedilen tazminatı hemen icraya koyabilirsiniz.Yani dosyanın Yargıtay' a gidiş dönüşünü beklemek zorunda değilsiniz. Ancak karşı taraf icranın geri bırakılması kararı alırsa (Ki bunun için Tazminatın tamamını ve icra masraflarını icra dairesine depo etmesi gerekir) bu durumda dosyanın Yargıtay sürecini beklemeniz gerekir.
İyi günler dilerim.

Cevabınız için çok tşk.ederim.

Karşı tarafın hükmedilecek tutarı icraya depo edip daha fazla zarara uğramak isteyeceğini pek sanmıyorum. Bunu bende bilmiyordum.
Genelde depo etme yöntemini kullanan azdır sanırım. Cevap benim için süper oldu. Harikasınız.

İyi çalışmalar.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…