Birikim hikayelerimiz, hedeflerimiz.

Torununuz ne kadar şanslı
Tek çocuk ve tek torununuz mu var acaba
Gelecek tüm hayaller torun üzerine kurulmuş ne güzel ama kızınızı ve torununuzu seyahatte gönderirken kendinizi ihmal etmeyin beraber düzenleyin gezi. Biz öyle yapıyoruz oğlumun anılarına anneanne ve dedeyi dahil ediyoruz.
babaanne uzakta ziyarete gittiğimizde bulundupu şehirde gezi planlayıp babaannesini de alıyoruz. Unutulmasın diye bolca fotoğraf çekiyoruz. Uzun vade planlarımızda gideceğimiz her yere büyüklerde dahil. Ufak gezileri çekirdek aile yapıyoruz.

Bir oglum, bir kizim ve tek torunum var.
Seyahatlerimize kizimi ve torunumu dahil ediyoruz, yani hep birlikte gidiyoruz...

Ya nasip demistik, pazara gitmek nasip degilmis. Nasip komsu ziyaretiymis.

250-300 tl simdilik cuzdanimda kaldi.

Bugun bir sey farkettim. Komsularimin genelde yaslari benden epey kucuk. Bir kisi benden buyuk.

Gencler de artik sadelesme taraftari. Abartili ikramlar, sunumlar yoktu. Bunun yerine samimiyet ve sicaklik vardi.

Herşeyin fiyatı arttığı için şahsen bende artık on çeşit hazırlamıyorum bir kısır bir su böreği bide tatlı yetiyor

Günaydın,

Eskiden de öyle değilmiydi, annemi, komşularımızı hatırlıyorum.
Genelde patates salatası, kek, hamur kızartması tarzında 3 çeşit olurdu.
Saatlerce muhabbet edilir, muhabbetin konusu sofrada ne var değildi.

Sonradan ne değişti bilmiyorum ama onlarca çeşitli sofralar kurulmaya başladı.
Herkes yaptığı çeşitleri yarıştırır oldu. Sosyal medya çok etkili sanırım bunda.

RAmazan sofralarındaki israfa, ramazanın maneviyatı ile tezatına değinmek bile istemedim.

Bazen kantarın topunuzu benim de kaçırdığım oluyor. Biraz daha dikkat etmek lazım.

Dün elektrik faturam 160 TL gelmiş, daha az fırın kullanmak lazım: (

Cok fazla hazirlik yapmaktan yorulmus, yuzu dusmus bir ev sahibi tarafindan agirlanmaktansa, enerjik, gulec bir ev sahibini tercih ederiz oysa. Bir de sirf ikram yarisindan dolayi misafiri kabul edememek var, iste bu durum kulturumuze tamamen aykiri. Aslinda bu durumdan pek cok kisi sikayetci. Ozumuze donmek icin, bir kirilma noktasi gerek. Bence olacak. Tok olani belki bir kahveyle, ac olani bir tarhana corbasi ve tursuyla veya dolabinda ne varsa onunla agirlayacak gunler geri gelecek. Gelmeli!

Merhabalar. Cantorunum sizi keyifle takip ediyorum ve masallah diyorum. Ne zamandır yazacaktım vakit bulamadım, iki tane çocuk olunca

32 yaşındayım 13 yolluk evliyim. 2 tane oğlum var ellerinizden öperler. Büyük oğlum 7 yaşında 2.sınıfa gidiyor, çok akıllı ve tutumlu bir çocuktur, küçüklüğünden beri kumbarasında para biriktir ve asla dışarda anne şunu isterim bunu isterim diye tutturmaz, ihtiyacı neyse onu alır ve kumbarasından öder.
Küçük oğlum 21 aylık. Abisinin küçük gelen kıyafetleri ve sakladığım oyuncakları ile büyüyor tıpkı bizim zamanımızda olduğu gibi. Bu durum çok hoşuma gidiyor, hem abisinin küçüklüğü gözümün önüne geliyor hem de tasarruf etmiş oluyoruz.

Bankacılık mezunuyum çocuklarım doğana kadar çalıştım hatta 13 yaşımdan beri diyebilirim.
Ortaokul ve lise yıllarım hem okuyup hem çalışarak geçti. Aileme ortaokuldan itibaren eğitim,giyim anlamında hiçbir masrafım olmadı, dershane paramı dahi kendim ödedim. Hatta kendimle birlikte kardeşimin de okul masraflarını ben karşılıyordum.
Zordu ama zoru öğrenmek çok şey kattı bana.

Genel olarak tutumlu bir insanım. Ama hayat felsefem ucuz etin yahnisi olmaz şeklinde. Ne alırsam alayım iyisinden alırım,çok temiz kullanırım ve uzun yıllar giyerim. Kitaplarım,giysilerim ev eşyalarım her daim temiz, düzenlidir.

Çocuklarım İçin altın biriktiriyorum ben de.
Altın kolay kolay bozulmadığı İçin ve aileden gelen bir alışkanlık olduğu İçin seviyorum altın biriktirmeyi.
Çocuklarımın hiç ellemediğim bi miktar altını mevcut. İlerde eğitimleri için sakladım.

Ağustos ayından itibaren de kendimiz için biriktiriyorum. Her ay 3-4 adet çeyrek altın alıyorum, yani bu kolay olmuyor epey tasarruf yapıyorum. Niyetim yaza kadar 25 altın biriktirmek. Çünkü yaza taşınmayı düşünüyoruz, taşınma ile birlikte ev eşyalarımızda değişecek. Bir miktar birikmiş paramızı ve benim biriktirdiğim altınları birleştirip taşınma ve eşyalarımız İçin harcayacağız.

Yazdan sonra yine çocuklarım İçin birikirim yapmaya devam edeceğim.
Şimdi küçükler çok fazla masrafları yok fakat ilerde çok olacak, o yüzden özellikle üniversiteye kadar be biriktirsek kardır.

Yazdiklarinizi gulumseyerek okudum. Allah birikimlerinizi bereketli kilsin, yavrulariniza hayirli bir omur versin.
Cikin cikin gelin ve lutfen tecrubelerinizi bizimle paylasin.

Nuri Bilge Ceylan'ın MAYIS SIKINTISI filminde çocuk oyuncu babasından müzikli saat istemektedir.Babası düşürüp kıracağını söyleyip almamaktadır. Halası da çocuğa bir yumurta verir eğer 40 gün kırmadan cebinde taşırsa babasını saat almaya ikna edeceğini söyler .
Halasının kasabada film için çalışmalarda bulunan yönetmen oğlu ona şöyle der : "Ali sen bunu kaynatıp taşırsan kırılmaz " der.
O da "olmaz hilelik olur " der ...
Çocuğun istediği anda kendisine saat alınmasıyla, böyle sorumluluk aşılayan bir imtihandan sonra saat alınması arasında
DÜNYAYI ALGILAMA ve ZAMANI KAVRAMA kadar fark var ...
Bizler günümüzde ne yapıyoruz? Çocukların her istediğini alıyoruz. Aldıklarımızdan çabucak bıktıklarında ya da arızalandığında yenisini alıyoruz...
Çocuklar eşya tasarrufunu öğrenemediği gibi hayata dair önemli algılardan yoksun kalıyorlar ...
Örneğin tutumluluk , yetinmek , çabalamak, bir şeyler elde etmek için sabırla beklemek gibi...

(ALINTIDIR)

Eklentiler

• FB_IMG_1573908120584.jpg
    27 KB · Görüntüleme: 35
Çok güzel bir yazı
Ben oğluma ya süre veriyorum ya da ihtiyacı olmadığını anlatıyorum. Ne yazık ki kanallarda ve gidilen her yerde çocuğun aklını çelme politikası uygulanıyor.
İstedikleri nedir önce sıralama yapıyoruz
Bunlardan ihtiyaç olmayanı çıkarıyoruz benzeri olan oyuncakları da sıralayabiliyor
Doğum gününde en istediği alınıyor eğer başka istediği daha makul fiyatlı oyuncak varsa 2 3 ay bekletiyorum para biriktiriyoruz. Yılda 3 oyuncağa düştük. Bundan öncr idrak edemediği için daha sık aldığımız oldu.

Biz de torunda uygulamaya calisiyoruz. Artik reklam ciktiginda, "iste bunlar hep paramizi harcatmak icin dii mi anane?" diyor... cok istedigi oyuncagi almak icin dogum gununu bekliyor mesela. Bayram harcliklarinin bir kismini annesinin babasinin gozetiminde gonlunce harciyor, bir kismiyla da ayakkabi vs ihtiyacini aliyorlar. Simdilik boyle...

Merhaba Can Torun yeni topiğiniz hayırlı olsun.
Hemen hemen baştan sona okudum kendimden çok şey buldum.

Ben 42 yaşında 15 ve 12 yaşlarını geçik iki erkek evlat annesiyim.
19 yıllık öğretmenim.
Çeşitli nedenlerle sorunlu geçen bir evliliğin beni daha fazla yıpratmasına izin vermeyerek
resmi olarak boşanmasam da evliliğim süresince yaptığım birikimlerle aldığım ve sıfırdan döşediğim eve geçerek hayat yolculuğuma , mücadeleme ve
kendi çapımda birikim yapmaya devam ediyorum.

Merhaba, hosgeldiniz.
Hayat bazen bizim istedigimiz gibi gitmiyor, onemli olan ozguveni ve ozsaygisi guclu bir durus sergilemek.
Siz de bunu basarmis gorunuyorsunuz.
Evlatlarinizla birlikte saglikli, huzurlu, mutlu bir hayat diliyorum.
Her zaman gelin, tecrubelerimizi paylasalim...

Çok teşekkür ederim güzel temennileriniz için

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…