Bitmeyen ev derdim! Kızlar akıl verin

Jannefel

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
18 Ocak 2017
2.071
2.453
Herkese merhaba. Direk sorunuma geleyim. Biz kv nin 50 senelik eski bir evinde yaşıyoruz. Daha önce de çok yazdım. Evlenirken eşimin ev alıcak durumu yoktu kv kp de yakınlarındaki boş evi oturmamız için bize verdi. Fakat yanlış anlaşılmasın sizin olsun falan demediler yani burda oturcaksaniz oturun, başka semt isterseniz kiraya çıkarsınız size yardımımiz olmaz dediler. Bu tek evleri değil, kirada birkaç evleri ve dükkanları da var. Ama bize kendilerine yakin olanı verdiler esim de nisanliyken kredi cekip içine dünyanın masrafını yaptı 2 sene kredi ödedik. Evde nerdeyse her ay tadilatimiz oluyor.

Tesisatlar herşey çok eski. Otoparkı yok. 3 yıldır birikimimizle yeni guzel bir ev alabilecek duruma geldik. Belki arabamızı satarak çok iyisini bile zorlariz. Ama eşim asla yanaşmıyor. Elimizdeki tüm birikimi sifirlarsak bebeğimizin eğitim masraflarıni nasıl karsiliycaz diyor. Gerçekten eğitime önem veren bir aile. Benim ailem de kesinlikle öyledir. Onun ailesinde de benim ailemde de herkes iyi okullardan mezun. Devlet okullarının su anki hali ortada :-( Bu konuda katılıyorum tabii ama hayırlısıyla sağlıkla kucağıma alıyım inşallah, ilerisi Allah kerim diyorum. Şu an konut daha elzem geliyor. Hem kendi aileme yakın hem de sorunsuz bir evde oturmak istiyorum. Eşim ise elimizde bedava varken niye tüm paramızı konuta verelim diyor. Ev alıp bi sure burda oturalim orayi kiraya verelim fikrine de yanaşmıyor. Kv zaten siz çıkarsanız ben burayı satarım keyfiniz bilir dedi kesip attı. Bıktım gerçekten.

Artik evimize gelenler bile, binaniz cok eski, arabaya yer bulamadik otoparksiz zor olmuyor mu, burasi ne kucukmus gibi cumlelerle iyice moralimi bozuyor. Olanağımiz varken kötu bi evde oturmak zoruma gidiyor. Eşimle bu konuda tartışmaktan yoruldum. Bazen evi terk etmeyi bile düşünüyorum bu sebepten.
Baska hiç sorunumuz yok şükür. Eşim üstüme titrer, ne istersem alır nereye istersem götürür. Ailemi kendi ailesinden çok sever. Özel günleri asla unutmaz hediyelerle sürprizlerle gelir. İş hayatımda evde bana hep anlayışlıdır. Kv me ezdirmez asla. Tedavi surecimizde her saniye yanımda oldu şimdi de bebeğimiz için herşeyi yapıyor ve yapar Allah razı olsun. Çok seviyorum eşimi. Ama bu ev derdi beni çok yıprattı. İnadından asla vazgeçmiyor. Uzun oldu hakkınızı helal edin kızlar. Sizce ne yapmalıyım nasıl ikna etmeliyim bir akıl verin.

3 senede ev birikimi yaptıysanız bebek doğduktan sonra eğitim birikimi de yaparsınız. Yapmasanız bile geliriniz varsa aylık ödersiniz zaten. Ev gerçekten kötü ise daha iyi bir evde zorlanmayacaginiz şekilde oturmak hakkınız. Arabayı satmaya gerek kalmadan imkan dahilinde bir yer alabilirsiniz.

Daha iyi ev mi annenize yakın ev mi istiyorsunuz

Eşinize de anneme yakın dedi iseniz yanaşmamış olabilir

Bir de eve çok masraf yapıldığı için oturalım diyebilir

Ev merkezi mi

Cadde üstü mü işlemi sokakta mı

Güneş alıyor mu

Kaçıncı kat asansör yoktur sanırım

Bebek için oda var mı

Banyo vs uygun mu

Yeni eve taşınmak için önemli kriterler bunlardır yoksa misafir otopark yoktu dedi diye taşınılmaz

Bu arada cadde kenarında da oturdum diye içinde de misafir hep arabayı bulduğu yere park ediyor site içine yabancı araba alınmıyor mesela

Eşiniz anlayışlı çocuğunu önemseyen biri anladığım kadarıyla. Sadece bu konuda inat yapmış. Mantıklı sebepler gösterip ikna etmeye çalışın. Yine çocuk üzerinden gidin çocuğumu bu eski evde sağlıklı rahat bir şekilde büyütemem ya da ev küçükse ileride ders çalışmasınin zor olacağından kendi için ayrı oda olmamasının sıkıntı yaratacağından bahsedin. Çevre semt kötüyse burada büyütmek istemiyorum vs diyebilirsiniz

3 senede bir ev alacak parayı biriktiren bir aile, daha doğmamış çocuğu okul hayatına başlayana kadar onun eğitim masrafları için birikim yapamaz mı? Eşinizin hesap biraz tuhaf geldi bana, bahane bulmaya çalışmış bence. Ayrıca elbette çocuklarımıza iyi bir gelecek sağlamak görevimiz de, bu varımızı yoğumuzu onlara harcamak, kendi isteklerimizi hiçe saymak demek de olmamalı. Biz de insanız zira. İnsan içinde huzur bulacağı bir evde yaşamalı, ben evlerin enerjisine inanırım. Durumunuz elverişliyken, sizi daha iyi hissettirecek bir mekanda yuva kurmak varken, zamanında zorunluluktan girdiğiniz bir evde ömür tüketmek bence saçma.

Hamilelik hormonlarından mı bu sıkıntılar içindesiniz önceden de dert ettiğiniz bir durum muydu bu? Eleştirmiyorum sadece meraktan soruyorum yanlış anlamayın. Bu ekonomik ortamda ev almak çok mantıklı değil, eşiniz nakitte kalmayı istemekle çok haklı. Bebeğiniz daha doğacak, okul yaşı gelecek onun masrafını bahane etmek biraz uçuk gibi geldi bana. Eğer eviniz merkezi bir yerdeyse bencede takılın şimdilik. Kira vermiyorken birikim yapmaya devam edin. Kelepir bir ev bulursanız kiraya verebileceğiniz onada hayır derse o zaman oturur konuşursunuz.

Eğitim konusu için daha çok erken;bebeğiniz doğmamış bile.evi şimdi alsanız 5—6 sene de çoğunu Ödemiş olursunuz.bir de şu nokta var,bebeğiniz doğunca belki yardıma ihtiyaç duyarsınız çalışıyorsanız mesela.anneniz veya kayınvalidenizin yardım durumlarını da dikkate alarak ev işine girişebilirsiniz.yakınlık da önemli olabiliyor bu durumda

Evinize gelen misafirler size eviniz için mi geliyor onları ne ilgilendiriyor evinizin küçük olması,sıkıcı olması yada otoparkınızın olmaması her binada otopark mı var yada varsa bile içeriye alınmıyor mesela oturduğum sitede misafir arabası içeri alınmaz sadece ev sahibi arabaları içeri alınır.

Daha güzel bir evde oturmak isteyebilirsiniz anlarım ama misafirlerinize söz hakkı düşmez benimle görüşmek isteyen kişiler benim için gelmeli evime eğer evime gelip laf söyliyeceklerse hiç gelmesinler daha iyi ve akrabada olsa o kişilerle arama mesafe koyarım.

Esiniz parayi altina dolara falan yatirmissa hakli cok para kazanmistir su an ev almak degil parayi işletmek mantikli bence ..
Bebegin egitim masrafi kismi cok komik..
Misafirlerin evle ilgili fikirleri önemsiz..ama ev rutubetli havasiz gunessizse bilemem bebek icin iyi olmaz..
Bir de devlet okullarina olan tavrınız hiç yerinde degil özel okul ogretmeniyim ama iyi cocuk her yerde iyidir devlette cok zeki ogrenciler var cok iyi ogrewtmenler de var..Kolejler harikalar yaratmiyor kolejde okumak şart degil ben cocuklarimi devlet okuluna gonderebilirim gerekirse..Daha cocuk zaten dogmamis dogmayan cocuga don bicilmez bu da ayri konu..

Evet canım arkadaşlar değil de akrabalar yapıyor hep. Özellikle sevip saydigim yaşlı akrabalar ay senin ev çok sıcak ay merdivenlerin bayıltıyor. Evime gelen temizlikçi de her gelişinde sen bu merdivenlere nasıl dayanıyorsun, siz bu sıcakta nasıl uyuyorsunuz filan diyor. Daha önce gelen temizlikçi abla da bu sıcakta herşey bozulur çiçek bile durmaz derdi. İnan herkes diyor. klima taktik gerçi. Bir de hiç komşum yok hepsi 80-90 yaşında yazık tonton amca ve teyzeler. İnsan istiyor kendi yaşlarında bir komşusu olsun girsin çıksın. Yoksa nankör değilimdir inan hep şükrediyorum halime. Ama insan olanağı olunca daha iyi şartlarda yaşamak istiyor

İyi de bebek daha doğmamıs bile 3 yılda birikim yaptıysaniz bebek 3 yaşina gelene kadar yine yaparsiniz şu durumda eşinizin bahanesi saçma..istemiyor bahane sunmuş size

Siz yeni eve de geçseniz bahane bulmak isteyen her şekilde bulacaktır merak etmeyin. Kendi eviniz işte güzelce restore edin gereksiz fazla eşyalrı atın evden hem merdiven çıkmak yararlıdır spor hareket iyidir ben 2. Katta oturuyorum ama asansör kullanıyorum olmasa kullanmazdım. Komşu olayı ne güzel hayalim benim yaşlı apt gitmek şuan oturduğumuz yerde önüm arkam sağım solum çocuk.. seslerinden bıktım ayrıca biz de ev arıyoruz ama hiç beğendiğimiz bi ev çıkmadı karşımıza arama süreci çok sıkıntılı... sizin yerinizde olsam oturur keyfime bakardım belki ev dönüşüme girer ya da 2. Çocuk olursa zaten eşinizde ev değiştirmek isteyebilir.

Kredi mi çekip ev alacaksınız yoksa nakit yetiyo mu ?

O eve nekadar masraf yaptınız olsa olsa 20bindir

Evi alın çocuk okula başlayana kar eğitim masrafınıda biriktirirsiniz

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…